یکشنبه 9 بهمن 1401
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

دکتر کریمی: از سال 1400 تاکنون حدود 2800 پنل خورشیدی در بین عشایر استان توزیع گردیده است

1401/11/06 - 00:13:29
دکتر کریمی: از سال 1400 تاکنون حدود 2800 پنل خورشیدی در بین عشایر استان توزیع گردیده است

دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در سفر دو روزه به شهرستان نورآباد:
از سال 1400 تاکنون حدود 2800 پنل خورشیدی در بین عشایر استان توزیع گردیده است
در روز دوم حضور دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه، سرهنگ شکوهی فرمانده سپاه عشایر استان و هیئت همراه، حجت الاسلام و المسلمین شاکری فر امام جمعه شهرستان نورآباد، دکتر شهریور عضو شورای مشورتی
عشایری استاندار فارس و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی از مناطق عشایرنشین ماهور میلاتون و میشان، بازدید و دیدار بصورت چهره به چهره با عشایر مختلف عشایرنشین شهرستان صورت پذیرفت و در خصوص بیان مسائل و مشکلات موجود آنان مباحث مختلفی مطرح و دستورات لازم جهت حل و فصل و مرتفع شدن مسائل یاد شده تصمیم گیری گردید.
در این بازدید به همراه مدیران ستادی و شهرستانی نیز تعدادی از عشایر منطقه ماهور میلاتون از رودخانه شور، پروژه جاده خاکی به طول 7 کیلومتر و خط انتقال آب به طول 15 کیلومتر و... بازدید نمودند و در دیدار چهره به چهره با مسئولین با اشاره به گستردگی حضور عشایر در مناطق عشایرنشین شهرستان نورآباد در میشان میلاتون، به مسائل و مشکلات و موانع زندگی عشایر شهرستان اشاره و خواستار رفع آنها شدند.
منجمله مشکلات یاد شده، با توجه به حضور قریب 70 خانوار عشایری در منطقه و از بین رفتن مسیر تردد از رودخانه شور که از مسیر جاده کوه سرخ می باشد، بدلیل بارندگی و مشکلات قبلی این مسیر چه از نظر پل و چه از نظر آسفالت ریزی در حال حاضر از دسترس عمومی مردم خارج گشته است و همین موضوع در کنار مشکلات ناشی از خشکسالی های اخیر موجب هزینه بر گشتن عبور و مرور عشایر گردیده است. در همین راستا و با توجه به اینکه تنها راه مواصلاتی عشایر، ایل راه خاکی کنارتخته می باشد، همین مسیر نیز باعث افزایش مسیر 40 کیلومتری اضافی نسبت به دسترسی به مسیر یاد شده به مناطق عشایری میلاتون، آب شیرین و... شده است که از همین رو، از درخواست های جدی عشایر منطقه بهسازی مسیر دسترسی ماهور میلاتون می باشد که در صورت بهره برداری،عشایر با طی طریق مسافت 40 کیلومتری به مرکز شهرستان دسترسی خواهند داشت.
از دیگر مشکلات یاد شده عشایر، تخصیص پنل های خورشیدی و انرژی های نو بصورت ویژه به عشایر منطقه، مشکل عدم آنتن دهی و اینترنت، مشکل آب منطقه کرتوت که از 17 سال گذشته کلنگ زنی و مسیر آبرسانی از منطقه کازرون عملیاتی گردیده است ولی قسمتی که مربوط به شهرستان نورآباد و به طول 15 کیلومتر می باشد کان لم یکن مانده است، درخواست استفاده از امکانات فنی و لجستیکی سازمان لرزه نگاری حاضر در منطقه در جهت رفع مشکلات و رفاه حال عشایر منطقه نام برد.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین شاکری امام جمعه شهرستان نورآباد با اشاره به خدمات گسترده ای که از زمان انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی تا کنون به عشایر گردیده است گفت باتوجه به نقش مولد عشایر در کشور و استان مشکلات عدیده ای در سالیان اخیر منجمله خشکسالی، افت قیمت دام در زمان کرونا، گرانی علوفه و... گریبان گیر عشایر بوده است.
وی در ادامه با اشاره به هدفمندی فعالیت های امور عشایر خواستار رفع مشکلاتی منجمله آموزش و تربیت نیروی انسانی با اجرای طرح مدارس عشایری در مقطع دبیرستان، ایجاد پایگاه های بهداشت، بهسازی ایل راه های عشایری و آبرسانی پایدار را خواستار شد.
سرهنگ شکوهی نیز در این دیدار به نقش پررنگ عشایر در حفظ امنیت زیست بوم  و امنیت کشور و استان اشاره نمود و گفت سپاه عشایر در هر زمان که لازم باشد در زمینه های فرهنگی، بسیج سازندگی، حفظ امنیت و... و باتوجه به گستردگی مرزهای جغرافیایی و کثرت عشایر استان به آنان خدمات ویژه ارائه خواهند نمود.
در انتها دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به سیل های مردادماه سالجاری گفت تلاش بر این بود خدمات ویژه ای به عشایر ارائه شود که در این میان در بحث چادر، امکانات اولیه و... مورد نیاز عشایر در بحران سیل اخیر با کمک سازمان هلال احمر استان خدمات رسانی صورت گرفت.
وی در ادامه گفت در رابطه با پنل های خورشیدی نیز طی تفاهم نامه ای که با وزارت نیرو منعقد گردیده است، میبایست از شروع سال 1399 به مدت 5 سال تمامی عشایر از نعمت برق بهره مند گردند که این رویه از طریق اسکان دائم عشایر و یا تحویل پنل های خورشیدی درحال انجام است و در همین راستا از سال 1400 تاکنون حدود 2800 پنل، توسط وزارت نیرو و با پرداخت یارانه دولتی به عشایر تحویل گردیده است.
دکتر کریمی در بحث ایجاد اشتغال پایدار از طریق پنل های خورشیدی هم گفت اگر در شهرستان ها عشایری توانمندی راه اندازی و سرمایه گذاری در تولید برق از طریق پنل های خورشیدی 5کیلوواتی داشته باشد حمایت های لازم را جهت ایجاد این ایستگاه های تولید برق خواهیم داشت.

ادامه مطلب ...

دکتر کریمی: عشایر استان فارس، همیشه درصحنه و وفادار به ملت، دولت و انقلاب بودند

1401/11/04 - 21:02:30
دکتر کریمی: عشایر استان فارس، همیشه درصحنه و وفادار به ملت، دولت و انقلاب بودند

در پایان روز اول سفر دو روزه مسئولان استانی و همکاران ستادی اداره کل امور عشایر فارس به شهرستان نورآباد؛ در دیدار حجت الاسلام و المسلمین شاکری امام جمعه شهرستان نورآباد با مدیرکل امور عشایر، حجت الاسلام و المسلمین شاکری با بیان اینکه از سوی عشایر درخصوص آموزش و تحصیل فرزندان عشایر، بهداشت و درمان و احداث و مرمت راه های دسترسی عشایری و توزیع پنل های خورشیدی درمناطق عشایری رسیدگی بیش از پیش به عشایر درخواست میگردد؛ کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در پاسخ گفت، سازمان و ادارات کل امور عشایر علی الخصوص اداره کل امور عشایر فارس به عنوان قطب و پایتخت عشایری کشور، باتوجه به خدمات بسیاری که از زمان انقلاب پربرکت جمهوری اسلامی تا به امروز در تمامی زمینه ها و در جهت ایجاد تعادل در شاخص های زندگی عشایر نسبت به جوامع شهری و روستایی به عشایر ارائه نموده است، تنها اداره کل متولی رسیدگی به امور عشایر نیست و ادارات کل دیگر در استان نیز مشمول خدمات رسانی به عشایر هستند و باید از طرقی همچون شوراهای عشایری و فرمانداری شهرستان ها مسائل آنان پیگیری و رفع گردد.

دکتر کریمی در ادامه افزود در ایام جنگ، عشایر دوشادوش ملت حضور فعالی داشتند و در بعد از انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی نیز همیشه درصحنه و وفادار به ملت، دولت و انقلاب بودند و هستند و لذا ما باید تمام و کمال در خدمت عشایر باشیم، لذا تمامی دستگاه های مرتبط با زندگی عشایری باید موظف باشند تا به وظیفه خود که همان خدمات رسانی عادلانه به عشایر است تمام و کمال عمل نمایند.

اخبار روز دوم سفر مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه ایشان به شهرستان نورآباد اطلاع رسانی خواهد شد... .

ادامه مطلب ...

بازدید از گلخانه قره بس پیر سرخ و کانون اسکان عشایری قره بس و گرمیش ممسنی در سفر 2 روزه به نورآباد

1401/11/04 - 20:54:43
بازدید از گلخانه قره بس پیر سرخ و کانون اسکان عشایری قره بس و گرمیش ممسنی در سفر 2 روزه به نورآباد

پیرو اخبار سفر 2 روزه مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه به شهرستان نورآباد:

در ادامه حضور مدیران استانی و شهرستانی در سفر 2 روزه به شهرستان نورآباد، هیئت حاضر در شهرستان، از گلخانه قره بس پیر سرخ به متراژ یک هکتار و کانون اسکان عشایری قره بس و گرمیش ممسنی نیز بازدید نمودند.

ادامه مطلب ...

دکتر کریمی در سفر 2 روزه به نورآباد در جمع سرگروه های شرکت تعاونی عشایری جاوید حضور یافت

1401/11/04 - 20:47:54
دکتر کریمی در سفر 2 روزه به نورآباد در جمع سرگروه های شرکت تعاونی عشایری جاوید حضور یافت

دکتر کریمی در سفر خود با حضور در جمع سرگروه های شرکت تعاونی عشایری جاوید شهرستان ممسنی و بررسی مشکلات و موانع موجود در این شرکت، دستورات لازم نسبت به تعیین تکلیف حسابرسی و ترازنامه شرکت تعاونی در درخصوص مرتفع نمودن مشکلات موجود در شرکت مورد نظر، در اسرع وقت را تذکر و به عوامل شرکت تعاونی، تشکیل مجمع عمومی جهت انتخاب مدیرعامل وهئیت مدیره جدید در صورت لزوم را در دستور کار قرار داد.

ادامه مطلب ...

دکتر کریمی مدیرکل عشایر فارس در بازدید و سرکشی 2 روزه از عشایر و مناطق عشایری در نورآباد حضور یافت

1401/11/04 - 20:43:50
دکتر کریمی مدیرکل عشایر فارس در بازدید و سرکشی 2 روزه از عشایر و مناطق عشایری در نورآباد حضور یافت

دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در بازدید و سرکشی 2 روزه از عشایر و مناطق عشایری در شهرستان نورآباد حضور یافت

در روز حضور مدیران ارشد استانی در شهرستان نورآباد ممسنی، دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه همکاران اداره کل، دکتر انصاری فرماندار شهرستان نورآباد، سرهنگ شکوهی فرمانده سپاه عشایر استان و هیئت همراه، دکتر شهریوراز اعضای شورای مشورتی عشایری استاندار فارس، مهندس قلی پور رئیس اتحادیه عشایری استان، مهندس سروش نیا رئیس تعاونی های امورعشایر با دکترحسینی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان، سرهنگ رستمی رییس دفتر نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و میرزایی مدیرحراست فرمانداری، در خصوص بیان مسائل و مشکلات موجود در مناطق عشایرنشین شهرستان دیدار و از مناطق عشایرنشین شهرستان بازدید نمودند.

دکتر کریمی و هیئت همراه در راستای برنامه های اداره کل امور عشایر فارس در شهرستان نورآباد، در بازدید میدانی ازمیدان دام شهرستان ممسنی و دیدار با خریداران و فروشندگان حاضر در میدان دام و بررسی مسایل و مشکلات میدان دام توسط جمع حاضر در این میدان دام پرداختند.

مدیرکل امور عشایر فارس پس از حضور در میدان دام شهرستان ممسنی وبررسی مشکلات مطرح شده از سوی آنان، منجمله بررسی طرح حفر چاه، طرح توسعه میدان دام، طرح آسفالت ریزی جاده های مناطق عشایر نشین، زیرسازی و بهسازی ایل راه های عشایری، طرح های گردشگری، پلاک دام، پروانه چراگاه ها، دامدار کارت و... گفت در راستای مشکلات یاد شده از سوی عشایر منطقه و همچنین با اشاره به اینکه از اهداف اصلی فعالیت های اداره کل امور عشایر فارس بررسی، پیگیری و حل تک تک مشکلات عشایر مناطق عشایرنشین استان است افزود برای نیل به این اهداف منجمله تدابیر اندیشیده شده، اعطا تسهیلات ارزان قیمت به عشایر، تسهیلات زنجیره گوشت قرمز بصورت یکساله، حل و فصل مشکلات ناشی از ضمانت نامه های بانکی در اعطا تسهیلات بانکی به عشایر با مدیران ارشد بانکی استان و... می باشد، لذا در بحث حفر چاه ابتدا باید پیگیر مجوزهای لازم بوده تا بتوانیم تامین اعتبار لازم را درنظر بگیریم و همچنین در بحث توسعه میدان دام نیز باید طرح بصورت شناسنامه دار بررسی و توجیهات اقتصادی آن برآورد شود و در طرح های گردشگری عشایری، باتوجه به دستورات سازمان امور عشایر کشور میزهای گردشگری ایجاد و درحال بررسی شرایط حال حاضر مناطق عشایرنشین میباشد؛ وی در ادامه با اشاره به حضور نماینده فرمانداری شهرستان از رایزنی های تسهیل در زیرسازی، بهسازی و آسفالت ریزی راه های عشایری با فرمانداری شهرستان خبرداد.

ادامه اخبار روز اول سفر بروزرسانی خواهد شد...

ادامه مطلب ...

بازدید و دیدار چهره به چهره دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با عشایر سروستان و خرامه

1401/10/29 - 20:40:01
بازدید و دیدار چهره به چهره دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با عشایر سروستان و خرامه

در ادامه حضور مدیرکل امور عشایر فارس و هیئتی از همکاران ستادی و شهرستانی اداره کل امور عشایر فارس، در شهرستان های سروستان و خرامه، ابتدا بازدید از منطقه عشایرنشین قدح فر و آب انبار و چشمه قدح فر ، باغک، چهل چشمه سروستان بازدید میدانی به عمل آمده و در همین راستا دکتر کریمی نسبت به بهسازی آب راه چشمه و آبشخور تاکید نمودند. در ادامه حضور در مناطق عشایری، حاضرین در شهرستان خرامه باحضور مناطق عشایری به بررسی مشکلات آنها پرداختند.

از نکات مهم حضور دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه در بازدید از مناطق عشایری شهرستان های سروستان و خرامه، باتوجه به هشدارهای اخیر سازمان هواشناسی و ستاد مدیریت بحران استان فارس مبنی بر بارندگی های شدید، برودت و سردی شدید هوا پس از بارندگی های اخیر استان فارس که مستقیما عشایر استان را تحت تاثیر قرار داده است، توسط اداره کل امور عشایر فارس اقلام گرمایشی شامل پکنیک و چراغ، تابه نان پزی، نایلون ضد آب،  بسته های کامل معیشتی و... به عشایر مناطق یاد شده تحویل گردید.

ادامه مطلب ...

دیدار کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با سرگروه های تعاونی عشایری سروستان و خرامه

1401/10/29 - 20:37:04
دیدار کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با سرگروه های تعاونی عشایری سروستان و خرامه

در این جلسه تعدادی از سرگروه های شرکت تعاونی عشایری میان جنگل در دیدار چهره به چهره با کریمی و همکاران اداره کل امور عشایر و مدیران امور عشایر شهرستان های تابعه، مسائل و مشکلات مناطق عشایرنشین شهرستان های سروستان و خرامه، منجمله توزیع آرد، تسهیلات ارزان قیمت، صدور دفترچه های جدید عشایری، اعتبارات، مشکلات آبرسانی، خرابی راه ها و مشکلات راهگشایی ایلراه ها، خشکسالی، گرانی نهاده های دامی و... را مطرح نموده و خواستار اجرای تدابیر راهبردی از اداره کل امور عشایر بودند.

کریمی مدیرکل امور عشایر فارس نیز در همین راستا با اشاره به اینکه از اهداف اصلی فعالیت های اداره کل امور عشایر فارس بررسی، پیگیری و حل تک تک مشکلات یاد شده از سوی عشایر مناطق عشایرنشین استان است گفت برای نیل به این اهداف منجمله تدابیر اندیشیده شده، اعطا تسهیلات ارزان قیمت به عشایر، تسهیلات زنجیره گوشت قرمز بصورت یکساله، حل و فصل مشکلات ناشی از ضمانت نامه های بانکی در اعطا تسهیلات بانکی به عشایر با مدیران ارشد بانکی استان و... می باشد.

ادامه مطلب ...

برگزاری دوره یک روزه آموزشی فرآوری محصولات لبنی در سروستان

1401/10/29 - 20:17:10
برگزاری دوره یک روزه آموزشی فرآوری محصولات لبنی در سروستان

اداره کل امور عشایر فارس، همزمان با حضور مدیران استانی و شهرستانی در سروستان و در راستای تفاهم نامه آموزشی با سازمان علوم و تحقیقات کشاورزی استان فارس بوده است، دوره ی یک روزه آموزشی فرآوری محصولات لبنی با حضور 20 نفر از زنان عشایری عضوصندوقهای اعتبارات خردزنان شهرستان سروستان، در سالن کنفرانس جهادکشاورزی این شهرستان و باحضور خانم مهندس شهریور مسئول امورزنان و مسئول آموزش بهره برداران اداره کل امور عشایر فارس، استاد مهندس تقوی، خانم جلالی رئیس امور عشایر شهرستان برگزار نمود.

ادامه مطلب ...

هشدار سطح قرمز اعلامی توسط اداره کل هواشناسی استان

1401/10/27 - 12:22:31
هشدار سطح قرمز اعلامی توسط اداره کل هواشناسی استان

پیرو اعلام هشدار سطح قرمز توسط اداره کل هواشناسی استان فارس در روز یکشنبه مورخ 25 / 10 / 1401 درخصوص بروز پدیده جوی و بارش از اواخر روز دوشنبه مورخ 26 / 10 / 1401 و روز سه شنبه مورخ 27 / 10 / 1401 و برگزاری جلسه شورای مدیریت بحران استان به ریاست معاون محترم هماهنگی عمرانی استانداری فارس، در روز سه شنبه، دومین جلسه ستاد مدیریت بحران اداره کل امور عشایر  فارس به ریاست مدیرکل محترم و حضور معاونان و روسای ادارات ستادی برگزار گردید.

سازمان هواشناسی کشور و اداره کل مدیریت بحران استان فارس با صدور هشدار نسبت به بارش باران در مناطق عشایری استان فارس با بارش شدید باران، سیل و بارش برف هشدار داد.

اجتناب از توقف عشایر در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آبراهه ها، حاشیه رودخانه های فصلی و رعایت تمهیدات جهت پیشگیری از سرمازدگی دامها بویژه دام‌های جوان لازم الاجراست.
لازم به ذکر است از چهارشنبه مورخ 28/10/1401 استقرار و تداوم دمای سرد، در سطح استان فارس اتفاق خواهد افتاد، در همین راستا از طریق پیگیری ادارات امور عشایر شهرستان های تابعه تمهیدات لازم اندیشیده شده و فعالیت اکیپ بحران در هر شهرستان و 4 اکیپ در اداره کل درحال انجام و هماهنگی با ادارات امدادی و ستاد مدیریت بحران شهرستان ها و استان انجام شده‌است.

ادامه مطلب ...

حضور مدیرکل امور عشایر فارس در شهرستان های کازرون و کوه چنار

1401/10/15 - 15:01:46
حضور مدیرکل امور عشایر فارس در شهرستان های کازرون و کوه چنار

مدیرکل امور عشایر فارس با حضور در شهرستان های کازرون و کوه چنار با سرگروه های تعاونی عشایری و عشایر شهرستان دیدار نمود

در این جلسه تعدادی از سرگروه های جدید و قدیم تعاونی عشایری سرمشهد و معتمدین  طایفه در دیدار چهره به چهره با کریمی و با اشاره به حضور عشایر در مناطق عشایرنشین شهرستان کازرون به مسائل، مشکلات و موانع زندگی عشایر شهرستان منجمله مشکلات آبرسانی، خرابی راه ها و مشکلات راهگشایی ایلراه ها، صادرات دام، خشکسالی، افت قیمت دام های عشایر، گرانی نهاده های دامی و عدم افزایش قیمت دام خواستار اجرای تدابیری از اداره کل امور عشایر بودند.
کریمی مدیرکل امور عشایر فارس نیز در همین راستا با اشاره به اینکه از اهداف اصلی فعالیت های اداره کل امور عشایر فارس بررسی، پیگیری و حل تک تک مشکلات یاد شده از سوی عشایر مناطق عشایرنشین استان است گفت برای نیل به این اهداف منجمله تدابیر اندیشیده شده، اعطا تسهیلات ارزان قیمت به عشایر، تسهیلات زنجیره گوشت قرمز بصورت یکساله، حل و فصل مشکلات ناشی از ضمانت نامه های بانکی در اعطا تسهیلات بانکی به عشایر با مدیران ارشد بانکی استان و... می باشد.
در ادامه حضور مدیرکل امور عشایر فارس و هیئتی از همکاران اداره کل در شهرستان کازرون، بازدید از جاده سرمشهد به خیرک - بوشهر و دیدار با عشایر منطقه،  حضور و ادای احترام بر مزار شهدای عشایر شهرستان، بازدید از عشایر منطقه دادین، بازدید از ساخت آب انبار سیمانی منطقه حسین آباد سرمشهد، بازدید از عشایر تیره قرمزی منطقه ملای بلوط و بررسی مشکلات آنها، حضور در مسجد شهدای کازرون و دیدار با امام جمعه کازرون صورت گرفت.
کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در بازدید یک روز خود پس از شهرستان کازرون در شهرستان کوه چنار حضور یافت و در همین راستا ابتدا جلسه ای با سرگروه های جدید و قدیم شرکت  تعاونی عشایری چنارشاهیجان و باهدف بررسی و پیگیری مشکلات عشایرشهرستان و ایجاد انگیزه و مسولیت پذیری در جوانان عشایر جهت پیگیری امورات عشایر برگزار گردید.
در ادامه برنامه های یک روز دیدار چهره به چهره و سرکشی ایشان به شهرستان کوه چنار، از نمایندگی امور عشایر شهرستان، ساختمان تجاری اداری شرکت تعاونی، فروشگاه زنجیره ای عشایری، انبار توزیع نهاده های دامی جهت بررسی خدمات و ارایه راهکار  بازدید صورت گرفت.
مدیرکل امور عشایر فارس در جلسات یاد شده به سیاستهای اصلی و چهارگانه سازمان امور عشایر (تولید قراردادی گوشت قرمز، گیاهان دارویی، صنایع دستی، و بوم گردی و گردشگری،) در راستای اشتغالزایی و تنوع بخشی به فعالیت اقتصادی عشایر اشاره و خواستار بهره مندی آنان از این موقعیت‌ها با تسهیلات ارزان قیمت شد و در همین راستا از ایجاد میز گیاهان دارویی و صنایع دستی در شهرستان های تابعه در جهت تولید، فرآوری و فروش محصولات عشایری با مدیریت اداره طرح و برنامه اداره کل و با همکاری و هماهنگی همکاران شهرستان ها خبر داد.

ادامه مطلب ...

کسب رتبه اول ارزیابی عملکرد اداره کل امور عشایر استان فارس در سطح کشور

1401/10/11 - 10:45:22
کسب رتبه اول ارزیابی عملکرد اداره کل امور عشایر استان فارس در سطح کشور

اداره کل امور عشایر استان فارس، در ارزیابی عملکرد 8 ماهه سالجاری مدیران استانی در سطح کشور، رتبه‌ی اول را کسب کرد.

در راستای اجرای دستورالعمل کمیته‌ی ارزیابی عملکرد مدیران استانی ادارات کل امور عشایر استان‌ها، در 8 ماهه سال جاری، اداره کل امور عشایر استان فارس با کسب امتیاز 794 از نمره کل 1000، رتبه اول را در بین ادارات کل امور عشایر استان‌ها کسب نمود؛ برهمین اساس اداره کل امور عشایر سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی در رتبه های بعدی قرار گرفته‌اند.

شاخصهای مورد استفاده در این ارزیابی شامل میزان اعتبارات مصوب و تخصیصی تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه ای، اعتبارات تسهیلاتی، تعاملات سازمانی، ارتباط موثر و چهره به چهره با ارباب رجوع‌ و عشایر، برگزاری میز خدمت در مناطق عشایری، برگزاری جلسات شورای اداری عشایری در سطح استان و شهرستانها، میزان جذب اعتبارات مطالعاتی و عمرانی، فعالیتهای مربوط به تشکلهای عشایری، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، عملکرد روابط عمومی و... بوده است.

لازم به ذکر است اداره کل امور عشایر استان در سالهای 1399 و 1400 نیز در ارزیابی سازمان امور عشایر ایران، حائز رتبه برتر در بین ادارات کل استانی امور عشایر کشور گردید و در سال‌جاری نیز، در بیست و پنجمین جشنواره شهید رجائی موضوع ارزیابی عملکرد سالیانه دستگاه‌های اجرایی استان، برای چهارمین سال متوالی، موفق به کسب حداکثر نمره در بعد شاخصهای اختصاصی ارزیابی عملکرد، کسب افتخار کارمند نمونه استانی و کسب رتبه دوم در شاخص عفاف و حجاب در بین دستگاههای اجرایی استانی شده است.

ادامه مطلب ...

فارس ظرفیت بسیار مطلوبی را در حوزه عشایر برای تولید دام سبک داراست

1401/10/05 - 21:20:10
فارس ظرفیت بسیار مطلوبی را در حوزه عشایر برای تولید دام سبک داراست

عباس اکبری شریف مدیر کل اصلاح نژاد دام کشور در حاشیه نشست بررسی شرایط تولید قراردادی گوشت قرمز که در سازمان جهاد کشاورزی این استان برگزار شده بود با اشاره به دستور مقام عالی وزارت برای ایجاد فرآیندهای تولید قراردادی گوشت قرمز تصریح کرد: قطعا استان فارس می تواند شرایط بسیار مطلوبی را برای تولید قراردادی گوشت قرمز دارا باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه نشست های بسیار خوبی با رئیس جهاد کشاورزی و مدیران کل امور عشایر و دامپزشکی به عنوان متولیان تولید قراردادی گوشت قرمز در استان فارس داشته است، اظهار کرد: مقرر است برای شرایط مطلوب و غیرمطلوب بازار حداقل 150 هزار راس دام سبک در این استان در قالب تولید قراردادی وارد شوند.

وی با تاکید بر اینکه قطعا این مدل از تولید و این نوع قرارداد نفع اولش برای دامدار و به سود دامداری است که منابع مالی محدودی دارد، ابراز کرد: با هدفمندسازی یارانه ها منابع مالی دامدار به شدت محدود شده و این محدودیت سبب شده که دامدار برای استمرار دوره پرواربندی دچار یک سری مشکلات شود.

او افزود: با توجه به مسائل مطرح شده شرکت پشتیبانی امور دام آمده در یک قالب تولید قراردادی بر اساس نهاده مدت داری که به مدت چهار ماه حداقل در اختیار دامدار قرار می دهد شرایط را به گونه ای پیش ببرد که دامدار بتواند در یک بستر مناسب دام خودش را به درستی پروار کند.

اکبری شریف اضافه کرد: با تامین نهاده های مورد نیاز دامدار می تواند با حداکثر وزن ممکن لاشه دام را تحویل بازار دهد تا به سودمندی خوبی هم برای خودش هم در راستای تامین گوشت قرمز جامعه در شرایط بازار مطلوب و نامطلوب دست یابد.

نشست بررسی شرایط تولید قراردادی گوشت قرمز با حضور مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، عبدالحمید کریمی مدیر کل امور عشایر، محمدرضا سعادت مدیر کل پشتیبانی امور دام، حمید رضا ناظمی مدیر کل دامپزشکی و تعدادی از معاونین و مدیران سازمان تشکیل شده بود.

ادامه مطلب ...

هشدار هواشناسی

1401/10/02 - 13:23:05
هشدار هواشناسی


سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ نسبت به بارش باران در مناطق گرمسیر با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در مناطق سردسیر بارش برف هشدار داد.

این وضعیت در روز جمعه (۲ دی‌ماه) در نیمه شمالی و غربی فارس و شنبه (۳ دی‌ماه) در فارس مورد انتظار است.

همچنین اجتناب از توقف عشایر در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آبراهه ها، حاشیه رودخانه های فصلی و
رعایت تمهیدات جهت پیشگیری از سرمازدگی دامها بویژه دام‌های جوان لازم الاجراست.
لازم به ذکر است از یکشنبه استقرار و تداوم دمای سرد، در سطح استان فارس از شمال تا جنوب (مناطق گرمسیری) اتفاق خواهد افتاد، در همین راستا از طریق پیگیری ادارات امور عشایر شهرستان های تابعه جهت خروج عشایر باقیمانده در مناطق میانبند و اسکان در مناطق امن... تمهیدات لازم اندیشیده شده و فعالیت اکیپ بحران در هر شهرستان و ۲ اکیپ در اداره کل درحال انجام و هماهنگی با ادارات امدادی و ستاد مدیریت بحران شهرستان ها و استان انجام شده‌است.

ادامه مطلب ...

دکتر کریمی: عشایر استان فارس با توجه به حضور در قلب مراتع باید در تولید گیاهان داروئی خودکفا شوند

1401/09/27 - 12:28:03
دکتر کریمی: عشایر استان فارس با توجه به حضور در قلب مراتع باید در تولید گیاهان داروئی خودکفا شوند

در راستای شعار سال جاری بعنوان سال " اشتغال، تولید، دانش بنیان" اداره کل امور عشایر اقدام به برگزاری جلسات و کارگروه هایی با حضور نخبگان عشایر استان فارس را برنامه ریزی نموده است که اولین جلسه آن با حضور تعدادی از نخبگان عشایری و اصحاب رسانه برگزار گردید.

کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در ابتدا این جلسه با اشاره به اینکه عشایر استان فارس از 4 ایل بزرگ قشقایی، خمسه، لر و ایلات مستقل تشکیل شده است گفت بر طبق آمار ثبتی مبنایی تعداد عشایر کوچنده استان فارس 27هزار خانوار معادل 120هزار نفر جمعیت است که حدود 3 درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند و همچنین عشایر استان با توجه به نقش مولد و تاثیرگذاری که دارند 25درصد گوشت قرمز استان، 47 درصد صنایع دستی استان و... را تامین میکنند.

وی با اشاره به اینکه با کوچکترین تنشی در طبیعت منجمله خشکسالی اولین گروهی که لطمات جدی به آنها وارد میشود عشایر اند گفت با همکاری اداراتی همچون منابع طبیعی و محیط زیست باید اتصال چند محوری متشکل از گیاهان دارویی، زنجیره گوشت قرمز، صنایع دستی و... شکل گیرد که بطور مثال در بحث دامپروری عشایر که شغل اصلی آنان محصوب میگردد فقط اکتفا به پرورش دام داشتی نشده و اقدام به تولید دام گوشتی و صنعتی و همچنین زنبورداری وارد شوند تا اقتصادی پویا داشته باشند.

کریمی در ادامه گفت در بحث گیاهان دارویی، عشایر کشور و علی الخصوص استان فارس ید طولایی داشته و به نوعی در گذشته پزشکان خود و طوایفشان بودند ولی متاسفانه درحال حاضر عشایری که در قلب گیاهان دارویی خودرو در مراتع هستند  نمیتوانند بهره ای از آن در اقتصاد و معیشت خود برده و این صنعت در اختیار دیگران قرار گرفته است، که این موضوع از اهداف اداره کل امور عشایر فارس در جهت هدایت عشایر به سوی تولیدات گیاهان دارویی و آموزش آنان در این زمینه است.

مدیرکل امور عشایر فارس با ذکر اینکه صنایع دستی عشایر از گذشته سرآمد بوده است گفت بطور مثال قالی عشایری زبانزد خاص و عام در سطح جهانی است ولی در صنایع دستی دیگر مثل جاجیم، گلیم و... نتوانسته ایم آنطور که باید عشایر را به سمت رشد در این زمینه سوق دهیم، لذا در صورت هدایت آنان به سمت افزایش تولیدات در محصولات صنایع دستی امکان دسترسی به اقتصاد با رشد بالا برای سرمایه گذاران عشایری و در همین راستا رشد اقتصادی در طوایف رخ خواهد داد.

کریمی در ادامه  با اشاره به اینکه در صنعت گردشگری و بومگردی تکیه عشایر بر طبیعت است گفت در حال حاضر در تلاش هستیم اقتصاد پایدار عشایر در بومگردی و گردشگری رخ دهد بصورتی که هر سیاه چادر بعنوان یک بنگاه اقتصادی شناخته شود تا در کنار آن بتوانند تولیدات صنایع دستی و صنایع لبنی و ... خود را ارائه نمایند.  وی با ذکر اینکه از توانایی های عشایر در تولید لبنایت و مشتقات آن با طعم و مزه خاص است گفت بسیاری از تکنولوژی ها نو در حال تحقیق به جهت دستیابی به به این هستند تا بتوانند لبنیات و مشتقات آن را با مزه و طعم دست ساز های عشایری تولید کنند، لذا باتوجه به اینکه هنر تولید محصولات لبنی به این شکل در اختیار عشایر است یکی دیگر از اهداف ما هدفمند کردن این تولیدات است که البته در ادامه روند حمایت از عشایر در تلاشیم تا تولیدات عشایری با ورود تکنولوژی های فروش و مارکتینگ اعم از بسته بندی و... محصولات عشایر را بصورت از تولید به مصرف به مصرف کنندگان ارائه دهیم.

ایشان در انتهای سخنان خود گفت موضوع مهم دیگری که مورد بررسی و در برنامه های آتی اداره کل می باشد، انتقال فناوری های نوین بر زندگی عشایر استان است که در همین راستا به همیاری بسیج علمی و پژوهشی فناوری استان جلساتی را داشتیم که امیدواریم به نقطه نظرات مثبتی در جهت خدمات رسانی به عشایر برسیم.

در انتهای جلسه نخبگان عشایری حاضر در این نشست، پیشنهادات و راه کارهای خود در بحث ورود فناوری های نوین به زندگی عشایر ارائه نمودند.

ادامه مطلب ...

حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در مناطق عشایری شهرستان فسا

1401/09/22 - 23:34:42
حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در مناطق عشایری شهرستان فسا

مدیرکل امور عشایر فارس امروز با حضور در جلسه مجمع عمومی عادی و فوق العاده شرکت تعاونی عشایری منطقه فسا با عشایر شهرستان و سرگروه های تعاونی عشایری آن دیدار نمود.

در این جلسه تعدادی از سرگروه های تعاونی عشایری در دیدار چهره به چهره با کریمی با اشاره به گستردگی حضور عشایر در مناطق عشایرنشین شهرستان فسا به مسائل، مشکلات و موانع زندگی عشایر شهرستان منجمله مشکلات آبرسانی، خرابی راه ها و مشکلات راهگشایی ایلراه ها، صادرات دام، خشکسالی، افت قیمت دام های عشایر، گرانی نهاده های دامی و عدم افزایش قیمت دام خواستار اجرای تدابیری از اداره کل امور عشایر بودند.

کریمی مدیرکل امور عشایر فارس نیز در همین راستا با اشاره به اینکه از اهداف اصلی فعالیت های اداره کل امور عشایر فارس بررسی، پیگیری و حل تک تک مشکلات یاد شده از سوی عشایر مناطق عشایرنشین استان است گفت برای نیل به این اهداف منجمله تدابیر اندیشیده شده، اعطا تسهیلات ارزان قیمت به عشایر، تسهیلات زنجیره گوشت قرمز بصورت یکساله، حل و فصل مشکلات ناشی از ضمانت نامه های بانکی در اعطا تسهیلات بانکی به عشایر با مدیران ارشد بانکی استان و... می باشد.

مدیرکل امور عشایر فارس در ادامه طی جلسه ای با همکاران اداره امور عشایر شهرستان فسا نیز از ایجاد میز گیاهان دارویی و صنایع دستی در شهرستان ها در جهت تولید، فرآوری و فروش محصولات عشایری با مدیریت اداره طرح و برنامه اداره کل و با همکاری و هماهنگی همکاران شهرستان ها خبر داد.

کریمی و هیئت همراه در ادامه حضور در شهرستان فسا بصورت میدانی از مناطق عشایری بازدید نمود که در این میان ضمن حضور در منطقه چاه قوچ، از موتورخانه خط انتقال چاه پهن و چاه زیتونک و خط انتقال و کانون اسکان زیتونک به بررسی شرایط آنها پرداختند.

ادامه مطلب ...

شیوه نامه اجرائی اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزا موضوع بند(ب) تبصره (16) قانون بودجه 1401 ابلاغ شد

1401/09/16 - 13:09:06
شیوه نامه اجرائی اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزا موضوع بند(ب) تبصره (16) قانون بودجه 1401 ابلاغ شد

پیرو کارگروه اشتغال استان فارس، شیوه نامه اجرائی اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزا موضوع بند (ب) تبصره (16) قانون بودجه 1401 کل کشور ابلاغ گردید.

متقاضیان میتوانند با مراجعه به سامانه http://tek.mcls.gov.ir از این تسهیلات بهره مند گردند.

لازم به ذکر است فایل تصویر شیوه نامه اجرائی اعطای تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزا موضوع بند (ب) تبصره (16) قانون بودجه 1401 کل کشور نیز بارگزاری گردیده است.

ادامه مطلب ...

جلسه جمع بندی نظرات در زمینه احکام پیشنهادی در حوزه "امنیت غذایی" برگزار شد

1401/09/16 - 11:25:31
جلسه جمع بندی نظرات در زمینه احکام پیشنهادی در حوزه

در راستای ابلاغ بخشنامه خط مشی ها و چارچوب کلان برنامه هفتم توسعه؛ از سوی رییس جمهور و به استناد تقسیم کار صورت گرفته در سطح ملی از سوی معاونت امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، استان فارس به عنوان همکار کارگروه موضوع کلیدی "امنیت غذایی"و با توجه به تاکید استاندار فارس در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان مبنی بر لزوم مشارکت حداکثری دستگاه های اجرایی مرتبط با موضوع یادشده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی فارس، به منظور اصلاح احکام برنامه ششم و تدوین احکام پیشنهادی، جلسه ای صبح روز سه شنبه مورخ 1401/09/15جهت جمع بندی نهایی پیشنهادات در حوزه امنیت غذایی، به ریاست احمدعلی افکاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس و با حضور سیدرضا موسوی محسنی معاون برنامه ریزی سازمان و جمعی از نمایندگان دستگاه های اجرایی مرتبط با حوزه امنیت غذایی تشکیل گردید.

با توجه به اینکه اداره کل امور عشایر فارس از دستگاه های تابعه وزارت جهاد کشاورزی می باشد، نماینده این اداره کل در این جلسه حضور داشته و با تمرکز بر پتانسیل های جامعه مولد عشایری استان پیشنهادات خود را ارائه نمود.

ادامه مطلب ...

توجه: هشدار هواشناسی سطح نارنجی از یکشنبه مورخ 13/09/1401

1401/09/13 - 07:57:44
توجه: هشدار هواشناسی سطح نارنجی از یکشنبه مورخ 13/09/1401
ادامه مطلب ...

وزیر ارتباطات: ارتباطات نقاط گردشگری و عشایری در برنامه توسعه وزارت ارتباطات قرار دارد

1401/09/11 - 11:20:24
وزیر ارتباطات: ارتباطات نقاط گردشگری و عشایری در برنامه توسعه وزارت ارتباطات قرار دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار استاندار فارس:

ارتباطات نقاط گردشگری و عشایری در برنامه توسعه وزارت ارتباطات قرار دارد

ایمانیه استاندار فارس در جریان سفر کاری به تهران در دیداری با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیر حل مسائل استان شد.

در این دیدار استاندار فارس ضمن توافق در خصوص احداث مرکز بزرگ داده در شهر صدرا و همچنین بهره مندی استان فارس از پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها، با اشاره به آمار بالای عشایر این استان و نبود ارتباطات در مسیر تردد آنان و برخی از مشکلات ارتباطی این استان اشاره کرد بر لزوم پوشش آنتن دهی تلفن های همراه و اینترنت مسیرهای تردد عشایر، ایل راه های عشایری و مناطق عشایر نشین استان تاکید نمود که با نظر مثبت وزیر ارتباطات دستورات لازم جهت اجرا و انجام آن صادر شد.

زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در مورد پوشش ارتباطات در مسیر عشایر استان فارس نیز با اشاره اولویت روستاهای فاقد ارتباطات، افزود: بعد از اجرای پروژه های توسعه ارتباطات در روستاها امیدواریم بتوانیم ارتباطات نقاط گردشگری و عشایری را نیز در برنامه قرار دهیم.

در این سفر دکتر سلیمان پور مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز استاندار فارس را همراهی می کردند.

ادامه مطلب ...

اجتماع بزرگ بسیجیان در حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور اقشار مختلف ایلات و طوایف عشایر استان برگزار شد

1401/09/05 - 14:17:54
اجتماع بزرگ بسیجیان در حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور اقشار مختلف ایلات و طوایف عشایر استان برگزار شد

فرمانده سپاه فجر فارس در اجتماع بزرگ بسیجیان در حرم شاهچراغ(ع) که با حضور پرشور اقشار مختلف ایلات و طوایف عشایر استان فارس برگزار شد گفت بسیجیان در تمامی عرصه های دفاع از اسلام به شایستگی عمل کرده و بسیجیان در همه عرصه‌های دفاع از اسلام و انقلاب به خوبی شایستگی خود را به عنوان سرباز ولایت به اثبات رسانده اند. وی در ادامه گفت بسیجیان با بصیرت و آگاهی خود از نظام و انقلاب اسلامی و همچنین خون شهدا دفاع می‌کنند و آرامش امروز کشور و استان، بواسطه حضور میدانی و مقتدرانه بسیج برادران و خواهران است.

لازم به ذکر است همکاران اداره کل امور عشایر فارس نیز در این اجتماع حضور داشتند.

 

 

ادامه مطلب ...
12345678910...آخرین
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top