پنجشنبه 7 مرداد 1400
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

پنل های خورشیدی روشنی بخش سیاه چادرهای عشایری

1400/05/06 - 12:28:59
پنل های خورشیدی روشنی بخش سیاه چادرهای عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس از توزیع 1850 دستگاه پنل خورشیدی در مناطق قشلاقی خبر داد.

بهرامی بیان کرد در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مدیریت  سبز و همچنین استفاده بهینه از منابع و صرفه جویی در منابع انرژی و استفاده از انرژی های پاک، اداره کل امور عشایر فارس نیز بیش از پیش به کارکردهای مثبت استفاده این انرژی ها توجه و با همکاری شرکت توزیع نیروی برق استان این پنل ها  در مناطق عشایری توزیع گردید.

وی اظهار کرد: در این مناطق به علت مسافت زیاد از خط انتقال برق، اسکان عشایر آن مناطق و امکان برق رسانی برای آنها غیر ممکن بود از ابتدای اردیبهشت تاکنون 1850 پنل خورشیدی که نیازهای عشایر آن مناطق را رفع می کند .

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:  مهم ترین پیامد ادامه استفاده از سوخت های فسیلی گسترش بیماری های تنفسی، قلبی و مشکلات زیست محیطی است و بهره گیری از انرژی های پاک می تواند آینده بهتری را برای جامعه عشایری رقم بزند.

ادامه مطلب ...

مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه برای گذر از خشکسالی

1400/05/06 - 11:41:43
مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه برای گذر از خشکسالی

مدیرکل امور عشایر استان فارس در دیدار چهره به چهره با عشایر شهرستان اقلید گفت: برای گذر از این روزهای سخت خشکسالی مشارکت همگانی عشایر و مسئولین مربوطه را می طلبد.

بهرامی بیان داشت:  نظربه اینکه یکی از بزرگترین معضلات و مشکلاتی که با آن روبرو هستیم، خشکسالی است وبرای رفع عبور از این بحران همکاری تمام دستگاه های اجرایی از مهم ترین اولویت ها می باشد .

مدیر کل امور عشایردر ادامه گفت: خرید دام مازاد و حذفی دامداران عشایری،توزیع علوفه، آبرسانی سیار و پرداخت تسهیلات از برنامه های مهم در حال اجرا می باشد.  

قابل ذکر است توزیع پنل های خورشیدی و خانه های بهداشت عشایر سیار از جمله اقدامات مهم سایر دستگاه های اجرایی بوده  که به تدریج انجام می گیرد.  

 

ادامه مطلب ...

استفاده از تمام ظرفیت دستگاه ها در بحران خشکسالی

1400/04/27 - 12:59:13
استفاده از تمام ظرفیت دستگاه ها در بحران خشکسالی
ادامه مطلب ...

برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری فارس

1400/04/16 - 12:50:59
برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت  در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در راستای ارتقاء سطح دانش و سواد که یکی از ضروری ترین شاخص توسعه جامعه می باشد، بر این اساس به استناد اصل 30 قانون اساسی برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری فارس ایجاد شد.

روح الله بهرامی اظهار داشت: یکی از مهمترین شاخصهای توسعه و برخورداری  عشایر، شاخص سواد در جامعه عشایری و توسعه سطح کمی و کیفی امکانات و خدمات برای تحصیل دانش آموزان می باشد که در این راستا  تفاهم نامه ملی مابین سازمان امور عشایر ایران،سازمان تجهیز و نوسازی مدارس ایران انعقاد گردیده است.

وی اذعان داشت: از جمله وظایف پیش بینی شده در این تفاهم نامه  بررسی و انجام فرایند اجرایی تفاهم نامه بررسی نیاز سنجی انجام شده مناطق عشایری در نیاز به مدارس جدید و تجهیز مدارس موجود، پیگیری جذب منابع برای اجرای توسط کارگروه ملی طبق برنامه های مصوب و مرتبط، ایجاد راه اندازی کارگروه های متناظر در سطح استان ها می باشد.

گفتنی است کارگروه متناظر استانی به منمظور پیگیری و تسهیل  امور اجرایی تفاهم نامه با اداره کل امور عشایر فارس، سازمان نوسازی و آموزش و پرورش عشایری و آموزش و پرورش عشایر سیار برگزار شد.

ادامه مطلب ...

سامانه پایش نهاده های دامی سپند معرفی شد

1400/04/16 - 12:46:47
سامانه پایش نهاده های دامی سپند معرفی شد

مدیرکل امور عشایری فارس: در جلسه ای با حضور کیومرثی معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان به معرفی و بهره برداری از سامانه سپند پرداخت و افزود: امیدواریم باتوجه به حجم نهاده های دامی در بین عشایر استان شاهد شفافیت و عدالت در توزیع باشیم.

روح الله بهرامی با اشاره به اینکه کشور درگیر مشکلات و معضلات زیادی نسبت به تامین، واردات و توزیع نهاده های دامی می باشد گفت: با توجه به پیگیری های مجدانه ای که از طرف این اداره صورت گرفته تا حد امکان توانسته ایم عدالت در توزیع و نظارت بر توزیع را به نحو احسن انجام دهیم، در این راستا درصدد استفاده و بهره گیری از سامانه های قابل دسترس سازمان امور عشایر کشور و سازمان جهادکشاورزی استان در جهت شفافیت بیشتر، نظارت حداکثری، بروزرسانی و دریافت اطلاعات برخط عشایر هستیم،تا هرچه زودتر شاهد نتایج مثبت آن بر پایش نهاده های دامی عشایر باشیم.

معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز افزود: باتوجه به حساسیت کار در توزیع نهاده های دامی تلاش بر این است نهاده ها هرچند اندک از نظر حجم مصرفی مصرف کنندگان و با توجه به نحوه تهیه این نهاده ها بدلیل مشکلات ارزی، دپو وغیره به سختی اتفاق می افتد باید به دست صاحبان و مصرف کنندگان واقعی رسیده تا مشکلی در جهت تامین نیاز خود نداشته باشند.

کیومرثی در ادامه افزود: با عنایت به اینکه 30 درصد دام سبک کشور در دست عشایر بوده وهمچنین آسیب هایی که بدلیل شرایط خاص عشایر را تهدید می کند، در این راستا با بهره گیری از متخصصین امر اقدام به ایجاد این سامانه نمودیم، تا شرایط مساعدی جهت رفاه حال عشایراستان ایجاد شود.

ادامه مطلب ...

توزیع ماهانه 62000 مترمکعب آب در میان عشایر استان فارس

1400/04/14 - 12:48:46
توزیع ماهانه 62000 مترمکعب آب در میان عشایر استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارزس گفت: باتوجه به شرایط خشکسالی بی سابقه در 50 سال اخیر و خشک شدن اغلب منابع آب  از جمله چاه چشمه و قنوات در مراتع مناطق عشایری،  بمنظور کاهش اثرات خشکسالی و تنش آبی ماهانه 62000 مترمکعب آب شرب انسان و دام در مناطق عشایری  استان به ویژه در مناطق ییلاقی استان توسط48 دستگاه کامیون تانکر آبرسانی حمل و توزیع می گردد.

روح الله بهرامی بیان داشت: ناوگان آبرسانی سیار اداره  کل امور عشایر فارس با تعداد 48 دستگاه کامیون که روزانه 2400 مترمکعب آب بمنظور کاهش تنش آبی اقدام به آبرسانی سیار در سطح شهرستان ها در مناطق عشایری می نماید.

وی اظهار داشت:  امسال بدلیل بروز پدیده خشکسالی شدید استان آبرسانی سیار و تامین آب مورد نیاز انسان و دام عشایر از اولویت مهم می باشد.

بمنظور کاهش اثرات خشکسالی باتوجه رایزنی های انجام شده از محل اعتبارات مدیریت بحران مبلغ 90 میلیارد اعتبار برای آبرسانی سیار مصوب گردیده است.

ادامه مطلب ...

تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور

1400/04/12 - 12:09:27
تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه ای با حضور موسوی مشاوررئیس سازمان امور عشایر در امورزنان عشایر از تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور خبر داد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه یکی از محورهای اصلی این اداره و سازمان توانمندسازی اقتصادی بانوان عشایر و پایدار نمودن این توانمندی در زنان عشایر است گفت: مسئولین، مدیران و کارشناسان در مرکز استان و شهرستان ها موارد و مباحث مربوط به زنان را در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی مورد بررسی قرار داده و در جهت پیشبرد و جهت دهی مناسب به این حوزه ها فعالیت مستمر داشته باشند که قطعا این امر نیاز به مشارکت وهمیاری تمام واحدهای سازمان و این اداره دارد تا بتوان برنامه جامع و کاملی ارائه نمود تا بعنوان الگوی عملکرد حتی در سطح ملی و ارائه آن به دیگر استان ها باشد، زیرا استان فارس با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل بالای عشایری اقدامات قابل توجهی را در سالیان اخیر رقم زده که می توان به ایجاد بیشترین صندوق های خرد زنان در کشور اشاره کرد که اقدام بسیار مهمی در راستای توانمندی اقتصاد پایدار زنان عشایر بوده است.

روح الله بهرامی در ادامه افزود: زنان عشایر نقش بسیار برجسته ای در مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... دارند لذا این اداره و سازمان در تلاش اند همه جانبه بودن فعالیت ها را سرلوحه کار قرار دهند و در تمامی حوزه های مرتبط اعم بهداشت، آموزش، فرهنگ و... گام بردارند که راه حل رسیدن به این مهم ایجاد ساختاری منسجم و پویا بود که این قشر را در جهت هم افزایی و هم فکری و پیشرفت کنار هم قرار دهند که تشکیل صندوق های خرد زنان ایجاد گردید که فعالیت ها و خروجی های آن بسیار امیدوار کننده بوده است.

وی در همین راستا افزود: تشکیل تعاونی فوق را باید به فال نیک گرفته و با استفاده از خرد جمعی و شناسایی افراد مولد در امور زنان عشایری شناسایی و به سمت تعاونی ها هدایت شوند،باید سعی شود  عضوگیری تعاونی ها از صندوق ها خرد زنان صورت گرفته ، اهداف تعاونی شهرستان ها باید در راستای فعالیت های تعاونی موجود در اداره کل باشد،حمایت از تولیدکنندگان و صندوق های به هیچ وجه قطع نگردد و در جهت ایجاد انگیزه مدیران عامل و مسئولین صندوق ها در شهرستان ها بیمه و مساعده آنها پیگیری و شرایط امنیت شغلی آنها تامین شود.

مشاور ریاست سازمان امور عشایری کشور در امور زنان نیز اظهار داشت:عشق و انسانیت نهفته در درون عشایر قابل ارزش گذاری نیست و بسیار ارزشمند است لذا باید خدمت به این قشر از جامعه را موهبتی الهی دانست.

موسوی گفت: باتوجه به ایجاد صندوق های خرد زنان و توانمندسازی اقتصادی پایدار آنها، زنان عشایر نیازهای بیشتری نیز دارند اعم از آموزش، بهداشت، تغذیه که نباید فقط به بحث اقتصادی آنها و صندوق ها اکتفا کرد که رسیدن به این امر وظیفه کارشناسان شهرستان ها به جهت کشف و رشد دادن استعدادهای زنان عشایری است.

وی در ادامه گفت:  با پیگیری هایی که از سازمان صورت گرفته از سهم 3 درصد بودجه اموزشی یک درصد در جهت آموزش حسابداری و بروزرسانی اطلاعات گردش مالی صندوق ها خرد زنان در استان فارس که از دغدغه های اصلی مدیران عامل و مدیران صندوق ها بوده به فارس اختصاص یابد.

موسوی با اشاره به اینکه بالاترین مشارکت و بالاترین سطح آموزش در حوزه زنان در سازمان امور عشایری کشور در استان فارس بوده است خواستار پیگیری جدی در جهت رفع موانع اخذ تسهیلات در بعضی بانک و سلیقه ای عمل کردن به آئین نامه از سوی آنها، مکانیزه نمودن تولیدات در شهرستان ها، در اولویت قراردادن برگزاری دوره های حسابداری در استان و مهمتر از همه سوق دادن زنان عشایری جهت ارائه تولیدات و محصولات خود با استفاده از پلتفرم های رایگان فضای مجازی که سازمان در اختیار آنها قرار می دهد بودند.

باتوجه به حضور مدیران عامل و مسئولین صندوق های خرد زنان عشایر برخی شهرستان ها، تشکیل شرکت تعاونی زنان عشایری در شهرستان خنج برای اولین بار در کشور با اهداف عمومی و اختصاصی ذیل اساسنامه مدون در جهت افزایش هم فکری و هم افزایی فعالیت های فعلی صندوق های خرد زنان عشایری استان با هدف تجمیع نیروهای مولد صندوق ها و تصمیم گیری های جمعی آنان و ایجاد شخصیت حقوقی در راستای فعالیت های صندوق های مذکور اعلام و مدعوین با روش ثبت صندوق ها و تعاونی ها اعتبارات زنان، هویت بخشی حقوقی به صندوق ها، آسیب شناسی و معرفی ادارت مرتبط با این کار آَشنا گردیدند.

ادامه مطلب ...

آغاز فعالیت های خانه گردشگری ویرا در استان فارس

1400/04/07 - 13:50:25
آغاز فعالیت های خانه گردشگری ویرا در استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس  از آغاز فعالیت های خانه گردشگری ویرا در استان فارس خبر داد.

روح الله بهرامی گفت: در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه سازمان امور عشایر ایران و خانه گردشگری ویرا با موضوعات برگزاری تورهای گردشگری، برگزاری جشنواره ملی عکس و آموزش فعالان گردشگری عشایر استان فارس طی هفته جاری فعالیت خود را آغاز نمودند.

وی با طرح موضوع آموزش و جذب گردشگری و با اهمیت دانستن این نکته که گردشگری یکی از راه های برون رفت از اقتصاد تک بعدی دامداری عشایر می باشد گفت:  باتوجه به تجربه و برنامه های مدون خانه گردشگری ویرا امیدوار و خرسندیم این امر بنحو احسن در این استان پیاده سازی و بهره وری کامل آن در بلند مدت در جهت رشد، پیشرفت و تعالی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی عشایر استان رخ دهد.

مدیر کل امور عشایر  فارس  در ادامه افزود: باتوجه به برنامه ریزی های مدون و حضور مدیرعامل خانه گردشگری ویرا همراه با کادر مجرب ایشان در استان، در شهرستان های سپیدان و سروستان اقدام به آموزش حضوری عشایردر زمینه گردشگری می نمایند..

جمالی مدیرعامل خانه  گردشگری ویرا ضمن تشکر از سازمان امور عشایری ایران علی الخصوص پیگیریهای موسوی مشاور امور زنان در سازمان به جهت انتخاب استان  فارس که قطب عشایری کشورمی باشد  بعنوان یکی از 3 استان پایلوت در زمینه گردشگری معرفی شده افزود:  برگزاری تور عشایر، اجرای دوره های آموزشی باهمراهی اساتید متخصص به جهت پرورش و تربیت نیروی انسانی عشایری در راستای اشتغالزایی آنها، برگزاری گفتگوهای زنده در صفحات مجازی، برگزاری دوره های آموزشی با همراهی شرکت ها و اشخاص معرفی شده از سوی اتحادیه ها، برگزاری جشنواره های مختلف علی الخصوص جشنواره های عکس با موضوع پوشش محلی، کمک به فروش محصولات و صنایع دستی عشایر با کمک شرکت های تعاونی عشایر با برگزاری تورها از جمله اقدامات این تفاهم نامه می باشد.

یوسفی مسئول گردشگری امور عشایر فارس اظهار داشت : با توجه به ظرفیت و قابلیت های گرشگری عشایری در زمینه تولیدات عشایری، صنایع دستی و شیوه معیشت عشایر، تنوع اقوام در استان فارس می توان از طریق ظرفیت در جهت توسعه گردشگری ، بوم گردی عشایری ، افزایش درآمد و اشتغالزایی در کنار دامداری برنامه ریزی نمود.

گفتنی است در استان فارس بیش از 23 کانون فعال بو گردی در حال فعالیت در زمینه گردشگری عشایری می باشند.

 

ادامه مطلب ...

زنان عشایر جمعیتی موثر و تاثیرگذار در تصمیم گیری های این اداره کل می باشند.

1400/04/06 - 14:08:01
زنان عشایر جمعیتی موثر و تاثیرگذار در تصمیم گیری های این اداره کل می باشند.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه این استان قطب عشایری کشور محسوب گردیده و دارای تنوع ایلی با ترکیب قومیتی بالا می باشد افزود: عشایر منابع انسانی اصیل و سرمایه های اصلی کشور به شمار می روند،که زنان عشایرنیز جمعیتی موثر و تاثیرگذار در تصمیم گیری های این اداره کل می باشند و باید تلاش کنیم این سرمایه روز به روز قوی تر و پیشرفته تر شود.

روح الله بهرامی بیان داشت: ارتقا شاخص های توسعه ای جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو اولویت راهبردی امور عشایر می باشد.

وی با بیان اینکه جامعه عشایری همواره در فرایند توسعه کشور نقش ارزنده ای  دارند افزود: از این رو اشتغال از مهم ترین فرایند زندگی این جامعه به شمار می آید ،که تاکنون اقدامات چشم گیری در زمینه خروج از حالت تک بعدی دامداری که با توجه به نگرانی کاهش تولیدات و آسیب پذیر بودن آن و تبدیل به 5 الی 6 محور مختلف برون رفت ازجمله شرکت های دانش بنیان، پرورش گیاهان دارویی و... که باعث اشتغال و رونق زندگی این جامعه شده است.

مدیرکل امور عشایر فارس اذعان داشت: ارتقاء شاخص های زندگی عشایر همچون برق، آموزش، بهداشت جزء اولویت های سازمان می باشد که تاکنون با توجه به شرایط اقلیمی عشایر کمک های شایانی صورت گرفته است.

بهرامی گفت: جمعیت قابل توجه بانوان عشایر و نقش بسزای آنها در اقتصاد تولید محور که فعالیت های مثبتی در این راستا با تشکیل 86  صندوق های خرد زنان عشایرو 23 کانون گردشگری  فعال  استان فارس جز استان های پایلوت کشوری می باشد.

مشاور رئیس سازمان امور عشایری ایران در امور زنان اظهار داشت: ثبت و قانونی شدن صندوق ها و تشکیل تعاونی زنان عشایری یکی از اولویت های سازمان می باشد، که تاکنون استان فارس به عنوان استان پایلوت در کشور با اختصاص دادن تسهیلات جذب شده ماده 10 و 12 خشکسالی به امور زنان  توانسته حقوق اجتماعی و اقتصادی زنان را حفظ کند.

موسوی با تاکید بر تشکیل صندوق های خرد زنان افزود: باید سعی شود در شهرستان هایی که تاکنون صندوق های خرد زنان را تشکیل نداده را هدایت کرد تا علاوه بر درآمد پایدار باعث افزایش اعتماد به نفس زنان عشایری شده و به تبع این فرایند در زندگی خصوص و اجتماعی آنان نیز اثر می گذارد .

ادامه مطلب ...

تصویب 57 میلیارد تومان اعتبارات ملی جهت تامین آب پایدار وآبرسانی سیار در مناطق عشایری فارس

1400/03/31 - 10:52:58
تصویب 57 میلیارد تومان اعتبارات ملی جهت تامین آب پایدار وآبرسانی سیار در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از تصویب 57 میلیارد تومان اعتبارات ملی جهت تامین آب پایدار و آبرسانی سیار در مناطق عشایری استان فارس خبر داد.

بهرامی اذعان داشت: با توجه به بروز شرایط خشکسالی بی سابقه در استان به منظور کاهش اثرات خشکسالی و تامین آب پایدار بهداشتی و سالم در مناطق عشایری استان با استفاده از ظرفیت های قانونی بودجه سال 1400 و پیگیری های صورت گرفته تاکنون مبلغ 57 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی به منظور توسعه شبکه های آب پایدار و آبرسانی سیار در مناطق عشایری استان و مصوب و به  سازمان برنامه بودجه استان اعلام گردیده است.

وی بیان داشت: با تخصیص این اعتبارات تعداد 28 طرح عمرانی در قالب توسعه مجتمع های آبرسانی در کانون های اسکان و مناطق عشایری و همچنین آبرسانی سیار تانکر در مناطق عشایری استان عملیاتی خواهد شد.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح4 پروژه عمرانی در مناطق عشایری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی

1400/03/25 - 13:01:16
افتتاح4  پروژه  عمرانی  در مناطق عشایری  به مناسبت هفته جهاد کشاورزی

مدیرکل امور عشایرفارس همزمان با آغاز هفته جهاد کشاورزی از افتتاح 4 پروژه عمرانی درحوزه تامین آب پایدار به صورت مجتمع های آبرسانی درمناطق عشایری فارس خبر داد .

بهرامی با اشاره به اینکه این هفته با عنوان جهادکشاورزی، پشتیبانی از تولید، امنیت غذایی نامگذاری شده است اظهار کرد: 4 پروژه عمرانی در مناطق مختلف عشایری استان به بهره برداری می رسد، که 345 خانوار عشایری از آب پایدارسالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.  

وی بیان داشت: اجرای این پروژه های عمرانی  با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان از محل اعتبارات بند ه تبصره 4 ملی و استانی هزینه گردیده است.

مدیر کل امورعشایرفارس گفت: این پروژه های عمرانی شامل حفر و تجهیز چاه، برق رسانی، انتقال آب، احداث مخزن و شبکه توزیع می باشد.

بهرامی اشاره کرد: اجرای این طرح ها باعث تثبت زندگی عشایر، افزایش سطح برخورداری و حمایت از اشتغال بیش از  1000 نفر از عشایراستان را به همراه دارد.

ادامه مطلب ...

پرداخت بیش از 46 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمزبه عشایراستان فارس

1400/03/25 - 12:36:03
پرداخت  بیش از 46 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمزبه عشایراستان  فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در سال 1399 تا خرداد ماه سال 1400  بیش از 46 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه طرح زنجیره تولید گوشت قرمزو کمک به خسارت دیدگان خشکسالی با عاملیت بانک کشاورزی به عشایر سیار استان پرداخت گردیده است، که نسبت به لیست ابلاغی تاکنون  بیش از 130 درصدجذب صورت گرفته و از این بابت جزء استان ها پیشرو در این حوزه بوده ایم .

روح الله بهرامی که در اولین جلسه ستاد هماهنگی مدیران استانی و شهرستانی مدیران عامل اتحادیه و تعاونی های عشایری ضمن تشکر از تلاش، اقدامات موثر روسای ادارات و مدیران عامل شرکت های تعاونی های عشایری با اشاره به اینکه  سال 1400 سال بسیار سخت و دشواری برای عشایر می باشد و خسارت زیادی به جامعه عشایر وارد شده است افزود: برای جبران خسارت خشکسالی، فارس اولین استان اقدام کننده برای طرح حمایتی خرید دام زنده از عشایر می باشد که لزوم برنامه ریزی، دقت و پیگیری برای اجرای صحیح طرح مد نظر می باشد.

وی اذعان داشت: خرید امانی دام توسط شرکتهای تعاونی عشایری با حمایت شرکت پشتیبانی امور دام و اتحادیه مرکزی انجام می شود و همچنین امکان صادارات دام از استان جزء برنامه های در دست اقدام می باشد.

در آخرمدیر کل امور عشایر در خصوص شرکت پرشور و همکاری لازم با عوامل اجرایی انتخابات 28 خرداد ماه تاکید نمودند.

 

ادامه مطلب ...

طرح خرید حمایتی دام مازاد عشایر طرح خشکسالی

1400/03/19 - 18:05:22
طرح خرید حمایتی  دام مازاد عشایر طرح خشکسالی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با اشاره به بحران خشکسالی اخیر و کمبود علوفه در مراتع ، عشایر در سال جاری متحمل خسارات زیادی شده اندکه با اقدام به موقع دولت  با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، پشتیبانی اموردام و سازمان امور عشایر ایران  طرح  خرید  حمایتی دام مازاد عشایر طرح خشکسالی اجرایی شده  افزود: جهت تضیع نشدن حق عشایر سعی شده دام عشایر با قیمت مناسب و منصفانه خریداری، تا کمک شایانی به عشایر آسیب دیده از خشکسالی در این بحران شود.

ظفر افشون اذعان داشت : هدف از این طرح مساعدت و حمایت از جامعه عشایر استان در جهت کاهش اثرات خشکسالی و ایجاد انگیزه در تولید بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان داشت: به منظور حمایت از دامداران عشایر آسیب دیده از خشکسالی طرح خرید حمایتی دام مازاد عشایر آسیب دیده از خشکسالی با همت اداره کل پشتیبانی امور دام با همکاری ادارات کل امور عشایر و دامپزشکی و معاونت بهبود تولیدات دامی و تولی گری کشتارگاه ها امروز به مرحله اجرا در آمد.

طمراسی با بیان اینکه به منظور پایداری در تولیدات لازم است روش های مکمل مثل خرید امانی دام توسط اتحادیه و شرکت های عشایری با همکاری پشتیبانی امور دام اجرا شود و همچنین زمینه امکان صادرات دام به سایر استان ها فراهم گردد.

  مدیر کل امور عشایر فارس گفت: این طرح برای اولین بار جهت حمایت از دامداران عشایری در استان آغاز شده است .

روح الله بهرامی اذعان داشت در این طرح به منظور حمایت از عشایر استان دام های مازاد و حذفی با همکاری دستگاههای اجرایی مربوطه   در قالب اکیپ های خرید مستقر در کشتارگاههای شیراز، مرودشت و اقلید اقدام به  خرید می گردد.

وی بیان داشت : قیمت خرید دام زنده عشایری به صورت ترکیبی45 هزار تومان   و به ازای هر کیلو دام زنده سه کیلو گرم علوفه در اختیار دامداران تحویل دهنده دام قرار می گیرد.

گفتنی است به منظور حمایت از دامداران عشایری میزان سیزده هزار تن علوفه از محل ذخایر استراتژیک  در اختیار استان قرار گرفته که با حمل تدریجی بین دامداران عشایری توزیع می گردد.

ادامه مطلب ...

سالانه بیش از103 میلیارد صرف پروژه های آبرسانی سیار عشایر فارس می شود

1400/03/08 - 13:31:22
سالانه  بیش از103 میلیارد صرف پروژه های آبرسانی سیار عشایر فارس می شود

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه آب رسانی سیار به عنوان یک پدافند غیر عامل و یک فعالیت در مدیریت بحران شامل پنج مرحله تامین، سالم سازی، حمل ، توزیع و مصرف انجام می گردد ، افزود:  بر اساس برآورد صورت گرفته توسط اداره مطالعات اداره کل امور عشایر هزینه های آبرسانی شامل حقوق رانندگان ، هزینه بهره برداری و نگهداری 46 دستگاه تانکر و غیره در مجموع سالانه بیش از 103 میلیارد ریال در پروژه های آبرسانی سیار هزینه می گردد، و از آن جایی که آب یک نهاده مهم  تولید ، سلامت  و رفاه است، ضروری است تخصیص اعتبارات پروژه آبرسانی سیار به صورت 100 درصد تامین می گردد.

بهرامی اظهار داشت: زندگی عشایری مستقیماٌ تابع نزولات جوی است این خشکسالی و کم آبی اثرات جبران ناپذیری از قبیل کاهش شدید آب شرب انسان و دام ، از بین رفتن منابع تامین آب زراعت و باغداری عشایر، مختل نمودن پروژه های عمرانی آبی و خاکی در مناطق عشایری، افزایش بیماری ها و نامساعد شدن شرایط بهداشتی در بین خانوارهای عشایری، کاهش شدید علوفه مرتعی و گرانی علوفه و فروش دام ، افزایش تقاضای آب شرب دام و انسان از طریق آبرسانی را به دنبال دارد.

وی اذعان داشت: عمده مصرف آب شرب دام و انسان از چشمه ها و برکه ها و چاه های کم عمق مالداری می باشد که با خشک شدن این منابع عشایر مجبورند برای دسترسی به آب به خارج از سامان های عرفی خودشان تردد کنند که منجر به برخوردها و منازعات بین رده های ایلی، مبادرت به کوچ قبل از موعد به خاطر کمبود علوفه و تخریب روزافزون مراتع، و آبرسانی توسط ناوگان آبرسانی سیار می شود.

گفتنی است عشایر کوچنده جمعیت قشلاقی برابر 148 هزار نفر و با تعداد 3 میلیون راس دام با تجارب موجود در آبرسانی سیار تامین 25 لیتر سرانه آب شرب هر فرد عشایر و 6 لیتر برای هر راس دام نیاز سالانه آب شرب انسان و دام برابر هفت میلیون متر مکعب است که 35 درصد خانوارهای عشایری و دام های عشایری با روش آبرسانی سیار تامین آب می گردند.

ادامه مطلب ...

جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد.

1400/02/30 - 12:58:12
جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد.

اولین جلسه شورای عشایری فارس در سال جاری با حضور اعضای این شورا به ریاست دکتر رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تشکیل شد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در جلسه شورای عشایری استان گفت : عشایر سرمایه های اجتماعی هستند و در حوزه های مختلف فرهنگ ،گردشگری و تولیدات محصولات نقش بسزایی دارند و خواستار ایجاد تعامل و همکاری میان دستگاه های اجرایی در ارائه خدمات بهتر به جامعه غیرتمند عشایر بخصوص در حل مشکل ایلراه عشایری توجه ویژه ای داشته باشند تا در امر کوچ عشایر با کمترین چالش مواجه شوند.

رضایی با اشاره به شعار سال با بیان اینکه حمایت از تولیدبسیار اهمیت دارد و با توجه به اینکه جامعه عشایری مستقیم با تولید رابطه و نقش بسزایی در امنیت غذایی استان در زمینه تولید گوشت قرمز دارند افزود: باید موانع مرتفع شودو عشایر بتوانند به راحتی به امر  تولید بپردازند و با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی در جهت خدمات رسانی بهتر به این جامعه مولدو اشتغالزایی جوانان و جلوگیری از حاشیه نشینی تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در ادامه گریزی هم به حوزه ورزشی در جامعه عشایری زد و همچنین با اشاره به نقش ورزش در افزایش سطح سلامت جامعه عشایری و تاکید بر فضای ورزشی در سایت های اسکان افزود : محرومیت زدایی که در جامعه عشایری موضوعیت دارد و با توجه به تخصیص اعتبارات در محرومیت زدایی برای مناطق عشایری خواستار فضای ورزشی و امکانات ورزشی در سایت های اسکان عشایری و مدارس عشایری شد تا جوانان غیور عشایر از تمام امکانات ورزشی استفاده کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن تشکراز همراهی و همدلی مدیران دستگاه های اجرایی گفت: جلسات شورای عشایر یکی از ظرفیت های قانونی جهت پیگیری مسائل و مشکلات جامعه عشایری است که می تواند به ارائه خدمات بهتر و به ارتقای وضعیت معیشت به جامعه عشایری کمک کند.

بهرامی با ارائه گزارشی از مصوبات جلسه قبل و پیگیری های صورت گرفته با اشاره به اینکه معیشت عشایر استان فارس با توجه به قطب عشایری کشور عمدتا مبتنی بر دامداری است و امسال با کاهش نزولات جوی و کاهش علوفه مرتع  افزود: خشکسالی بر فعالیت های تولیدی و معیشتی عشایر اثرات محدود کننده بسیار زیادی دارد که می توان به کاهش منابع شرب دام و انسان، کاهش تامین علوفه مرتعی، فروش اجباری دام، عرضه انبوه دام به بازار و افت قیمت دام، ایجاد مشکلات معیشتی عشایر و تغییر شیوه زندگی ، کاهش  تولید گوشت قرمز در استان اشاره کرد .

وی اذعان داشت: با توجه به خشکسالی در سال جاری به تبع بر نحوه تعلیف دام ها و رشد و پرورش دام و هزینه تولید تاثیر بسزایی داردو خواستار افزایش سهم خرید تضمینی دام عشایراستان به قیمت هر کیلو 45 هزار تومان شد تا عشایر در این حوزه کمترین خسارت را متحمل شوند و شرایط تداوم زندگی و بستر ارائه خدمات تولیدی این جامعه فراهم گردد.

ادامه مطلب ...

اقتصاد عشایر به پشتیبانی تولید نیازدارد

1400/02/27 - 14:15:49
اقتصاد عشایر به پشتیبانی تولید نیازدارد

مدیر کل امور عشایر فارس در نشست خبری ویژه روز روابط عمومی گفت: عشایر به خاطر نوع اشتغال و پایین تریین نرخ بیکاری  که دارند، به نوعی در نقش پدافند اقتصادی این جامعه انکار نشدنی است و با این تفاصیر  این اقتصاد نیاز به سستم پشتیبانی تولید دارد .

روح الله بهرامی اظهار داشت: زندگی عشایری نماد اقتصاد مقاومتی و نمونه بارز  تولید کالای ایرانی است و این جامعه به علت زندگی در عرصه های مرتعی حافظان اصلی منابع و محیط زیست و به نوعی نماد جامعه سبز بوده  و به علت توانمندی تولیدی آنها در امنیت غذایی و معیشت پایدار کلان و خرد کشور نقش بی دلیلی دارند.

وی خاطر نشان کرد 67 درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو می باشد، 20 هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می شود.

بهرامی با یادآوری این مطلب که به دلیل پراکنده بودن در نقاط مختلف استان، نقش پدافند غیرعامل ایفاد می کند افزود: عشایر یک پایگاه فرهنگی، فرهنگ اصیل ایران اسلامی هستند.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه حرکت یا کوچ تغییر رویکرد خدمات رسانی به عشایر از تقاضا محوری و نشسته به عرضه محوری و ایستاده است افزود:برای جلوگیری از خسارت بیشتر در خشکسالی خرید تضمینی دام برای اولین بار در کشور با محوریت پشتیبان کوچ دام و اتحادیه مرکزی انجام می شود. .

 بهرامی اذعان داشت:  مرتع عرصه معیشت و اقتصاد تولیدی عشایر است واگذاری و یا تغییر کاربری مرتع یعنی پیامد های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، بنابراین با توجه به خشکسالی و کم شدن علوفه مرتعی 10 هزار تن علوفه دستی به صورت نهاده های دام کنسانتره در اختیار عشایر قرار می گیرد.

به گفته بهرامی، یکی از طرح های مهم، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که دام ها پروار بندی می شود و وام ها کم درصد برای این حوزه در اختیار عشایر قرار می گیرد .

وی با اشاره به اینکه ترویج انرژی های پاک مهمترین اولویت ماست که تامین پنل های خورشیدی شکل می گیرد، تاکید کرد: 460 پنل خورشیدی بین عشایر در حال توزیع می باشد.  

مدیر کل امور عشایر اظهار داشت: زنان نیمی از جامعه عشایر تشکیل می دهند و باید توانمند سازی اقتصادی زنان به  صورت سیستماتیک اجراگردد، که تاکنون در استان فارس 80 صندوق خرد زنان با تعداد 2500 نفر از زنان عشایری تحت پوشش این صندوق ها قرار دارند و مبلغ سه میلیاردو چهارصد میلیون تومان تسهیلات در اختیار این افراد قرار داده شده که در حوزه اشتغال خانگی، صنایع دستی و گیاهان دارویی فعالیت می کنند.

ادامه مطلب ...

آیین رونمایی از توزیع پنل های قابل حمل خورشیدی جهت عشایری فارس با دستور وزیر نیرو

1400/02/21 - 15:32:09
آیین رونمایی از توزیع پنل های قابل حمل خورشیدی جهت عشایری فارس با دستور وزیر نیرو

آیین رونمایی از توزیع مرحله اول پنل های قابل حمل خورشیدی عشایری به منظور بهره مندی عشایر از نعمت برق روز سه شنبه از طریق ویدوکنفرانس با دستور وزیر نیرو انجام شد.

در این آیین رونمایی  استاندار فارس ،معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری،  مدیر کل امور عشایر ، مدیرعامل شرکت توزیع برق فارس ، مجری طرح برق روستایی و عشایری شرکت توانیر تهران ، فرماندهی سپاه عشایری، مدیریت آموزش و پرورش عشایری و جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند.

استاندار فارس در حاشیه این آیین گفت: اقتصاد تولیدی عشایر نیازمند سیستم پشتیبانی است و خدمات دستگاه های اجرایی باید متناسب با شرایط عشایر کوچنده به صورت قابل حمل اجرا گردد.

رحیمی با بیان اینکه عشایر دارای اقتصاد تولیدی و نماد اقتصاد مقاومتی و تولید کالای ایرانی می باشند ، باید مورد حمایت دولت قرار گیرند افزود : امروز با رونمایی360دستگاه پکیج قابل حمل خورشیدی عشایر از نعمت برق بهره مند می شوند، که با پیش بینی تامین برق 18 هزار خانوار عشایری کوچنده نیز لازم است در دستور کار قرار گیرد تا عشایر غیور نیز از این نعمت بهره مند شوند.

مقام عالی دولت در فارس اظهار داشت : عشایر به خاطر سبک زندگی  ضرورت دارد در مورد تامین برق کانون های اسکان  خودجوش به تعداد 88 کانون  و لحاظ حق آبه شرب انسان و دام عشایری در برنامه ریزی منابع آب از سدهای استان مورد حمایت قرار گیرند

گفتنی است  تعداد 2775  پنل خورشیدی با اعتباری بالغ بر 28 میلیارد تومان برای روشنایی بخشیدن به سیاه چادرهای عشایری فارس در دستور کار قرار گرفته که  در این آیین 360 دستگاه پنل خورشیدی آماده تحویل و مابقی در پایان خرداد ماه 1400 تحویل خانواده های عشایری می شود.

ادامه مطلب ...

صیانت از اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید در جامعه عشایرفارس

1400/02/15 - 13:58:56
صیانت  از اشتغال موجود و ایجاد اشتغال جدید در جامعه عشایرفارس

مدیرکل امورعشایر فارس گفت: درجهت تحقق شعار سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی، یکی از استراتژیها و راهبردهای عمده اقتصادی اداره کل امور عشایر استان فارس، علاوه بر حمایت و صیانت از اشتغال موجود و پیشگیری از بیکاری، ایجاد اشتغال جدید در جامعه عشایری به منظور جلوگیری از مهاجرت عشایرازبخش تولید و، ورود به بخش‌های غیرتولیدی و مصرفی و حاشیه‌نشینی در مجاورت شهرها و گاها روستاهامی باشد.

روح الله بهرامی با بیان اینکه زندگی عشایری نماد اقتصاد مقاومتی و نمونه بارز تولید کالای ایرانی است و این جامعه به علت  زندگی در عرصه های مرتعی به نوعی نماد جامعه سبز بوده و به علت توانمندی تولیدی آنها در امنیت غذایی و معیشت پایدار کلان و خرد کشور نقش بی دلیلی دارند، افزود: اساسا مهاجرت از جامعه تولیدکننده به جامعه مصرف‌کننده پدیده مذمومی است که باعث نابودی اقتصاد تولیدی می‌شودو می بایست این نوع اقتصاد مورد پشتیبانی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: با توجه به تکالیف ایجاد اشتغال در سطح استان جهت دستگاه‌های اجرایی، این اداره کل در سال 1399 متعهد به ایجاد 392 اشتغال موقت و دائم بوده که خوشبختانه در سه محور بهسازی امور تولید، خدمات مطالعاتی و عمرانی و فعالیتهای مربوط به تشکلهای عشایری، موفق به ایجاد 443 اشتغال گردیده و توسط اداره مطالعات در سامانه رصد اشتغال ثبت شده است.

گفتنی است برنامه ایجاد و اشتغال سال 1400 اداره کل امور عشایر فارس با برش شهرستانی تهیه و جهت اجرا ابلاغ شده است.

ادامه مطلب ...

تاثیرات خشکسالی در مناطق عشایری فارس

1400/02/08 - 08:59:06
تاثیرات خشکسالی در مناطق عشایری فارس

مدیر کل  امور عشایر فارس گفت : دام، کوچ و مرتع" مبنای معیشت و اقتصاد تولیدی جامعه عشایر را تشکیل میدهند و این جامعه به علت نوع معیشت و الگوی زندگی، اولین گروهی است که مستقیما تحت تاثیر پدیده خشکسالی بویژه خشکسالی اقتصادی واجتماعی قرار میگیرد.

روح الله بهرامی با بیان اینکه حرکت جوهره جامعه عشایری است و جامعه عشایری چه در حال کوچنده و چه اسکان یافته دارای اقتصاد تولید محور است و تمام اعضای خانوار از خردسال تا بزرگسال در فرایند تولید دخیل می باشند افزود:  ارتباط مستقیم زندگی عشایر با منابع طبیعی و شرایط زیست محیطی قلمروهای کوچ هر ساله شرایط، ترسالی و خشکسالی مناطق استقرارشان بر نحوه تعلیف دام و تبع آن رشد و پرورش دام و هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد .

وی اظهار داشت: سه عامل آب، علوفه و مرتع نیز بر فعالیت های تولیدی و معیشتی عشایر تاثیرات محدود کننده زیادی دارد که می توان از جمله کاهش منابع آب شرب عشایر و دامهای آنان ، کاهش تامین علوفه ، فروش اجباری بخشی از دام مولد ، افزایش تنش های اجتماعی و ایلی بر سر موضوعات آب و مراتع ، عرصه انبوه دام به بازار و افت قیمت دام  ، ایجاد مشکلات معیشتی عشایر و تغییر شیوه زندگی ، کاهش تولید گوشت قرمزدر استان ، شیوع بیماری های دامی و انسانی به دلیل فقر تغذیه و کمبود آب و بهداشت، کوچ زود هنگام عشایر و افزایش نارضایتی در میان جامعه عشایری اشاره کرد.

مدیر کل امور عشایر فارس با توضیح اینکه تامین اعتبار برای خرید دام مازاد عشایر ،تامین علوفه مدت دار، تقویت ناوگان ابرسانی سیار،تامین تسهیلات بلند مدت برای کمک به معیشت عشایر از جمله پیشنهاداتی است که لازم است با مساعدت مسولین سریعتر عملیاتی گردد.

گفتنی است: طبق تحلیل کارشناسی های صورت گرفته اثرات خشکسالی در استان فارس در جامعه عشایری چه در بعد ایجاد خسارت ریالی و چه در بعد جبران خسارت ایجاد شده بیش از هزار میلیارد تومان خسارت ایجاد شده است.

ادامه مطلب ...

خدمات رسانی به عشایرفارس در طول مسیر کوچ بهاره

1400/02/02 - 09:25:37
خدمات رسانی به عشایرفارس در طول مسیر کوچ بهاره

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: یکی از رسالت های مهم اداره کل امور عشایر ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان می باشد، که این امر به صورت مستمر از طریق مجموعه تشکل های عشایری استان فارس شامل یک اتحادیه مرکزی و 23 شرکت تعاونی عشایری در حال انجام می باشد.

روح الله بهرامی بیان کرد : عشایر کوچرو به دلیل کمبود بارش و خشکسالی مراتع به تبع جهت علوفه دام  در بین مسیر کوچ دچارمشکلاتی می شوند،در این راستاتلاش می گردد از نظر میزان علوفه مورد نیاز برای تعلیف دام و همچنین ارزاق عمومی شامل آرد و سایر کالاهای اساسی مورد حمایت قرار گیرند.

وی با بیان اینکه علاوه بر آبرسانی حین کوچ که در مسیر در حال انجام می باشد افزود: با بررسی آمار توزیع نهاده های دامی و ارزاق عمومی، تاکنون بیش از سه هزار و 750 تن انواع علوفه شامل جو، کنسانتره دامی، ذرت و سایر علوفه، مقدار هزارو دویست تن آرد در طول یک ماه گذشته در مسیر کوچ عشایر از قشلاق به ییلاق در اختیار عشایر متقاضی قرار گرفته است. 

مدیر کل امور عشایر تصریح کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات موثری در جهت بهره مندی عشایر از خدمات بهداشتی صورت گرفته که از جمله این اقدامات تجهیز و راه اندازی کانکس خانه بهداشت سیار عشایری بوده که در حین کوچ نیز به عشایر کوچ رو خدمات ارائه می دهد.

 

ادامه مطلب ...
12345678910
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top