سه شنبه 23 مهر 1398
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود

1398/07/16 - 07:26:25
تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران گفت: تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود. میرآخورلی که در دوره آموزشی مسئولان حقوقی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور در شیراز سخن می گفت خاطر نشان کرد: با توجه به این که عشایر قانع ترین، فعال ترین و غیور ترین افراد جامعه هستند از لحاظ حقوقی نیز باید توجه ویژه‌ای به آنها گردد. وی واحد حقوقی ادارات را واحدی موثر و خاص بر شمرد که وظیفه‌ای خطیر و حساس برعهده دارد و باید بتواند از حقوق جامعه عشایر به نحو مطلوب دفاع کرده و از پایمال شدن حقوق حقه آنان جلوگیری نماید. این مقام مسئول با اشاره به اینکه اغلب چالش واحد حقوقی ادارات امور عشایر در حوزه مراتع و پروانه چرا است ابراز امیدواری کرد با تعامل و همراهی دستگاه ها و ادارات و خود عشایر بتوان بیش از گذشته در مراجع قضایی و حقوقی عدالت را اجرایی کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر کشور گریزی هم به امور قراردادها زد و بر نظارت دقیق و مستمر واحد حقوقی بر تمامی قراردادها تاکید نمود.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن تشکر و خیر مقدم به بیان ویژگی ها و ظرفیت های خاص جامعه عشایری فارس پرداخت. روح اله بهرامی به جایگاه خاص واحد حقوقی در دستگاه های دولتی اشاره کرد واز آنان خواست تا پرونده های حقوقی را مصمم تر از گذشته پیگیری و حل کنند. وی فرصت بدست آمده خدمت به جامعه محروم عشایری را یک موهبت الهی دانست که عمل به وظیفه می تواند موجب سربلندی انسان شود.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: امید است با کمک واحد حقوقی بتوانیم در جهت منافع و اهداف سازمانی تلاش کنیم و قوانین را به نفع منافع سازمانی و جامعه مولد عشایری پیش ببریم.

ادامه مطلب ...

تسهیلاتی به نام زنجیره تولید گوشت قرمز

1398/07/10 - 12:08:25
تسهیلاتی به نام زنجیره تولید گوشت قرمز

جامعه عشایر فارس با داشتن بیش از سه میلیون راس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد و تامین نیازهای پروتئینی جامعه دارد. این جامعه مولد با بهره گیری از منابع خدادادی و تکیه بر تجربه و توانمندی خود در تولید و پرورش دام توانسته با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای خانواده خود در افزایش اقتصاد آن نیز موثر باشد. عشایر با توجه به سبک زندگی همواره در جهت تامین علوفه مورد نیاز خود به دنبال مراتع سرسبز و غنی بوده و این سبک خاص زندگی باعث شد تا زندگی مبتنی بر کوچ را برای خود انتخاب کند به نحوی که در فصول گرم به مناطق سردسیر و در فصول سر به مناطق گرمسیری اصطلاحاً ییلاق و قشلاق کند. این روش زندگی همواره الفتی میان طبیعت و عشایر به وجود آورده بود که هر دو به هم احساس نیاز می کردند. از یک طرف طبیعت  با مراتع غنی خود می کوشید تا علوفه مورد نیاز دام های عشایر و سایر نیاز های او را برطرف سازد و از طرف دیگر عشایر نیز با حفظ و حراست از محیط زیست و طبیعت اطراف خود سعی در بهبود آن داشت. اما در سنوات اخیر برخی افراد سود جو با دخالت در نظام طبیعت این چرخه را به هم زدند و این چرخه را از نظم خود خارج کردند که ما شاهد تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست هستیم.

خشکسالی های اخیر و فقر مراتع باعث شد که فرد دامدار نتواند تمام علوفه مورد نیاز دام خود را از مراتع تامین کند به ناچار به تغذیه دستی با علوفه های مکمل رو آورد و به دلیل عدم نقدینگی مجبور شد دست نیاز به سوی دلالان و واسطه ها دراز کند. و این امر باعث می شد که قسمت زیادی از درآمد حاصل به جیب دلالان و واسطه ها برود.

در همین راستا و به منظور حذف واسطه ها و دلالان و همچنین با توجه به مطالعات صورت گرفته، سازمان امور عشایر ایران در راستای ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری اقدام با اجرایی نمودن طرحی به نام " زنجیره تولید گوشت قرمز" نمود و در این طرح تمامی فعالیت های دامداری از مزرعه تا سفره مصرف کننده را در سبد حمایتی خود قرار داد. بر اساس این طرح هر ساله تسهیلاتی در اختیار دامدار قرار می‌گیرد تا بتواند بدون نیاز به سرمایه دیگران، هزینه های دام های خود را که اغلب هزینه تغذیه می باشد تامین کند و در پایان سال نیز پس از فروش دام خود به مصرف کننده نسبت به بازپرداخت تسهیلات خود اقدام نماید.

با توجه به اینکه 80 درصد جامعه عشایری به شغل دامداری اشتغال دارند این طرح میتواند کمک شایانی به حذف واسطه ها و در نهایت افزایش درآمد خانوارهای عشایری داشته باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: امسال نیز مبلغ 550 میلیارد ریال در فاز نخست به عشایر فارس اختصاص یافته که عشایر این استان می توانند با مراجعه به ادارات امور عشایر شهرستان و ارائه دفترچه عشایری، دفترچه دام و بیمه و پلاک کوبی دام خود، نسبت به اخذ تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز اقدام نمایند. روح الله بهرامی افزود سقف این تسهیلات را یک میلیارد ریال، کارمزد آن ده درصد و یکساله و به عاملیت بانک کشاورزی به عشایر دامدار پرداخت می‌شود.

ادامه مطلب ...

اطلاعیه کوچ عشایر فارس

1398/07/08 - 11:12:13

اطلاعیه کوچ پاییزه عشایر صاحب پروانه چرا

بدین وسیله به اطلاع عمومی بهره برداران مراتع قشلاقی استان فارس و بهره بردارانی که به قصد عبور از این استان وارد استان می شوند می رساند به منظور جلوگیری از تخریب مراتع و جلوگیری از ورود زود هنگام دام به مراتع قشلاقی ورود مراتع از تاریخ 1398/8/15 به بعد تعیین گردیده است، لذا لازم است تاریخ اعلام شده را رعایت نمایند .

 1. بهره برداران کوچنده در هنگام حرکت پروانه چرای معتبر در مراتع قشلاقی را به همراه  داشته باشند .
 2. دامداران فاقد پروانه چرا به هیچ عنوان وارد مراتع این استان نشوند، در صورت مشاهده با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد .
 3. بهره برداران دارای پروانه چرا قبل از کوچ به ادارات دامپزشکی و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانهای مورد استقرار مراجعه و مجوز حرکت اخذ نمایند و در طول مسیر به همراه داشته باشند .
 4. حمل دام توسط کامیون و کامیونت به مناطق قشلاقی استان فارس از تاریخ 1398/8/13 آزاد خواهد بود .
 5. از کلیه شرکتهای باربری درخواست می گردد از صدور بارنامه حمل دام تا قبل از تاریخ 1398/8/13 به  مناطق قشلاقی  استانهای فارس و بوشهر خودداری نمایند، قبل از صدور بارنامه مدارک بند 3 را کنترل نمایند .
 6. به استناد تبصره 2 ماده 47 قانونی بخشی از درآمدهای دولت برابر مقررات با متخلفین برخورد و به ازاء هر واحد دامی مبلغ 1422000 ریال جریمه خواهند شد.
 7. شماره تلفن رایگان 1504 بصورت شبانه روزی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فعال می باشد لذا از کلیه  مرتعداران درخواست می گردد هر گونه تخلف را به شماره مذکور اعلام نمایند .
ادامه مطلب ...

آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس

1398/07/08 - 10:32:45
آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: هر ساله نزدیک به 150 هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب 27 هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ می کنند. بهرامی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه پشتیبانی و ارائه خدمات به کوچندگان یکی از وظایف سازمانی ما است هر ساله با آغاز فصل کوچ تمهیداتی اتخاذ می شود. وی افزود امسال نیز علاوه بر مرمت راه های عشایری، استقرار اکیپ های آبرسانی سیار، ذخیره سوخت مورد نیاز عشایر، تامین امنیت با کمک نیروی انتظامی از اقدامات انجام شده می باشد. این مقام مسئول همچنین از توزیع و ذخیره سازی آذوقه عشایر به ویژه آرد و همچنین خوراک دام عشایر با مشارکت 23 شرکت تعاونی سیارعشایری استان خبر داد.

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان این که در سال جاری نیز کوچ پائیزه عشایر استان از مهر ماه آغاز شده است و بر اساس اطلاعیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ورود عشایر به مراتع قشلاقی استان از تاریخ 15 آبان ماه سال جاری به بعد تعیین شده است. بهرامی خاطر نشان کرد خوشبختانه امسال در حوزه آبرسانی به ویژه تامین آب پایدار اعتبارات خوبی از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است، ولی صرفه جویی و مشارکت عشایر در این امر می تواند در ارائه خدمات بهتر به ما کمک کند.

گفتنی است همه ساله با آغاز فصل پائیز، کوچ پائیزه عشایر استان از مناطق سردسیر یا ییلاقی به مناطق گرمسیر یا قشلاقی شروع می شود. در کوچ پائیزه عشایر از مناطق شمالی استان نظیر آباده، اقلید، بوانات، سپیدان و خرمبید وغیره به مناطق جنوبی نظیر داراب، زرین دشت، خنج، لارستان، فراشبند و قیر و کارزین، فیروزآباد کوچ می کنند.

استان پهناور فارس با توجه به وسعت و تنوع اقلیمی توانسته 12 درصد عشایر کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد می شود.

 

ادامه مطلب ...

اطلاعیه آزمون استخدامی سال 98

1398/07/06 - 11:53:33

اطلاعیه آزمون استخدامی سال 98

باطلاع می رساند هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی کشور سال 98  در آبان ماه سال جاری برگزار می گردد. لذا متقاضیان محترم می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org  و با توجه به مندرجات دفترچه راهنمای آزمون فوق و شرایط اختصاصی این دستگاه، طی روزهای 03/07/98 لغایت 12/07/98 اقدام به ثبت نام در این آزمون نمایند.

ادامه مطلب ...

راه اندازی بیش از 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در فارس

1398/07/04 - 12:18
راه اندازی بیش از 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در فارس

 

مسئول صندوق‌های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس از تشکیل 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری این استان از سال 95 تا کنون خبر داد. خانم شهریور گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت 150 هزار نفری جامعه عشایری فارس را بانوان تشکیل می دهند و با توجه به توانمندی و ظرفیت‌های خوبی که در آنها وجود دارد تشکیل این صندوق ها صورت گرفته است. وی ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده‌ها و همچنین تنوع بخشی به اشتغال را از اهداف این طرح برشمرد و ابراز امیدواری کرد با توجه به نیاز جامعه بتوانیم از لحاظ کمیت و کیفیت این صندوق ها را افزایش دهیم. شهریور افزود: تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای از قبیل کشت گیاهان دارویی، راه اندازی کارگاه اسانس گیری گیاهان دارویی، پخت نان محلی، خیاطی، قالی بافی و غیره در این صندوق‌ها در حال انجام است.

مسئول صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس بیان داشت با تعامل خوبی که با مدیریت صندوق کار آفرینی امید داشتیم، توانستیم از تسهیلات این صندوق نیز استفاده کنیم. وی از بانوان عشایری علاقمند درخواست نمود در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به ادارات امور عشایر شهرستان خود نسبت به راه اندازی این صندوق‌ها و بهره گیری از مزایای آن اقدام کنند.

گفتنی است، صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس با سرمایه شصت میلیارد ریال در قالب 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری توانسته زمینه فعالیت اقتصادی بیش از 2400 نفر را مهیا کند، و مقام نخست کشور را به خود اختصاص دهد.

ادامه مطلب ...

عشایر همواره یار و همراه انقلاب بوده اند

1398/07/03 - 08:30
عشایر همواره یار و همراه انقلاب بوده اند

فرماندار شهرستان پاسارگاد گفت: عشایر همواره یار و همراه انقلاب بوده اند و به پیشرفت آن و پشتیبانی از نظام اسلامی کمک کرده اند. صادق فلاحی فرهنگ عشایری را بسیار غنی و جامع توصیف کرد و افزود با احیا و حفظ ارزش ها و آداب و سنن پربار عشایری می توان جلو بسیاری از آسیب های اجتماعی را گرفت. وی پایبندی به اعتقادات مذهبی را در جامعه عشایری قابل تقدیر دانست و بر انتقال آن به نسل جدید تاکید کرد. نماینده عالی دولت در شهرستان پاسارگاد با بر شمردن مطالبات عشایر شهرستان، ابراز امیدواری کرد با یک نگاه جهادی و تلاش مضاعف بتوانیم غبار محرومیت را از جامعه عشایری این شهرستان بزدائیم.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز که به شهرستان پاسارگاد سفر کرده بود در دیدار با فرماندار و مسئولان این شهرستان با گرامی داشت هفته دفاع مقدس، به بیان ویژگی‌ها و توانمندی‌های جامعه عشایری استان پرداخت. روح الله بهرامی خاطر نشان کرد: عشایر فارس با تقدیم بیش از 2 هزار شهید والامقام در دوران دفاع مقدس روحیه سلحشوری، غیرتمندی و ولایتمداری خود را نشان دادند. وی با بیان این که عشایر با دارا بودن بیش از 3 میلیون راس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد استان و تامین نیازهای پروتئینی جامعه دارند، گفت: در سنوات اخیر ظرفیت های قانونی خوبی برای این جامعه مولد ایجاد شده که بایست به نحو مطلوبی از آن استفاده کنیم. این مقام مسئول اجرائی شدن بیش از 162 طرح عمرانی و خدماتی را از ابتدای عملیاتی شدن اعتبارات ارزش افزوده در حوزه عشایری از نمونه های اهتمام ویژه مسئولین در تعامل با جامعه سوم کشور خواند.

در ادامه این سفر مدیر کل امور عشایر به اتفاق هیات همراه و فرماندار و مسئولان شهرستان پاسارگاد با حضور در خانواده شهید والامقام عشایری امان اله شیروانی ضمن بیعت با آرمان شهدا از صبر و استقامت خانواده آنان تجلیل کردند.

بازدید از مجموعه فروشگاه، انبار و سوله در حال ساخت شرکت تعاونی عشایری شهرستان از دیگر برنامه‌ها بود.

در خاتمه نیز هیات مذکور با حضور در منطقه عشایری چاه بید شهرستان در دیداری صمیمی با عشایر منطقه از نزدیک پای درد دل آنان نشستند. عمده مطالبات عشایر منطقه لایروبی قنات، احداث مخزن ذخیره آب، تسهیلات بانکی و آنتن دهی تلفن همراه بود که دستورات لازم صادر شد.

گفتنی است جمعیت عشایری بیش از 4100 نفر در قالب 810 خانوار عشایری شهرستان پاسارگاد را به عنوان ییلاق خود انتخاب کرده اند که هر ساله با شروع فصل گرما به این شهرستان کوچ می کنند.

 

 

روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

ادامه مطلب ...

نغمه های عاشورایی عشایر فارس در سومین حرم اهل بیت علیهم السلام طنین انداز شد

1398/06/30 - 9:22
نغمه های عاشورایی عشایر فارس در سومین حرم اهل بیت علیهم السلام طنین انداز شد

 

هر ساله در آخرین هفته ماه محرم شیراز میزبان شاعران و ارادتمندان ائمه اطهار خصوصاً عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین از جامعه عشایری است. امسال نیز نهمین شب شعر عاشورایی فارس با حضور شاعران عشایری برگزار شد. قربانی کشکولی دبیر این همایش گفت: طی فراخوانی که داشتیم بیش از 40 اثر به دبیرخانه رسید که 12 اثر انتخاب و برای قرائت این اثرها از شاعران آن دعوت صورت گرفت. وی افزود این شب شعر نیز همانند سنوات قبل با همکاری دستگاه های متولی عشایری استان فارس از جمله اداره کل امور عشایرفارس، سپاه عشایر فارس و مدیریت آموزش و پرورش سیار عشایری استان برگزار شد.

امین الله کشکولی خاطر نشان کرد این رویداد ادبی در راستای تبلیغ و ترویج فرهنگ با ارزش عشایری و نشاندهنده ارادت این قشر از جامعه با خاندان عصمت و طهارت است. وی همچنین این گونه برنامه ها را نمایان کننده چهره واقعی عشایر دانست که تا کنون کمتر مورد توجه واقع شده است. وی با اشاره به این که از ابتدای برگزاری شب شعر عاشورایی عشایر تا کنون بیش از 200 شاعر آئینی عشایری شناسایی شده است خروجی این شب شعرها را تولید محتوا و تهیه اشعار جهت استفاده مداحان دانست.

گفتنی است شب شعر عاشورایی عشایر از سال 1390 شمسی شروع شده است و تا کنون هشت دوره آن در شیراز برگزار شده که مورد استقبال قرار گرفته است.

 

روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

 

ادامه مطلب ...

توزیع 3500 قطعه نیمچه مرغ بومی در مناطق عشایری فارس

1398/06/27 - 12:57
توزیع 3500 قطعه نیمچه مرغ بومی در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از توزیع سه هزار و500  قطعه نیمچه مرغ بومی در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد. روح الله بهرامی گفت: در راستای تنوع بخشی به اشتغال جامعه عشایری و به منظور بهره گیری از ظرفیت بانوان در اقتصاد خانوارهای عشایری تنها در شش ماهه اول سال جاری این تعداد نیمچه در مناطق مختلف استان توزیع شده است. وی افزود این نیمچه ها توسط اداره بهسازی این اداره کل تهیه و با همکاری صندوق های خرد زنان عشایری در میان اعضای این صندوق ها توزیع شده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد توزیع این تعداد نیمچه تنها از اعتبارات سال گذشته بوده که به دلیل اختصاص یافتن اعتبار آن در پایان سال قبل ما را بر آن داشت تا در شش ماهه نخست امسال توزیع انجام دهیم.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشت و درآمد خانواده های عشایری با استفاده از ظرفیت های موجود از اهداف طرح بوده و امیدواریم در سال جاری نیز پس از اختصاص بودجه این روند ادامه یابد.

گفتنی است استان فارس با دارا بودن جمعیت عشایری 150 هزار نفری در قالب 30 هزار خانوار عشایری به عنوان قطب عشایر کشور محسوب می شود که نقش مهمی در عرصه های مختلف اجتماعی، تولیدی و اقتصادی و فرهنگی استان دارند.

ادامه مطلب ...

برگزاری مراسم معنوی در اداره کل امور عشایر فارس

1398/06/21 - 7:41
برگزاری مراسم معنوی در اداره کل امور عشایر فارس

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

مراسم پرفیض زیارت عاشورا همراه با مداحی و ذکر مصیبت آقا ابا عبدالله الحسین(ع) با حضور مدیر کل و کارکنان امور عشایر فارس، حاج آقا پاک فطرت کارشناس ستاد اقامه نماز استان، پرسنل سپاه عشایر فارس و جمعی از همکاران اتحادیه تعاونی‌های عشایری فارس در محل نماز خانه اداره کل امور عشایر فارس برگزار شد.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره امور عشایر فارس و اداره کل دامپزشکی استان در این مراسم با تبیین اهداف قیام عاشورا بر درس گرفتن و شناختن سیره ائمه اطهار تاکید کرد. حجه الاسلام شهوندی با ذکر نمونه هایی از عنایات امام سوم شیعیان، هدف از واقعه عظیم عاشورا را به نقل از حضرت امام حسین(ع) امر به معروف و نهی از منکر و احیای دین مبین اسلام برشمرد. وی تسلیم محض ابا عبدالله الحسین و یارانش در سخت ترین شرایط را از خصوصیات بارز آنان دانست.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در سخنان کوتاهی ضمن تسلیت ایام، بر پیروی از این امام همام تاکید و خدمت به جامعه عشایری را تکلیف دانست. مهندس بهرامی گفت: در شرایط کنونی خدمت به جامعه عشایری مصداق امر به معروف است.

در پایان این مراسم نیز از فعالان حوزه نماز اداره کل امور عشایر فارس با اهدا لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است عشایر فارس با داشتن سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه و لر و 8 طایفه مستقل همگی از شیعیان 12 امامی هستند و هر ساله با آغاز محرم رخت عزا به تن کرده و با راه اندازی مراسم روضه و مرثیه سرایی پا به پای سایر آزادگان جهان در سوگواری سرور و سالار شهیدان شرکت می کنند.

 

روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

 

ادامه مطلب ...

حمایت از خانواده های ضعیف وظیفه اصلی تشکیل صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری است

1398/06/14 - 12:28
حمایت از خانواده های ضعیف وظیفه اصلی تشکیل صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری است

کارشناس مسئول صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری اداره کل امور عشایر فارس با اشاره: هدف اصلی از تشکیل این صندوق ها حمایت از خانواده های کم درآمد، ضعیف، زنان  بی سرپرست و بدسرپرست می باشد گفت: در صورتی که اعضای صندوق تکمیل نگردید از بقیه زنان عشایری عضوگیری شود.

خانم شهریور که در دوره آموزشی آشنایی با نحوه تشکیل صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری سخن می گفت، افزود: رکن مالی اصلی صندوق  پس انداز و کارمزد می باشد.

وی از کارشناسان ادارات خواست که به جد در مورد تسهیلات و روش توزیع، مبلغ، کارمزد وآشنایی با فرمهای تقاضای وام به مدیران عامل و اعضاء تشکیل دهنده صندوق  آموزش داده شود.

خانم شهریور خاطر نشان کرد: با راه اندازی این صندوق ها زمینه ای فراهم شد تا نیمی از جامعه فعال عشایری که همان زنان عشایری هستند بتوانند در این صندوق ها به فعالیت اقتصادی بپردازند.

وی تصریح کرد صنایع دستی، کشت و توسعه گیاهان دارویی، پخت نام محلی، فرآوری و بسته بندی محصولات عشایری، صنایع لبنی، دامداری و تولید وسایل تزئینی از جمله فعالیت هایی است که در این صندوق ها در حال انجام است.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر شفافیت مالی صندوق ها و نظارت کامل بر آنها ابراز امیدواری کرد تا پایان سال بتوانیم متقاضیانی که تاکنون موفق به راه اندازی صندوق ها نشده اند را سامان دهی کنیم .

این دوره آموزشی که در تاریخ یازدهم شهریور ماه سال جاری در سالن جلسات اداره کل با محور آموزشی جهت شهرستانهایی که صندوق جدید التاسیس دارند و آموزش هایی در رابطه با تشکیل صندوق ها به اعضاء داده برگزار شد.  

شایان ذکر است در حال حاضر بیش از 2500 بانوی عشایری فارس در قالب 70  صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری فارس در حال فعالیت می باشند .

 

ادامه مطلب ...

سازمان امور عشایر ایران یک سازمان توسعه‌ای است

1398/06/12 - 9:41
سازمان امور عشایر ایران یک سازمان توسعه‌ای است

رئیس سازمان امور عشایر ایران، این سازمان را یک سازمان توسعه‌ای ویژه دانست. قندالی که در گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور در شیراز سخن می گفت، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های قانونی خوبی که با تعامل و همکاری دولت و مجلس ایجاد شده سال جاری یک سال طلایی برای جامعه عشایری است. وی افزود ما وظیفه داریم از همه ظرفیت های به وجود آمده مخصوصاً ظرفیت مردمی در جهت ارتقای وضعیت معیشت و اقتصاد خانوارهای عشایری بیش از گذشته بهره ببریم. این مقام مسئول بیان داشت به منظور حفظ کرامت انسانی و منزلت اجتماعی عشایر بایست آنان را تشویق نمود تا به عضویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر درآیند تا در آینده بتوانند از مزایای این صندوق از جمله بازنشستگی استفاده کنند. کرمعلی قندالی با اشاره به مصوبه اجباری شدن بیمه دام ارائه هرگونه خدمات به دامداران عشایری را منوط به ارائه بیمه نامه دام آنان دانست. وی همچنین تجهیز اتراق گاه‌های عشایری به انرژی خورشیدی را یکی دیگر از برنامه های آتی برشمرد و تصریح کرد به دستور رئیس جمهور 25 هزار خانوار عشایری بایست ظرف مدت دو سال پیش رو مجهز به پکیج های انرژی خورشیدی شوند. قندالی افزود برای نخستین بار در حوزه راه و جاده با وزارت کشور جلسه برگزار و مشخصات راه های عشایری ثبت شد.

قائم مقام و معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر کشور نیز در این جلسه گفت: از ابتدای عملکرد اعتبارات ارزش افزوده تا کنون بیش از 2100 طرح در مناطق عشایری سطح کشور اجرا شده است. علایی مقدم تصریح کرد با عنایت مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال گذشته مبلغ 150 میلیون یورو به حوزه آبرسانی مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافت که این نشان دهنده عزم جدی مسئولان ارشد کشور در حل مشکلات جامعه مولد عشایری است. وی صدور کارت هوشمند عشایری و اجرای سرشماری عمومی عشایر کشور و همچنین صدور کارت شناسایی دامداری ها و اجرای دستورالعمل شناسایی و پلاک کوبی دامداری ها و هویت گذاری دام های عشایری را از جمله برنامه های سال جاری سازمان امور عشایر کشور برشمرد. 

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان پتانسیل ها و توانمندی های جامعه عشایری فارس در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آداب و سنن گفت: این جامعه غنی و دارای ظرفیت های فوق العاده ای است که چنانچه مورد توجه قرار گیرد می‌تواند جلو بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. روح الله بهرامی گفت 1235 منطقه اسکان عشایری در استان فارس شناسایی شده که نشان دهنده پراکنش جمعیت عشایری استان است. وی افزود در هفته دولت طرح های عمرانی به ارزش 50 میلیارد ریال از اعتبارات ارزش افزوده در جامعه عشایری فارس به بهره برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که میتواند تحولی در زمینه توسعه زیر بنایی این جامعه مولد باشد. این مقام مسئول با اشاره به استقرار 19 کانکس سیار خانه بهداشت عشایری در دو سال اخیر، رشد شاخص توسعه انسانی در عشایر استان را از 20 درصد در سال 1396 به 37 در صد در سال جاری یاد آور شد.

گفتنی است گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور نهم و دهم شهریور ماه سال جاری به میزبانی اداره کل امور عشایر فارس برگزار شد.

ادامه مطلب ...

استاندار فارس در دیدار با رئیس سازمان امور عشایر کشور:

1398/06/12 - 10:07
استاندار فارس در دیدار با رئیس سازمان امور عشایر کشور:

عشایر با کمترین امکانات خدمات بیشماری به کشور ارائه داده اند/ امور عشایر به اتحادیه ها و تعاونی ها واگذار شود

استاندار فارس با بیان اینکه عشایر با کمترین امکانات بیشترین خدمات را به کشور ارائه می دهند، حفاظت از مراتع، تولید محصولات دامی و ایجاد امنیت را از جمله خدمات عشایر برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی در دیدار با کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون اقدامات زیادی در راستای تسهیل زندگی عشایر انجام شده است، افزود: در دولت های گذشته موضوع اسکان عشایر پیگیری شد و شهرک های ساخته شده فعلی با رفاه نسبی که اکنون دارند حاصل این اقدامات است.

وی با اشاره به اینکه امیدهای فراوانی به رفع مشکلات عشایر وجود دارد، یادآور شد: نسبت به مشکلات و کمبودها و نیازهای جامعه عشایری نیز واقف هستیم.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به جامعه عشایری کشور داشته است، تامین اعتبارات مورد نیاز در برنامه بودجه و برنامه ششم توسعه را از جمله این موارد دانست.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به طولانی بودن مسیر کوچ عشایر در استان که به بیش از هزار کیلومتر می رسد، بر لزوم احداث، بهسازی و اصلاح کوچ راه ها تاکید کرد.

وی با اشاره به ویژگی های اقلیمی فارس و خشکسالی های به وجود آمده افزود: اقدامات زیادی در راستای تامین آب شرب و آب مورد نیاز پرورش دام عشایر در استان انجام شده است؛ اما همچنان نیازمند امکانات ثابت و سیار بیشتر و تامین هزینه نگهداری و تعمیر این تجهیزات هستیم.

استاندار فارس با بیان اینکه اتحادیه ها و تعاونی های عشایری تاکنون اقدامات موثری انجام داده و از توانمندی مناسبی برخوردار هستند، اظهار کرد: واگذاری امور به این مجموعه ها در مواردی که قانون اجازه داده است سبب کاهش تصدی گری دولت و تقویت بعد نظارت و کنترل و هدایت خواهد شد.

وی استان فارس را طلایه دار آموزش عشایر توصیف کرد و خواهان توجه بیشتر به امکانات آموزشی عشایر در استان شد.

نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین بر لزوم آشنایی فرزندان و دانش آموزان عشایر با تکنولوژی های جدید تاکید کرد و گفت: اقداماتی توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان فنی و حرفه ای در این زمینه انجام شده که باید با برنامه ریزی دقیق  زمینه بهره مندی عشایر از این آموزش ها را فراهم کرد.

استاندار فارس ابراز امیدواری کرد با برنامه هایی که سازمان امور عشایر کشور و به تبع آن دولت در دستور کار قرار داده است شاهد تسهیل هر چه بیشتر زندگی عشایری و آینده روشن این جامعه ارزشمند کشور باشیم.

رئیس سازمان امور عشایر نیز در این دیدار ضمن تشکر از همراهی مجموعه دولت گفت: سال جاری اعتبارات خوبی به جامعه عشایری تخصیص یافته است که وظیفه ما را در مساعدت به عشایر سنگین تر و تلاش خدمتگزاران این حوزه را افزون تر می‌کند. قندالی اقدامات انجام شده در استان فارس را به عنوان قطب عشایر کشور خوب توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد با ظرفیت های قانونی به وجود آمده خدمت رسانی به جامعه عشایری با شتاب و دقت بیشتری صورت گیرد

ادامه مطلب ...

جلسه مجمع عمومي اتحاديه تعاوني هاي عشاير سيار استان فارس برگزار شد

1398/06/11 - 8:51
جلسه مجمع عمومي اتحاديه تعاوني هاي عشاير سيار استان فارس برگزار شد

مدیر کل امور تعاونی‌ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایر کشور، اتحادیه و تعاونی‌های عشایری را به عنوان یکی از بازوان اجرایی سازمان امور عشایر ایران برشمرد. رحمت الله شفائی که در جلسه مجمع عمومي اتحاديه تعاوني هاي عشاير سيار استان فارس سخن می گفت، وجود اتحادیه عشایری و تعاونی عشایری که صد در صد جامعه هدف را تحت پوشش خود دارند ظرفیت مناسبی خواند که ضمن رفع نیاز جامعه عشایر، می توانند در قالب تعاونی به فعالیت اقتصادی بپردازند. این مقام مسئول ضمن تبریک هفته دولت و تقدیر و تشکر از مجموعه تشکل های استان فارس در سخناني حمایت، هدایت و نظارت تشکل ها را از وظایف ذاتی اداره امور تعاونی ها دانست و خواستار شفافیت مالی تشکل ها و بهره گیری از خرد جمعی شد. وی با اشاره به جمعیت 5/12 درصدی عشایر کشور در استان فارس و وجود 23 شرکت تعاونی، عملکرد شبکه عشایری استان را مناسب دانست.

مدیرکل امور عشایر فارس ضمن تشکر و تقدیر از مديران عامل اتحاديه و شركت ها در امر خدمات رساني به عشاير استان، اقدامات اتحادیه و تعاونی های عشایری را در سال گذشته با توجه به شریط اقتصادی، بسیار خوب و مناسب خواند. روح الله بهرامی به پروژه های در دست اقدام اداره امور عشایر در بخش آب، راه، بهداشت و اسکان اشاره کرد و خواستار حضور و همکاری بیش از پیش در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود، گسترش فعالیت های تولیدی و اشتغال زایی، اهتمام جدی به بازاریابی و بازار رسانی، مشارکت در طرح های سرمایه گذاری، افزایش سطح آگاهی از طریق آموزش شد.

امیر بيات رئيس اداره امور تعاوني ها و نظام بهره برداري اداره کل امور عشاير فارس ضمن  بیان برخی اقدامات انجام شده در سال گذشته از جمله افزایش سرمایه عشایر نزد تشکل های عشایری، بیمه سرپرستان واجد شرایط، بیمه دام عشایر، آموزش و ترویج تشکل ها، جذب تسهیلات، عملکرد اتحادیه و مجموعه تشکل ها را رضایت بخش دانست.

مديرعامل اتحاديه تعاوني هاي عشاير سيار فارس گزارشي از عملكرد سال 1397 اتحاديه را بيان و از همکاری مدیران تعاونی های عشایر و هیئت مدیره اتحادیه در جهت خدمات رسانی به جامعه عشایر تشکرکرد. سهراب عاطفت فر تامین و توزیع بیش از 90 هزار تن انواع علوفه و ارزاق عمومی مورد نیاز جامعه عشایری استان فارس توسط یک اتحادیه عشایر سیار و 23 شرکت تعاونی عشایری را از جمله خدمات ارائه شده به جامعه مولد عشایری استان دانست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های عشایر سیار نیز در این جلسه با اشاره به این که در سال گذشته اتحادیه تعاونی‌های عشایر سیار فارس به عنوان اتحادیه برتر در کشور شناخته شد، این افتخار را نشان دهنده فعالیت های مناسب در زمینه های مختلف جهت خدمات رسانی به عشایر دانست. ایروان رضایی اعتماد سازی بین جامعه عشایری و تشکل ها را رمز این موفقیت خواند و ابراز امیدواری کرد با همکاری و همدلی هر چه بیشتر مشکلات جامعه عشایری رفع شود.

در پایان نیز با توجه به اتمام مهلت قانونی هیات مدیره،  انتخابات هیات مدیره و بازرس بصورت کتبی انجام شد. 

ادامه مطلب ...

بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات

1398/06/11 - 11:21
بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات

رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به استان فارس از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات بازدید کرد. قندالی در این بازدید در دیداری صمیمی با مردم و مسئولین شهرستان از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات عشایر منطقه قرار گرفت. رئیس سازمان امور عشایر ایران در جلسه ای که با حضور مسئولین، شورای اسلامی عشایری و مردم منطقه برگزار شد کانون های اسکان عشایری را کانون های توسعه اسکان عشایری برشمرد که در فرآیند مطالعه و برنامه ریزی ها بایست تمامی جوانب توسعه ای آن اعم از اشتغال، فرهنگ، توسعه اجتماعی و فعالیت های زیربنایی آن رعایت و به طور جد پیگیری شود. وی موضوع اشتغال و تنوع اشتغال را در این سایت ها از مقوله های مهم دانست که میتواند ضمن ترغیب عشایر به اسکان در افزایش سطح درآمد اقتصادی خانواده ها نیز موثر باشد. این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت های خوبی که در منطقه در حوزه کارآفرینی و اشتغال قرار دارد بر بهره وری منابع آبی و ترویج و توسعه طرح های اقتصادی که مصرف آب کمی دارند تاکید کرد. کرمعلی قندالی بهره گیری از ظرفیت های صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری را در اشتغال پایدار بانوان عشایری مهم ارزیابی کرد و گفت: با فرهنگ سازی، آموزش و نیاز سنجی بازار و همچنین ذوق، سلیقه و توانمندی بانوان عشایری می‌توان در بخش های درآمد زا از جمله صنایع دستی، کشت و فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی و بومگردی و گردشگری عشایری از ظرفیت بانوان که نیمی از جامعه فعال عشایری را شامل می شوند بهره برد. وی در ادامه با توجه به مطالبه مردمی در خصوص تامین آب شرب سالم و بهداشتی و با توجه به تجهیز و پمپاژ آب و انتقال آب به سایت اسکان گفت مبلغ 1500 میلیون ریال جهت اجرای شبکه آب آشامیدنی داخلی سایت تخصیص یافته که ظرف چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مدیر کل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر کشور با بیان این که ظرفیت های خوبی در عرصه منابع طبیعی در مناطق عشایر وجود دارد که بایست در حفظ و بهره گیری مناسب از آن بیش از گذشته کوشا باشیم، اظهار داشت بایست منابع معیشتی شناسایی و تقویت شود. مهدی میزبان وجود منابع معیشتی غنی و خدادادی را در کنار نیروی جوانی و نشاط دو موهبتی دانست که می تواند در بر طرف کردن مشکل اشتغال جوانان عشایری مثمر ثمر باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه با بیان ظرفیت های منطقه و فعالیت های انجام شده گفت بالغ بر 212 کانون توسعه عشایری در استان شناسایی شده که در حال طی مراحل مطالعاتی خود است و تاکنون در 136 کانون توسعه عشایر ساکن شده اند. روح الله بهرامی افزود در کنار کانون‌های توسعه عشایری به اشتغال جوانان نیز توجه شده و در هر سایت با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد فعالیت های اقتصادی از جمله صنایع دستی، کشت گیاهان دارویی، دامداری و مرغداری و گلخانه و سایر کارگاه های نیمه صنعتی در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات نیز در این بازدید با بیان عملکرد اداره امور عشایر گفت: شهرستان بوانات ییلاق‌گاه  عشایری 6 شهرستان قشلاقی می‌باشد که جمعیتی بالغ بر 2500 خانوار عشایری را درخود جای داده است. علی هاشمی شیری  گفت کار مطالعه سایت اسکان عشایری قره مهکستان در سال 1387 شروع شد و با اتمام آن، عملیات اسکان در زمینی با مساحت 13 و نیم هکتار در قالب 250 قطعه در حال انجام است. وی گفت در حال حاضر 12 کانون اسکان در شهرستان بوانات وجود دارد که 7 کانون آن به صورت خود جوش عشایر در آن ساکن شده اند. رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات مجوز ایجاد واحدهای دامی کوچک، انجام شبکه آبرسانی داخل سایت، احداث مدرسه عشایری، تسهیلات کم بهره جهت اشتغال و گاز رسانی و انجام برخی عملیات زیربنایی را از جمله مطالبات مردمی در این کانون بر شمرد.

در ادامه نیز حجه الاسلام طلایی امام جمعه بخش، معاون فرماندار شهرستان، مدیر جهاد کشاورزی بوانات، بخشدار و تعدادی از شوراهای اسلامی و معتمدان منطقه ضمن خوش آمد گویی به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.   

ادامه مطلب ...

جشنواره خدمت به مناسبت گرامی داشت هفته دولت برگزار شد

1398/06/04 - 12:21
جشنواره خدمت به مناسبت گرامی داشت هفته دولت برگزار شد

جشنواره خدمت به مناسبت گرامی داشت هفته دولت برگزار شد

همزمان با هفته دولت دستگاه های اجرایی استان فارس به بیان و ارائه عملکرد خود درقالب برپایی غرفه پرداختند. این جشنواره تحت عنوان جشنواره خدمت  از طرف استانداری فارس و با همت و همکاری دستگاه های اجرایی از 2 الی 6 شهریور ماه در شیراز – ضلع شرقی بوستان آزادی در حال برگزاری است.

استاندار فارس در آیین افتتاح این جشنواره با حضور در غرفه ها از نزدیک در جریان عملکرد دستگاه ها قرار گرفت دکتر رحیمی همچنین بر حضور مدیران ارشد ادارات و پاسخگوی به مراجعه کنندگان در جشنواره تاکید کرد.

از نکات جالب این جشنواره پخش مستقیم گفتگوهای مدیران با مردم بود که بصورت زنده از شبکه صدا وسیمای فارس پخش می شود. از برنامه های دیگر این جشنواره نشست خبری با حضور مطبوعات استان و مدیران دستگاه های اجرایی است که در این نشست مدیران به ارائه عملکرد و شرح فعالیت های خود می پردازند.

اداره کل امور عشایر فارس نیز همانند سال قبل در این جشنواره با برپایی غرفه، گوشه ای ازعملکرد و فعالیت های خود را در قالب نصب بنر و بروشور عرضه می دارد. همچنین در این غرفه پکیج های خورشیدی و حمام خورشیدی مورد استفاده عشایر استان در معرض دید عموم قرار گرفته است.

مدیر کل امور عشایر فارس در نشست خبری که در حاشیه این جشنواره برگزار شد با اشاره به توانمندی و ویژگی های عشایر این استان به بیان عملکرد این اداره کل و شرح فعالیت های صورت گرفته در سنوات اخیر پرداخت. مهندس بهرامی گفت: محور تمامی برنامه ها ساماندهی جامعه عشایر، تنوع اشتغال و اشتغال پایدار در راستای ارتقای وضعیت معیشت این جامعه می باشد. وی افزود در هفته دولت نیز 6 طرح عمرانی با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد که  736 خانوار عشایری از مزایای این طرح ها بهره مند خواهند شد.

گفتنی است عشایر فارس با داشتن سه ایل بزرگ قشقایی، خمسه و لر و 8 طایفه مستقل بیش از 12 درصد جامعه عشایری کشور را تشکیل می دهند و به همین خاطر قطب عشایر کشور است.

ادامه مطلب ...

استقبال گرم عشایر تنگ خشک شهرستان مرودشت از پژوهشگران خارجی

1398/06/04 - 1:04
استقبال گرم عشایر تنگ خشک شهرستان مرودشت از پژوهشگران خارجی

اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌های مطرح خارج از کشور نظیر چین، آلمان، فرانسه، هندوستان، نیوزیلند، ترکیه و ... از منطقه عشایری مرودشت استان فارس بازدید نمودند.

این پژوهشگران که جهت شرکت در نخستین دوره بین المللی ایران شناسی به میزبانی دانشگاه ادیان و مذاهب قم به ایران سفر کرده بودند، با هماهنگی اداره امور عشایر شهرستان مرودشت، تحت نظارت اداره کل امور عشایر استان فارس در جمع عشایر شریف منطقه تنگ خشک شهرستان مرودشت در استان فارس حضور یافتند.

مجتبی حبیب اللهی رئیس اداره امور عشایر مرودشت در این بازدید ضمن تاکید بر ضرورت آشنایی نسل جوان با میراث غنی فرهنگی عشایر گفت: جذابیت های جامعه عشایری همواره باعث شده تا پژوهشگران و گردشگران خارجی برای بازدید از سبک زندگی جذاب عشایری علاقمند باشند. وی افزود: بوم گردی عشایری می تواند آداب و رسوم فرهنگ عشایری را مبتنی بر زندگی اصیل عشایر به گردشگران خارجی و داخلی نشان دهد که در این راستا اداره کل امور عشایر فارس پرداخت تسهیلات کم بهره را جهت توسعه زیرساخت های گردشگری عشایری در دستور کار خود قرار داده است.

استفاده از ظرفیت گردشگری عشایر با توجه به خشکسالی های اخیر گر چه بسیار دیر مورد توجه گرفته است، اما حرکت بسیار مهمی در حوزه گردشگری است که نه تنها می تواند درآمدزایی و رونق اقتصادی برای استان های عشایری کشور داشته باشد، بلکه به معرفی فرهنگ اصیل این سرزمین پهناور به دنیا، کمک بزرگی خواهد نمود.

شهرستان مرودشت یک شهرستان 4 فصل عشایری، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت قابل توجهی از عشایر ایل خمسه و قشقایی استان فارس می باشد.

ادامه مطلب ...

پیام مدیر کل سوم شهریورماه 98

1398/06/03 - 11:25
پیام مدیر کل سوم شهریورماه 98

اکنون که باگذشت بیش از چهل سال از پیروزی شکوهمند مردم در بهمن 57 شجره طیبه انقلاب اسلامی از نهالی زیبا به درختی تنومند و مثمر مبدل شده و رفته رفته می رود تا سایه و چتر حمایتی خود را بر سر محرومان در اقضی نقاط گیتی بگستراند ، جامعه عشایری نیز با  صدای رسا و مصمم تر از گذشته وتحت زعامت رهبری مدبرانه اعلام می دارد که همانند اسلاف و پیشینیان خویش در راه حفظ و حراست از کیان خود ایستاده است.

با نگاهی به تاریخ می بینیم آنجا که حکومت ها ظلم ستیز و در کنار مردم به ویژه قشر مستضعف و محروم بوده اند جامعه بزرگ و غیرتمند عشایری نیز پشتوانه این حکومت ها بوده اند و آنجا که غیر از این بوده بزرگان عشایردر کنار مردم مانده  و به حمایت ازآنان برخواسته اند . تاریخ خود گواه است هر جا دشمن متخاصمی قصد تعرض به مملکت اسلامی داشته دلیر مردان عشایری پا در رکاب کرده و به دفاع از آب و خاک کشور خود کمر همت بسته اند .

در عرضه تولید نیز عشایر بعنوان تولیدکنندگان واقعی همواره در تامین مایحتاج جامعه می کوشند و بر اساس آمارها هر نفر تولید کننده عشایری گوشت مورد نیاز 16 نفر از مردم جامعه را تامین می کند . در سایر عرصه ها نیز جامعه عشایری حافظان محیط زیست و عرصه های منابع طبیعی هستند . در حوزه فرهنگ و آداب و رسوم نیز جامعه غنی عشایری منبعث از فرهنگ اسلامی ایرانی دارای رسوم و سننی است که روح و ذات بشری را مشعوف و مسحورخود می کند و دارای آنچنان محتوایی است که امروز با وجود پیشرفت های تکنولوژی و صنعتی وقتی در معرض دید قرار می گیرد چشم و ذهن هر ببینده ای را به وجد می آورد .

هر چند بعد از انقلاب تمامی دولتهای مختلف سعی کرده اند در نیاز سنجی و برآورده کردن مطالبات جامعه عشایری بکوشند ولی در دولت تدبیر و امید با احیاء شورای عشایری شهرستانی، استانی و کشوری و همچنین ارائه و تصویب طرح های مختلف و ایجاد ظرفیت های قانونی مناسب توانسته در تامین نیازهای اساسی به ویژه فعالیتهای عمرانی و زیربنایی این جامعه مولد و پویا بیش از گذشته موثر باشد. برخورداری عشایر از اعتبارات ارزش افزوده گام مهم دیگری بود که دولت دوازدهم با همکاری مجلس محترم شورای اسلامی در جهت ارتقا زیر ساخت های محل اسکان عشایر عملیاتی نمود. ارائه تسهیلات در جهت اشتغالزایی و تولید و همچنین تنوع بخشی به اشتغال عشایر نیز از دیگر برنامه راهبردی بود که در این دولت محقق شد. در اینجا به بهانه پاسداشت هفته دولت ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدا، امام شهدا به ویژه شهیدان رجایی و باهنر و تجدید میثاق با آرمان آنان، فرصت را مغتنم می شمارم و از همه عزیزانی که خالصانه و صادقانه در خدمت به جامعه مولد عشایر می کوشند صمیمانه تشکر می نمایم. موفق و موید باشید.

روح الله بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس سوم شهریور ماه 1398

ادامه مطلب ...

حضور پررنگ عشایر فارس در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر کشور

1398/06/02 - 10:04
حضور پررنگ عشایر فارس در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر کشور

عشایر فارس امسال نیز در حوزه های مختلفی همچون صنایع دستی ، صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری ، اتحادیه  تعاونی های عشایری ، کارخانه خوراک دام  و میدان عرضه دام در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر کشور شرکت کردند .

با توجه به بزرگی و بصری سیاه چادر عشایری فارس در این نمایشگاه به عنوان جایگاه ویژه حضور مسئولان کشوری   ( vip ) انتخاب شد .

عشایر فارس در این نمایشگاه محصولات  تولیدی خود نظیر گیاهان دارویی ، فرآورده های لبنی ، انواع قالی ، گلیم ، عسل  و صنایع دستی تزئینی در معرض دید عموم قرار دادند .

بازدید وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه ، جمعی از دولتمردان و مسئولان کشوری ، جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان سازمان امور عشایر کشور از سیاه چادر عشایری فارس در چهارمین نمایشگاه بین المللی توانمندی های روستائیان و عشایر فارس 

ادامه مطلب ...

حضور عشایر فارس در چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور

1398/05/17 - 10:13
حضور عشایر فارس در چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: عشایر فارس همانند سنوات قبل با توان بالا در چهارمين نمايشگاه توانمندي‌هاي روستائيان و عشاير كشور شرکت خواهند کرد. بهرامی که در جلسه شورای هماهنگی مدیران ستادی اداره کل امور عشایر فارس سخن می گفت، افزود: این نمایشگاه يكي از جذاب ترين و پربازديدكننده ترين نمايشگاه هاي كشور است و امسال با محوريت نقش روستائيان و عشاير در سال رونق توليد" در آستانه برگزاری است. وی با اشاره به این که استان فارس به عنوان قطب عشایر کشور دارای توانمندی و ظرفیت های بالایی است و این نمایشگاه ها می‌تواند بستر مناسبی جهت ارائه این توانمندی و ظرفیت‌ها باشد، خاطر نشان کرد: این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای معرفی و عرضه ظرفیت‌های عشایر استان است.

این مقام مسئول بیان داشت: در این نمایشگاه جامعه عشایر فارس در حوزه‌های مختلفی از قبیل بومگردی‌های عشایری، صندوق خرد زنان، شرکت‌های تولیدی و خدماتی و اتحادیه تعاونی‌های سیار عشایری حضور خواهند داشت و گوشه‌ای از عملکرد خود را در خدمت رسانی به سومین جامعه بزرگ کشور در معرض دید عموم قرار خواهند داد.

گفتنی است چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور از 24 تا 27 مرداد ماه تقارن با عيد قربان و غدير در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين المللي تهران با حضور اقوام و عشاير و ايلات مختلف كشور برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه پوشش هاي محلي و اجراي مراسم هاي جذاب آييني و موسيقي هاي بومي 31 استان كشور و معرفي پتانسيل ها و ظرفيت‌هاي توليدي جامعه عشايري كشور و همچنين عرضه آن، با هدف ارائه جلوه‌هايي از وحدت و همبستگي اقوام و عشاير مختلف ايراني و ترويج سبك زندگي اصيل سنتي اسلامي به نمایش گذاشته خواهد شد.

ادامه مطلب ...
123
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top