دوشنبه 11 فروردین 1399
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

توزیع بسته های بهداشتی در بین عشایر فارس

1399/01/11 - 12:32:54
توزیع بسته های بهداشتی در بین عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: توزیع بسته های بهداشتی با هدف افزایش بهداشت، پیشگیری از ابتلا و انتشار ویروس کرونا و حمایت جامعه عشایری در سطح شهرستانهای قشلاقی آغاز شده و تا پایان کوچ بهاره ادامه دارد .

روح الله بهرامی با اشاره به  اینکه بسته های بهداشتی  شامل محلول ضد عفونی، ماسک، دستکش بهداشتی می باشد، با هدف حمایت از این قشر تولید کننده توزیع می شود.

وی افزود: برای جهت جلوگیری از رفت و آمد و تجمع عشایر اقلام بهداشتی در اختیار اتحادیه شرکتهای تعاونی عشایری قرار گرفت تا از طریق شرکتهای تعاونی در بین عشایر توزیع گردد.

مدیر کل امور عشایر اظهارکرد با شروع کوچ بهاره پس از هماهنگی با ستاد مدیریت کرونا استان فارس، اقلام بیشتری تهیه و در اختیار عشایر قرار خواهد گرفت .

بهرامی اذعان داشت  با توجه به اینکه مددکاران و کارشناسان بهداشت و درمان به مناطق عشایری اعزام شده اند و آموزش های مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته، عشایر را ملزم به رعایت نکات بهداشتی کرد.

مدیر کل امور عشایر ضمن تاکید بر این نکته که عشایر برای حفظ سلامت خود و خانواده در مناطق قشلاقی بمانند، افزود چنانچه خانوارهای عشایری اقدام به کوچ زود هنگام و خارج از تقویم کوچ بهاره نمایند از ارائه خدمات در مسیر کوچ برخوردار نخواهند شد.

ادامه مطلب ...

کوچ بهاره عشایر فارس با تاخیر انجام می شود

1399/01/10 - 13:10:48
کوچ بهاره عشایر فارس با تاخیر انجام می شود

مدیر کل امور عایر فارس گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا ولزوم توجه به سلامت عشایر، کوچ بهاره این قشر فعال جامعه با تاخیر انجام خواهد شد.

روح الله بهرامی افزود زمان کوچ عشایر بر اساس یک تقویم  زمانی توسط ستاد کوچ تنظیم می شود که این ستاد قبل از شیوع کرونا، زمان شروع کوچ زمینی عشایر استان فارس به مناطق ییلاقی را پانزدهم  فروردین 99 و کوچ با خودرو را بیستم اردیبهشت اعلام کرد.

وی بیان کرد هر چند تاخیر در کوچ از نظر منابع طبیعی آسیب هایی به همراه دارد اما در برخی مواقع از جمله مقطع کنونی که پای سلامت عشایر در میان است، چاره ای جز ایجاد تاخیر در کوچ نیست.

مدیر کل امور عایر فارس اظهار کرد با هدف تامین مایحتاج عشایر و تامین علوفه برای دام های آنها تمهیداتی اندیشیده شده که این روند تا عادی شدن شرایط و آغاز کوچ ادامه داشته باشد.

روح الله بهرامی اذعان کرد چنانچه شرایط تا قبل از کوچ به حالت عادی بازگردد و این ویروس کنترل شود، کوچ در موعد تعیین شده انجام خواهد شد در غیر اینصورت عشایر باید تا اطلاع ثانوی و عادی شدن شرایط منتظر باشند.

 

ادامه مطلب ...

پیام تبریک مدیر کل امور عشایر فارس

1399/01/06 - 11:30:52
پیام تبریک  مدیر کل امور عشایر فارس

زکوی یار می اید نسیم باد نوروزی .....

98 را با تمامی فراز و نشیب هایش پشت سر گذاشتیم و سال 1399 را در پیش رو داریم. سالی که مقام معظم رهبری آنرا سال جهش تولید نامیدند. امیدواریم با استفا ده ازظرفیت های فراوان داخلی و بهره گیری از توان عشایر بعنوان قشر تولید کننده بتوانیم جهشی در امر تولید بوجود آوریم.

سالی که با مبعث حضرت رسول آغاز و با اعیاد سعید شعبانیه پایان خواهد یافت را برای همگان سالی توام با سلامتی و موفقیت آرزو می کنم.

امیدوارم در سال 99 بتوانیم با توسل به ائمه اطهار و رهنمودهای مقام معظم رهبری و در راستای سیاستهای دولت تدبیر و امید و با برنامه ریزی مدون و منسجم بیش از گذشته در ارتقای وضعیت معیشت جامعه پویا و مولد عشایر استان فارس بکوشیم .

در اینجا لازم می دانم از عنایت و اهتمام مدیریت ارشد استان بخصوص استاندار معزز و همکاران خودم در مجموعه سازمان جهاد کشاورزی فارس و حمایت بی دریغ ریاست سازمان امور عشایر کشور و ادارات امور عشایر شهرستان در ارائه خدمت به عشایر غیرتمند استان قدردانی نمایم.

اینجانب ضمن تبریک سال نو به  جامعه عشایر از این عزیزان استدعا دارم با توجه به شیوع ویروس کرونا تا حد امکان در مناطق قشلاقی خود بمانند تا ما بتوانیم با تجمیع خدمات خود در مناطق قشلاقی خدمات مطلوبی به ویژه در حوزه آبرسانی به آنان ارائه دهیم. و ان شاالله با فائق آمدن بر ویروس کرونا، در راستای ارتقای شاخص های زندگی عشایر همچنین رونق و جهش تولید گام های مهم و موثرتری برداریم.

روح الله بهرامی . مدیر کل امور عشایر فارس

 

ادامه مطلب ...

تولید و عرضه ده هزار و250 تن انواع خوراک دام

1398/12/21 - 12:36:34
تولید و عرضه ده هزار و250  تن انواع خوراک دام

مدیر کل امور عشایر فارس از تولید ده هزار و 250 تن انواع خوراک دام توسط کارخانه قشلاق فیروزآباد خبر داد.

روح اله بهرامی بیان داشت کارخانه قشلاق فیروزآباد به منظور تولید و عرضه انواع خوراک دام جهت افزایش بهره وری و میزان تولیدات دامی عشایر با مشارکت اتحادیه عشایری استان و تعداد 9 شرکت تعاونی عشایری در سال 1391 افتتاح و فعالیت خود را آغاز نموده است .

وی افزود این کارخانه که در شهرک صنعتی شهرستان فیروزآباد واقع گردیده که سالیانه با تولید انواع خوراک دام ویژه، دام شیری، پرواربندی معمولی، پرواربندی ویژه و شیری ویژه نقش بسزایی در افزایش تولیدات عشایر و حتی سایر تولید کنندگان محلی و روستایی داشته است.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت از آنجایی که یکی از شاخص های مهم افزایش تولید و بهره وری در اصول علمی دامپروری تغذیه مناسب می باشد این کارخانه با برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی و افزایش سطح آگاهی بهره وران نقش مهمی در افزایش تولیدات دامداران و رضایت مندی جامعه عشایری را در پی داشته است.

گفتنی است شهرستان‌ فیروزآباد محل زندگی بخشي از عشاير ایل قشقايي از طوايف عمله-كشكولي كوچك –جبل انارويه –متفرقه محلي فيروزآباد  به تعداد  2007  خانوار مي باشد 

ادامه مطلب ...

اشتغال پایدار خانگی زنان عشایری با ایجاد کارگاه نخ ریسی

1398/12/21 - 11:35:33
اشتغال پایدار خانگی زنان عشایری با ایجاد کارگاه نخ ریسی

ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده‌ها و همچنین تنوع بخشی به اشتغال از اهداف صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری به شمار می آید.از این رو با ایجاد کارگاه نخ ریسی به اشتغال پایدار خانگی عشایری کمک می شود.  

با توجه به صیانت و حفظ فرهنگ ناب عشایری و حمایت از تولیدات صنایع دستی و بهبود درآمد خانواده ها بر آن شدیم که عشایر از پشم گوسفندان استفاده ای نمی کنند و در بیابان رها می کنند و بعضی موارد آتش می زنند و یا واسطه ها به قیمت ناچیزی از آنها خریداری می کنند که هزینه پشم چینی را هم جبران نمی کند.

با توجه به اینکه نیمی از جمعیت 150 هزار نفری جامعه عشایری فارس را بانوان تشکیل می دهند و توانمندی و ظرفیت‌های خوبی که در آنها وجود دارد در این راستا با راه  اندازی کارگاه نخ ریسی برای اعضای صندوق خرد زنان عشایری تیره میچک در منطقه شیر داشتی اشتغال ایجاد نموده که به درآمد پایدار منجر شده است .

به همت اعضای صندوق خرد زنان عشایری تیره میچک و کارشناس مسوول صندوق های خرد زنان عشایری شهرستان خنج  از این طریق برای پیش بینی 45 نفر از عشایری شهرستان خنج و بیش از 120 نفر از زنان عشایری و روستایی در سطح استان فارس اشتغال ایجاد شده است .

شایان ذکر است که شهرستان خنج دارای 4 صندوق اعتبارت خرد زنان عشایری تیره میچک ، رحیمیی، نفر، جامعه بزرگی، سهرابخانی و طیبی )می باشد که در زمینه های نخ ریسی پخت و بسته بندی نان محلی، صنایع دستی، پرورش مرغ بومی و ... فعالیت دارند .

ادامه مطلب ...

پرهیز از کوچ زود هنگام و خارج از تقویم عشایر

1398/12/19 - 09:47:13
پرهیز از کوچ زود هنگام و خارج از تقویم عشایر

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: خانوارهای عشایری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا همه تمهیدات لازم را در نظر بگیرند و از کوچ بهاره خارج از تقویم به شهرستانهای ییلاقی خود داری کنند.

روح اله بهرامی اظهار داشت تاکنون هیچ موردی از وجود ویروس کرونا در خانواره های عشایری استان گزارش نشده است وبا توجه به شرایط مساعد هوا و وجود علوفه در مراتع قشلاقی در آن مناطق بمانند.

وی افزود با توجه به سرد بودن و شیوع بیماری درشهرستانهای ییلاقی و تقویم کوچ بهاره به صورت یک ماه تاخیر افتاده از عشایر خواست تا در این مورد مهم همکاری لازم را با اداره کل امور عشایر فارس و دانشگاه علوم پزشکی داشته باشند و تا بهتر شدن شرایط پیش رو از کوچ پرهیز کنند .

مدیر کل امور عشایر فارس بیان کرد با توجه به اینکه هشدارها و  آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از بیماری کرونا توسط شبکه بهداشت  و ادارات امور عشایرشهرستانها  به خانوارهای عشایری ارائه شده افزود: با بروز کوچکترین مشکل و موارد مشکوک به نزدیکترین مراکز بهداشتی مستقر در حوزه خود مراجعه کنند.

بهرامی گفت: میادین دام و کارخانه خوراک دام و شرکت تعاونی های عشایری با کمک مرکز بهداشت و درمان و ادارات امور عشایر شهرستان به صورت روزانه ضد عفونی و گندزدایی می شود.

ادامه مطلب ...

مصاحبه استخدامی داوطلبان تا اطلاع ثانوی برگزار نمی گردد

1398/12/11 - 09:29:35
مصاحبه استخدامی داوطلبان تا اطلاع ثانوی  برگزار نمی گردد

بدینوسیله به اطلاع می رساند که بنا به اعلام مدیریت امور اداری سازمان امور عشایر، مصاحبه های استخدامی سازمان امور عشایر ایران به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی برگزار نمی شود . 

زمان و برنامه داوطلبانی که تاکنون مصاحبه آنان انجام نشده است توسط اطلاعیه های بعدی مدیریت امور اداری سازمان و از طریق درگاه اینترنتی www.ashayer.ir اعلام خواهد شد. 

ادامه مطلب ...

برنامه زمانبندی مصاحبه معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان امور عشایر ایران

1398/11/29 - 10:44:59
برنامه زمانبندی مصاحبه معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان امور عشایر ایران

به اطلاع معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان امور عشایر می رساند مصاحبه تخصصی معرفی شدگان به صورت متمرکز در تهران صورت می پذیرد. لذا نامبردگان بایستی در تاریخ و زمان مقرر در محل سازمان امور عشایر ایران حضور یافته و مراحل مصاحبه تخصصی را انجام نمایند.

لیست زمانبندی معرفی شدگان جهت مصاحبه تخصصی در قسمت خدمات اداری سایت قابل دانلود می باشد.

ادامه مطلب ...

ارائه خدمات سلامت به عشایر فارس

1398/11/26 - 13:31:15
ارائه خدمات سلامت به عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس  از پیشتازی فارس در ارائه خدمات سلامت به عشایر کشور خبر داد .

همزمان با ایام دهه پر فروغ فجر 3 کانکس عشایری در شهرستان های فراشبند، زرین دشت و مهر  با حضور ظفر افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ، دکتر همتی معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان فارس  و مسئولین شهرستان های مذکور افتتاح شد .

روح الله بهرامی گفت: 38 خانه بهداشت سیار عشایری در استان فارس با پیگیری و هماهنگی معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال خدمات رسانی به جامعه عشایر استان فارس هستند.

وی اظهار داشت تا قبل از راه اندازی خانه های بهداشت سیار، عشایر دسترسی محدود به مراکز درمانی بهداشتی داشتند و فقط خدمات واکسیناسیون به عشایر ارائه می شد و سایر خدمات بهداشتی اولیه به علت شرایط ویژه شغلی عشایر مغفول می ماند و ما شاهد مشکلات و گرفتاریهای زیاد بهداشتی درمانی در این قشر محروم و زحمتکش بودیم که با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ارائه خدمات به آنها در قالب کانکس های سیار در دستور کار قرار گرفت.

بهرامی گفت: برای عشایر استان فارس، 70 خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس برای نقاط پرتراکم عشایری نیاز سنجی که در سال جاری تعداد  38 کانکس بهداشتی در مناطق عشایری این استان را ه اندازی شد.

مدیر کل امور عشایرفارس تصریح کرد با بهره گیری از الگوهای موفق خدمات رسانی به عشایر به ویژه آموزش و پرورش عشایری، بهورزان خانه های بهداشت از میان خود عشایر انتخاب شده و آموزش دیدند و به همراه خانه های بهداشت سیار عشایری مجهز در مناطق عشایری مستقر شدند.

گفتنی است استان فارس با جمعیتی بالغ بر حدود ۱۴8 هزار نفرکه کل جمعیت عشایری استان فارس شناسایی شده و پرونده الکترونیک سلامت برای آنها تشکیل و خدمات بهداشتی مورد نیاز کودکان کمتر از ۵ سال و مادران باردار برای عشایر ارائه شده و به سمت آموزش و مراقبت از سایر گروه های سنی مانند جوانان، نوجوانان، میانسالان و کهنسالان حرکت می کنیم.

ادامه مطلب ...

مقایسه خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان فارس قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

1398/11/24 - 11:04:40
مقایسه خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان فارس قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

مقایسه خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان فارس قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

ادامه مطلب ...

حضور مدیر کل امور عشایر فارس در برنامه ارتباط مردمی سامد

1398/11/24 - 10:00:08
حضور مدیر کل امور عشایر فارس در برنامه ارتباط مردمی  سامد

حضور  مدیر کل امور عشایر فارس در دفتر سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت ( سامد)

روز یکشنیبه مورخ 98/11/27 از طریق شماره تماس 111 آماده پاسخگویی به مسائل و مشکلات حوزه عشایری می باشند. 

ادامه مطلب ...

نمایشگاه دستاوردهای بانوان عشایری شهرستان سروستان فارس

1398/11/23 - 13:01:27
نمایشگاه دستاوردهای بانوان عشایری شهرستان سروستان فارس

این نمایشگاه که همزمان با فرا رسیدن چهل و یکمین بهار انقلاب اسلامی در نهمین روز از دهه مبارک فجر و برپایی جشن های مردمی با بهره گیری از توان  بانوان صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری در مراسمی با حضور دستغیب مدیر کل امور بانوان استانداری و دکتر رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی و فرماندار شهرستان خرامه  و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.

بانوان عشایری شهرستان سروستان فارس بخشی از توانمندی های خود را که شامل صنایع دستی، محصولات لبنی، گیاهان دارویی و غذاهای سنتی، پخت نان محلی، نمایش آداب و رسوم محلی است در معرض دید حاضرین قرار می دهند.

در این نمایشگاه صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری حضور دارند و دستاوردهای بانوان عشایری را در زمینه های مختلف به ویژه صنایع دستی و گردشگری عرضه می دارند.

مدیر کل امور بانوان استانداری گفت: عشایر منبع پتانسیل و ظرفیت هستند و ما می توانیم صبر و استقامت را در زندگی آنها ببینیم و امروزه شرایطی فراهم شده تا عشایر بتوانند در جشنواره ها بخشی از ظرفیت و پتانسیل مهم خود را عرضه کنند.

 دستغیب افزود:عشایر می توانند آداب، سنن، رسوم و بخشی از تاریخ خود را به نمایش بگذارند تا جوانان و مردم ما که اطلاعی از این تاریخ ندارند، از این دانسته ها بهره مند شود.

وی زنان جامعه عشایری را به عنوان مهم ترین رکن در توسعه صنایع تبدیلی طبیعی دانست و افزود شایسته و سزاوار بهترین احترامها هستند.

مدیر کل امور بانوان استانداری همچنین بر لزوم ایجاد فضای ثابت و مناسب جهت تولید و عرضه کسب و کارهای کوچک برای زنان تاکید نمود.

دستغیب اظهار داشت بی شک ایجاد روحیه مشارکت اتحاد و یکپارچگی میان بانوان از مهمترین اهداف صندوق های اعتبارات خرد زنان است و در صورت تحقق، اقتصاد جامعه نیز رو به پویایی و پیشرفت گام خواهد برداشت.  

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اینکه عشایر سخت کوش نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی داشتند گفت: نقش عشایر در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی تاثیرگذار است و این قشر متعهد با تلاش خستگی ناپذیر خود نقش مهمی در اقتصاد و افزایش تولیدات دامی و امنیت غذایی مردم جامعه دارند.

دکتر رضایی افزود: عشایر با تلاش خستگی ناپذیر خود سالانه تولیدات مختلفی را در حوزه های گوناگون وارد جامعه می کنند و باعث خود کفایی و بی نیازی به بازارهای خارج می شوند.

وی بیان داشت تشکیل برگزاری این چنین نمایشگاه ها باعث ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده‌ها و همچنین تنوع بخشی به اشتغال زنان می شودو نقش زنان را در جامعه پررنگ تر می کند.

شایان ذکر است این نمایشگاه تا اخر بهمن ماه در شهرستان سروستان فارس دایر می باشد.

 گفتنی است در شهرستان سروستان تعداد 9 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری با هدف توسعه مشارکت و اشتغال پایدار و حضور اجتماعی زنان تشکیل شده که سرمایه اولیه این صندوق ها از منبع صندوق توسعه ملی و صندوق کارآفرینی امید تامین شده است .

ادامه مطلب ...

برگزاری جشن روستایی و عشایری شهرستان مرودشت

1398/11/20 - 12:19:53
برگزاری جشن روستایی و عشایری شهرستان مرودشت

برگزاری جشن عشایری ایام الله دهه فجرو گرامیداشت یاد و خاطره سردار رشید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در شهرستان مرودشت به مناسبت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی  و به همت کمیته روستایی و عشایری ستاد دهه فجر و اداره امور عشایر شهرستان مرودشت برگزار شد.

امام جمعه شهرستان مرودشت ضمن اشاره به تاثیرات و دستاوردهای انقلاب در رشدو پیشرفت کشور یادآورشد: اکنون که در مقطع خاصی از تاریخ تحولات جهان و همچنین، در موقعیت حساس و سرنوشت سازی از دوران انقلاب اسلامی قرار گرفته ایم، مسئولیت ما ایجاب می کند تا واقعیت ها، ریشه ها و آثار گوناگون انقلاب را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بشناسیم تا بتوانیم با برنامه ریزی حساب شده ارکان انقلاب را تثبیت کنیم.

ابراهیم کلانتری افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی بسیار با ارزش و سودمند است و حداقل سود برگزاری اینگونه جشنواره ها در این است که اتحاد میان عشایر، اقوام و... تقویت و منجر به افزایش وفاق میان این قومیت ها می شود تا از حال یکدیگر با خبر شوند و اتحاد آنها بسیار گسترده شود

وی گفت: عشایر منبع پتانسیل و ظرفیت هستند و ما می توانیم مردانگی، جوانمردی، دلاوری، صبر و استقامت را در زندگی آنها ببینیم و امروزه شرایطی فراهم شده تا عشایر بتوانند در جشنواره هابخشی از ظرفیت و پتانسیل مهم خود را عرضه کنند.

رئیس اداره مرودشت ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و گرامی داشت یاد و خاطره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش به بیان و ویژگی های شخصیتی بارز این شهید پرداخت .

حبیب الهی خاطر نشان کرد جامعه عشایر فارس با برپایی چادرهای عشایری ضمن ارائه خدمات انجام شده در حوزه های مختلف کاری و دستاوردهای اداره کل امور عشایر، صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری که از تسهیلات اداره کل امور عشایر بهره مند شده بودنددر غرفه های عشایری گوشه ای از عملکرد خود را در در معرض دید عموم قرار دادند .

در پایان این مراسم با اهدای جوایز به فعالین عشایر منطقه از طریق دبیرخانه جشنواره تقدیم شد .

شایان ذکر است این مراسم با حضور امام جمعه و مسئولین شهرستان مرودشت برگزار شد.

ادامه مطلب ...

افتتاح سایت اسکان طایفه شیری شهرستان فسا

1398/11/19 - 12:01:50
افتتاح سایت اسکان طایفه شیری  شهرستان فسا

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی آیین کلنگ زنی سایت اسکان طایفه شیری،چاه پهن شهرستان فسا با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد ریال از محل 3 درصد نفت و گاز و اعتبارات ملی   برای بهره برداری 100 خانوار عشایری برگزار شد.  

 مدیر کل امور عشایر فارس درحاشیه این مراسم و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرماندار شهرستان فسا،  معاون عمرانی روستایی بنیاد مسکن استان فارس، امام جمعه، بخشداران و مسئولان شهرستانی تشکیل شد با اشاره به ویژگی ها و توانمندی عشایر فارس گفت: عشایر منبع پتانسیل و ظرفیت هستند و ما می توانیم مردانگی، جوانمردی، دلاوری، صبر و استقامت را در زندگی آنها ببینیم.

روح الله بهرامی خاطر نشان کرد 220 کانون اسکان در استان فارس مورد مطالعه قرار گرفته یا در دست مطالعه است که در حال حاضر 130 کانون اسکان با بیش از 7 هزار خانوار در این سایت ها اسکان یافته اند.

وی بیان داشت: هر چند برنامه ریزی ما در جهت اسکان عشایر به منظور ارائه خدمات بهتر به آنان است ولی این اسکان کاملآ اختیاری و بر اساس درخواست آنان انجام می شود.

مدیر کل امور عشایرفارس افزود مهمترین چالش در اسکان عشایر اشتغال آنان است که دولت تدبیر و امید سعی کرده با تنوع بخشی به اشتغال و فراهم نمودن تسهیلات لازم موجبات اشتغال این عزیزان را فراهم آورد.

روح الله بهرامی ادامه داد:اقدامات انجام شده در سایت اسکان  طایفه شیری چاه پهن حفر و تجهیز یک حلقه چاه آب شرب ، احداث ایستگاه پمپاژ و ساخت مخزن 100 متر مکعبی، اجرای خط انتقال آب  می باشد.

در این مراسم معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نقش ممتاز و برجسته عشایر کشور در پیروزی شکوهمند اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی و حماسه سازی آنان در دوران دفاع مقدس چون برگ زرینی در تاریخ ملت ایران می درخشد.

 دکتر رضایی با بیان پایمردی و غیرت عشایر در پاسداشت ارزشهای دینی و ملی و مقاومت اعتقادی از یکسو و تلاش شبانه روزی آنان در رونق بخشی به تولید کشور و جهاد اقتصادی از سوی دیگر الگویی مناسب برای سایر بخشها است که باید بیش از هز زمان دیگر مورد توجه قرار گیرد و لازم است مسئولان در رفع مشکلات این قشر خدوم تلاش خویش را بیش از گذشته به نمایش بگذارند.

شایان ذکر است سایت اسکان چاه پهن جهت اسکان عشایر طایفه شیری با مساحت 6 هکتار در نظر گرفته شده است، که در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داده شد.

گفتنی است شهرستان فسا منطقه قشلاقی 2000خانوار عشایری از ایل خمسه می باشد.

ادامه مطلب ...

بهره برداری 30 خانوار عشایری شهرستان قیر و کارزین از نعمت برق

1398/11/17 - 10:22:08
بهره برداری 30  خانوار عشایری شهرستان قیر و کارزین از نعمت برق

 مدیر کل امور عشایر فارس در این آیین افتتاح پروژه برق رسانی به سایت اسکان خود جوش منطقه عشایری شهرستان قیرو کارزین بیان داشت این طرح ازمحل اعتبارات ارزش افزده و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال جهت بهره برداری 30 خانوار عشایری افتتاح گردید.

روح الله بهرامی در آیین افتتاح که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، فرماندار شهرستان قیر و کارزین، امام جمعه، بخشداران و مسئولان شهرستانی تشکیل شد با اشاره به اینکه عشایر میهن ما لایق بهترین و شیواترین عبارات برای توصیف هستند زیرا این افراد در تاریخ پیش از انقلاب، در شکل گیری انقلاب اسلامی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مشکلات و سراشیبی ها و گذرگاه های بسیار خطرناکی که برای انقلاب اسلامی به وجود آمده بود بدون هیچ منتی با اقتدار، اخلاص و شجاعت کامل در صحنه حضور یافتند و از کیان نظام مقدس اسلامی همواره صیانت به عمل آوردند و مردانه در برابر هر زور و استبدادی ایستادند.

وی اظهار داشت که یکی از طرح ها عملیات اجرایی اسکان برای عشایری که علاقمند به سکونت به صورت خود جوش هستند، عملیات تعیین مکان شکل می گیرد و شبیه ایجاد یک روستای جدید است و عشایری که از کوچ روی کناره بگیرند در این مناطق سکنی داده می شوند.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمات بسیار ارزنده در کشور صورت گرفته است که امروز آیین افتتاح پروژه برق رسانی به سایت اسکان خود جوش عشایر منطقه افزر شهرستان قیر و کارزین انجام شد.

بهرامی خاطر نشان کرد هدف از این کارخدمات بهتر و میزان رضایت عشایرغیور برای استفاده ازاین نعمت خدادادی است، که همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی با تلاش و پیگیری رئیس شهرستان برای خدمات رسانی بهتر و سریع تر به این قشر مولد این طرح به بهره برداری رسید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: عشایر درعرصه های مهمی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نقش تاثیرگذاری ازخود به نمایش گذاشته و شخصیت های پرافتخاری را تربیت و تقدیم کشور کرده اند.

 دکتر احمدی زاده در آیین افتتاح پروژه برق رسانی به سایت اسکان اظهار داشت:  زمانی که حرف از عشایر به میان آورده می شود اگر صحبت از غیرت، شجاعت، دلاوری، وطن دوستی، صبر، استقامت و ایثار آنها نکنیم در حق عشایر جفا کرده ایم، زیرا عشایر به حق ذخایر کشور هستند که امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مهم تاکید داشته اند.

فرماندار قیر وکارزین نیز در این آیین با تشکر از همکاری خوب مسئولان  استانی و شهرستان در پیگیری مشکلات جامعه عشایری ابراز امیدواری نمود با تلاش و همفکری بیش از گذشته بتوانیم درخدمت رسانی به جامعه مولد عشایر قدم برداریم.

کریمی گفت: از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده نیز توانستیم چند سایت اسکان عشایری را برق دار نمائیم و خوشبتانه امروز همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی شاهد افتتاح یکی از این پروژه ها هستیم.

گفتنی است شهرستان‌ قیر و کارزین محل قشلاق بخشي از عشاير ایل قشقايي و خمسه از طوايف عمله، کشکولی کوچک و کرد شولی جمعا به تعداد 1688  خانوار کوچنده مي باشد.

ادامه مطلب ...

حفر دو حلقه چاه با اعتبار بالغ بر5 میلیارد ریال در مناطق عشایری شهرستان خرم بید

1398/11/15 - 14:26:05
حفر دو حلقه چاه با اعتبار بالغ بر5 میلیارد ریال  در مناطق عشایری شهرستان خرم بید

مدیر کل امور عشایر فارس همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی از آیین کلنگ زنی دو حلقه چاه آب شرب با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد ریال در مناطق عشایری شهرستان خرم بید خبر داد.  

در این مراسم آقای رحیم زارع  نماینده مردم شهرستانهای آباده بوانات و خرم بید در آیین کلنگ زنی آمادگی خود و مجموعه مجلس شورای اسلامی در همکاری و تعامل سازنده سیاست های راهبردی دولت اعلام نمود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری جامعه عشایری را جامعه ای پویا، غیور و با صداقت خواند که در پیروزی انقلاب و تداوم آن نقش بی بدیلی داشته اند.

 افشون با بیان نقش عشایر در حفظ و حراست از مرزهای کشور تکیه به مردم را یکی از رموز موفقیت انقلاب برشمرد و عشایر را ذخایر انقلاب خواند.

مدیر کل امور عشایر فارس درنشستی که درحاشیه این مراسم وبا حضور نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، امام جمعه، بخشداران و مسئولان شهرستانی تشکیل شد با اشاره به ویژگی ها و توانمندی عشایر فارس گفت: انقلاب خدمات خوبی به جامعه عشایر داشته است.

وی گفت : برخورداری عشایر از اعتبارات صندوق توسعه ملی بر اساس بند ه تبصره 4 قانون بودجه سال 98 با هدف توسعه شبکه های تامین و توزیع آب پایدار در مناطق عشایری که سهم عشایر استان فارس به مبلغ 230 میلیارد ریال مصوب گردیده است که در حال حاضر 22 پروژه مهم تامین آب پایدار در مناطق عشایری در شهرستانها در حال انجام می باشد. که آب پایدار 2500 خانوار عشایری تامین می گردد.

بهرامی ضمن تشکر ازفرماندارشهرستان خرم بید و پیگیری رئیس اداره امور عشایرشهرستان افزود:که این دو پروژه حفر چاه آب شرب جهت سایت اسکان مناطق عشایری با اعتباری بالغ بر 5میلیارد ریال از سهم 30 درصد معادن شهرستان خرم بید تخصیص داده شده، که مربوط به سایت اسکان عشایر لبو محمدی از طایفه عرب منطقه عشایری احمد بیگی و چاه دوم منطقه آق چشمه از دهستان قشلاق تیره عبدالیوسفی از طایفه عرب شهرستان خرم بیدمی باشد، که با بهره برداری این دو طرح آب پایدار 3000 نفر تامین می گردد .

گفتنی است شهرستان‌ خرم بید محل ییلاق بخشي از عشاير ايل خمسه و  طوايف عرب و باصري به تعداد 797  خانوار مي باشد .

 

 

ادامه مطلب ...

بهره برداری عشایر فارس از 13 پروژه عمرانی و زیر بنائی

1398/11/14 - 13:39:21
بهره برداری عشایر فارس از 13 پروژه عمرانی و زیر بنائی

مدیر کل امور عشایر فارس از افتتاح 13 پروژه عمرانی و زیربنایی در زمینه تامین آب، راه سازی و برق رسانی در مناطق عشایری با اعتباری بالغ 48151 میلیارد ریال که تعداد یک هزار خانوار عشایری از این پروژه ها عمرانی برخوردار می شوندخبر داد.

روح الله بهرامی با اشاره به جمعیت 147 هزار نفری عشایر فارس در ترکیب سه قومیت ایل قشقایی، خمسه و لر با 11 طایفه مستقل گفت :که اکثریت عشایر به شغل دامداری مشغول هستند .

وی خاطر نشان کرد 67 درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو می باشد، 20 هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر سه میلیون دام سبک را مدیریت می کنند، افزود: در فارس 147 هزار و 274 نفر عشایر معادل 27 هزار و 275 خانوار پنج نفره وجود دارند و عشایر فارس سالانه 57 هزار مترمربع فرش تولید می کنند.

بهرامی اظهار کرد: عشایر در شکل گیری فعالیت های سیاسی،فرهنگی اجتماعی نقش بارزی ایفا کردند و در شکل گیری نظام اسلامی فعالیت داشتند و حاصل این فعالیت تقدیم 2 هزار شهید گلگون کفن هم به اسلام و مسلمین بود.

وی با یادآوری این مطلب که به دلیل پراکنده بودن در نقاط مختلف استان، نقش پدافند غیرعامل ایفاد می کند افزود: عشایر یک پایگاه فرهنگی، فرهنگ اصیل ایران اسلامی هستند.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه در چهار طرح خدمت رسانی را به عشایر سیار انجام می دهد که یکی از طرح ها عملیات اجرایی اسکان است، تاکید کرد: برای عشایری که علاقمند به سکونت به صورت خود جوش هستند، عملیات تعیین مکان شکل می گیرد و شبیه ایجاد یک روستای جدید است و عشایری که از کوچ روی کناره بگیرند در این مناطق سکنی داده می شوند.

وی با اشاره به اینکه این مکان ها به عنوان «کانون توسعه» مشخص می شوند که 220 کانون مطالعه و طراحی شده است،گفت: 130 کانون توسعه در فارس فعال شده که هفت هزار خانوار در آن زندگی می کنند.

بهرامی با اشاره به طرح آبرسانی به عشایر، گفت: آب رسانی سیار به عشایر علاقمند به کوچ، توسط دولت با 52 دستگاه کامیون تانکر آبرسانی انجام و سالانه 800 هزار مترمکعب آب جهت شرب خانواده های عشایری و دامهای آنها بین عشایر توزیع می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه تامین علوفه و آرد از دیگر خدماتی است که سالانه انجام می شود که حدود 75 هزار تن علوفه در اختیار جمعیت عشایری قرار می گیرد، اضافه کرد: مدیریت در کوچ، خدمات در کوچ از دیگر برنامه های اداره کل می باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام سرپرستان خانوار عشایر استان عضو انجمن تشکل های عشایری است، افزود: مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی عشایر رصد می شود.

به گفته بهرامی، یکی از طرح های مهم، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که دام ها پروار بندی می شود و وام ها کم درصد برای این حوزه در اختیار عشایر قرار می گیرد که تاکنون 270 میلیارد ریال آن جذب شده که در این راستا 139 هزار راس دام سبک پروار شده است و این طرح زمان چرای دام در مرتع را کاهش می دهد و در همین راستا تولید 2 هزار تن گوشت قرمز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ترویج انرژی های پاک مهمترین اولویت ماست که تامین پنل های خورشیدی شکل می گیرد، تاکید کرد: کارخانه خورام دام در فیروزآباد ایجاد شده که 12 هزار تن کنستانتره برای دام تولید می کنند.

بهرامی با تاکید بر اینکه تسهیلات «ماده 10 و 12» برای کاهش اثرات خشکسالی اجرایی شده که نزدیک به 60 میلیارد ریال از این تسهیلات بین عشایر  از طریق تعاونی ها و تشکل های عشایری توزیع شده است، اضافه کرد: در فارس 24 میلیارد تومان بابت اجرای 23 پروژه تامین آب برای عشایر هزینه شده است و عملیات اجرایی عمده پروژه در حال اجراست که نزدیک 20 هزار نفر از جمعیت عشایری از آب پایدار بهره مندخواهند شد.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری شکل گرفته است، افزود: در سال گذشته شاخص برخورداری بهداشت در عشایر 23 درصد بود که با راه اندازی این کانکس ها شاخص 37 درصد شده است و امسال 19 کانکس بهداشت عشایر تامین شد.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه شورای توانبخشی عشایری در استان برای اولین بار در کشور تشکیل شده است، افزود: شناسایی معلولان عشایری شکل گرفته و حدود یک هزار و 200 معلول عشایری شناسایی شده است که از خدمات توانبخشی بهزیستی استفاده می کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح اطلس عشایر فارس، گفت: «سفیران کتاب» با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان فارس و همچنین کتابخانه های عمومی استان انجام شد که 40 نفر از فرزندان عشایری شناسایی شدند و 50 جلد کتاب در اختیار آنان قرار گرفت تا کتاب را در اختیار عشایر قرار دهند.

بهرامی با اشاره به اینکه 78 درصد عشایر باسواد هستند، اضافه کرد: برنامه جامع ارتقا سطح سواد دانش و مهارت در شورای عالی عشایر مصوب شد و مقرر شد افرادی که از 6 تا 49 سال سن دارند آموزش ببینند.

به گفته بهرامی، در حوزه بانوان عشایری 71 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری راه اندازی شده است که حدود 2 هزار نفر از زنان عشایری تحت پوشش این صندوق ها قرار دارند و تسهیلات در اختیار این افراد قرار می دهد که نزدیک به 32 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار صندوق های خرد قرار دادیم که در حوزه اشتغال خانگی، صنایع دستی و گیاهان دارویی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عشایر 2 راهبرد اصلی را دنبال می کنیم که اول تلاش برای توسعه شاخص های زندگی عشایر ماست، افزود: راهبرد دوم ایجاد تنوع در اشتغال و تولید عشایر است که پنج محور را دنبال می کنیم که کمک به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی عشایر، کمک در زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی از نمونه آنست و تا پایان برنامه ششم برنامه داریم از شغل فعلی دامداری به تنوع شغلی برسیم که 25 درصد شغل آنان تغییر کند.

گفتنی است نشست مدیر کل امور عشایر فارس با  اصحاب رسانه ها در تاریخ  13 بهمن ماه همزمان با دومین روز ازایام دهه فجر برگزار شد .

ادامه مطلب ...

پیام مدیر کل به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروز ی انقلاب

1398/11/14 - 13:32:59
پیام مدیر کل به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروز ی انقلاب

والفجر و لیال عشر ...

سلام و درود می فرستم به ساحت مقدس امام عصر(عج)، شهدای والا مقام و امام شهداء، خانواده صبور و مقاوم شهدا، و آرزوی توفیق، صحت و سلامت می‌کنم برای مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، ریاست محترم جمهوری و همه خدمتگزاران صدیق و دلسوز نظام جمهوری اسلامی ایران. همچنین سلام و عرض ادب و احترام دارم حضور عشایر غیرتمند استان فارس.

در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمنداسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) قرار داریم و به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب 22 بهمن ماه هر سال فرصت مناسب برای تجدید پیمان یک ملت با آرمان‌های انقلاب است..

22 بهمن 1357 دنیا شاهد حماسه عظیم ملتی بزرگ بود که با تمام توان برسیطره طاغوت تاخت و در چنین روزی، طومار سیاه چند هزار ساله شاهنشاهی را در هم پیچید و به پنجاه سال خودکامگی ، ظلم و استبداد و چپاول رژیم پهلوی خاتمه بخشید . این تفسیر در نظام سیاسی ایران در پی تحول روحی و معنوی مردم این سرزمین به وقوع پیوست .این تحول عظیم متکی بر هیچ دولت و گروه و متاثر از هیچ مکتب و مرامی جز اسلام نبود، و در امتداد انقلاب حضرت محمد ( ص) بود ، این انقلاب بر اساس الگوی اسلام راستین و با مشارکت مردم به وجود آمد و ارزش هایی نو به جوامع بشری عرضه کرد.

بدون شک پیروزی انقلاب اسلامی مرهون فداکاری های ملت بزرگ ایران اسلامی است و از خون پاک نوجوانان، جوانان، دانش آموزان، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار انقلابی و ولایتمدار کشورمان رنگین است و بر ماست که در راستای پاسداشت خون شهیدان انقلاب از این نظام مقدس پاسداری کنیم و اهداف متعالی آن را به آیندگان انتقال دهیم. در دوران دفاع مقدس جامعه غیرتمند عشایری نیز هم پای دیگر آحاد جامعه در جهت حفظ کیان و آرمان انقلاب اسلامی در سنگرهای مختلف حضوری چشمگیر داشتند. فرزندان عشایر در برهه های تاریخ نشان دادند که هنوز غیرت، صلابت، شجاعت و شهامت پدران و پیشنیان خود را داشته و دارند و آنگاه که مرزهای کشور مورد هجوم بیگانگان قرار گیرد تا پای جان از آن دفاع خواهند نمود و به هیچ کس اجازه نخواهند داد تا ذره ای از خاک پر مهر و دیانت آنان را خدشه دار کند. تقدیم بیش از 2 هزار شهید عشایری استان در دوران دفاع مقدس نمونه بارز و عینی شجاعت، غیرت و ولایتمداری عشایر غیور این خطه از کشور عزیزمان می باشد.

اکنون علی رغم سنگ اندازی ها و موانع مختلف از جمله شهادت سردار فداکار اسلام، شهید سپهبد قاسم سلیمانی، مالک اشتر زمان جامعه عشایر فارس همگام با سایر آحاد مردم عزیز کشوراسلامی‌‌مان‌‌‌ضمن‌محکومیت‌این‌عمل‌مذبوحانه‌شیطان بزرگ،مصمم تر از گذشته گوش به فرمان ولایت و رهرو راه شهدا و سیره سردار سلیمانی خواهدبود و در راه حفظ دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کمترین تردیدی را به خود راه نخواهد داد .آنچه مسلم است این گونه اعمال تروریستی برخلاف اهداف آمریکا و مزدورانش در منطقه، باعث اتحاد بیشتر مردم ایران و آزاد اندیشان جهان خواهد شد و عزم آنان را در مبارزه با خوی استکباری دشمنان منسجم تر خواهد نمود .

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته - روح الله بهرامی مدیر کل امور عشایر استان فارس* بهمن ماه 1398

 

 

ادامه مطلب ...

تخصیص سهم عشایر از اعتبارات ارزش افزوده بر اساس دستورالعمل ابلاغی

1398/11/08 - 14:41:01
تخصیص سهم عشایر از اعتبارات ارزش افزوده بر اساس دستورالعمل ابلاغی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سهم عشایر، باید برای اجرای پروژه های زیربنائی در مناطق عشایری استان هزینه شود.

رضایی در جلسه بررسی روند جذب اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سهم عشایر و روستاهای فاقد دهیاری با تاکید بر استفاده صحیح و مناسب از این اعتبارات، افزود: به منظور ساماندهی و ارتقاء سطح زندگی عشایر باید تخصیص اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده در راستای دستورالعمل ابلاغی باشد.

وی خاطرنشان کرد: فرمانداری شهرستان ها به عنوان کارفرما باید پروژه های پیشنهادی که توسط ادارات امور عشایر شهرستانها در کمیته برنامه ریزی تصویب می شود را پس از تامین اعتبار، با اجرای پروسه انتخاب پیمانکار طبق قوانین و مقررات و با نظارت دستگاه های اجرایی مرتبط اقدام نمایند.

بر اساس این گزارش، مدیرکل امور عشایر فارس نیز در این نشست گفت: اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سهم عشایر بر اساس بند ب ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه است که این اعتبارات در استان فارس برای اجرای تعداد 262 پروژه عمرانی به مبلغ 280 میلیارد ریال می باشد.

روح الله بهرامی با تاکید بر دستورالعمل جذب و توزیع اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده، بر تخصیص صد در صد اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده سهم عشایر که توسط اداره کل امور مالیاتی استان محاسبه و به حساب فرمانداری ها واریز می گردد تاکید کرد تا حقی از عشایر ضایع نشود.

ادامه مطلب ...

زنجیره تولید در مناطق عشایری به طور کامل انجام شود

1398/11/07 - 14:28:22
زنجیره تولید در مناطق عشایری به طور کامل انجام شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد فرایند و دستور العمل زنجیره تولید در مناطق عشایری در قبل، حین و بعد از تولید باید به طور کامل انجام شود، متاسفانه در این فرایند بعد از تولید و عرضه تولیدات به بازار مغفول مانده است.

قندالی در ویدئو کنفرانس مدیران ستادی و استانی بیان داشت پروژه های آبرسانی به عشایر از محل اعتبارات بند ه تبصره 4 قانون سنواتی یکساله مربوط به سال 98 است و نباید هیچ پروژه ای برای سال آینده باقی بماند .

این مقام مسئول اظهار داشت پلاک کوبی دام و صدور کارت تردد برای عشایر باید با جدیت پیگیری شود تا در کوچ بهاره عشایر با مشکل مواجه نشوند.

مدیر کل امور عشایر فارس در ویدئو کنفرانس مدیران ستادی و استانی سازمان امور عشایر ایران با بیان این مطلب افزود از ابتدای سال 24 پروژه تامین آب شرب بند ه تبصره 4 استان فارس با اعتباری بالغ بر 224875 میلیون ریال مصوب که تاکنون عملیات اجرایی تعداد 16 پروژه با اعتباری  بالغ بر 117525 میلیون ریال در مناطق عشایری استان آغاز شده و مابقی پروژه ها در حال طی تشریفات قانونی انتخاب پیمانکار و یا اصلاح موافقت نامه می باشد، که به جد پروژه ها دنبال می شود .

روح الله بهرامی اظهار داشت اعتبارات تخصیص یافته از تسهیلات خشکسالی ماده 10 و 12 تشکل ها و صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری با اعتباری بالغ بر 103200 میلیون ریال مصوب که با جذب 67950 میلیون ریال و با 66 درصد پیشرفت انجام شده .

وی در ادامه تسهیلات زنجیره گوشت قرمز با تخصیص بالغ بر 555500 و مبلغ 271470 میلیون ریال و 44 درصد جذب شده و مابقی اعتبارات تخصیص یافته در سطح شهرستانهای فارس با معرفی به بانک در حال جذب است و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال 98 تمام اعتبارات جذب شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با ارائه گزارش عملکرد و پیشرفت فیزیکی طرح های مهم حوزه امور تعاونیها شامل بیمه دام و پلاک کوبی و اخذ تسهیلات توسط تشکل ها پرداخت و بیان داشت از ابتدای سال 98 تاکنون بیش از 444 هزار راس دام سبک عشایری بیمه و بیش از 152 هزار راس دام پلاک کوبی شده است وو این فرایند در مناطق عشایری توسط تشکل ها در حال انجام می باشد تا عشایر در کوچ بهاره برای تردد با مشکل مواجه نشوند.

گفتنی است ویدئو کنفرانس مدیران ستادی و استانی سازمان امور عشایر ایران با موضوع وضعیت بررسی تسهیلات، پروژه های تامین آب شرب ، پلاک کوبی و هویت گذاری دام روز یکشنبه 6 بهمن ماه با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران،معاونین ، مدیران ستادی و مدیران کل امور عشایر استان های سراسر کشور برگزار شد.

 

ادامه مطلب ...
12345
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top