چهارشنبه 5 آذر 1399
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

تدابیر لازم جهت جلوگیری از هر گونه حوادث انجام شود

1399/09/03 - 16:51:47
تدابیر لازم جهت جلوگیری از هر گونه حوادث انجام شود

جلسه مدیریت بحران با حضور مدیر کل امور عشایر فارس و جمعی از روسای ستادی در سالن جلسات اداره کل امور عشایر فارس برگزار شد 

مدیر کل امور عشایر فارس در این جلسه اظهار داشت : با توجه به اینکه عشایر در مناطق مختلف استان فارس با خطرات زیادی روبه رو هستند باید تدابیر لازم انجام شود تا از بروز حوادث جلوگیری کرد.

روح اله بهرامی افزود:با اطلاع رسانی به موقع عشایر در مناطق مختلف می توان تا حدودی از بحران ها جلوگیری کرد. 

وی با بیان اینکه روسای ستادی و شهرستانی هماهنگی بامدیر یت بحران استان را داشته واقدامات لازم درپیشگیری حوادث غیر مترقبه را انجام دهند.

مدیر کل امور عشایرفارس تصریح کرد: با توجه به سامانه بارشی در استان فارس اکیپ ها به مناطق عشایری جهت بررسی نقاط حادثه خیز اعزام شوند تا با اطلاع رسانی به موقع عشایرازمسیرسیلاب وبستررودخانه ها، از وقوع هر گونه حادثه جلوگیری شود. 

مدیر کل امور عشایر بیان داشت: باید تدابیر لازم در تهیه ملزومات از قبیل پلاستیک ،پتو و مواد خوراکی دیده شود تا در صورت بروز سیل امداد رسانی به عشایر به خوبی انجام شود. 

بهرامی افزود: روسای ادارات در شهرستانها باید هماهنگی لازم را با مدیریت بحران در شهرستانها انجام دهند تا با مدیریت کردن و برنامه ریزی صحیح جهت بهره مندی از این نعمت الهی و حداقل رساندن آسیب های ناشی از آن به جامعه عشایری کمک کرد.

ادامه مطلب ...

باید حامی عشایر در تولیدات باشیم

1399/08/25 - 14:34:13
باید حامی عشایر  در تولیدات باشیم

رئیس سازمان بازرسی  منطقه 3 کشور وسربازرس استان فارس در بازرسی و سرکشی از اداره کل امور عشایر فارس اظهار داشت:  تولیدات عشایر نمونه بارز از اقتصاد مقاومتی بوده و، وظیفه داریم  از تولیدات عشایر حمایت نماییم.

کاظم اکرمی با بیان اینکه  جامعه عشایری بسیار توانمند و کوشا هستند افزود :  از این رو تولیدات عشایر در تمام نمایشگاه ها و حتی در خارج از کشوربه صورت شاخص می باشد .

وی گفت: لازم است شرایطی ایجاد کنیم تا جامعه عشایری از امکانات زیر بنائی بتوانند بهره مند شوند.  

رئیس سازمان بازرسی منطقه 3 کشور و سربازرس استان فارس اظهار داشت کمک به جامعه عشایری یکی از وظایف تمام دستگاه ها می باشد که بدون  آمار و اطلاعات  صحیح نمی شود به این قشر از جامعه کمک کرد که خوشبختانه تاکنون اقدامات قابل توجهی  در این زمینه انجام شده است .

کاظم اکرمی پایدار کردن در آمد عشایری مسئله خیلی مهمی است که باید توجه ویژه ای به آن کرد و با توانمند نمودن عشایر می توان به درآمد پایدار رسید.  

مدیر کل امور عشایر فارس  در حاشیه این بازدید نیز گزارشی از برنامه  ریزی های راهبردی و عملیاتی و اقدامات زیربنایی و مبنایی و همچنین پروژه های اجرا شده در حوزه عشایر ارائه نمودند.

روح اله بهرامی با اشاره ای  یکی از وظایف سازمان امور عشایر نیاز سنجی در زمینه های مختلف است که به منظور مديريت و تأمين حداقل خدمات به عشاير و حضور همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط برای ارائه خدمات در مناطق عشایری، «آیين‌نامه ساماندهي عشاير» در سال 1384 توسط دولت تصويب و ابلاغ شد.

سازمان امور عشایر نسبت به نیازسنجی و ارائه نیاز های جامعه عشایری در همه زمینه های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی به سایر دستگاه های جهت برنامه ریزی، تأمین اعتبار و اجرای آن در کانون های اسکان و  زیست بوم های محل استقرار عشایری اقدام می نماید.

وی با بیان اینکه اشتغال یکی از عنصرهای مهمی است که به آن می توان اشاره کرد که خوشبختانه در این خصوص  تسهیلاتی در قالب زنجیره تولید گوشت قرمز  و تسهیلات ماده 10 و 12 مدیریت بحران به جامعه عشایری در سال 1398 پرداخت شده و در سال 1399 نیز آماده پرداخت می باشد که اثرگذاری مستقیم در تولید و اشتغال عشایر دارد. 

ادامه مطلب ...

ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری باید روز به روز تقویت شود

1399/08/20 - 12:47:37
ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری باید روز به روز تقویت شود

ریس مجمع نمایندگان مردم شریف فارس در مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری باید روز به روز تقویت شود.

عزیزی عشایر را منابع انسانی اصیل و سرمایه های اصلی کشور خواند و افزود: ماباید تلاش کنیم این سرمایه روز به روز قوی تر و پیشرفته تر شود.

وی بیان داشت: عشایر جلوه ای از صداقت، سلامت هستند و توجه به شعائر دینی را از ویژگی‌های عشایر برشمرد.

نماینده مردم فارس در مجلس شورای اسلامی وجود عشایر را نعمت بیکران در کشور خواند و تصریح کرد مجلس شورای اسلامی در پیگیری مطالبات حقه عشایر تمام تلاش خود را بکار می گیرد تا حقی از این قشر تضییع نشود.

مدیرکل امور عشایر فارس بیان داشت: اسکان اختیاری عشایر، خدمات پشتیبانی به کوچندگان، مطالعات جامع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه عشایری و انرژی های پاک چهار برنامه سازمان امور عشایر ایران می باشد،که در حال حاضر در حال اجرا می باشد.

روح الله بهرامی ارتقا شاخص های توسعه ای جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر را دو اولویت راهبردی امور عشایر دانست.

وی با اشاره به اینکه این جامعه عشایری همواره در فرایند توسعه کشور نقش ارزنده ای دارند افزود: از این رو اشتغال از مهم ترین فرایند زندگی این جامعه به شمار می آید ،که در این زمینه تاکنون اقدامات چشم گیری در زمینه تسهیلات زنجیره تولیدگوشت قرمز شده است که باعث اشتغال و رونق زندگی این جامعه شده است.

ادامه مطلب ...

تامین نهاده های دامی یکی از نیازهای اساسی عشایر فارس

1399/08/11 - 19:59:47
تامین نهاده های دامی یکی از نیازهای اساسی عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت: یکی از نیازهای اساسی عشایر استان فارس به عنوان قطب عشایری کشور انواع نهاده های دامی به منظور تولید محصولات دامی با کمیت و کیفیت مطلوب می باشد . 

روح الله بهرامی اظهار داشت:یکی از عمده ترین نیازهای عشایر ، تامین نهاده های دامی است . در این راستا با توجه به فعالیت تولیدی کارخانه خوراک دام قشلاق فیروزآباد با مشارکت مجموعه تشکل های عشایری استان فارس، تلاش بر تامین و عرضه انواع کنسانتره و خوراک دام در قالب جیره تغذیه علمی و ضریب تبدیل وبهره وری بالا تولید و توزیع بین مصرف کنندگان علوفه عشایری می باشد.  

وی تصریح کرد: یکی از اولویت های اساسی مجموعه اداره کل و تشکل های عشایری تکمیل فرآیند و زنجیره تولید أنواع تولیدات دامی می باشد . بهرامی گفت:تامین نهاده های دامی باعث می شود که عشایر فارس که نیاز اساسی استان در تولید پروتین را تامین می کنند با خاطر آسوده و در شرایط بهتری به دامداری و امر تولید مشغول شوند.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد مشکلاتی را برای عشایر استان به وجود آورده افزود: یکی از اقدامات اداره کل امور عشایر با همکاری اتحادیه عشایری تامین و توزیع نهاده های دامی است ، که در این راستا انواع علوفه با کیفیت و قیمت مناسب از طریق شرکت های تعاونی در اختیار عشایر قرار می گیرد.

بهرامی افزود: نهاده های دامی اعم از سبوس، سویا،جو، به طور مستمر توسط اتحادیه عشایری خرید ،حمل و بین عشایر توزیع می شود که تاکنون این اقدام نسبت به سنوات گذشته روند افزایشی داشته و تاکنون بیش از ۵۱هزار تن انواع علوفه بین جامعه عشایری توزیع گردیده است .

وی با تاکید بر اینکه مجموعه تشکل ها و اداره کل امور عشایر متولی جامعه عشایر سیار و کوچرو می باشند افزود: بر اساس مصوبه سومین جلسه شورای تعاون اداره کل امور عشایر استان ثبت نام خانوار های عشایری در سامانه جامع بانک اطلاعاتی عشایر (نماد )امری الزامی می باشد و از این پس تمامی خدمات قابل ارایه به عشایر منطبق با لیست ثبت نام افراد در این سامانه خواهد بود و تلاش می گردد که خدمات به عشایر واقعی داده شود .

ادامه مطلب ...

تمامی ظرفیت ها در انعکاس اخبار به جامعه عشایری باید به کار گرفته شود

1399/08/07 - 18:40:42
تمامی ظرفیت ها در انعکاس  اخبار به جامعه عشایری باید به کار گرفته شود

مدیر کل امور عشایر فارس خواستار استفاده از تمامی ظرفیت ها در انعکاس اخبار مربوط به جامعه عشایر شد.

روح اله بهرامی در جلسه شورای راهبردی روابط عمومی اداره کل امور عشایر سرعت، دقت و صحت مطالب را خاطر نشان کرد و افزود: در چند سال اخیر خدمات خوبی به عشایر صورت گرفته که جا دارد به اطلاع همگان رسانیده شود.

وی بالا بردن دانش و بهره گیری از تکنولوژی روز را لازمه روابط عمومی فعال دانست.

روح اله بهرامی از تمامی مسئولین ادارات شهرستانی و ستادی امور عشایر خواست تا اخبار و گزارشات عملکردی خود را به حوزه روابط عمومی این اداره کل ارسال نمایند.

وی با تاکید بر مستند سازی پروژه‌ها عمرانی بیان داشت: در مناطق عشایری اقدامات خوبی انجام شده که باید به تصویر کشیده شود تا عملکرد اداره بهتر در معرض دید عموم قرار گیرد .

لازم به ذکر است شورای راهبردی روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس بصورت فصلی و به منظور تبیین خط مش و برنامه ریزی سیاست های این حوزه و با حضور مدیر کل، معاونین و مدیران ستادی تشکیل می شود.

ادامه مطلب ...

اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا شهرستان مرودشت

1399/07/23 - 14:44:59
اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا شهرستان مرودشت

اجرا و بهره برداری از طرح تامین آب شرب پایدار عشایری منطقه تنگ بخورا شهرستان مرودشت با حضور رهام پیکری فرماندار شهرستان مرودشت روح الله بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس،هیت همراه و جمعی از مسئولان شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه این طرح شامل حفر و پمپاژ چاه، احداث موتورخانه ۲۶ متر مربعی،اجرای خط انتقال شبکه آب به طول ۴۴۰۰متر،احداث مخزن ۱۰۰ متر مکعبی،حمل و نصب راه اندازی تجهیزات چاه،شبکه انتقال برق چاه به بهره برداری رسید افزود: این طرح از محل بند ه تبصره 4 با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال از محل ملی و استانی اجرایی شده است.

روح الله بهرامی اظهار داشت: اجرای تامین آب شرب پایدارعشایری با هدف تامین آب پایدار سالم و بهداشتی از طریق شبکه انتقال و توزیع آب و تسهیل کار عشایر در امورات می باشدکه با اجرا و بهره برداری آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا تعداد 30 خانوار عشایری از این نعمت برخوردار می شوند .

جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت برگزارشد. 

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت که با حضور رهام پیکیری و اعضای شورای عشایری و معتمدین و بزرگان عشایری برگزار شد با تاکید بر طرح های مرتع داری و ایجاد سرپناه در مراتع افزود: در صورتی که طرح مرتع داری در منطقه توسط بهره برداران عشایری اجرا شود، می توان تلفیقی از عملیات مختلف که شامل ایجاد یک سرپناه، اغل برای دام ،حفر چاه و کشت علوفه و گیاهان دارویی در مراتع اجرا نمود.  

وی در خصوص درخواست میدان عرضه دام اظهار داشت: در صورت داشتن زمین جهت میدان عرضه دام شرکت تعاونی عشایری می تواند به عنوان سرمایه دار برای ایجاد میدان عرضه دام در شمال استان فارس در این عرصه واردشود، که کمک شایانی در بازاریابی محصولات عشایری خواهد نمود.

روح الله بهرامی در جلسه شورای عشایری با تاکید برصدور کارت تردد و هویت گذاری دام در این خصوص گفت: شرکت های تعاونی آمادگی لازم را در این خصوص دارند تا با انجام این طرح، عشایر بتوانند از مزیت های این طرح شامل جابه جایی راحت دام در فصل ییلاقی و قشلاقی، جلوگیری از قاچاق دام عشایر و غیره استفاده نماید. 

شهرستان مرودشت یک شهرستان میان بندییلاقی، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت قابل توجهی از عشایرایل خمسه و قشقایی استان فارس در این شهرستان در بخشی از سال حضور دارند.

ادامه مطلب ...

اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا شهرستان مرودشت

1399/07/23 - 14:41:36
اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا شهرستان مرودشت

اجرا و بهره برداری از طرح تامین آب شرب پایدار عشایری منطقه تنگ بخورا شهرستان مرودشت با حضور رهام پیکری فرماندار شهرستان مرودشت روح الله بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس،هیت همراه و جمعی از مسئولان شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه این طرح شامل حفر و پمپاژ چاه، احداث موتورخانه ۲۶ متر مربعی،اجرای خط انتقال شبکه آب به طول ۴۴۰۰متر،احداث مخزن ۱۰۰ متر مکعبی،حمل و نصب راه اندازی تجهیزات چاه،شبکه انتقال برق چاه به بهره برداری رسید افزود: این طرح از محل بند ه تبصره 4 با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال از محل ملی و استانی اجرایی شده است.

روح الله بهرامی اظهار داشت: اجرای تامین آب شرب پایدارعشایری با هدف تامین آب پایدار سالم و بهداشتی از طریق شبکه انتقال و توزیع آب و تسهیل کار عشایر در امورات می باشدکه با اجرا و بهره برداری آب شرب پایدار منطقه عشایری تنگ بخورا تعداد 30 خانوار عشایری از این نعمت برخوردار می شوند .

جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت برگزارشد. 

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری شهرستان مرودشت که با حضور رهام پیکیری و اعضای شورای عشایری و معتمدین و بزرگان عشایری برگزار شد با تاکید بر طرح های مرتع داری و ایجاد سرپناه در مراتع افزود: در صورتی که طرح مرتع داری در منطقه توسط بهره برداران عشایری اجرا شود، می توان تلفیقی از عملیات مختلف که شامل ایجاد یک سرپناه، اغل برای دام ،حفر چاه و کشت علوفه و گیاهان دارویی در مراتع اجرا نمود.  

وی در خصوص درخواست میدان عرضه دام اظهار داشت: در صورت داشتن زمین جهت میدان عرضه دام شرکت تعاونی عشایری می تواند به عنوان سرمایه دار برای ایجاد میدان عرضه دام در شمال استان فارس در این عرصه واردشود، که کمک شایانی در بازاریابی محصولات عشایری خواهد نمود.

روح الله بهرامی در جلسه شورای عشایری با تاکید برصدور کارت تردد و هویت گذاری دام در این خصوص گفت: شرکت های تعاونی آمادگی لازم را در این خصوص دارند تا با انجام این طرح، عشایر بتوانند از مزیت های این طرح شامل جابه جایی راحت دام در فصل ییلاقی و قشلاقی، جلوگیری از قاچاق دام عشایر و غیره استفاده نماید. 

شهرستان مرودشت یک شهرستان میان بندییلاقی، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت قابل توجهی از عشایرایل خمسه و قشقایی استان فارس در این شهرستان در بخشی از سال حضور دارند.

ادامه مطلب ...

جامعه تولید گر عشایر باید به طور قانونمند مورد توجه جدی قرار گیرند

1399/07/17 - 13:00:36
جامعه تولید گر عشایر باید به طور قانونمند مورد توجه جدی قرار گیرند

نماینده شهرستانهای ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیر کل امور عشایر فارس گفت: جامعه تولید گر عشایر باید به طورقانونمند مورد توجه جدی قرار گیرند.

انصاری ضمن قدر دانی ازفعالیت های صورت گرفته در جهت خدمات رسانی به عشایر به ویژه عشایر شهرستان های حوزه انتخابیه افزود: اقدامات مبنایی جهت بهبود خدمات رسانی به عشایر در قالب تصویب قوانین مترقی ، شناسایی و مطالعه نیازمندی های جامعه عشایر، تمرکز بیش از پیش بر حل و فصل مشکلات جامعه تولید گر عشایر با هم افزایی و همکاری دستگاه های متولی و رفع موانع تولید آن ها با مدیریت جهادی  که مورد تاکید مقام معظم رهبری است همت گماشته شود.

وی با بیان جایگاه عشایر در پهنه شهرستان ممسنی با ترکیبی از عشایر رستم و نورآباد جایگاه پر اهمیتی دارد و بر اجرای طرح های تولیدی زنجیره ای به منظور پیشگیری از خام فروشی تولیدات تاکید و افزود: نمایندگان استان فارس آمادگی کامل جهت حل مشکلات عشایر فارس دارند.

مدیرکل امور عشایر ضمن تسلیت اربعین حسینی با اشاره به سیمای عشایر کشور، استان و شهرستانهای ممسنی و رستم افزود: اداره کل امور عشایر یک دستگاه توسعه‌ای با شرح وظایف چند بعدی و چندگانه است که در تعامل با سایر دستگاه‌های اجرایی بویژه استانداری و فرمانداران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و هم سو با اهداف کلان ملی و استانی و در راستای سند چشم انداز استان در افق 1404، وظیفه خدمات‌رسانی به جامعه سوم استان که جامعه تولیدگر عشایر می‌باشد را برنامه‌ریزی و اجرا می نماید.

وی ضمن تشریح جایگاه پراهمیت عشایر در "امنیت پایدار غذایی" استان با تولید سالانه 20 هزار تن گوشت قرمز و جایگاه رشک برانگیز آنها در حوزه ایثار و شهادت با تقدیم 2000 شهید والامقام، بیان داشت استان فارس با میزبانی از ۱۲.۵ درصد‌ جمعیت عشایری کشور، از این حیث قطب عشایری کشور است و جامعه عشایر در عین اینکه یک "جامعه سبز" و "طرفدار محیط‌زیست" می‌باشد، با تکیه بر عرصه های منابع طبیعی "تولیدکننده کالای ایرانی" و نماد "اقتصاد مقاومتی" به شمار می‌رود و با حضور در بیش از 1240 استقرارگاه عشایری، نقش بسیار مهم و بی بدیلی در "امنیت سرزمینی" استان دارند.

مدیرکل امور عشایر گفت: با اجرای سیاستهای اسکان داوطلبانه از دهه 1370 تا به امروز، حدود 7000 خانوار عشایری در بیش از 130 کانون توسعه اسکان هدایتی و حمایتی ساکن شده‌اند و این، معادل حدود 25 درصد جامعه عشایر استان بوده و هنوز حدود 75 عشایر شیوه معیشت آنها مبتنی بر کوچندگی است که این موضوع، ضرورت متناسب شدن خدمات دستگاههای اجرایی با جامعه کوچنده عشایر را آنچنان که در آموزش و پرورش و خانه‌های بهداشت و آبرسانی سیار اتفاق افتاده، لاجرم می‌سازد.

بهرامی گفت: شهرستان ممسنی قطب عشایری استان و به تبع آن قطب عشایری کشور به شمار می‌رود که حضورنماینده شهرستان های ممسنی و رستم در فراکسیون عشایری مجلس از این حیث حائز اهمیت است.

مدیرکل امور عشایر در ادامه بیان داشت :با توجه به پیگیریهای صورت گرفته، ساختار سازمانی جهت نمایندگی امور عشایر شهرستان رستم در چارت تشکیلاتی اداره کل امور عشا‌یر استان فارس مصوب و ابلاغ شده است و آن را به عنوان یک اقدام زیربنایی مهم برای خدمات رسانی بهتر به عشایر شهرستان رستم خواند و گفت با در اختیار گذاشته شدن یک قطعه زمین در شهر مصیری، این اداره کل جهت ساخت ساختمان اداری آمادگی دارد.

ادامه مطلب ...

تامین آب و زیرساختها در کانون ها از ضروریات می باشد

1399/07/16 - 11:24:16
تامین آب و زیرساختها در کانون ها از ضروریات می باشد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر در بهره برداری از پروژه تامین آب شرب سایت اسکان بست میل مبارک آباد شهرستان قیر و کارزین گفت: تامین آب و زیر ساخت ها در کانون ها از ضروریات است و باید به جد پیگیری شود.

میرآخورلی ضمن گرامیداشت روز روستا و عشایر با تاکید بر اینکه دستگاه های خدمات رسان از جمله اداره برق نسبت به تامین برق سایت اسکان بست میل مبارک آباد اقدام نماید تا  زمینه شکل گیری و اسکان عشایر در این کانون توسعه فراهم گردد.

وی با بیان اینکه تامین خدمات زیربنایی در مناطق عشایری به ویژه آب شرب پایدار و کاهش حجم آبرسانی سیار از برنامه های محوری سازمان امور عشایرمی باشد افزود: اهمیت دادن به این موضوع سبب ارتقاء شاخص های توسعه ای، تنوع اشتغال، بهبود معیشت و رونق تولید در مناطق عشایری می شود.

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی گفت: از اهداف پروژه بست میل مبارک آباد شهرستان قیر و کارزین تامین آب شرب سالم پایدار و سالم از طریق شبکه انتقال و توزیع آب و صیانت از حضور عشایر در مراتع و تسهیل در امر تولیدات دامی در سال جهش تولید می باشد

جاوید حیاتی اظهار داشت خدماتی که در این سایت اسکان انجام شده است شامل حفر و تجهیز یک حلقه چاه آهکی به عمق 300 متر ، اجرای خط انتقال آب به طول 9 کیلومتر، اجرای شبکه توزیع آب به طول 2500 متر، احداث یک باب موتورخانه 26 متر مربعی، احداث یک باب مخزن بتنی ذخیره آب یکصد متر مکعبی ، اجرای شبکه فشار متوسط برق به طول 500 متر می باشد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه با اعتبار بالغ بر 2 میلیارد تومان از منابع اعتباری استانی و ملی با پیشرفت فیزیکی صد در صد اجرا شده گفت: تعداد خانوار بهره بردار عشایر از این پروژه 70 خانوار می باشد  

 

ادامه مطلب ...

نیروی انسانی بالاترین سرمایه یک دستگاه می باشد

1399/07/16 - 09:58:28
نیروی انسانی بالاترین سرمایه یک دستگاه می باشد

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس گفت: نیروهای انسانی بالاترین سرمایه یک دستگاه محسوب می شوند و تا جای ممکن باید تقویت شوند تا با خیالی آسوده به کار خود بپردازند.

میرآخورلی ضمن گرامیداشت روز روستا و عشایر با بیان اینکه 625 پروژه تامین آب آشامیدنی پایدار و بهداشتی در مناطق عشایری کشور با اعتباری بالغ بر 342 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده افزود: عشایر در کشور ما جایگاه ویژه ای دارندو باید بتوانند از همه خدمات دولت استفاده کنند.

وی اذعان داشت: 62 درصد از عشایر کشوراز نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند و باید تلاش کرد 38 درصد از قشر این جامعه بزرگ نیز از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار شوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: تشکل ها عشایری در استان فارس در رتبه اول قراردارد ، باید تلاش کرد تشکل ها تقویت شوند تا بهره برداران عشایری با اعتماد بیشتر و خیالی راحت در این تشکل ها فعالیت داشته باشند.

مدیر کل امور عشایر استان فارس ضمن تبریک این روز اظهار داشت: ما در زندگی روستائیان وعشایر صفا ، صمیمت، ایثار و فداکاری را دیده ایم و هر وقت مشکلی برای کشور پیش آمده عشایر پیش قدم بوده که نمونه بارز آن  در استان فارس را می توان با تقدیم 2000 شهید اشاره کرد.

بهرامی با بیان اینکه فرهنگ عشایر باید ماندگار شود و این فرهنگ برای همگان تبیین شود افزود: همه ما با تعامل و همدلی و همراهی باید تلاش کنیم جامعه عشایری از تمام خدمات بهره مند شوند.

در پایان جلسه نیز تعدادی از همکارات ستادی و شهرستانی مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند.

 

 

ادامه مطلب ...

عشایر فارس در عرصه های مختلف حضوری چشمگیری داشته اند

1399/07/16 - 00:08:41
عشایر فارس در عرصه های مختلف حضوری چشمگیری داشته اند

نماینده مردم شهرستان های فیروزآباد،قیر و کارزین و فراشبنددر مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای عشایری این شهرستان اذعان داشت: عشایرفارس نمونه عینی از اقتصاد مقاومتی هستند که در زمینه های مختلف کشاورزی،صنایع دستی،دامپروری،گردشگری و توریستی حضور چشم گیری داشته و در مناطق مختلف استان بصورت پراکنده به امر تولید گوشت قرمز مشغول هستند.

محمد مهدی فروردین با بیان اینکه عشایر فارس دوازده و نیم درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند ،۵۰ هزار تن تولیدات لبنی را تولیدو ۴۴درصد تولیدات صنایع دستی کشور متعلق به آنهاست افزود: عشایر حافظان امنیت و مرزداران غیور ایران اسلامی می باشند.

وی تصریح کرد: جایگاه عشایر در مجلس باید حفظ شود تا عشایر به حق و حقوق خود برسند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر گفت: یکی از سیاست های سازمان امور عشایر سیاستگذاری در مورد چگونگی زندگی عشایر در مناطق مختلف کشور می باشد .

میر اخورلی بیان داشت:ارایه و تعیین خط مش و تصمیم گیری در مورد طرحهای زیر بنایی و عمرانی ،بهداشتی نیز مد نظر سیاست های شورای عالی کشور می باشد که خوشبختانه در استان فارس به این موضوع ها توجه ویژه ای شده است که امیدواریم عشایر ما در تمام نقاط مختلف فارس از خدمات بهره مند شوند.

وی بیان داشت: در استان فارس در زمینه گردشگری و توریستی ،صندوق های خرد زنان اقدامات خوبی صورت گرفته که این باعث رونق اقتصادی در خانواده ها و کشور می شود.

سید کمال علوی فرماندار شهرستان فیروزآباد در جلسه شورای عشایری با اشاره به مولد بودن عشایرفارس که با کمترین هزینه نمونه بارز اقتصاد مقاومتی هستند افزود: نقش عشایر در تمام زمینه ها خصوصا تولید و حمایت از تولیدات حایز اهمیت است .

ادامه مطلب ...

عشایر در پیشرفت و خود کفایی کشور نقش بسزایی دارند

1399/07/15 - 17:34:22
عشایر در پیشرفت و خود کفایی کشور نقش بسزایی دارند

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران  در جلسه شورای عشایری شهرستان جهرم با بیان اینکه عشایر در پیشرفت و خودکفایی کشور نقش بسزایی دارند افزود : امیدواریم بتوانیم از تمام ظرفیت های ارزشمند عشایر در بخش های مختلف دامداری، کشاورزی، صنایع گردشگری استفاده کرد تا با ارتقاء شاخص های توسعه پایدار باعث پیشرفت هر چه بیشتر در مناطق عشایری شویم.

میر آخورلی  گفت: عشایر را می توان پشتوانه استقلال سیاسی، امنیتی کشور محسوب کرد

وی ضمن قدردانی از وجود تفاهم همکاری ، هم دلی و خرد جمعی که در مجموعه شهرستان جهرم میان ادارات خدمات رسان، به  ویژه فرماندارای شهرستان با اداره امور عشایر وجود دارد افزود: امیدواریم از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده در شهرستان بیشتر شود تا بتوانیم خدمات بیشتری به این قشر از جامعه بدهیم .

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران در این جلسه بیان داشت : پیگیری و توزیع نهاده های دامی و آرد یکی از مسائل مهم برای سازمان امور عشایر می باشد و امیدواریم این خدمات توسط شرکت های تعاونی تقویت و به عشایر واقعی توزیع شود.

میرآخورلی با تاکید بر بیمه اجتماعی و دام عشایر ، نحوه ثبت نام الکترونیکی نفت و گاز عشایر و همچنین ثبت نام کارت تردد از مسئولان شهرستانی خواست تا بیشتر به این موضوع ها واقف شوند تا عشایر در این مورد خدمات مشکلات نداشته باشند.

فرماندار شهرستان جهرم گفت: جامعه عشایری را صادق و با اخلاص خواندبه طوری که می توان گفت ویترینی کاملی از اقتصاد مقاومتی کشور هستند.

مهدی شفعیان در جلسه شورای عشایری شهرستان جهرم با تاکید بر پیرامون وضعیت عشایر ، اعتبارات تخصیص یافته و پروژه های امور عشایر از کلیه دستگاه های اجرایی خواست تا نهایت تعامل و همکاری را با این مجموعه داشته باشند، و با معرفی پروژه ها امور عشایری نگاه ویژه ای به تخصیص ارزش افزوده سهم عشایر داشته باشند.

جاوید حیاتی معاون توسعه عمران و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس ضمن  قدردانی از همکاری و مساعدت فرمانداری ویژه ادارات خدمات رسان به جامعه عشایری گفت: این فرمانداری با ارائه خدمات به عشایر و انجام پروژه ها از محل اعتبارات بر ارزش افزوده جزء فرمانداری های برتر استان معرفی که در این زمینه ها کمک شایانی به عشایر داشته است.

شهرستان جهرم یکی از شهرستان های توابع استان فارس با تعداد پنج هزار نفرجمعیت عشایر ثابت و نیمه سیار و 15 هزار نفر جمعیت عشایر سیار، 1800 خانوار و هشت هزار نفر جمعیت در سه بخش کردیان، سیمکان ، مرکزی و شهرستان خفر می باشد.

ادامه مطلب ...

اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب اسکان چاه سرخ قالینی شهرستان خفر

1399/07/14 - 22:47:43
اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب اسکان چاه سرخ قالینی شهرستان خفر

اجرا و بهره برداری از پروژه تامین آب شرب اسکان چاه سرخ قالینی شهرستان خفر

به مناسبت روز روستا و عشایر پروژه تامین آب شرب سایت اسکان قالینی شهرستان خفر با پیشرفت فیزیکی صد در صد به بهره برداری رسید.

این پروژه با حضور میراخورلی معاون توسعه مدیریت و منابع سا‌زمان امور عشایر ایران، نوحی معاون مدیر کل اداره کل عمران و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر ایران، بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس،معاونین وهیت همراه به بهره برداری رسید.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران در دیدار چهره به چهره با عشایر شهرستان خفر با توجه به مشکلات قیمت دام و بازدیداز مجتمع ۱۵ هزار رأسی دام در سایت اسکان چاه سرخ قالینی گفت :یکی از عللی باعث افت و رکود شدید قیمت دام شده، نبودن تقاضا جهت خرید دام می باشد.

میر اخورلی اظهار داشت: مشکل جهانی با بیماری کرونا،برگزار نشدن مراسم حج و عید قربان،تعطیلی اقامتگاه های بوم‌گردی و توریستی را می توان از جمله علل هایی دانست که باعث کاهش خرید دام عشایر شده است.

وی با بیان اینکه تامین نهاده های دامی از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور در دست پیگیری می باشد و از طریق شرکت‌های تعاونی توزیع خواهد شد افزود: سعی شده از طریق مجوز صادرات دام از طرف وزارت جهاد کشاورزی که در دست اقدام می باشد باعث رونق و چرخه اقتصادی در زندگی عشایر شویم.

مدیر کل امور عشایر فارس در بهره برداری ازپروژه تامین آب شرب اسکان قالینی ۱۵ مهرماه را به عنوان روز روستا و عشایر شناخته شده است و فرصتی است تا بتوانیم گوشه ای از خدمات دولت و تدبیر و امید را به عشایر ارایه نماییم. 

روح اله بهرامی با بیان این از جمله اقدامات ارایه شده به این سایت اسکان را حفر و تجهیز یک حلقه چاه اهکی به عمق ۳۰۰ متر ،اجرای خط انتقال آب به طول ۳کیلومتر،احداث یک باب موتورخانه ۲۶متر مربعی،احداث یک باب مخزن بتنی ذخیره آب یکصد متر مکعبی ،اجرای شبکه فشار متوسط برق به طول ۳کیلومترمی باشد افزود:این پروژه با هدف تامین آب شرب سالم پایدار از طریق شبکه انتقال و توزیع آب و تسهیل عشایردر امورات خود به بهره برداری رسید.

وی در ادامه اظهار داشت اعتبار هزینه شده این پروژه بالغ بر ۲میلیارد تومان از محل ارزش افزوده بند ه تبصره ۴ و اعتبارات استانی می باشد.

بهرامی تصریح کرد:با بهره برداری از این پروژه تعداد ۷۰خانوار عشایری از نعمت آب شرب برخوردار می شوند.

ادامه مطلب ...

خانه بهداشت عشایری چاه بید شهرستان پاسارگاد افتتاح شد

1399/07/14 - 21:49:20
خانه بهداشت عشایری چاه بید شهرستان پاسارگاد افتتاح شد

 

خانه بهداشت عشایری چاپیده شهرستان پاسارگاد صورت نمادین به نمایندگی سایر خانه های بهداشت از طریق ویدئو کنفرانس با دستور رئیس جمهور افتتاح شد

 رئیس جمهور در آیین افتتاح با اشاره به اینکه اعتبارات عشایری در دولت تدبیر و امید ۶ برابر شده است افزود: توجه ویژه‌ای به توسعه و تکمیل زیرساخت های روستایی و عشایری داریم۰

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی اظهار داشت: امیدواریم تا پایان دولت در کنار هر منطقه عشایری یک خانه بهداشت سیار داشته باشیم.

ریسی معاون وزیر بهداشت ضمن گرامیداشت روز روستا و عشایر بیان داشت: امروزافتتاح خانه بهداشت سیار شهرستان پاسارگادبه نمایندگی از ۸۰ خانه بهداشت سیار به بهره برداری رسید، و ابراز امیدواری کرد که عشایر بتوانند در تمام مناطق استان فارس از خدمات بهداشتی استفاده کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس در آیین افتتاح گفت: در استان فارس با توجه به پراکندگی عشایر هفتاد خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس در نقاط پر جمعیت نیازسنجی شده که تا کنون ۳۸ خانه بهداشت سیارعشایری به همت دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی شده است.

روح الله بهرامی با بیان اینکه اشتغال عشایر جوانان عشایر مد نظر بوده است افزود: دانشگاه علوم پزشکی بهورزان را از میان جوانان حایز شرایط عشایری انتخاب می نماید.

وی اظهار داشت: خدمات ارایه شده توسط این خانه های بهداشت سیار شامل فشارسنجی ،غربالگری مادران باردار، واکسن اطفال و غیره می باشد.

ادامه مطلب ...

پلاک کوبی و هویت گذاری بیش از 315 هزار راس دام سبک در استان فارس

1399/07/12 - 10:53:27
پلاک کوبی و هویت گذاری بیش از 315 هزار راس دام سبک  در استان فارس

مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت : بیش از  315 هزار، راس دام سبک  در استان فارس هویت گذاری و پلاک کوبی گردیده  و در حال انجام می باشد.  .

روح الله بهرامی بیان داشت : در راستای اجرای سیاست وزارت جهاد کشاورزی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همچنین رصد و پایش کلیه بهره برداران عشایر طرح پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایر استان از طریق مجموعه اتحادیه و شرکت تعاونی عشایری با بیش از 55 اکیپ در تمامی شهرستان های استان فارس در حال انجام می باشد.

وی اظهار داشت: طرح پلاک کوبی دام سبک عشایر استان فارس با هدف جلوگیری از قاچاق دام و مدیریت تامین گوشت قرمز در استان فارس اجرا می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان  اینکه دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی و هویت گذاری دام قبل از کوچ می باشند افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

وی در ادامه گفت: طبق دستور العمل و ضوابط قانونی ادامه هر گونه خدمات به این قشر از جامعه منوط به پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایری می باشد.

بهرامی تصریح کرد : از جمله مزیت های پلاک کوبی دام اصلاح نژاد علمی، کنترل بیماری، کاهش تلفات و طراحی مناسب جفت گیری دام می باشد.

وی با توجه به آغاز کوچ پاییزه و بیماری های دام، نقل و انتقال دام بدون پلاک گذاری ممنوع اعلام شده و از سوی نیروی انتظامی سخت گیری های لازم انجام می شودگفت: ،  عشایر  استان ملزم هستند در اجرای دقیق پلاک کوبی و هویت گذاری، واکسن به موقع دام با اتحادیه و شرکت های تعاونی همکاری لازم را داشته باشند.

ادامه مطلب ...

کوچ عشایر فارس با دشواری‌های خود از 15 مهرماه آغاز می شود

1399/07/10 - 12:12:15
کوچ عشایر فارس با دشواری‌های خود از 15 مهرماه آغاز می شود

مدیرکل امور عشایر استان فارس گفت : همزمان با فصل پاییزکوچ عشایرنیز با دشواری های خود از ۱۵ مهرماه آغاز می شود.

روح الله بهرامی اظهار داشت: عشایر دومین کوچ خود را در شرایط کرونایی آغاز می کنند، که در این خصوص اقدامات لازم برای کوچ پاییزه در استان فارس با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شده است.

وی در ادامه گفت: این اقدامات شامل آبرسانی در حین کوچ ،خدمات دامپزشکی، مایحتاج خوراکی و بهداشتی از طریق تعاونی های عشایری،خدمات پزشکی،و غیره می باشد.

بهرامی تصریح کرد: کانکس های بهداشتی و اکیپ های بهداشتی مستقر در مناطق عشایری همچنان غربالگری عشایر را در حین کوچ به طور مستمر انجام می دهند.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه در شرایط کنونی و جهت پیشگیری از بیماری کرونا بهتر است عشایر کوچ پاییزه را به صورت مکانیزه و با خودرو با رعایت تقویم کوچ از ۱۵ آبان ماه انجام دهند افزود: کوچ پاییزه با توجه به دستورالعمل های منابع طبیعی  انجام می شود .

بهرامی ضمن تشکر از تمام دستگاههای اجرایی از جمله نیروی انتظامی که در این برهه از سال کمک شایانی به عشایر می کنند افزود: عشایر نیز باید با پلاک کوبی و هویت گذاری دام قبل از، زمان کوچ تمام همکاری را با اداره کل و نیروی انتظامی داشته باشند که کوچ پاییزه بدون خطر و حادثه ای داشته باشیم .

گفتنی است کوچ پاییزه عشایر فارس ازشهرهای شمالی استان به سمت شهرهای جنوبی فسا ،داراب ، زرین دشت، جهرم، لارستان، مهر،قیر و‌کارزین، کازرون و شهرهای جنوبی همجوار، استان فارس مانند خوزستان ،بوشهر آغاز می شود.

ادامه مطلب ...

آبرسانی سیار و مدیریت کوچ عشایر، اساسا یک اقدام مدیریت بحران است.

1399/07/05 - 11:21:57
آبرسانی سیار و مدیریت کوچ عشایر، اساسا یک اقدام مدیریت بحران است.

مدیرکل امور عشایر استان فارس گفت: آبرسانی سیار اساسا یک اقدام در زمان بحران بوده و با هدف "مدیریت بحران" انجام می‌شود، اما این امر در حوزه اداره کل امور عشایر به یک شرح وظیفه روزانه و دائمی تبدیل شده است.

روح اله بهرامی با اشاره باینکه در حال حاضر آبرسانی سیار توسط 46 دستگاه کامیون تانکر 10 مترمکعبی همراه با ییلاق و قشلاق عشایر انجام می‌گیرد، افزود: فرایند آبرسانی شامل 5 گام تولید و تامین آب، تصفیه و سالم‌سازی، حمل، توزیع و مصرف آب است و آبرسانی به این روش، با توجه به بالابودن هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری تانکرهای آبرسانی، باعث بالارفتن قیمت تمام شده آب آشامیدنی انسان و دام شده است.

وی بیان داشت: در سال 1398 از محل اعتبارات ماده 10 که به مدیریت بحران اختصاص دارد، 21 پروژه پیشگیرانه در حوزه مدیریت بحران در مناطق عشایری اجرا شده و پروژه‌های مختلفی در مناطق عشایری در راستای راه‌گشایی و مرمت راه‌های عشایری که در اثر بارندگی‌ها دچار آسیب شده‌اند، انجام گرفته است.

مدیر کل امورعشایرفارس به همکاری‌های این اداره کل در موضوعات مدیریت بحران استان مثل مبارزه با ملخ و کنترل آتش‌سوزی در مراتع اشاره کرد و گفت با ساماندهی داوطلبان عشایری دوستدار محیط‌زیست از ایل‌ها و طوایف مختلف استان و همچنین در اختیار قراردادن تانکرهای آبرسانی و موقعیت جغرافیایی آب انبارها، مخازن و منابع آب متعلق به این اداره کل، همکاری نزدیکی را با سازمان جهادکشاورزی استان و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و محیط‌زیست در جهت مبارزه با ملخ و کنترل آتش‌سوزی‌های مراتع ایفا نموده است.

بهرامی با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت به منظور پیشگیری از ابتلا، انتقال و انتشار ویروس کرونا و ایجاد بحران در جامعه عشایر، در همکاری با ستاد کرونای استانداری و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تمهیدات بهداشتی شامل تاخیر کوچ بهاره، تهیه و توزیع و آموزش شیوه‌نامه بهداشتی ویروس کرونا ویژه جامعه عشایر و توزیع اقلام بهداشتی در بین عشایر بویژه در زمان کوچ و اجرای آموزش‌های انفرادی، گروهی (برگزاری کلاس آموزشی در مناطق عشایری) و انبوهی (توزیع بروشور و ...) و آگاه‌سازی‌های عمومی در قالب اقدامات آموزشی پدافند غیرعامل صورت گرفت.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که با تشکیل کمیته پیشگیری از بحران در اداره کل به دبیری اداره مطالعات و تشکیل جلسات دو هفتگی، موضوعات بحران‌محور واکاوی، چاره‌جویی و مدیریت خطرپذیری می‌گردند و اطلاعیه‌ها، هشدارها و اخطارهای هواشناسی به طور مداوم از طرق مختلف مثل سیستمهای پیامکی، فضای مجاز، معتمدان محلی به عشایر استان اطلاع‌رسانی می گردد، گفت این اداره کل در راستای سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی جهت تشکیل گروه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در ساختار سازمانی واحدهای استانی، پیشنهادهای لازم را به سازمان امور عشایر ایران ارائه نموده است.  

ادامه مطلب ...

بهره برداری از مجتمع آبرسانی و تامین آب پایدار تخت عروس اقلید با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال

1399/07/02 - 13:15:20
بهره برداری از مجتمع آبرسانی و تامین آب پایدار تخت عروس اقلید با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال

معاون توسعه عمران و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس درمراسم بهره برداری از مجتمع آبرسانی و تامین آب پایدار سالم و بهداشتی کانون توسعه تخت عروس گفت: این مجتمع آبرسانی با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال شامل اجرای خط انتقال آب  به طول 20 کیلیومتر ، احداث مخزن ذخیره بتنی 500 متر مکعبی ، اجرای شبکه داخلی شهرک به طول 10 کیلومتر به بهره برداری رسید.

جاوید حیاتی بیان داشت: تامین آب پایدار و با کیفیت نقش ویژه ای در افزایش بهداشت و سلامت و جلوگیری از بیماری های مختلف این قشر از جامعه دارد.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این مجتمع 400 خانوار عشایری از نعمت آب سالم بهداشتی و پایدار بهره مند می شوند.

معاون توسعه عمران و امور زیر بنایی با اشاره به اینکه مطالعات تامین آب و طراحی خط انتقال آب و شبکه توزیع در این کانون اسکان از سالهای گذشته صورت گرفته بود که به دلیل عدم تامین اعتبار لازم عملیاتی نشده بود و در سال 1398 با فراهم شدن فرصت قانونی در قانون بودجه سال 1398 از محل اعتبارات بند ه تبصره 4 صندوق توسعه ملی مبلغ 220 میلیارد ریال اعتبارات به منظور تامین آب پایدار در مناطق عشایر و توسعه شبکه های توزیع آب فراهم و تخصیص داده شد افزود: تعداد 20 طرح در قالب مجتمع های آبرسانی در مناطق عشایری عملیاتی و به بهره برداری رسید.

محسن محمدی ،معاون توسعه مدیرت منابع انسانی اظهار داشت: در سال 1399 مبلغ 110 میلیارد ریال به منظور توسعه شبکه های توزیع آب پایدار در مناطق عشایری از محل اعتبارت بند ه تبصره 4 در قانون بودجه 99 مصوب گردیده است که تعداد 15 پروژه در قالب مجتمع های آبرسانی و تامین آب پایدار عملیاتی خواهد شد.

گفتنی است شهرستان‌ های اقلید و آباده محل ییلاق بخشي از عشاير ایل قشقايي و خمسه از طوايف عمله، ششبلوکی، کرد شولی و باصری جمعا به تعداد 5960  خانوار کوچنده مي باشد.

 

ادامه مطلب ...

اجرای ۴۸ طرح عشایری از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

1399/06/19 - 10:35:40
اجرای ۴۸ طرح عشایری از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:در راستای قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي، ۴۸ طرح عشایری در استان فارس با اعتباری در حدود 40 میلیارد ریال تصویب و به مرحله اجرا درآمدند.

روح الله بهرامی اظهار داشت: با اجرای طرح های مذکور، 19 طرح توسعه ای و 29 طرح جدید  از زیربخشهای کشاورزی، صنعت و خدمات، علاوه بر60 اشتغال موجود طرحهای توسعه ای، 57 نفر اشتغال مستقیم دائمی، ایجاد شده و یا خواهد شد.
 وی با بیان اینکه براساس نتایج سامانه کارا تا پایان مرداد 1399، علاوه بر ۴۸ طرح مصوب که اقساط تسهیلات طرح به متقاضیان پرداخت کامل شده، ۳۵ طرح نیز در مرحله توزیع در بانک عامل بوده، 9 طرح در کارگروه اشتغال استان مصوب و آماده ابلاغ به بانک عامل هستند افزود: 8 طرح نیز در دست بررسی در بانک عامل می‌باشند و در مجموع 52 طرح با مبلغ حدود 72 میلیارد ریال به 48 طرح قبلی اضافه خواهند شد.
مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت: در مجموع 100 طرح عشایریِ دارای گردش اداری،  شامل 5 طرح سرمایه در گردش، 57 طرح جدید و 38 طرح توسعه‌ای با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال، از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری برخودار شده یا خواهند شد.
بهرامی اذعان داشت: از 48 طرح با پرداخت کامل، بیشترین تعدادطرح، در زیر بخش کشاورزی، به لحاظ کمیت طرح در شهرستان جهرم 16 طرح و به لحاظ مبلغ پرداخت شده، در شهرستان آباده بوده است.
 وی افزود : تاکنون بانک عامل طرحهای عشایری اشتغال پایدار، بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید بوده، که صندوق کارآفرینی امید، علاوه بر پرداخت 385 میلیون تومان تسهیلات به طرح‌های افراد حقیقی، مبلغ 9800 میلیون ریال نیز به 29 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری  پرداخت نموده است.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:  از ۴۸ طرح مصوب در حوزه عشایر، 28 طرح به مبلغ 12 میلیارد و چهارصد میلیون ریال از محل اعتبارات اختصاص یافته به دستگاههای حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد شهید تامین اعتبار و پرداخت شده است و 16 طرح دیگر از 52 طرح در فرایند گردش اداری از طریق دستگاههای حمایتی تحت پوشش قرار خواهند گرفت .

 گفتنی است در مجموع تا پایان مرداد 1399،‌ عشایر استان فارس چه به صورت حقیقی و چه در قالب تشکلهای حقوقی صندوقهای اعتبارات خرد زنان، حدود 45 میلیارد ریال از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری برخودار شده اند.

 

ادامه مطلب ...

بیشترین بهره وری در زندگی عشایر

1399/06/13 - 11:18:12
بیشترین بهره وری در زندگی عشایر

نماینده  مردم سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای عشایری سپیدان  با اشاره به تاریخ سراسر از رشادت عشایر، این جامعه را به عنوان قانع ترین، فعال ترین و غیور ترین جامعه کشور دانست که با حداقل امکانات، بیشترین بازدهی را در تولید و رونق اقتصادی دارند که در راستای جهش تولید به عینیت می توان بیشترین بهره وری رادر زندگی عشایر دید.

محسن علیزاده با بیان اینکه هر جا بستری برای عشایر فراهم شود، افتخار آفرینی می کنند، افزود: دستگاه های ذی ربط باید توجه بیشتری به مشکلات جامعه عشایری داشته و در تسهیل این مشکلات کمک شایانی به عشایر داشته تا حقی از عشایر تضییع نشود.

فرماندار سپیدان در این جلسه با اشاره به اینکه عشایر گرچه خانه به دوش است، ولی زندگی سخت اما زندگی افتخار آمیزی دارند، بیان کرد: عشایر غیور در مقابل رژیم منحوس پهلوی ایستادگی کردند و امروز نیز در راهبرد امنیتی کشور و دفاع از قلمرو مرزی وجغرافیایی سرزمینی نقش مهمی ایفا می کنند.

جمال جوادی جهرمی در ادامه افزود:عشایر همیشه با اصالت، عزت وشرافت زندگی کرده‌اند و خدمت به این جامعه مولد و کم توقع، نعمت است.

وی با تاکید بر بررسی دقیق تر مشکلات عشایر شهرستان بر اهتمام هر چه بیشتر دستگاه های عضو کارگروه برای مرتفع نمودن مشکلات و مسائل عشایر شهرستان تاکید کرد.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به  اینکه طرح مرتع داری تلفیقی یک نوع مالکیت برای عشایر ایجاد می کند افزود: بیشترین تعرضات به مراتع در حوزه صنعت و سرمایه گذاری به خاطر نبود طرح مرتعداری است .

روح الله بهرامی با بیان اینکه هر سال 25 هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر فارس تولید می شود گفت: حمایت و کمک تمام دستگاه های اجرایی به جامعه عشایری باعث امنیت غذایی در کشور می شود.

وی اظهار داشت : عملیات اجرایی اسکان، نقطه شناسایی  اسکان، خدمات پشتیبانی به کوچندگان از جمله وظایف سازمانی اعلام کرد.

مدیر کل امور عشایر فارس با تشریح جامعه عشایری استان و جایگاه آنها در کشور افزود: سازمان امور عشایر یک سازمان توسعه ای در کشور است، که در راستای توسعه  جامعه عشایری گام بر داشته ، بنابراین ساختار عشایر در مجلس باید تقویت شود که به مسائل بیشتری در حوزه عشایر پرداخته شود.

بهرامی بیان داشت: در سال گذشته تسهیلات از منبع صندوق ملی 220 میلیارد تومان در کشور بود که 24 میلیارد تومان توسط استان فارس جذب شد که کمک شایانی به اشتغال جوانان عشایری کرده است

.

ادامه مطلب ...
12345678
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top