چهارشنبه 5 آبان 1400
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای

1400/07/27 - 12:32:39
برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای

برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای مدیران روابط عمومی های امور عشایر استان ها بصورت وبینار برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای ویژه مسئولین روابط عمومی استان ها طی دو روز در تاریخ بیست و ششم و بیست و هفتم مهر ماه به میزبانی اداره کل امور عشایر فارس و با هماهنگی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس برگزار گردید.

طی برگزاری دوره آموزش خبرنگاری حرفه ای که با حضور بیش از چهل نفر از مدیران روابط عمومی و همکاران امور عشایر استان ها برگزار گردید، به بررسی مشکلات و خلاهای آموزشی در این راستا پرداخته شد.

رئیس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور عشایر ایران و مدرس دوره خبرنگار حرفه ای گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین بررسی کامل مشکلات و ایرادات و همچنین نقاط ضعف و قوت امورعشایر استان ها در واحد های روابط عمومی برآن شدیم با برگزاری این دوره نسبت به ارتقاء علمی و آموزشی همکاران نسبت به برگزاری این دوره اقدام نماییم.

علی رضا رحیمی در ادامه افزود: بجهت ارتقاءسنجی و کیفیت سنجی شرکت کنندگان در انتهای کلاسها اقدام به برگزاری آزمون  در تاریخ بیست و هشتم مهرماه خواهیم کرد و نتایج حاصله نیز اعلام و به افرادی که موفق به کسب حداقل امتیاز گردند گواهینامه شرکت در دوره اعطا خواهد شد.

ادامه مطلب ...

گزارش تصویری حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی

1400/07/24 - 11:37:08
گزارش تصویری حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی
ادامه مطلب ...

باید مشکلات آب شرب عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر هرچه سریعتر حل شود

1400/07/24 - 10:57:08
باید مشکلات آب شرب عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر هرچه سریعتر حل شود

وزیر جهاد کشاورزی در جلسه شورای اداری شهرستان داراب اذعان داشت:

 مسئله اب شرب سالم و بهداشتی از مسائل مهم هر شهری است و باید بصورت جدی پیگیری شود تا عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر مشکلاتشان حل شود و از این نعمت برخوردار شوند.

 سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه تامین نهاده های دام به روش های مختلف  یکی از اولویت های دولت می باشد افزود: تامین نهاده های دامی برای دامداران روستاها و همچنین خرید دام مازاد عشایر و یا تحویل نهاده امانی به عشایر و تهاتر دام بعد از فصل پرواربندی توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام شود و باید مشکلات تسهیلات وام از طرف بانک کشاورزی حل شود.

 این مقام مسئول تصریح کرد: مجتمع گلخانه فجر دچار مشکلات بسیاری است که باید ریاست سازمان و ذینفعان بطور جدی پیگیر مشکلات وام، زمین و مراتع دامداران و روند انجام پروژه های گلخانه ها مدنظر قرار گیرد.

وزیرجهاد کشاورزی  اظهار کرد:یکی از برنامه های مهم دامدار کارت می باشد که از طرف بانک کشاورزی فرآیند آن در حال انجام است.

ادامه مطلب ...

نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم

1400/07/24 - 10:51:25
نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم

وزیر جهاد کشاورزی در شورای اداری شهرستان جهرم تصریح کرد:

نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم بلکه باید دارای صرفه اقتصادی برای تولید کننده و به نفع مصرف کننده باشد.

سید جواد ساداتی نژاد اظهار کرد: استان فارس دارای رتبه نخست بلحاظ جمعیت عشایری در کشور است و از طرح خرید دام مازاد حمایت و اظهار داشت دام مازاد عشایری را خریداری می کنیم.

این مقام مسئول بیان داشت:راهکار دوم جهت حمایت از این قشر مولد این است که با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام علوفه را در اختیار آنان گذاشته و بعد از فروش دامشان بدهی قیمت علوفه را پرداخت کند تا کمتر متضرر شوند و با این روش بتوانیم شرایط سخت خشکسالی را بگذرانیم.

 وی با بیان اینکه صادرات دام مازاد عشایر  در دستور کار دولت قرار دارد و با نظارت پشتیبانی امور دام و مباشرت اتحادیه انجام خواهد شد افزود: اعتقاد بر این است که بازار را به اتحادیه و تشکل ها و دامداران و تولیدکنندگان واگذار نماید.

ادامه مطلب ...

تامین چهار میلیارد تومان از محل خشکسالی برای حمایت از عشایر

1400/07/19 - 09:41:02
تامین چهار میلیارد تومان از محل خشکسالی برای حمایت از عشایر

مدیر کل امور عشایرفارس در نشست خبری به مناسبت روز روستا و عشایر با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه چهار میلیارد تومان  از محل ماده ۱۰و۱۲ برای کمک به کاهش اثرات خشکسالی برای عشایر در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: به مناسبت روز روستا و عشایر پروژه کرانی در شهرستان خنج که شامل حفر و تجهیز چاه و ایجاد خط انتقال و مخزن ذخیره آب با اعتبار 2 میلیارد تومان  به بهره برداری رسید.

بهرامی با یادآوری این مطلب که 21 میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز برای عشایر در نظر گرفته شده که تاکنون 14 میلیارد تومان آن جذب شده و مابقی در حال جذب است.

وی اظهار کرد: به مناسبت روز روستا و عشایر  سرکشی به خانواده شهدا و ایثارگران عشایر  شکل گرفت، افزود: یکی دیگر از اقدامات مهم آموزش و  تربیت بهداشت یار دام عشایر که با همکاری اداره کل امور عشایر فارس،اداره کل دامپزشکی فارس، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در علی آباد کمین شهرستان پاسارگاد در حال برگزاری است ،که  تعدادی از فرزندان عشایر را به عنوان بهداشت یار تربیت می کنیم تا مشکلات این حوزه تا حدودی رفع شود.

 مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت :خرید دام عشایر در اولویت ها قرار گرفت و هشت هزار راس دام توسط اداره کل پشتیبانی امور دام از آنان خریداری شده است.

بهرامی افزود:  با همکاری صندوق بیمه روستائیان و عشایر، بیش از 10 هزار و 500 سرپرست خانوار عشایری را تحت پوشش بیمه قرار داده ایم تا از مزایای مستمری بگیری و بازنشستگی هم بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه توزیع علوفه بر مبنای پلاک کوبی دام است، خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 2 میلیون و 500 راس دام از مجموع سه میلیون و یکصد راس دام که در اختیار عشایر است، پلاک کوبی شدند که میزان 80 درصد دام عشایر فارس است.

مدیر کل امور عشایر فارس اذعان داشت: تاکنون ۶۵ درصد عشایر استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز واکسینه شده اند.

ادامه مطلب ...

خبر تصویری

1400/07/10 - 08:04:52
خبر تصویری

خبر تصویری 

ادامه مطلب ...

یکی از بارزترین جلوه های اقتصاد مقاومتی عشایر کشور هستند

1400/07/10 - 07:51:58
یکی از بارزترین جلوه های اقتصاد مقاومتی عشایر کشور هستند

جلسه مشترک ویدئو کنفرانس رییس فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی ، رئیس سازمان امور عشایر ایران وسازمان بسیج عشایری کشور که با مدیران امور عشایر کشور وروسای بسیج  استان ها برگزار شد.

 رئیس فراکسیون‌ عشایری مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از بارزترین جلوه های اقتصاد مقاومتی عشایر کشور هستند.

علی کریمی فیروز جایی  با اشاره به نقش عشایر در حوزه های مختلف کشور افزود: کمتر از 2درصد جمعیت کشور عشایر هستند اما حدود 30درصد گوشت کشور را تامین می کنند.

رئیس فراکسیون‌ عشایر مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این قشر نجیب الان دچار مشکلاتی شده است که تحریم ها و کرونا و فشار اقتصادی و خشکسالی موجب شده که حمایت جدی از این قشر ضرورت یابد.

او افزود: همه باید توان بگذاریم امروز مشکلات این قشر را به حداقل برسانیم که در مجلس به خصوص در فراکسیون تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شده است اما کافی نیست.

رئیس سازمان امور عشایر کشور نیز با بیان اینکه عقب ماندگی های بسیاری در تبیین نقش عشایر در کشور داریم، اظهار داشت: عشایر نقش های ویژه ای در انقلاب داشتند و تقدیم 10هزار شهید در دفاع مقدس  که دو هزار شهید مربوط به استان فارس می باشد خود نشانی از این نقش مهم است.

شاهپور علایی مقدم به نقش دانش آموزان عشایری نیز اشاره کرد و گفت: بالغ بر 100شهید دانش آموز تقدیم به انقلاب شده است که در نوع خود کم نظیر است.

او با بیان اینکه انتظارداریم همه در برگزاری کنگره کمک کنند گفت: در این سالها 3رویکرد فرهنگی اجتماعی، محرومیت زدایی و تقویت اقوام و مذاهب را دنبال کرده ایم.

علایی مقدم با اشاره به اقدامات فرهنگی گفت: در این راستا در 14استان یادواره شهدای عشایر برگزار کردیم که 5کتاب شهدای شاخص عشایر آماده چاپ است و 12کتاب و 6مستند در خصوص نقش عشایر در دفاع مقدس اقدام شده است.

او افزود: در رویکرد تقویت اقوام و مذاهب مانند زمان جنگ بر وحدت و انسجام تاکید کردیم که از ظرفیت سران عشایر استفاده شده است.

 رئیس سازمان بسیج عشایر کشور نیز در این مراسم گفت: خدمت به جامعه عشایری یک عبادت است و کسانی که در این وادی کار می کنند باید به ارزش کار خود واقف باشند.

او با بیان اینکه شهدای عشایری از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، افزود: عشایر با یک میلیون 200هزار جمعیت، 10هزار نفر شهید دارد که نشان از سرسپردگی به نظام اسلامی است و این سخن سردار سلیمانی است که عشایر را دلبسته ترین افراد به انقلاب دانستند.

سردارسعیدی همچنین گفت: سردار سلیمانی سند افتخاری برای مجموعه عشایری کشور است و مدیران استانی ما باید به موضوع ایثارگران اهتمام جدی داشته باشند.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور خواستار مستند سازی ایثارگری جامعه عشایری با ایجاد یک بانک اطلاعاتی شد و گفت: در انتخاب مدیران از خانواده شهدا و ایثارگران و رزمندگان باید استفاده شود که این اقدام را ما دنبال کردیم.

او با بیان اینکه کنگره شهدای عشایر در اسفند امسال برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: از مدیران استانی به جد می خواهم که خانواده شهدا و ایثارگران را فراموش نکنند.

سعیدی افزود: ما باید کنگره ای برگزار کنیم که در شان شهدای عشایر باشد چراکه نمی خواهیم فقط یک برنامه برگزار شود و امیدواریم این کنگره یکی از بهترین کنگره های کشور باشد.

او همچنین با اشاره به برنامه های مربوط به عشایر در کشور نیز گفت: تمام تلاش را باید انجام دهیم که در سراسر کشور یک برنامه منظم و هماهنگ برای بزرگداشت شهدا داشته باشیم.

ادامه مطلب ...

توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایری نیازمند معرفی و اعتبار است

1400/07/10 - 07:49:00
توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایری نیازمند معرفی و اعتبار است

استاندار فارس بیان داشت: توسعه گردشگری و صنایع دستی عشایری نیازمند معرفی و اعتبار است که موجب درآمد پایدار برا خانوار عشایر مواد می شود.

رحیمی با بیان اینکه سهم عشایر از امکانات و اعتبارات کشور باید  افزایش یابد تا زمینه اشتغال آنان فراهم شود .

وی  با توضیح اینکه آموزش عشایر باید در الویت باشد افزود:  به مدارس و مراکز شبانه روزی در سطح استان جهت عشایر رسیدگی بیشتر تا  دغدغه عشایر را نسبت به تحصیل فرزندانش کم شود.

ریس فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی، گفت: در مصوبات سالهای اخیر مجلس در برنامه ششم و همچنین در فرازهایی از قانون بودجه ١٤٠٠، جهت گیری به سمت توسعه زیرساخت‌های جامعه عشایری و مسائل و مشکلات این قشر مشهود است و این رویه ادامه پیدا خواهد کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی که اعتقاد دارد حل مشکلات عشایر در ظرفیت یک سازمان و وزارتخانه نیست و عزم ملی می‌طلبد، گفت؛ در بدنه اجرایی کشور نیز دستگاهها و نهادهای اجرایی همه باید پای کار بیایند تا بخشی از عقب ماندگی و فشارهای اقتصادی که امسال به شرایط خاص ناشی از خشکسالی و اقتصادی بر عشایر حاکم شده، جبران شود.

کریمی  با ابراز امیدواری از اینکه با واکسیناسیون عمومی، مدارس کشور به شیوه حضوری بازگردد، گفت: آموزش مجازی نیز به عنوان یکی از ثمرات بیماری کرونا با ما خواهد بود و یک فرصت است که امید است در جامعه عشایری نیز با کمک وازرت ارتباطات و بهره مندی بیشتر از اینترنت، تداوم یابد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در جلسه شوراي عشایر استان فارس با بیان اینکه جامعه عشايري به عنوان گروه هدف اجتماعي سوم، مبناي برنامه ريزي كشور قرار مي گيرند، افزود: شايد قبلا اين گروه اجتماعي در برنامه‌ریزی‌های قانونی اهميت نداشت اما افق و شاهكار قانونگذاري ویژه عشایر در برنامه ششم اتفاق افتاد.

علایی مقدم بیان داشت: در حالي كه هيچ ظرفيت قانوني تا برنامه پنجم براي عشاير وجود نداشت اما در برنامه ششم ١٧ بار از عشاير نام برده شد.

رئيس سازمان امور عشاير ايران با تصریح بر این نکته که براي توسعه و تحول نياز به ابزار است و ابزار مهم، ظرفيت قانون است و اگر قانون نباشد هر چقدر هم پيگيري كنيم به جايي نمي‌رسيم، عنوان کرد: ظرفيت‌هاي قانوني خوبي براي عشاير ايجاد شده است.در حالی‌که ۷۰ درصد از ماليات بر ارزش افزوده تا قبل از برنامه ششم براي شهرها و ٣٠ درصد براي روستاها استفاده مي‌شد و عشاير از این اعتبارات محروم بودند.

علایی‌مقدم انعقاد تفاهم‌نامه ملی ۵۰۰ ميليارد تومانی براي آموزش و پرورش عشاير با مجلس، همکاری بسيج عشايري و راه‌اندازی قرارگاه محرورميت زدايي سپاه را از ظرفيت‌های قانوني ایجاد شده ویژه این قشر از جامعه عنوان كرد و گفت: از سوی مقام معظم رهبري اجازه برداشت پول نيز از محل صندوق توسعه ملي براي پروژه‌هاي آبرسانی عشايري داده شد و‌ بر اساس آن، سال ٩٨ بالغ بر ٢٥٢ ميليارد تومان و در سال ۹۹ بالغ بر ١٣٥ ميليارد تومان براي اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام، پمپاژ ايستگاه‌ها، نزديك رسانی آب و انتقال آب با لوله هزينه شد و ٦١٥ پروژه عشایری در بهمن ماه سال گذشته براي اولين بار توسط رئيس جمهور و هیأت دولت به افتتاح رسيد.

رئیس سازمان بسیج عشایر کشور با بیان اینکه متولی جامعه عشایر تنها سازمان امور عشایر نیست و طبق قانون همه سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی متولی جامعه در مباحث فرهنگی، مذهبی، آموزش، بهداشت و درمان، زیرساختی و ...هستند، گفت: خلاء حضور دستگاه‌ها برای رفع مشکلات جامعه عشایری به وضوح احساس می‌شود.

سردار سعیدی به امنیت زیست بوم مناطق عشایری هم اشاره و با بیان اینکه گاهی بحث ناامنی و سرقت احشام را می‌شنویم، گفت: ضرورت دارد این موضوع به کمک نیروهای انتظامی و رده‌های بسیج در دستور کار قرار گیرد تا شاهد رفع ناامنی در مناطق عشایری باشیم.

ادامه مطلب ...

ضرورت تمدید پروانه چرای دام عشایر

1400/06/27 - 14:14:11
ضرورت تمدید پروانه چرای دام عشایر

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: مراتع علاوه بر ارزش های زیست محیطی از ارزش های اقتصادی نیز برخوردار است و به عنوان یک بستر مناسب برای تولید محسوب می شود بنابراین بر ضرورت تمدید پروانه چرای دام عشایر تاکید کرد.

روح الله بهرامی اظهار کرد: برخورداری عشایر از طرح مرتعداری درکاهش تعرضات به مراتع  نقش موثری دارد، از این رو طرح مرتعداری تلفیقی برای عشایر منجر به ایجاد مالکیت پانزده تا سی ساله می شودو اقدام حمایتی موثری از قبیل کاشت گیاهان دارویی، چاه مالداری، طرح گردشگری و غیره برای حمایت از این جامعه مولد به شمار می‌رود

وی اذعان داشت: با توجه به دستور العمل اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری  و ضرورت به این امر مهم در صورت عدم تمدید، پروانه چرای دام بهره برداران عشایر ابطال و غیر قابل استفاده می باشد.

مدیر کل امور عشایرافزود: لازم است دامداران عشایر و بهره برداران از مراتع در جهت قانونی بودن نسبت به تمدید پروانه طرح های مرتع داری اقدام نمایند./

ادامه مطلب ...

سه هزار و 365 قطعه نیمچه مرغ بومی در مناطق عشایری فارس توزیع شد

1400/06/27 - 14:12:17
سه هزار و 365  قطعه نیمچه مرغ  بومی در مناطق عشایری فارس توزیع شد

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: در راستای تنوع بخشی به اشتغال  زنان جامعه عشایری و به منظور بهره گیری از ظرفیت بانوان در اقتصاد خانوارهای عشایری تعداد سه هزار و365  قطعه نیمچه مرغ بومی توزیع شد.

 روح الله بهرامی اذعان داشت: این تعداد نیمچه مرغ بومی در تعدادی از شهرستان قشلاقی و ییلاقی استان فارس توزیع شده است.

 وی افزود: این نیمچه ها توسط اداره بهسازی این اداره کل تهیه در میان اعضای صندوق های خرد زنان  و زنان سرپرست خانوار توزیع شده است.

مدیر کل امور عشایرفارس خاطر نشان کرد: توزیع این تعداد نیمچه از اعتبارات سال جاری با عنوان تامین نهاده های دامی و از محل استانی بند ب بوده است.

بهرامی اظهار داشت بهبود اشتغال اعضای صندوق اعتبارات خرد زنان وافزایش درآمد خانواده های عشایری با استفاده از ظرفیت های موجود از جمله اهداف این طرح بوده است.

ادامه مطلب ...

مراسم افتتاح و بهره برداری از یک حلقه چاه در منطقه عشایری جنگل شدید شهرستان سروستان یا حضور استاندار

1400/06/05 - 16:55:13
مراسم افتتاح و بهره برداری از یک حلقه چاه در منطقه عشایری جنگل شدید شهرستان سروستان یا حضور استاندار

 افتتاح و بهره برداری از یک حلقه چاه درمنطقه عشایری جنگل شدید شهرستان سروستان با حضور استاندار در چهارمین روز ازهفته دولت

استاندار فارس اذعان داشت: فارس با بیشترین تعداد جمعیت عشایر کوچ رو به عنوان یک جامعه مولد نیازمند توجه و حمایت‌های خاصی می باشند .

عنایت اله رحیمی با بیان این که پروژه‌های خوبی توسط دستگاه‌ها اجرایی گردیده، افزود: یکی از پروژه‌ها، حفر چاه، تجهیز و انتقال آب در سایت عشایری جنگل شدید شهرستان سروستان است، که باعث اشتغال در راستای تولیدات بیشتر و بهره وری عشایر از این نعمت می شود. 

استاندار فارس خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر توجه خاصی در زمینه سایت‌های اسکان، ایل راه‌ها، زیست بوم‌ها، آبرسانی ، بهداشت و درمان به جامعه عشایری این استان انجام شده‌است. 

مدیرکل امور عشایر فارس در حاشیه افتتاح گفت: بهره برداری ازمجتمع ابرسانی و تامین آب سایت اسکان امامزاده و سرو نخودی در منطقه عشایری جنگل شدید شهرستان سروستان با اعتباری بالغ بر ۳۲ میلیارد ریال از محل منابع ملی و استانی به بهره برداری رسید .

روح اله بهرامی با بیان اینکه این طرح به منطور ساماندهی و اسکان ۲۵۰ خانوار عشایری متقاضی اسکان در قالب دو سایت اسکان ،تامین آب صورت گرفته و در حال حاضر خانوار های اسکان یافته از نعمت اب پایدار سالم و بهداشتی برخوردار شده اند.

گفتنی است در این مراسم رحیمی نماینده مردم شریف شهرستان های سروستان و خرامه و کوار، رضایی معاون هماهنگی اموررعمرانی استانداری، پور زارعی فرماندار شهرستان سروستان،بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس و هیات همراه ،جمعی از مسئولان شهرستانی نیز حضور داشتند.

ادامه مطلب ...

افتتاح حفر چاه، تجهیز و انتقال آب چاه منطقه عشایری بکهدان شهرستان ارسنجان

1400/06/05 - 15:25:33
افتتاح حفر چاه، تجهیز  و انتقال آب چاه منطقه عشایری بکهدان شهرستان ارسنجان

طرح عمرانی حفر چاه، تجهیز و انتقال آب منطقه عشایری بکهدان شهرستان ارسنجان به مناسبت هفته دولت با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فرماندار شهرستان ارسنجان، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایر و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی بهره‌برداری رسید.

احمدی زاده معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس اذعان داشت:تامین آب پایدار و با کیفیت نقش ویژه ای در افزایش بهداشت و سلامت و جلوگیری از بیماری های مختلف این قشر از جامعه دارد که با بهره برداری از این نعمت بهره مند می شوند.

احمدی زاده با بیان اینکه یکی از اهداف دولت حمایت و صیانت از اشتغال است افزود: افتتاح طرح های عمرانی در چند سال اخیر باعث اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم در مناطق عشایری شده که از حاشیه نشینی در کنار شهرها جلوگیری می شود و با افتتاح این پروژه در هفته دولت شاهد ایجاد یکصد اشغال در این منطقه می باشیم .

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل امور عشایر در حاشیه افتتاح بیان داشت: این طرح‌ شامل حفرچاه، تجهیز و انتقال آب منطقه عشایری بکهدان شهرستان ارسنجان با اعتباری بالغ بر ۳۳میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

اسماعیل زارعی افزود: با افتتاح این طرح ۱۸۰ خانوار عشایری از نعمت آب پایدار سالم و بهداشتی بهره مند شدند.

ادامه مطلب ...

افتتاح پروژه های عمرانی در مناطق عشایری به مناسبت هفته دولت

1400/06/03 - 11:29:06
افتتاح  پروژه های عمرانی در مناطق عشایری  به مناسبت هفته دولت

مدیر کل امور عشایرفارس با اشاره به عملکرد این اداره کل، جامعه عشایر یک جامعه مولدو پویا می باشد و آنچه مسئولان و دلسوزان نظام به ویژه تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون جامعه اسلامی است را می توان در جامعه عشایری دید افزود: همزمان با آغاز هفته دولت تعداد 5 پروژه عمرانی در مناطق عشایری افتتاح می شود.

روح الله بهرامی جامعه عشایری را نمونه عینی اقتصاد مقاومتی دانست که تمامی مولفه های این گونه اقتصاد را در این جامعه به روشنی می توان دید.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه همزمان با هفته دولت 5 پروژه عمرانی در مناطق عشایری استان فارس افتتاح می شود افزود: این پروژه ها که شامل حفر و تجهیز چاه و انتقال آب با اعتباری بالغ بر 188 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و ملی به بهره برداری می رسد.

وی اظهار داشت : که با افتتاح  این پروژه ها در مناطق عشایری در مجموع تعداد 630 خانوار عشایری سیار از نعمت این پروژه ها بهره مند می شوند.

ادامه مطلب ...

چاره اندیشی مسئولین استان در برابر خسارت خشکسالی به جامعه عشایر

1400/05/19 - 12:26:28
چاره اندیشی مسئولین استان  در برابر خسارت خشکسالی به جامعه عشایر

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در جلسه شورای عشایری استان اظهار داشت: چاره اندیشی جزء وظایف ذاتی، اخلاقی مدیران استانی می باشد و باید در برابر خشکسالی های مستمر که باعث خسارت های زیادی به جامعه عشایر شده است صورت پذیرد تا عشایر به حق مسلم خود برسند.

ظفر افشون با بیان اینکه اثرات خشکسالی در استان فارس بحرانی است و با کمبود علوفه در مراتع مواجه هستیم افزود: هماهنگی دستگاه های دولتی باید بیشتر از سالهای قبل باشد تا بتوانیم بحران پشت سر بگذاریم.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گفت: هر چادر عشایر به عنوان یک کارگاه تولیدی می باشد که با تسهیلات که در اختیار آنان قرار می گیرد به آنها رونق دهیم .

افشون اذعان داشت: با به کارگیری تسهیلات، مبلغی به عنوان سرمایه در گردش در اختیار اتحادیه داده شود تا بتوانند علوفه و نهاده های دامی بیشتری را تهیه و در اختیار عشایر قرار دهند تا در این بحران جامعه عشایری کمتر متضرر شوند.

ریس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه: خدمت به عشایر جزء آرمانهای  اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشند و باید به آنها توجه ویژه ایی داشته باشیم افزود: دستگاه های اجرایی می بایست با همکاری و همدلی در بحران خشکسالی به این قشر از جامعه کمک کنیم .

طمراسی اظهار داشت:استان فارس تنها استانی است که در بخش نهاده های دامی در بنادر مانده ای ندارد و آمادگی این را دارد تا سهمیه استان های دیگر را نیز جذب کند.

ریس سازمان جهاد کشاورزی بیان داست:  اتحادیه و تشکل ها می توانند به شکل متفاوت ورود کنند و از تمام ظرفیت ها برای تهیه علوفه و نهاده های دامی استفاده و سازمان جهاد کشاورزی نیز در این مورد تمام تلاش خود و مجموعه را به کار می گیرد.  

مدیرکل امور عشایر فارس با بررسی چالش ها و بحران ها که متحمل جامعه عشایر شده اظهار  داشت: در حال حاضر میزان 25 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز ماده 10 و 12 خشکسالی به منظور میزان خسارت خشکسالی توسط شعب بانک کشاورزی در حال انجام می باشد.

روح الله بهرامی اذعان داشت میزان 40هزار تن علوفه نیز تاکنون بین دامداران عشایرتوسط شرکت های تعاونی عشایر توزیع گردیده است.

قابل ذکر است طرح واکسن افراد بالای 18 سال در تمام مراکز بهداشتی در حال انجام است و از عشایر درخواست کرد که این امر مهم را انجام دهند تا در کوچ پاییزه با مشکل جدیدی روبه رو نشویم .

 

ادامه مطلب ...

امنیت عشایر در جامعه باید تامین شود

1400/05/14 - 12:41:50
امنیت عشایر در جامعه باید تامین شود

*امنیت عشایر در جامعه باید تامین شود*

فرمانده سپاه عشایر استان فارس با بیان اینکه عشایرصادق ترین، مظلوم ترین و وفادارترین افراد به نظام هستند گفت: از این رو باید امنیت عشایر در جامعه تامین شود.

سرهنگ شکوهی اذعان داشت: سپاه عشایر آمادگی توزیع مهمات در مرکز استان و شهرستانهای اقلید و فیروزآباد را دارد و مهمات را به صورت یارانه ای در اختیار عشایر قرار می گیرد.

 فرمانده سپاه عشایر اظهار داشت: تمام اسلحه های عشایر باید دارای مجوز باشد ومجوز اسلحه ها به موقع تمدید گردد تا برای عشایر مشکل به وجود نیاید.

 سرهنگ شکوهی بااشاره به اعتبارات محرومیت‌زدایی در استان افزود: با بررسی مناطق، عشایری که نیازمند بیشتر به امکانات داشته باشدرا شناسایی و از اعتبارات در غالب بهداشت عشایر، ساخت استخر، تانکرهای ابرسانی ثابت، جاده می توان استفاده کرد تا دینی در گردن عشایر نداشته باشیم.

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری شهرستان بوانات در خصوص سایت های اسکان سرمیدان و تنگ پودنه اظهار داشت: کانون های اسکان کاملا اختیاری است و هرگونه ساخت و ساز غیر قانونی در مراتع پیگرد قانونی دارد از این رو سایت های اسکان در چارچوب قوانین منابع طبیعی و بنیاد مسکن باید باشد.

 روح الله بهرامی بیان داشت: برخورداری عشایر از طرح مرتعداری درکاهش تعرضات به مراتع نقش موثری دارد، از این رو طرح مرتعداری تلفیقی برای عشایر منجر به ایجاد مالکیت پانزده تا سی ساله می شودو اقدام حمایتی موثری از قبیل کاشت گیاهان دارویی، چاه مالداری، طرح گردشگری و غیره برای حمایت از این جامعه مولد به شمار می‌رود.

ادامه مطلب ...

پنل های خورشیدی روشنی بخش سیاه چادرهای عشایری

1400/05/06 - 12:28:59
پنل های خورشیدی روشنی بخش سیاه چادرهای عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس از توزیع 1850 دستگاه پنل خورشیدی در مناطق قشلاقی خبر داد.

بهرامی بیان کرد در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مدیریت  سبز و همچنین استفاده بهینه از منابع و صرفه جویی در منابع انرژی و استفاده از انرژی های پاک، اداره کل امور عشایر فارس نیز بیش از پیش به کارکردهای مثبت استفاده این انرژی ها توجه و با همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان این پنل ها  در مناطق عشایری توزیع گردید.

وی اظهار کرد: در این مناطق به علت مسافت زیاد از خط انتقال برق، اسکان عشایر آن مناطق و امکان برق رسانی برای آنها غیر ممکن بود از ابتدای اردیبهشت تاکنون 1850 پنل خورشیدی که نیازهای عشایر آن مناطق را رفع می کند .

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:  مهم ترین پیامد ادامه استفاده از سوخت های فسیلی گسترش بیماری های تنفسی، قلبی و مشکلات زیست محیطی است و بهره گیری از انرژی های پاک می تواند آینده بهتری را برای جامعه عشایری رقم بزند.

ادامه مطلب ...

مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه برای گذر از خشکسالی

1400/05/06 - 11:41:43
مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه برای گذر از خشکسالی

مدیرکل امور عشایر استان فارس در دیدار چهره به چهره با عشایر شهرستان اقلید گفت: برای گذر از این روزهای سخت خشکسالی مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه را می طلبد.

بهرامی بیان داشت:  نظربه اینکه یکی از بزرگترین معضلات و مشکلاتی که با آن روبرو هستیم، خشکسالی است وبرای رفع عبور از این بحران همکاری تمام دستگاه های اجرایی از مهم ترین اولویت ها می باشد .

مدیر کل امور عشایردر ادامه گفت: خرید دام مازاد و حذفی دامداران عشایری،توزیع علوفه، آبرسانی سیار و پرداخت تسهیلات از برنامه های مهم در حال اجرا می باشد.  

قابل ذکر است توزیع پنل های خورشیدی و خانه های بهداشت عشایر سیار از جمله اقدامات مهم سایر دستگاه های اجرایی بوده  که به تدریج انجام می گیرد.  

 

ادامه مطلب ...

استفاده از تمام ظرفیت دستگاه ها در بحران خشکسالی

1400/04/27 - 12:59:13
استفاده از تمام ظرفیت دستگاه ها در بحران خشکسالی
ادامه مطلب ...

برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری فارس

1400/04/16 - 12:50:59
برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت  در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در راستای ارتقاء سطح دانش و سواد که یکی از ضروری ترین شاخص توسعه جامعه می باشد، بر این اساس به استناد اصل 30 قانون اساسی برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری فارس ایجاد شد.

روح الله بهرامی اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخصهای توسعه و برخورداری  عشایر، شاخص سواد در جامعه عشایری و توسعه سطح کمی و کیفی امکانات و خدمات برای تحصیل دانش آموزان می باشد که در این راستا  تفاهم نامه ملی مابین سازمان امور عشایر ایران،سازمان تجهیز و نوسازی مدارس ایران انعقاد گردیده است.

وی اذعان داشت: از جمله وظایف پیش بینی شده در این تفاهم نامه  بررسی و انجام فرایند اجرایی تفاهم نامه بررسی نیاز سنجی انجام شده مناطق عشایری در نیاز به مدارس جدید و تجهیز مدارس موجود، پیگیری جذب منابع برای اجرای توسط کارگروه ملی طبق برنامه های مصوب و مرتبط، ایجاد راه اندازی کارگروه های متناظر در سطح استان ها می باشد.

گفتنی است کارگروه متناظر استانی به منمظور پیگیری و تسهیل  امور اجرایی تفاهم نامه با اداره کل امور عشایر فارس، سازمان نوسازی و آموزش و پرورش عشایری و آموزش و پرورش عشایر سیار برگزار شد.

ادامه مطلب ...

سامانه پایش نهاده های دامی سپند معرفی شد

1400/04/16 - 12:46:47
سامانه پایش نهاده های دامی سپند معرفی شد

مدیرکل امور عشایری فارس: در جلسه ای با حضور کیومرثی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان به معرفی و بهره برداری از سامانه سپند پرداخت و افزود: امیدواریم باتوجه به حجم نهاده های دامی در بین عشایر استان شاهد شفافیت و عدالت در توزیع باشیم.

روح الله بهرامی با اشاره به اینکه کشور درگیر مشکلات و معضلات زیادی نسبت به تامین، واردات و توزیع نهاده های دامی می باشد گفت: با توجه به پیگیری های مجدانه ای که از طرف این اداره صورت گرفته تا حد امکان توانسته ایم عدالت در توزیع و نظارت بر توزیع را به نحو احسن انجام دهیم، در این راستا درصدد استفاده و بهره گیری از سامانه های قابل دسترس سازمان امور عشایر کشور و سازمان جهادکشاورزی استان در جهت شفافیت بیشتر، نظارت حداکثری، بروزرسانی و دریافت اطلاعات برخط عشایر هستیم،تا هرچه زودتر شاهد نتایج مثبت آن بر پایش نهاده های دامی عشایر باشیم.

معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز افزود: باتوجه به حساسیت کار در توزیع نهاده های دامی تلاش بر این است نهاده ها هرچند اندک از نظر حجم مصرفی مصرف کنندگان و با توجه به نحوه تهیه این نهاده ها بدلیل مشکلات ارزی، دپو وغیره به سختی اتفاق می افتد باید به دست صاحبان و مصرف کنندگان واقعی رسیده تا مشکلی در جهت تامین نیاز خود نداشته باشند.

کیومرثی در ادامه افزود: با عنایت به اینکه 30 درصد دام سبک کشور در دست عشایر بوده وهمچنین آسیب هایی که بدلیل شرایط خاص عشایر را تهدید می کند، در این راستا با بهره گیری از متخصصین امر اقدام به ایجاد این سامانه نمودیم، تا شرایط مساعدی جهت رفاه حال عشایراستان ایجاد شود.

ادامه مطلب ...
12345678910...آخرین
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top