شنبه 26 مرداد 1398
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی بوم گردی و گردشگری عشایری

1398/5/8 - 2:01
برگزاری کارگاه آموزشی بوم گردی و گردشگری  عشایری

برگزاری کارگاه آموزشی بوم گردی و گردشگری  عشایری

کارگاه آموزشی بوم گردی عشایری تحت عنوان " توان افزایی مدیران اقامت گاه های بوم گردی و گردشگری عشایری استان فارس " با هدف ارتقاء دانش و مهارت فعالین و مدیران اقامت‌گاه های بوم گردی و گردشگری عشایری در مرداد ماه سال جاری در سالن جلسات اداره کل امور عشایر فارس برگزار شد. این کارگاه یک روزه با حضور 40 نفر از مدیران اقامت‌گاه های بوم گردی و گردشگری عشایری استان به همت واحد توسعه گردشگری عشایری اداره کل امور عشایر فارس و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان برپا گردید.

مسعود یوسفی مسئول واحد توسعه گردشگری عشایری اداره کل امور عشایر فارس گفت: تنوع بخشی به اشتغال جامعه عشایر یکی از راهبردهای اصلی سازمان امور عشایر کشور و به تبع آن اداره کل امور عشایر فارس است. وی افزود: جامعه عشایری دارای ظرفیت‌های فوق العاده‌ای از جمله محیط زندگی، آداب و رسوم خاص خود، غذاها و فرهنگ ناب و غنی است که چنانچه با آموزش صحیح و شناخت نیاز گردشگران همراه شود می تواند علاوه بر ترویج این سبک زندگی، موجب افزایش درآمد اقتصادی خانوارهای عشایری در کنار شغل دامداری شود و برگزاری این دوره آموزشی نیز در همین راستا بوده است. یوسفی ابراز امیدواری کرد بتوانیم با استمرار این گونه آموزش‌ها در جهت ارتقاء دانش و مهارت مدیران اقامت‌گاه های بوم گردی و افزایش صنعت بوم گردی و گردشگری عشایری که تا کنون مغفول مانده بکوشیم.

خانم امیری نیز به عنوان مدرس دوره، این کارگاه را در نوع خود کم نظیر و مطلوب خواند و خواستار تداوم این کارگاه‌ها بصورت تئوری و عملی شد.

ادامه مطلب ...

برپایی میز خدمت در مصلای نماز جمعه سراسر استان فارس

1398/5/7 - 1:17
برپایی میز خدمت در مصلای نماز جمعه سراسر استان فارس

برپایی میز خدمت در مصلای نماز جمعه سراسر استان فارس

روز جمعه 4 مرداد ماه سال 98 مصلای نماز جمعه شیراز شاهد برگزاری میز خدمت بود. این مراسم که با تدبیر استاندار فارس به مناسبت چهلمین سالروز برگزاری نخستین نماز جمعه پس از انقلاب برگزار شد، مدیران دستگاه های دولتی، ارگان‌ها و نهاد‌ها در مصلای نماز جمعه پاسخ گوی مردم شریف شیراز بودند. اداره کل امور عشایر فارس نیز به برپایی میز خدمت پرداخت تا با دیداری نزدیک و به صورت چهره به چهره با عشایر بتواند در این اقدام پسندیده مشارکت نموده و مشکلات و مطالبات جامعه عشایری را بررسی و پاسخ گو باشد.

گفتنی است در این برنامه علاوه بر مدیر کل و معاونین تعدادی از مدیران ستادی اداره کل امور عشایر فارس نیز حضور داشتند.

شایان ذکر است مدیران شهرستانی ادارات امور عشایر نیز هر یک با حضور در مصلاهای نماز جمعه شهرستان خود در این اقدام مثبت شرکت کردند.

 

ادامه مطلب ...

حضور عشایر فارس در چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور

1398/5/17 - 10:13
حضور عشایر فارس در چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: عشایر فارس همانند سنوات قبل با توان بالا در چهارمين نمايشگاه توانمندي‌هاي روستائيان و عشاير كشور شرکت خواهند کرد. بهرامی که در جلسه شورای هماهنگی مدیران ستادی اداره کل امور عشایر فارس سخن می گفت، افزود: این نمایشگاه يكي از جذاب ترين و پربازديدكننده ترين نمايشگاه هاي كشور است و امسال با محوريت نقش روستائيان و عشاير در سال رونق توليد" در آستانه برگزاری است. وی با اشاره به این که استان فارس به عنوان قطب عشایر کشور دارای توانمندی و ظرفیت های بالایی است و این نمایشگاه ها می‌تواند بستر مناسبی جهت ارائه این توانمندی و ظرفیت‌ها باشد، خاطر نشان کرد: این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای معرفی و عرضه ظرفیت‌های عشایر استان است.

این مقام مسئول بیان داشت: در این نمایشگاه جامعه عشایر فارس در حوزه‌های مختلفی از قبیل بومگردی‌های عشایری، صندوق خرد زنان، شرکت‌های تولیدی و خدماتی و اتحادیه تعاونی‌های سیار عشایری حضور خواهند داشت و گوشه‌ای از عملکرد خود را در خدمت رسانی به سومین جامعه بزرگ کشور در معرض دید عموم قرار خواهند داد.

گفتنی است چهارمين نمايشگاه توانمندي هاي روستائيان و عشاير كشور از 24 تا 27 مرداد ماه تقارن با عيد قربان و غدير در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين المللي تهران با حضور اقوام و عشاير و ايلات مختلف كشور برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه پوشش هاي محلي و اجراي مراسم هاي جذاب آييني و موسيقي هاي بومي 31 استان كشور و معرفي پتانسيل ها و ظرفيت‌هاي توليدي جامعه عشايري كشور و همچنين عرضه آن، با هدف ارائه جلوه‌هايي از وحدت و همبستگي اقوام و عشاير مختلف ايراني و ترويج سبك زندگي اصيل سنتي اسلامي به نمایش گذاشته خواهد شد.

ادامه مطلب ...

صندوق اعتبارات خرد زنان فرصت مناسبی جهت حضور بانوان عشایر در عرصه های اقتصادی است

1398/4/4 - 10:33صند
صندوق اعتبارات خرد زنان فرصت مناسبی جهت حضور بانوان عشایر در عرصه های اقتصادی است

صندوق اعتبارات خرد زنان فرصت مناسبی جهت حضور بانوان عشایر در عرصه های اقتصادی است

مدیر کل امور عشایر استان فارس در حاشیه بازدید از نانوایی سنتی زنان عشایری شهرستان ممسنی گفت: صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری فرصت مناسبی جهت حضور بانوان عشایر در عرصه های اقتصادی است. مهندس بهرامی با اشاره به اینکه زنان عشایری نیمی از جامعه فعال و پویای عشایری را شامل می شوند خاطر نشان کرد بانوان عشایری از آغاز روز تا پایان شب همواره در تکاپو و در فعالیت های روزانه همپای مردان در حال تلاش هستند. وی گفت دستباف های بانوان عشایری امروزه زینت بخش خانه هاست و چنانچه بستری برای بروز استعدادهای آنان فراهم کنیم شاهد شکوفایی بیش از پیش آنان خواهیم بود. مدیر کل امور عشایر استان فارس ابراز امیدواری کرد تعداد صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری شهرستان ممسنی تا پایان تابستان سال جاری از 3 صندوق به 7 صندوق افزایش یابد. مهندس بهرامی سپس در دیدار با فرماندار این شهرستان و حضور در جلسه شورای عشایری ممسنی ضمن تشکر از مدیریت منسجم و تعاملی شهرستان از همکاری آنان در پیگیری و حل مطالبات جامعه عشایری تقدیر کرد. مهندس بهرامی ارتقای شاخص های توسعه انسانی در جامعه عشایری را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر برشمرد که در حال برنامه ریزی و عملیاتی شدن است.  

فرماندار شهرستان ممسنی نیز در این جلسه بر اتمام پروژه های نیمه تمام تاکید کرد. دکتر ایوبی همکاری و تعامل خوب دستگاه های اجرایی شهرستان را یادآور شد و افزود اجرای سطح صیقلی ده هزار متر مربعی و احداث آب انبار هزار متر مکعبی در منطقه عشایری  دشت درا  که آب شرب انسان و دام بیش از 250 خانوار عشایری را تامین می کند و در سطح کشور بی نظیر است و اعتبار آن از محل اعتبارات ارزش افزوده شهرستان تامین شده است را نمونه ای از این تعامل است. وی در ادامه با تاکید بر ادامه همکاری ها، گفت: در جهت رفع مسائل و مشکلات عشایر شهرستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهم ورزید.

در ادامه مهندس بیات مسئول امور تعاونی ها و نظام بهره برداری ضمن ارائه آماری از عملکرد شرکت های تعاونی عشایری شهرستان گفت: تنها در سال گذشته در دو مورد بیش از 3500 تن آرد و 7 هزار تن انواع علوفه دامی توسط 5 شرکت تعاونی عشایری شهرستان ممسنی در قالب 16 فروشگاه میان عشایر توزیع شده است.

مسئول اداره امور عشایر شهرستان نیز در این جلسه همکاری در طرح بیمه فراگیر دام، همکاری در مبارزه با ملخ، همکاری در مهار آتش سوزی مراتع و همکاری در بیمه اجتماعی عشایر را از فعالیت های این اداره در کنارسایر فعالیت های روزانه بر شمرد. ایرج اکابری خواه از تخصیص یک دستگاه کامیون تانکر آبرسان و یک دستگاه خودرو سواری به امور عشایر شهرستان نیز تشکر کرد.  

در ادامه مدیر کل امور عشایر فارس و هیئت همراه با حضور در منطقه عشایری "دشت درا" از طرح سطح صیقلی و آب انبار بازدید کرده و در گفت و گو با مجری طرح در جریان وضعیت این طرح قرار گرفت. همچنین مهندس بهرامی و هیئت همراه در این سفر با حضور در اداره امور عشایر شهرستان ممسنی در دیدار با همکاران ضمن استماع سخنان آنان بر پیگیری جدی مطالبات به حق عشایر منطقه تاکید کرد.

گفتنی است شهرستان‌ ممسنی محل زندگی بخشي از عشاير ایل قشقايي و لر (ممسني) از طوايف كشكولي بزرگ، دره شوري، جاويد، رستم، بكش، دشمن زياري به تعداد  4225  خانوار مي باشد .

 

ادامه مطلب ...

سفر مدیر کل امور عشایر استان به شهرستان داراب

1398/4/31 - 10:59
سفر مدیر کل امور عشایر استان به شهرستان داراب

مدیر کل امور عشایر استان، به اتفاق هیئت همراه جهت بازدید و دیدار با فرماندار و شوراهای اسلامی عشایری و معتمدان عشایر شهرستان داراب، به این شهرستان سفر کرد. روح الله بهرامی در ملاقات با فرماندار داراب ضمن بیان توانمندی‌ها و قابلیت‌های جامعه عشایری به ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده توسط دولت در راستای افزایش وضعیت معیشت عشایر اشاره کرد. وی ابراز امیدواری کرد با تعامل و همفکری بیش از گذشته بتوانیم درخدمت رسانی به جامعه مولد عشایر قدم برداریم. مدیر کل امور عشایر استان در ادامه گفت: ارتقا شاخص های توسعه انسانی و تنوع بخشی به اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی ما در برنامه ریزی ها است. مهندس بهرامی بیان داشت 80 درصد اشتغال عشایر دامداری است بنابر این با توجه به کاهش نزولات جوی ما نیز تنوع اشتغال عشایر را در دستور کار خود قرار دادیم و در همین راستا توانستیم، علاوه بر طرح زنجیره تولید گوشت قرمز از مزرعه تا سفره طرح های اشتغال دیگری نیز از جمله بوم گردی عشایری، توسعه و رونق صنایع دستی، ترویج و فرآوری گیاهان دارویی و تاسیس شرکت‌های تعاونی پشتیبانی خدماتی عشایری تعریف کنیم. وی همچنین در مورد تسهیلات نیز گفت: تسهیلات خشکسالی و تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز که از سنوات قبل آغاز شده بود در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت، همچنین تسهیلات اشتغال پایدار در حوزه روستایی و عشایری نیز در قالب ارائه طرح توجیهی امسال به عشایر پرداخت می‌گردد. مهندس بهرامی افزود امروز شرایط سختی داریم ولی مطمئنم همچون گذشته و با صلابت بیشتر با همدلی و وحدت می توانیم در کنار هم از این تنگناه نیز با حول و قوه الهی گذر کنیم.

فرماندار شهرستان نیز با بیان اینکه مردم شهرستان داراب احترام خاصی برای عشایر قائل هستند، گفت عشایر مردمی خوشنام و مورد تکریم همگان می باشند. مظفری قول مساعد داد که با همکاری سایر ادارات شهرستان از هیچ کوششی در جهت رفع مشکلات عشایر دریغ نخواهد ورزید.

در ادامه مدیر کل امور عشایر فارس و هیئت همراه با حضور در اداره امور عشایر شهرستان در جلسه ای که با حضور شوراهای اسلامی عشایری و تنی چند از معتمدان و نخبگان عشایری برگزار شده بود شرکت کرد. در این جلسه مسائل و مشکلات جامعه عشایری شهرستان توسط سرپرست اداره و معتمدان و شوراهای اسلامی بیان شد. مهندس بهرامی در این دیدار ضمن استماع سخنان آنان بر پیگیری جدی مطالبات به حق عشایر منطقه تاکید کرد.

زیارت قبور مطهر شهدای گمنام و ملاقات با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان داراب از جمله برنامه های این سفر یک روزه مدیر کل امور عشایر فارس و هیات همراه به شهرستان داراب بود.

گفتنی است شهرستان‌ داراب محل زندگی بخشي از عشاير ایلات خمسه، از طوايف عرب، بهارلو و طوایف متفرقه محلی به تعداد  1200 خانوار مي باشد.

ادامه مطلب ...

دومین جلسه شورای عشایری

1398/4/29 - 10:31
دومین جلسه شورای عشایری

یادواره شهدای عشایر استان فارس آبان ماه امسال برگزار می شود

دومین جلسه شورای عشایر استان فارس در سال جاری با دستور کار هم اندیشی و تبادل نظر پیرامون یادواره شهدای عشایر استان با حضور مسئولین کشوری و استانی برگزار شد. رئیس سازمان بسیج عشایر کشور در این جلسه با اشاره به رشادت‌ها و روحیه ظلم ستیزی عشایر در طول تاریخ گفت: عشایر نقش بسزایی در تثبیت نظام اسلامی داشته اند. سردار سیف افزود: عشایر فارس با تقدیم بیش از 2 هزار شهید والامقام روحیه ولایتمداری خود را به اثبات رسانده‌اند. وی همچنین از مسئولین خواست تا در کنار برگزاری یادواره شهدا و ترویج و تبیین آرمان این عزیزان با روحیه جهادی در خدمت به جامعه عشایری نیز کوشا باشند. رئیس سازمان بسیج عشایر کشور وحدت اقوام را در سایه کنگره یادواره سرداران و 2 هزار شهید ولایتمدار عشایر استان خاطر نشان کرد و خواستار الگو سازی دبیرستان عشایری شهید بهشتی شیراز به عنوان مدرسه‌ای نمونه که 92 شهید دانش آموز را تقدیم انقلاب کرده است، شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز در این جلسه با یادآوری این نکته که محور یادواره شهدا بایست خدمت بیشتر به جامعه خصوصاً قشر محروم باشد گفت: کمیته‌های تخصصی در زمینه برگزاری هرچه باشکوه‌تر دومین یادواره سرداران و 2 هزار شهید ولایتمدار عشایر استان همراه با دستورالعمل مشخص شود تا شاهد برگزاری این یادواره در شان و منزلت شهدا باشیم. وی از دستگاه‌ها و ارگان‌ها درخواست کرد تا نهایت تعامل و همکاری را با بسیج سپاه عشایر استان به عنوان متولی اصلی این یادواره داشته باشند.

جانشین سپاه فجر استان نیز گفت همه بایست در دفاع از هویت استان فارس کمر همت ببندیم چرا که دشمن همواره در صدد بی هویت کردن ما است. سردار بوعلی جامعه عشایری را یک جامعه هویت دار و غیرتمند بر شمرد که حفظ اصالت و ریشه های آن می تواند موجب رشد و بالندگی جامعه اسلامی شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان ارزش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه عشایری استان به مصوبه هیئت دولت در مکلف نمودن 18 دستگاه اجرایی کشور و ارائه خدمات فرهنگی، آموزشی و مهارتی به جامعه عشایر اشاره کرد. بهرامی ترویج فرهنگ و روحیه ایثار و شهادت را یکی از وظایف راهبردی تمامی دستگاه ها و نهادهای نظام بر شمرد که بایست بدان توجه جدی شود.

در این جلسه راهی مدیر کل بنیاد شهید استان فارس، سرهنگ افسری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه عشایر فارس و تعدای از معتمدان عشایر استان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

گفتنی است دومین یادواره سرداران و 2 هزار شهید ولایتمدار عشایر استان فارس آبان ماه سال جاری در شیراز برگزار خواهد شد.

 

ادامه مطلب ...

پرداخت 6 میلیارد ریال زکات از سوی عشایر فارس

1398/4/27 - 10:38
پرداخت 6 میلیارد ریال زکات از سوی عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس در آئین شکر گزاری برداشت گندم و روز زکات گفت: پرداخت بیش از 6 میلیارد ریال زکات در سال گذشته از سوی جامعه عشایری استان نشان دهنده پایبندی این جامعه غیرتمند به اسلام و آموزه های دینی است. بهرامی زکات را پاک کننده انسان از دنیا دوستی و بخل خواند و آن را ترویج دهنده نوع دوستی و جلوگیری از شکاف طبقاتی و ایجاد همبستگی اجتماعی، رشد و توسعه اقتصادی جامعه دانست. وی در ادامه با اشاره به این که 20 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی است، اولویت سازمان جهاد کشاورزی فارس را ترویج کشت‌های گلخانه‌ای و بهره گیری از سیستم‌های آبیاری نوین دانست.

دبیر شورای زکات استان فارس نیز در این مراسم ضمن تشکر از همراهی و همدلی عشایر استان، ابراز امیدواری کرد وجوه زکات پرداخت شده از طرف جامعه عشایری استان صرف رفع احتیاجات این جامعه مولد شود. حجه الاسلام جعفری خرید تانکر آبرسانی جهت عشایر را یکی از برنامه های آتی خود برشمرد که در کنار فعالیت های عمرانی وجوه زکات می‌تواند در ترغیب عشایر به پرداخت این فرضیه دینی موثر باشد.

قبل از آغاز مراسم شرکت کنندگان با حضور در گلزار شهدای روستا ضمن تجدید میثاق با آرمان شهدا، به مقام شامخ آنان ادای احترام کردند.

در حاشیه این مراسم مدیر کل امور عشایر فارس و هیات همراه با حضور در مناطق عشایری شهرستان و دیدار با خانواده عشایر از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفت و دستورات لازم در جهت حل برخی مشکلات از قبیل مرمت جاده دسترسی، انتقال آب کشاورزی و تامین آرد دستورات لازم صادر شد.

آئینی شکر گزاری برداشت گندم و روز زکات 25 تیر ماه سال جاری در روستای جشنیان شهرستان بوانات با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد و در این مراسم از فعالین روستایی و عشایری حوزه زکات تجلیل شد.

ادامه مطلب ...

عشایر وفاداری خود را به امام و انقلاب ثابت کرده اند

1398/4/26 - 9:46
عشایر وفاداری خود را به امام و انقلاب ثابت کرده اند

عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: قبل از پیروزی انقلاب، عشایر وفاداری خود را به نهضت امام اعلام کردند و پس از پیروزی انقلاب هم تا به امروز همچنان به‌عنوان جمع قابل‌اعتماد نظام، در عرصه وفاداران انقلاب مطرح هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس به نقل از خبرگزاری حوزه: امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه عشایر غیور در برابر قلدری‌ها و جنایت‌های رضاخان ایستادند، افزود: رضاخان وحشیانه‌ترین برخوردها را در رابطه با عشایر داشته است.

آیت‌الله سید احمد خاتمی، در جلسه اعضای ستاد بزرگداشت شهدای عشایر استان فارس که در پادگان احمد بن موسی(ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه عشایر افتخاراتی دارد، اظهار داشت: از جمله افتخاراتی که بر پیشانی عشایر ثبت شده، مقابله با رضاخان است.

وی عنوان کرد: بهترین طلبه‌هایی که می‌توانند خدمتگزار عشایر باشند، طلابی هستند که از متن عشایر بر خاسته‌اند، لذا همه باید تلاش کنند استعدادهای جوانان عشایر شکوفا شود و به‌حق قانونی در عرصه مدیریتی و غیر مدیریتی برسند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به برگزاری یادواره شهدای عشایر، بیان داشت: در رابطه با تجلیل از شهدا و از آن کارهای بسیار پسندیده الهی در حقیقت همین برگزاری بزرگداشت شهدا است.

آیت‌الله خاتمی، بزرگداشت شهدا را در حقیقت ارائه الگو دانست و بیان داشت: این آمار افتخارآمیزی است که دو هزار شهید استان فارس عشایر هستند؛ هنگامی‌که این نسبت سنجی را انجام دهیم احساس می‌کنیم که عشایر در ردیف‌های اول ایثارگران باشند.

 

ادامه مطلب ...

آموختن برای بهتر زیستن است

1398/4/26 - 12:40
آموختن برای بهتر زیستن است

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس:

  آموختن برای بهتر زیستن است

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه در تعریف جدید، آموزش برای بهتر زیستن است، گفت: تمام سعی ما بر این است که آموزش در عمق مناطق عشایری استان عملیاتی و اجرا شود. نوروزی که در دوره آموزشی طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایری سخن می گفت، افزود: محتوای آموزشی از دیگر مقوله هایی است که ما بر آن اصرار داریم و معتقدیم بایستی براساس سواد چندگانه باشد که علاوه بر مهارت خواندن و نوشتن مهارت های دیگر زندگی نیز به آنان آموزش داده شود. وی خاطر نشان کرد طرح شتاب بخشی به سوادآموزی بانوان عشایر با بیش از 3500  بانوی عشایری در قالب 20 منطقه آموزشی عشایری نشین در استان فارس در حال اجرا است. معاون سواد آموزی آموزش و پرورش فارس بیان داشت: در آموزش ها تلاش شده مطالب کاربردی و بر اساس نیاز سنجی باشد. نوروزی این دوره آموزشی را مبتنی بر پیشگیری و افزایش مهارت های زندگی دانست که در راستای توانمند سازی بانوان عشایری انجام خواهد شد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این مراسم با بیان این که فارس بیشترین جمعیت عشایر را به خود اختصاص داده است به ظرفیت ها و توانمندی های این جامعه اشاره کرد. بهرامی گفت نیمی از جامعه 150 هزار نفری عشایر استان را زنان و دختران عشایری تشکیل می دهند و چنانچه آموزش های لازم در جهت توانمندسازی آنان ارائه شود و بسترهای لازم نیز مهیا شود ما شاهد افزایش چشمگیر وضعیت معیشت جامعه عشایری به عنوان سومین جامعه کشور بعد از جامعه شهری و روستایی خواهیم بود. وی طرح ارتقا سطح سواد، دانش و مهارت را که یکی از طرح های شورای عالی عشایر بوده که هم در این شورا و هم در هیئت دولت مصوب و دستورالعمل اجرایی آن صادر شده است نمونه توجه ویژه دولت تدبیر و امید به جامعه عشایری دانست که بر اساس آن دستگاه های متولی آموزشی و مهارتی ملزم به ارائه خدمات خود به جامعه عشایری شدند. وی تصریح کرد بایست آموزش را به سمت آموزش های کاربردی سوق دهیم.

شایان ذکر است طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایری در سال جاری با حضور بیش از 90 نفر و با همت معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس و دفتر امور بانوان و خانواده استان فارس و همکاری اداره کل امور عشایر این استان و مدیریت آموزش و پرورش عشایر فارس در حال اجرا می باشد.

ادامه مطلب ...

کلاس تغذیه سالم در مناطق عشایری برگزار شد

1398/4/24 - 11:1
کلاس تغذیه سالم در مناطق عشایری برگزار شد

کلاس تغذیه سالم در مناطق عشایری برگزار شد

یک دوره کلاس آموزشی تغذیه سالم در مناطق عشایری شهرستان فسا جهت بانوان عشایری تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی امور عشایر شهرستان فسا، به منظور آشنایی بانوان عشایری با گروه های مختلف غذایی و هرم انرژی یک دوره کلاس آموزشی تغذیه سالم در خانوارهای عشایری در مناطق عشایری چاه پهن بالا و کاروانسرا بارشلو برگزار شد.

در این دوره آموزشی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و اداره امور عشایر شهرستان فسا صورت گرفت شرکت کنندگان با مطالبی از جمله تغذیه سالم کودکان، زنان، افراد سالمند و همچنین برخی نکات بهداشتی آشنا شدند.

آریا کارشناس تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی فسا که به عنوان مدرس در این دوره بود با بیان اینکه خانواده به عنوان یک رکن اصلی جامعه باید همواره به تغذیه سالم اهمیت دهد، گفت: تغذیه کودکان و عادت غذایی بد کودکان در 80 درصد از خانواده ها به علت رفتار نامناسب مادر با کودک است.  وی تصریح کرد تعدادی از بیماری‌های شایع در جوامع امروزی از قبیل تیروئید، عفونت های انگلی روده و غیره به علت رعایت نکردن بهداشت در خانواده و فرد به وجود می آید.

مرادی کارشناس تغذیه نیز یکی دیگر از مدرسان این دوره بود که بسیاری از بیمار‌های شایع در زنان خصوصاً زنان باردار را فقر آهن دانست و ابراز امیدواری کرد این گونه دوره های آموزشی بتواند در بالابردن سطح دانش مادران به عنوان مدیران بهداشتی خانواده ها موثر باشد.

 در حاشیه این دوره نیز کارشناسان روانشناسی در مورد بیمار درمانی صحبت هایی ارائه کردند .

شهرستان فسا منطقه قشلاقی 677 خانوار عشایری از ایلات خمسه طایفه عرب می باشد.

 

ادامه مطلب ...

جلسه شورای عشایری

1398/4/19 - 8:25
جلسه شورای عشایری

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس:

  ورزش عشایر در اولویت قرار گیرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در جلسه شورای عشایری استان گفت: حل مشکلات ورزش جامعه عشایر بایست در اولویت قرار گیرد. رحمانی افزود تمام دستگاه های اجرایی توجه ویژه ای به عشایر و خصوصاً جوانان غیور عشایر داشته باشند و به صورت ویژه به حوزه ورزش بهاء داده شود. وی همچنین خواستار ایجاد فضای ورزشی و امکانات ورزشی مناسب در سایت های اسکان عشایری استان شد.

این مقام مسئول با اشاره به استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی در جهت خدمات رسانی بهتر به جامعه عشایری بر بهره مندی عشایر از تسهیلات و جذب به موقع آن، اشتغال جوانان و پیگیری اعتبارات خشکسالی و افزایش آن در سال 98 تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در ارتباط با ایل راه غرب کلان شهر شیراز نیز که یکی از دغدغه های عشایر می باشد و مدتی است معطل مانده دستور داد یک مسیر در کنار بزرگراه شیراز به عشایر اختصاص داده و به نام عشایر ثبت شود.

رحمانی در این جلسه با تشکر از راه اندازی خانه های بهداشت سیار عشایری برای اولین در کشور در استان از مسئولین مربوطه خواست تا با توجه به پراکندگی و جمعیت بالای عشایر تعداد این کانکس ها در سال جاری افزایش یابد. وی در بحث ارائه خدمات دامپزشکی به عشایر نیز با یادآوری اینکه عشایر با داشتن بیش از 3 میلیون راس دام سبک نقش مهمی در تامین گوشت جامعه دارند از مسئولان خواست تا ضمن نظارت بیشتر و ارائه خدمات مطلوب تر به این تولید کنندگان، آموزش آنها را نیز در سرلوحه کار خود قرار دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در ادامه گریزی هم به حوزه فرهنگی در جامعه عشایر زد و با یادآوری مصوبه هیئت وزیران مبنی بر مکلف کردن دستگاه های فرهنگی بر ارائه خدمات فرهنگی و مذهبی به جامعه عشایر، و همچنین با اشاره به نقش کتاب در افزایش سطح فرهنگ، از ادارات مربوطه خواست تا تعداد بیشتری کتابخانه سیار در مناطق عشایری راه اندازی کنند.

رحمانی صندوق های خرد زنان را ستون های اصلی اقتصاد خانوارهای عشایر خواند و از متولیان  در خواست نمود تا نسبت به افزایش صندوق خرد زنان عشایر در استان اقدام نمایند.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه با تشکر از مدیران کل استانداری فارس و همچنین مجموعه مدیران دستگاه های اجرایی که توجه ویژه ای جهت حل مسائل و مشکلات جامعه عشایری داشته اند، گزارشی از مصوبات جلسه قبل و پیگیری های صورت گرفته ارائه کرد. بهرامی ظرفیت های قانونی ایجاد شده در برنامه ششم توسعه را فرصت خوبی در جهت تعامل و همکاری میان دستگاه های اجرایی و خدماتی در افزایش وضعیت معیشت جوامع عشایری خواند.

در ادامه نیز هر یک از مسئولان دستگاه های اجرایی پیرامون مسائل حوزه خود به بیان دیدگاه ها و پیگیری های خود پرداختند.

روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

ادامه مطلب ...

حضورهمکاران در برنامه زنده تلویزیونی فارسی شو

1398/4/1 - 11:47
حضورهمکاران  در برنامه زنده تلویزیونی  فارسی شو

برنامه زنده  تلویزیونی فارسی شو با حضور همکاران اداره کل امور عشایر فارس 

ادامه مطلب ...

تامین آب پایدار یکی از اولویت های راهبردی امور عشایر است

1398/3/29 - 9:22
تامین آب پایدار یکی از اولویت های راهبردی امور عشایر است

تامین آب پایدار یکی از اولویت های راهبردی امور عشایر است

مدیر کل امور عشایری فارس در بازدید از چاه در حال حفر دالین شهرستان سپیدان گفت: تامین آب پایدار یکی از اولویت های راهبردی امور عشایر است. مهندس بهرامی و هیئت همراه که به منظور بازدید از مناطق عشایری شهرستان سپیدان به این شهرستان سفر کرده بود، در بدو ورود به شهرستان از چاه در حال حفر دالین بازدید کرد. وی سپس عازم مناطق عشايرى دیماخر شد و در جلسه شورای عشایری شهرستان که در این منطقه عشایری برگزار شده بود شرکت کرد. مهندس بهرامی در این جلسه که جمع کثیری از عشایر منطقه نیز حضور داشتند، ضمن شنیدن سخنان و درخواست های عشایر بر رفع مشکلات آنان تاکید کرد. مدیر کل امور عشایر فارس گفت: با تمام توان در جهت پیگیری مطالبات حقه جامعه عشایری تلاش خواهیم کرد. وی همچنین تنوع بخشی به اشتغال عشایر و افزایش سطح معیشت و شاخص های توسعه ای جامعه عشایر را موضوعاتی دانست که در تمامی برنامه ریزی ها مورد دقت قرار می گیرد. مهندس بهرامی در زمینه بهداشت نیز گفت: خوشبختانه در سال جاری 18 خانه بهداشت سیار عشایری در استان راه اندازی شده که امیدواریم تا پایان سال 30 کانکس دیگر نیز اضافه شود.

فرماندار شهرستان نیز جامعه عشایر را یک جامعه مولد و پرتلاش بر شمرد که همواره در برهه های حساس تاریخ پا به پای نظام اسلامی جلو آمدند و تقدیم شهدای والامقامی از این جامعه خود گواه این ادعاست. جوادی جهرمی عشایر را قشری تولید کننده و قانع دانست که خدمت به آنها اجر و پاداش اخروی زیادی دارد. وی همچنین گفت: با تمام توان در جهت رفع مسائل و مشکلات جامعه عشایری تلاش خواهیم کرد و همه مسئولان شهرستانی آمادگی کامل را در این مورد دارند.

در این جلسه تعدادی از شوراهای اسلامی عشایری و معتمدان مسائل و مشکلات خود را از قبیل راه دسترس، ساخت آب انبار و تامین آب شرب انسان و دام، احداث کانال های آبیاری مزارع و تامین برق بیان نمودند که دستور پیگیری صادر شد.

مدیر کل امور عشایر فارس و هیات همراه سپس در دیدار چهره به چهره با عشایر و حضور در چادرهاى عشايرى اين مناطق به بررسى مسائل و مشكلات آنها پرداختند.

گفتنی است چاه دالین در سال 1397 حفاری آن آغاز که پس از بهره برداری آب شرب 500 خانوار عشایری منطقه را تامین خواهد کرد.

شایان ذکر است شهرستان سپیدان محل ییلاق2503 خانوار عشایری از ایل قشقایی و لر ممسنی و از طوایف کشکولی بزرگ، کشکولی کوچک و جاوید می‌باشد.

ادامه مطلب ...

دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس

1398/3/25 - 11:53
دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس

همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند

مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور گفت بر اساس مصوبه هیات وزیران همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند. مهندس احمدی میر قائد که در مراسم دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس در منطقه عشایری آق چشمه شهرستان خرمبید سخن می گفت، خاطر نشان کرد:در دولت تدبیر و امید جلسات شورای عشایری در تمامی سطوح شهرستانی، استانی و کشوری احیا شده و توانسته تصمیمات مهمی در ارتقای جامعه عشایری داشته باشد. وی افزایش نرخ باسوادی جامعه عشایری، آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و ارتقای شاخص های بهداشتی در عشایر را چند نمونه از مصوبات جلسات شورای عالی عشایری بر شمرد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری عشایر و تعامل دستگاه های ذیربط بتوانیم به این اهداف دست یابیم. مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را جامعه ای توانمند دانست که با جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری خود در سطح کشور 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی کشور را تامین می کنند و همچنین 700 هزار هکتار اراضی کشور و 40 درصد مراتع ایران را در اختیار دارند. 

نماینده مردم شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی فراکسیون عشایری مجلس را یکی از فراکسیون های فعال و تاثیر گزار در مجلس شورای اسلامی برشمرد که توانسته مصوبات خوبی داشته باشد. دکتر زارع برخورداری جامعه عشایر از اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات ارزش افزوده  را نمونه ای از مصوبات مجلس در کمک به این قشر مولد و پرتلاش بر شمرد. وی افزود: بهره مندی عشایر از از درآمد معادن شهرستان نیز در دستور کار قرار گرفته که می تواند گام مهمی در عمران و آبادی این جامعه باشد. این مقام مسئول گفت: خانه های بهداشت سیار عشایری نیز که سال گذشته برای نخستین بار در کشور در استان فارس راه اندازی شد در سال جاری نیز در دستور کار قرار گرفت و در ماه گذشته 18  کانکس خانه بهداشت سیار عشایری در استان اضافه شد که امیدواریم تا پایان سال جمعاً به 30 کانکس افزایش یابد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی‌های جامعه عشایری، ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید را در جهت ارتقای معیشت جامعه عشایر برشمرد. مهندس بهرامی با بیان نقش بی بدیل عشایر در اقتصاد کشور، این جامعه مولد را استوانه های خود کفایی کشور خواند. وی گفت: جامعه عشایری خود یک جامعه فرهنگی است و خاستگاه فرهنگی دارد. این مقام مسئول اضافه کرد هویت تمدنی ایران اسلامی در جامعه عشایری متبلور شده است و

تقویت آن و الگو قرار دادن این آداب و رسوم می تواند در تحکیم بنیان خانواده  مفید باشد.

در ادامه تعدادی از شاعران توانای ایل، مهارت خود را در سرایش اشعار نغز به رخ کشیدند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت. موسیقی محلی نیز از دیگر برنامه های این جشنواره بود که لطافت خاصی به این جشنواره بخشید.

در پایان نیز از تعدادی از مسئولان خدمت رسان به جامعه عشایری و همچنین دست اندر کاران این جشنواره با اهدا لوح یاد بود تقدیر شد.

ادامه مطلب ...

کسب مقام برتر حوزه روابط عمومی در سال 1397

1398/3/1 - 11:12
کسب مقام برتر  حوزه روابط عمومی در سال 1397

انتخاب روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس بعنوان روابط عمومی برتر سال 1397 در میان ادارات کل تابعه سازمان جهاد کشاورزی فارس برای دومین سال پیاپی را به همگان به ویژه جامعه عشایری استان تبریک عرض می نمائیم.

ادامه مطلب ...

جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته

1398/2/30 - 1240رئیس
جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته

پایداری زندگی عشایری پایداری کل جامعه است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس پایداری زندگی عشایری را پایداری کل جامعه و کشور دانست و از مدیران خواست تا در جهت رفع مشکلات این جامعه بیش از گذشته کوشا باشند. دکتر قاسمی که در جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته سخن می گفت با اشاره به بارندگی های ماه های اخیر و وجود پوشش گیاهی مناسب خصوصاً در مراتع، احتما وقوع آتش سوزی را یادآور شد و خاطر نشان کرد تمهیدات لازم حتما اندیشیده شود. وی همچنین گفت: مناطق و کانون های احتمال وقوع آتش سوزی راشناسایی و با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و مستقر کردن امکانات به ویژه آموزش و فرهنگ سازی بهره برداران عشایری و توان مردمی از وقوع خسارات جلوگیری شود. این مقام مسئول در حاشیه جلسه نیز گریزی به حوزه روابط عمومی در ادارات و نهادها زد و مقوله روابط عمومی را امری بسیار حساس و خطیر بر شمرد. دکتر قاسمی خطاب به مدیران بیان داشت: یکی از وظایف مسئولان اطلاع رسانی از اقدامات و خدماتی هست که برای مردم انجام می دهند و این کار با روابط عمومی فعال و پویا امکان پذیر است و خواستار توجه به این واحد شد.

نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این جلسه، ماه رمضان را همچون نسیمی روح نواز در میان سایر ماه ها دانست و خواستار بهره گیری از فیوضات این ماه مبارک شد. حجت الاسلام قائمی زندگی عشایری را یک زندگی ساده و همراه با تلاش و تولید خواند که بایست به آن توجه و از آن الگوبرداری کرد. نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس با تاسی از منویات مقام معظم رهبری خواستار بیان عملکرد دستگاه های اجرایی توسط روابط عمومی آنها شد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی‌های جامعه عشایری، ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید را در جهت ارتقای معیشت جامعه عشایر برشمرد. مهندس بهرامی توجه به بومگردی و گردشگری عشایری را یکی از راهبردهای اصلی اداره کل امور عشایر خواند که با توجه به تنوع اقلیمی وشرایط آب و هوایی خاص استان می تواند در اشتغال زایی و تنوع اشتغال موثر باشد.

در پایان نیز به مناسبت هفته روابط عمومی و ارتباطات از روابط عمومی های برتر در سال 97 تجلیل و روابط عمومی اداره کل امور عشایر برای دومین سال پیاپی بعنوان روابط عمومی برتر انتخاب شد.

گفتنی است، جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و ادارات کل وابسته به صورت ماهیانه با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس و معاونین، نماینده ولی فقیه در این سازمان و سایر مدیران ادارات کل وابسته به سازمان جهاد کشاورزی فارس برگزار می شود.

میزبانی جلسه مذکور که در اردیبهشت ماه سال جاری تشکیل شد بر عهده اداره کل امور عشایر فارس بود که در بوم گردی عشایری شمیم ییلاق شهرستان شیراز برگزار شد.

ادامه مطلب ...

دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمدبهمن بیگی به مناسبت هفته معلم

1398/2/26 - 11:37
دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمدبهمن بیگی به مناسبت هفته معلم

 .دیدار مدیر کل امور عشایر استان فارس به همراه جمعی از همکاران با سرکار خانم کیانی همسر استاد محمد  بهمن بیگی  به مناسبت گرامی داشت هفته معلم

ادامه مطلب ...

تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

1398/2/25 - 10:11
تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

مدیر کل امور عشایر فارس:

تحقق شعار سال منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی است

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری تحقق این شعار را منوط به بهره گیری از ظرفیت و توان داخلی دانست. مهندس بهرامی که در نخستین جلسه فصلی روسای ادارات امور عشایر شهرستان ها و مجموعه تشکل های عشایری استان فارس سخن می گفت، افزود: در شرایط حساس کنونی جامعه عشایر به دلیل ویژگی های خاصی که دارد که همان خود اتکایی است کمترین مشکلات را داشته است. وی زندگی عشایری را نماد عینی اقتصاد مقاومتی و کمک به این جامعه را کمک به رونق تولید خواند و از همکاران خواست تا در سال جاری با تعامل و تلاش بیشتر در ارائه خدمات مطلوب به این جامعه مولد و پویا بیش از گذشته فعال باشیم. این مقام مسئول با بیان قانع و کم توقع بودن و زندگی ساده عشایر از همکاران خواست در چارچوب قانون در جهت حل مسائل و مطالبات عشایر بکوشیم.

معاون توسعه و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس برخورداری عشایر از مالیات بر ارزش افزوده را نقطه عطفی در افزایش شاخص های توسعه ای این جامعه مولد خواند و با توجه به نقد و سهل الوصول بودن آن خاطر نشان کرد در فعالیت های عمرانی به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرد. دکتر حیاتی گفت: با توجه به این که طرح پلاک کوبی و شناسنامه دار نمودن دام های عشایر در سال جاری انجام خواهد شد، بر لزوم آمادگی تشکل ها در انجام این طرح تاکید کرد.

مسئول امور تعاونی ها و نظام بهره برداری نیز در این نشست ضمن تبریک کسب مقام برتر توسط اتحادیه تعاونی های عشایر سیار استان فارس در کشور به ارائه عملکرد حوزه خود در سال گذشته و برنامه های پیش رو پرداخت. مهندس بیات برنامه محوری و شفاف سازی را دو رویکرد اصلی در برنامه ریزی ها خواند و خواستار حرکت تشکل های عشایری بر این اساس شد.

در ادامه مهندس زارع معاون مدیریت و توسعه منابع اداره کل امور عشایر فارس، مهندس عاطفت فر مدیر عامل، ایروان رضایی رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی های عشایرسیار استان فارس و جمعی از مدیران ادارات امور عشایر شهرستان های فارس و همچنین تعدادی از مدیران عامل تشکل های عشایری استان به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود پرداختند.

در پایان نیز از مدیران عامل برتر شرکت های تعاونی عشایری استان تجلیل شد.

شایان ذکر است استان فارس با داشتن 23 شرکت تعاونی عشایری و یک اتحادیه عشایری و همچنین 70 فروشگاه، صد در صد عشایر استان را تحت پوشش خود دارد و کار خدمت رسانی به عشایر استان را انجام می‌دهد. 

ادامه مطلب ...

جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

1398/2/17 - 8:53
جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

حضور مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در نخستین جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت با اشاره به اهمیت عشایر در اقتصاد کشور به ضرورت خدمات رسانی با استفاده از پتانسیل و ظرفیت خدماتی ادارات شهرستانی تاکید نمود. مهندس بهرامی گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید همکاری خوبی میان دولت و مجلس صورت گرفته که نتیجه آن تصویب قوانین و دستورالعمل های موثر در ارتقای وضعیت معیشت عشایر بوده است. وی پلیس همیار عشایر را یکی از خدمات نظام در تامین امنیت عشایر خواند و خواستار همراهی عشایر با این طرح شد. این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد مشکل توزیع پنل های خورشیدی هر چه سریعتر حل شود و تا اوایل خرداد ماه سال جاری در اختیار عشایر استان قرار گیرد. مدیر کل امور عشایر فارس برخورداری عشایر از مالیات بر ارزش افزوده را نقطه عطفی در افزایش شاخص های توسعه ای این جامعه مولد خواند و با توجه به نقد و سهل الوصول بودن آن خاطر نشان کرد در فعالیت های عمرانی به نحو صحیح مورد استفاده قرار گیرد. مهندس بهرامی خواستار مشارکت همه عشایر در برنامه ریزی ها شد.

فرماندار مرودشت نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های جامعه عشایری حضور آنان را در شهرستان غنیمتی گرانبها دانست. مهندس پیکری تشکیل کارگروه اسکان و مکان یابی، تامین آب پایدار، جاده دسترسی و ساخت آبنما را از درخواست های عشایر منطقه برشمرد و از مسئولان خواست تا در امر تسهیل خدمات به جامعه عشایری بیش از گذشته کوشا باشند.

در ادامه تعدادی از عشایر به نمایندگی از این جامعه مولد به بیان مشکلات خود پرداختند که دستور پیگیری مسائل صادر و مسئولان دستگاه های اجرایی موظف به بررسی شدند.

 گفتنی است جلسه شورای عشایر شهرستان مرودشت در منطقه عشایری تنگ خشک این شهرستان با حضور حضرت حجه الاسلام کلانتری امام جمعه موقت شهرستان، مسئولان و شوراهای اسلامی تیره های عشایری و جمعی از عشایر منطقه برگزار شد.

شایان ذکر است شهرستان مرودشت به مساحت3656 کیلو متر مربع، محل ييلاق بخشي از عشاير طوايفه عمله و شش بلوكي از ايل قشقايي و طوايف عرب و باصري و كردشولي از ايل خمسه به تعداد 1454  خانوار مي باشد. مساحت كل مراتع شهرستان مرودشت 119755 هكتار است كه 48000 هكتار آن متعلق به عشاير شهرستان بوده كه مورد تعليف 16792 راًس دام سبك است.

ادامه مطلب ...

توزیع آب شرب در میان جامعه عشایری استان فارس

1398/1/29 - 1:1
توزیع  آب شرب در میان جامعه عشایری استان فارس
ادامه مطلب ...
12
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top