چهارشنبه 30 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس

همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند

مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور گفت بر اساس مصوبه هیات وزیران همه دستگاه های فرهنگی کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری هستند. مهندس احمدی میر قائد که در مراسم دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس در منطقه عشایری آق چشمه شهرستان خرمبید سخن می گفت، خاطر نشان کرد:در دولت تدبیر و امید جلسات شورای عشایری در تمامی سطوح شهرستانی، استانی و کشوری احیا شده و توانسته تصمیمات مهمی در ارتقای جامعه عشایری داشته باشد. وی افزایش نرخ باسوادی جامعه عشایری، آموزش مهارت های فنی و حرفه ای و ارتقای شاخص های بهداشتی در عشایر را چند نمونه از مصوبات جلسات شورای عالی عشایری بر شمرد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری عشایر و تعامل دستگاه های ذیربط بتوانیم به این اهداف دست یابیم. مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را جامعه ای توانمند دانست که با جمعیت یک میلیون و دویست هزار نفری خود در سطح کشور 25 درصد گوشت قرمز و 35 درصد صنایع دستی کشور را تامین می کنند و همچنین 700 هزار هکتار اراضی کشور و 40 درصد مراتع ایران را در اختیار دارند. 

نماینده مردم شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی فراکسیون عشایری مجلس را یکی از فراکسیون های فعال و تاثیر گزار در مجلس شورای اسلامی برشمرد که توانسته مصوبات خوبی داشته باشد. دکتر زارع برخورداری جامعه عشایر از اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات ارزش افزوده  را نمونه ای از مصوبات مجلس در کمک به این قشر مولد و پرتلاش بر شمرد. وی افزود: بهره مندی عشایر از از درآمد معادن شهرستان نیز در دستور کار قرار گرفته که می تواند گام مهمی در عمران و آبادی این جامعه باشد. این مقام مسئول گفت: خانه های بهداشت سیار عشایری نیز که سال گذشته برای نخستین بار در کشور در استان فارس راه اندازی شد در سال جاری نیز در دستور کار قرار گرفت و در ماه گذشته 18  کانکس خانه بهداشت سیار عشایری در استان اضافه شد که امیدواریم تا پایان سال جمعاً به 30 کانکس افزایش یابد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن بیان ویژگی‌های جامعه عشایری، ظرفیت‌های ایجاد شده در دولت تدبیر و امید را در جهت ارتقای معیشت جامعه عشایر برشمرد. مهندس بهرامی با بیان نقش بی بدیل عشایر در اقتصاد کشور، این جامعه مولد را استوانه های خود کفایی کشور خواند. وی گفت: جامعه عشایری خود یک جامعه فرهنگی است و خاستگاه فرهنگی دارد. این مقام مسئول اضافه کرد هویت تمدنی ایران اسلامی در جامعه عشایری متبلور شده است و

تقویت آن و الگو قرار دادن این آداب و رسوم می تواند در تحکیم بنیان خانواده  مفید باشد.

در ادامه تعدادی از شاعران توانای ایل، مهارت خود را در سرایش اشعار نغز به رخ کشیدند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت. موسیقی محلی نیز از دیگر برنامه های این جشنواره بود که لطافت خاصی به این جشنواره بخشید.

در پایان نیز از تعدادی از مسئولان خدمت رسان به جامعه عشایری و همچنین دست اندر کاران این جشنواره با اهدا لوح یاد بود تقدیر شد.

  • دهمین جشنواره ادبی عرب ایل خمسه استان فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top