چهارشنبه 29 خرداد 1398
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس

1398/3/25 - 11:53
دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس

همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند

مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور گفت بر اساس مصوبه هیات وزیران همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند. مهندس احمدی میر قائد که در مراسم دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس در منطقه عشایری آق چشمه شهرستان خرمبید سخن می گفت، خاطر نشان کرد:در دولت تدبیر و امید جلسات شورای عشایری در تمامی سطوح شهرستانی، استانی و کشوری احیا شده و توانسته تصمیمات مهمی در ارتقای جامعه عشایری داشته باشد. وی افزایش نرخ باسوادی جامعه عشایری، آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و ارتقای شاخص های بهداشتی در عشایر را چند نمونه از مصوبات جلسات شورای عالی عشایری بر شمرد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری عشایر و تعامل دستگاه های ذیربط بتوانیم به این اهداف دست یابیم. مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را جامعه ای توانمند دانست که با جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری خود در سطح کشور 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی کشور را تامین می کنند و همچنین 700 هزار هکتار اراضی کشور و 40 درصد مراتع ایران را در اختیار دارند. 

نماینده مردم شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی فراکسیون عشایری مجلس را یکی از فراکسیون های فعال و تاثیر گزار در مجلس شورای اسلامی برشمرد که توانسته مصوبات خوبی داشته باشد. دکتر زارع برخورداری جامعه عشایر از اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات ارزش افزوده  را نمونه ای از مصوبات مجلس در کمک به این قشر مولد و پرتلاش بر شمرد. وی افزود: بهره مندی عشایر از از درآمد معادن شهرستان نیز در دستور کار قرار گرفته که می تواند گام مهمی در عمران و آبادی این جامعه باشد. این مقام مسئول گفت: خانه های بهداشت سیار عشایری نیز که سال گذشته برای نخستین بار در کشور در استان فارس راه اندازی شد در سال جاری نیز در دستور کار قرار گرفت و در ماه گذشته 18  کانکس خانه بهداشت سیار عشایری در استان اضافه شد که امیدواریم تا پایان سال جمعاً به 30 کانکس افزایش یابد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی‌های جامعه عشایری، ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید را در جهت ارتقای معیشت جامعه عشایر برشمرد. مهندس بهرامی با بیان نقش بی بدیل عشایر در اقتصاد کشور، این جامعه مولد را استوانه های خود کفایی کشور خواند. وی گفت: جامعه عشایری خود یک جامعه فرهنگی است و خاستگاه فرهنگی دارد. این مقام مسئول اضافه کرد هویت تمدنی ایران اسلامی در جامعه عشایری متبلور شده است و

تقویت آن و الگو قرار دادن این آداب و رسوم می تواند در تحکیم بنیان خانواده  مفید باشد.

در ادامه تعدادی از شاعران توانای ایل، مهارت خود را در سرایش اشعار نغز به رخ کشیدند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت. موسیقی محلی نیز از دیگر برنامه های این جشنواره بود که لطافت خاصی به این جشنواره بخشید.

در پایان نیز از تعدادی از مسئولان خدمت رسان به جامعه عشایری و همچنین دست اندر کاران این جشنواره با اهدا لوح یاد بود تقدیر شد.

ادامه مطلب ...

کسب مقام برتر حوزه روابط عمومی در سال 1397

1398/3/1 - 11:12
کسب مقام برتر  حوزه روابط عمومی در سال 1397

انتخاب روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس بعنوان روابط عمومی برتر سال 1397 در میان ادارات کل تابعه سازمان جهاد کشاورزی فارس برای دومین سال پیاپی را به همگان به ویژه جامعه عشایری استان تبریک عرض می نمائیم.

ادامه مطلب ...

جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته

1398/2/30 - 1240رئیس
جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته

پایداری زندگی عشایری پایداری کل جامعه است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس پایداری زندگی عشایری را پایداری کل جامعه و کشور دانست و از مدیران خواست تا در جهت رفع مشکلات این جامعه بیش از گذشته کوشا باشند. دکتر قاسمی که در جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته سخن می گفت با اشاره به بارندگی های ماه های اخیر و وجود پوشش گیاهی مناسب خصوصاً در مراتع، احتما وقوع آتش سوزی را یادآور شد و خاطر نشان کرد تمهیدات لازم حتما اندیشیده شود. وی همچنین گفت: مناطق و کانون های احتمال وقوع آتش سوزی راشناسایی و با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و مستقر کردن امکانات به ویژه آموزش و فرهنگ سازی بهره برداران عشایری و توان مردمی از وقوع خسارات جلوگیری شود. این مقام مسئول در حاشیه جلسه نیز گریزی به حوزه روابط عمومی در ادارات و نهادها زد و مقوله روابط عمومی را امری بسیار حساس و خطیر بر شمرد. دکتر قاسمی خطاب به مدیران بیان داشت: یکی از وظایف مسئولان اطلاع رسانی از اقدامات و خدماتی هست که برای مردم انجام می دهند و این کار با روابط عمومی فعال و پویا امکان پذیر است و خواستار توجه به این واحد شد.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این جلسه، ماه رمضان را همچون نسیمی روح نواز در میان سایر ماه ها دانست و خواستار بهره گیری از فیوضات این ماه مبارک شد. حجت الاسلام قائمی زندگی عشایری را یک زندگی ساده و همراه با تلاش و تولید خواند که بایست به آن توجه و از آن الگوبرداری کرد. نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس با تاسی از منویات مقام معظم رهبری خواستار بیان عملکرد دستگاه های اجرایی توسط روابط عمومی آنها شد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی‌های جامعه عشایری، ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید را در جهت ارتقای معیشت جامعه عشایر برشمرد. مهندس بهرامی توجه به بومگردی و گردشگری عشایری را یکی از راهبردهای اصلی اداره کل امور عشایر خواند که با توجه به تنوع اقلیمی وشرایط آب و هوایی خاص استان می تواند در اشتغال زایی و تنوع اشتغال موثر باشد.

در پایان نیز به مناسبت هفته روابط عمومی و ارتباطات از روابط عمومی های برتر در سال 97 تجلیل و روابط عمومی اداره کل امور عشایر برای دومین سال پیاپی بعنوان روابط عمومی برتر انتخاب شد.

گفتنی است، جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته به صورت ماهیانه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس و معاونین، نماینده ولی فقیه در این سازمان و سایر مدیران ادارات کل وابسته به سازمان جهاد کشاورزی فارس برگزار می شود.

میزبانی جلسه مذکور که در اردیبهشت ماه سال جاری تشکیل شد بر عهده اداره کل امور عشایر فارس بود که در بوم گردی عشایری شمیم ییلاق شهرستان شیراز برگزار شد.

ادامه مطلب ...

دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمدبهمن بیگی به مناسبت هفته معلم

1398/2/26 - 11:37
دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمدبهمن بیگی به مناسبت هفته معلم

 .دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس به همراه جمعی از همکاران با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمد  بهمن بیگی  به مناسبت گرامی داشت هفته معلم

ادامه مطلب ...

تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

1398/2/25 - 10:11
تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

مدیر کل امور عشایر فارس:

تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحقق این شعار را منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی دانست. مهندس بهرامی که در نخستین جلسه فصلی روسای ادارات امور عشایر شهرستان ها و مجموعه تشکل های عشایری استان فارس سخن می گفت، افزود: در شرایط حساس کنونی جامعه عشایر به دلیل ویژگی های خاصی که دارد که همان خود اتکایی است کمترین مشکلات را داشته است. وی زندگی عشایری را نماد عینی اقتصاد مقاومتی و کمک به این جامعه را کمک به رونق تولید خواند و از همکاران خواست تا در سال جاری با تعامل و تلاش بیشتر در ارائه خدمات مطلوب به این جامعه مولد و پویا بیش از گذشته فعال باشیم. این مقام مسئول با بیان قانع و کم توقع بودن و زندگی ساده عشایر از همکاران خواست در چارچوب قانون در جهت حل مسائل و مطالبات عشایر بکوشیم.

معاون توسعه و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس برخورداری عشایر از مالیات بر ارزش افزوده را نقطه عطفی در افزایش شاخص های توسعه ای این جامعه مولد خواند و با توجه به نقد و سهل الوصول بودن آن خاطر نشان کرد در فعالیت های عمرانی به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرد. دکتر حیاتی گفت: با توجه به این که طرح پلاک کوبی و شناسنامه دار نمودن دام های عشایر در سال جاری انجام خواهد شد، بر لزوم آمادگی تشکل ها در انجام این طرح تاکید کرد.

مسئول امور تعاونی ها و نظام بهره برداری نیز در این نشست ضمن تبریک کسب مقام برتر توسط اتحادیه تعاونی های عشایر سیار استان فارس در کشور به ارائه عملکرد حوزه خود در سال گذشته و برنامه های پیش رو پرداخت. مهندس بیات برنامه محوری و شفاف سازی را دو رویکرد اصلی در برنامه ریزی ها خواند و خواستار حرکت تشکل های عشایری بر این اساس شد.

در ادامه مهندس زارع معاون مدیریت و توسعه منابع اداره کل امور عشایر فارس، مهندس عاطفت فر مدیر عامل، ایروان رضایی رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های عشایرسیار استان فارس و جمعی از مدیران ادارات امور عشایر شهرستان های فارس و همچنین تعدادی از مدیران عامل تشکل های عشایری استان به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

در پایان نیز از مدیران عامل برتر شرکت های تعاونی عشایری استان تجلیل شد.

شایان ذکر است استان فارس با داشتن 23 شرکت تعاونی عشایری و یک اتحادیه عشایری و همچنین 70 فروشگاه، صد در صد عشایر استان را تحت پوشش خود دارد و کار خدمت رسانی به عشایر استان را انجام می‌دهد. 

ادامه مطلب ...

جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

1398/2/17 - 8:53
جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

حضور مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در نخستین جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت با اشاره به اهمیت عشایر در اقتصاد کشور به ضرورت خدمات رسانی با استفاده از پتانسیل و ظرفیت خدماتی ادارات شهرستانی تاکید نمود. مهندس بهرامی گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید همکاری خوبی میان دولت و مجلس صورت گرفته که نتیجه آن تصویب قوانین و دستورالعمل های موثر در ارتقای وضعیت معیشت عشایر بوده است. وی پلیس همیار عشایر را یکی از خدمات نظام در تامین امنیت عشایر خواند و خواستار همراهی عشایر با این طرح شد. این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد مشکل توزیع پنل های خورشیدی هر چه سریعتر حل شود و تا اوایل خرداد ماه سال جاری در اختیار عشایر استان قرار گیرد. مدیر کل امور عشایر فارس برخورداری عشایر از مالیات بر ارزش افزوده را نقطه عطفی در افزایش شاخص های توسعه ای این جامعه مولد خواند و با توجه به نقد و سهل الوصول بودن آن خاطر نشان کرد در فعالیت های عمرانی به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرد. مهندس بهرامی خواستار مشارکت همه عشایر در برنامه ریزی ها شد.

فرماندار مرودشت نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های جامعه عشایری حضور آنان را در شهرستان غنیمتی گرانبها دانست. مهندس پیکری تشکیل کارگروه اسکان و مکان یابی، تامین آب پایدار، جاده دسترسی و ساخت آبنما را از درخواست های عشایر منطقه برشمرد و از مسئولان خواست تا در امر تسهیل خدمات به جامعه عشایری بیش از گذشته کوشا باشند.

در ادامه تعدادی از عشایر به نمایندگی از این جامعه مولد به بیان مشکلات خود پرداختند که دستور پیگیری مسائل صادر و مسئولان دستگاه های اجرایی موظف به بررسی شدند.

 گفتنی است جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت در منطقه عشایری تنگ خشک این شهرستان با حضور حضرت حجه الاسلام کلانتری امام جمعه موقت شهرستان، مسئولان و شوراهای اسلامی تیره های عشایری و جمعی از عشایر منطقه برگزار شد.

شایان ذکر است شهرستان مرودشت به مساحت3656 کیلو متر مربع، محل ييلاق بخشي از عشاير طوايفه عمله و شش بلوكي از ايل قشقايي و طوايف عرب و باصري و كردشولي از ايل خمسه به تعداد 1454  خانوار مي باشد. مساحت كل مراتع شهرستان مرودشت 119755 هكتار است كه 48000 هكتار آن متعلق به عشاير شهرستان بوده كه مورد تعليف 16792 راًس دام سبك است.

ادامه مطلب ...

توزیع آب شرب در میان جامعه عشایری استان فارس

1398/1/29 - 1:1
توزیع  آب شرب در میان جامعه عشایری استان فارس
ادامه مطلب ...

جانبازان جا ماندگان قافله شهدا هستند

1398/1/26 - 8:26
جانبازان جا ماندگان قافله شهدا هستند
ادامه مطلب ...

وزیر بهداشت در آئین بهره برداری از ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری فارس

1398/1/22 - 8:59
وزیر بهداشت در آئین بهره برداری از ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری فارس
ادامه مطلب ...

آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس

1398/1/20 - 8:22
آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس
ادامه مطلب ...

جلسه شورای عشایری

1397/12/21 - 11:15
جلسه شورای عشایری
ادامه مطلب ...

جلسه بیمه فراگیر دام عشایری استان

1397/12/15 - 12:20
جلسه بیمه فراگیر دام عشایری استان

معاون بیمه دام: تمامی دام های عشایر فارس بیمه می شوند 

ادامه مطلب ...

بزرگداشت روز زن در اداره کل امور عشایر استان فارس

1397/12/06 - 13:15
بزرگداشت روز زن در اداره کل امور عشایر استان فارس

در آستانه سالروز میلاد دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مراسم  بزرگداشت روز زن و مقام مادر برگزارشد

ادامه مطلب ...
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top