سه شنبه 3 خرداد 1401
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

توزیع 8200 تن علوفه دامی بین جامعه عشایر استان فارس

1401/03/01 - 09:48:57
توزیع 8200 تن علوفه دامی بین جامعه عشایر استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در راستای حمایت از قشر مولد و سخت کوش جامعه عشایری استان، در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری میزان هشت هزار و دویست  تن علوفه با نظارت دقیق اداره کل امور عشایر فارس و از طریق شبکه اتحادیه و تعاونی های عشایری بین دامداران عشایری توزیع گردید.

عبدالحمید کریمی با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی دامداران عشایر فارس انواع نهاده های دامی  به منظور تولید محصولات دامی با کمیت و کیفیت مطلوب می باشد افزود: با توجه به خشکسالی بی سابقه در استان و فقر مراتع قشلاقی و ییلاقی امسال عشایر برای تعلیف دام های خود حدود 70 درصد علوفه مورد نیاز را بایستی به صورت دستی تهیه نمایند.

وی اظهار داشت: در این میان باتوجه به شدت بحران خشکسالی و اتکاء دامداران عشایری به تغذیه علوفه دام هایشان چندین برابر گردیده است و کماکان با تمام تلاش های صورت گرفته در این راستا تامین علوفه، حمایت از این قشر مولد جامعه امری اجتناب ناپذیر می باشد، بنابراین میزان علوفه اختصاصی کفاف و جوابگوی نیاز دامی عشایری را نمی دهد، که مجموعه اداره کل و تشکل های عشایری برای رفاه حال عشایر استان درحال پیگیری تکمیل فرآیند و زنجیره تولید انواع تولیدات دامی می باشند.

ادامه مطلب ...

حمایت دستگاههای دولتی از جامعه عشایری

1401/02/29 - 11:58:39
حمایت دستگاههای دولتی از جامعه عشایری

در دیدار مدیر کل امور عشایر فارس با نماینده شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شوراهای اسلامی، عزیزی گفت: زندگی عشایر زندگی خاصی است و با توجه به شرایط خشکسالی و اقلیمی نیازمند حمایت از سوی تمام دستگاه های دولتی به جامعه عشایری است.

ابراهیم عزیزی ضمن قدر دانی ازفعالیت های صورت گرفته در جهت خدمات رسانی به عشایر افزود: اقدامات مبنایی جهت بهبود خدمات رسانی به عشایر در قالب تصویب قوانین مترقی، شناسایی و مطالعه نیازمندی های جامعه عشایر، تمرکز بیش از پیش بر حل و فصل مشکلات جامعه تولید گر عشایر با هم افزایی و همکاری دستگاه های متولی، رفع موانع تولید آن ها با مدیریت جهادی همت گماشته شود. لذا باید باتوجه به شرایط و موانع موجود در این راستا شناسایی دقیقی صورت گرفته تا این مشکلات در سطوح مختلف وزارت جهاد کشاورزی، سازمان امور عشایر کشور، مجلس شوراهای اسلامی و یا مراجع ذیربط استانی حل و فصل گردد.

وی با بیان جایگاه عشایر در پهنه استان فارس و اهمیت جامعه عشایری و بر اجرای طرح های تولیدی زنجیره ای به منظور اشتغال زایی و حفظ عشایر به عنوان ذخیره فرهنگی و تولید کنندگان خود کفایی کشور تاکید و افزود: نمایندگان استان فارس آمادگی کامل جهت حل مشکلات عشایر فارس دارند.

مدیرکل امور عشایر با اشاره به تنوع اقلیمی و شرايط موجود در استان فارس که موجب سازگاري و شكل گيري بزرگترين جامعه عشايري كشور در اين استان شده، در واقع قطب عشاير كشور محسوب مي شود افزود: توانمندی های عشایر و نقش عشایر در تولیدات گوشت، صنایع دستی وغیره با کمترین برخورداری از امکانات بیشترین نقش را در تولید استان و کشور را دارندو نیاز به حمایت بیشتری از سوی دولت دارند.

 عبدالحمید کریمی با بیان جایگاه پراهمیت عشایر با بیان مشکلات از جمله تسهیلات با بهره کم، جهت تامین نهاده های دامی و تامین علوفه  با هدف پروار نمودن دام  و رسیدن به وزن مطلوب دام و ایجاد اشتغال پایدار در جامعه عشایر، مشکلات ایل راه های عشایری ، اطراقگاه های عشایری، عدم آنتن دهی موبایل در بعضی از مناطق عشایری، تبدیل پروانه چرا به عنوان سندی در بانکها به منظور وثیقه  خواستار حمایت نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در احقاق حق عشایر شد.

ادامه مطلب ...

دیدار کریمی مدیر کل امور عشایر فارس با حجت الاسلام والمسلمین موسوی ریاست دادگستری استان فارس

1401/02/25 - 13:16:38
دیدار کریمی مدیر کل امور عشایر فارس با حجت الاسلام والمسلمین موسوی ریاست دادگستری استان فارس

حجت الاسلام والمسلمین موسوی ضمن تبریک انتصاب کریمی مدیرکل امور عشایر فارس، عشایر را مردمانی سخت کوش، با استعداد و صادق دانست که هنوز زرق و برق دنیا نتوانسته روحیه زلال و صمیمی آنها را فریب دهد.

وی جامعه عشایری را همواره همراه نظام و ولایت خواند و خاطر نشان کرد روحیه غیرتمندی عشایر در برهه های حساس که میهن اسلامی دچار حمله دشمنان بوده به میدان آمده و همیشه عشایر در خط مقدم جبهه های ایثار و شجاعت بوده اند.

موسوی  با اشاره به مناعت طبع و ساده زیستی عشایر، سبک زندگی عشایر را سبک زندگی ایرانی اسلامی خواند که مبتنی بر اقصاد مقاومتی و تولید محور بودن است.

وی در ادامه گفت در ملاقات ها و تماس ها هم،  دکتر رئیسی ریاست جمهور و هم آیت ا... اژه ای ریاست قوه قضائیه مسائل حوزه عشایر را پیگیری و دنبال می کنند.

حجت الاسلام موسوی بر آمادگی مجموعه دادگستری استان در کمک به استیفای حقوق حقه عشایر تاکید و خواستار پیگیری مشکلات این جامعه مولد در خارج از نوبت شد.

در ادامه مدیر کل امور عشایر فارس ضمن بیان ظرفیت ها و توانمندی های جامعه غیرتمند عشایری گزارشی از برنامه ها و ماموریت های امور عشایر فارس ارائه نمود.

کریمی گفت: متاسفانه عشایر به دلیل مشغله زیاد نمی توانند آن گونه که شایسته است در محاکم از حق خود دفاع کنند.

در پایان مقرر شد مسائل و مشکلات حقوقی جامعه عشایری استان حداکثر تا هفته آینده احصاء و در جلسه ای با حضور مدیران و معاونین دو دستگاه بررسی و اتخاذ تصمیم شود.

ادامه مطلب ...

یادواره ملی یک هزار شهید دانش آموز و فرهنگی عشایر کشور در فارس برگزار شد

1401/02/21 - 14:44:45
یادواره ملی یک هزار شهید دانش آموز و فرهنگی عشایر کشور در فارس برگزار شد

رئیس بسیج مستضعفان کشور در یادواره شهدای دانش آموز و فرهنگی عشایر کشور به رشادت ها و روحیه ظلم ستیزی عشایر در طول تاریخ اشاره کرد و گفت عشایر نقش بسزایی در تثبیت نظام اسلامی داشته اند، عشایر کشوربا تقدیم بیش از ده هزار شهید روحیه ولایتمداری خود را اثبات کرده اند.

وی افزود: عشایر به اذن علماء از سراسر کشور حرکت می کردن و بنا به شرایط از هر کدام از دوره ها نیروی دفاعی تشکیل می دادند و در مقابل بیگانگان و متجاوزان صف آرایی می کردند و فتوحات مهمی را نصیب مملکت ایران کردند و با استفاده از فرهنگ عاشورا از گردنه های سخت عبور کردند.

سرتیپ پاسدار سلیمانی اظهار داشت: آغاز ایفای نقش عشایر در قدرت دفاعی کشور با فرمان امام خمینی ( ره ) و بیعت عشایر با امام خمینی  (ره) در سال 57 رقم خورد،لذا شاهد هستیم بسیاری از فرهیختگان دوران دفاع مقدس از میان عشایر برخواستند و افتخارات بزرگی را آفریدند.

وی با بیان اینکه این انقلاب به آسانی به دست نیامده که به آسانی از دست برود افزود: اگر حضور و ایثارگری جانبازان، شهداء ، ایثارگران  از همه طوایف و اقوام  عشایرکشور نبود دشمن به راحتی کشور را در تصرف خود در آورده بود، بنابراین امنیت پایدار ملت ایران مرهون خون شهدا، شهدای عشایری دانش آموزان و فرهیختگان عشایری و فداکاری  و مقاومت ملت ایران وعشایر غیور و شرافتمند است.

رئیس بسیج مستضعفان کشور تصریح کرد:  فرهنگ ایثار و شهادت راه برون رفت از همه مشکلات پیش روی ما است.

 

ادامه مطلب ...

سرپرست اداره کل امور عشایر فارس معرفی شد

1401/01/25 - 13:23:09
سرپرست اداره کل امور عشایر فارس معرفی شد

با حضور معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر ایران و رئیس اداره حراست این سازمان از خدمات روح‌الله بهرامی مدیر کل سابق امور عشایر فارس تقدیر و عبدالحمید کریمی به عنوان سرپرست این اداره کل منصوب شد.

جانشین ریاست سازمان عشایر ایران و معاونت عمران و امور زیر بنائی  در آیئن معارفه و تکریم ضمن تقدیر از خدمات به سزای روح الله بهرامی در سمت مدیرکل امور عشایر استان فارس افزود: در زمان تصدی ایشان در این اداره کل با استفاده از گنجینه های انسانی و کارشناسان متبحر و کاربلد حاضر در مجموعه توانستند همیشه استان فارس را در جایگاه واقعی خود حفظ کنند که نشان از درایت ایشان بوده است.

میزبان در ادامه گفت: باتوجه به وضعیت کم بارشی و خشکسالی چندسال اخیر باید عشایر را در این مسیر سخت که آنها مستقیما با اقلیم و منابع طبیعی ارتباط دارند توجیه کرده که شرایط فعلی شرایط سختی است و باید تمام توانمان را در همراهی با یکدیگر بکار گیریم تا از این بازه زمانی عبور کنیم.

وی بیان داشت: جامعه کنونی در حال تغییر است و باید به ارکان زندگی عشایر بپردازیم که عشایر در این شرایط، بهره وری و بهره مندی بیشتری از مسائل داشته باشند.

معاونت توسعه عمران و امور زیربنائی گفت: تک محصولی بودن عشایر دیگر جوابگوی زندگی عشایر نیست و نیاز به آموزش و برخورد علمی در جهت چندمحصولی شدن عشایر می باشد، وظیفه ما این است در این راستا مزیت های اقلیمی را شناسایی و به عشایر اعلام کنیم.

در پایان مراسم حکم انتصاب عبدالحمیدکریمی و لوح تقدیر روح الله بهرامی توسط معاونت سازمان به آنان اهدا شد.

ادامه مطلب ...

آیین معارفه سرپرست اداره کل امور عشایر فارس و تکریم از مدیرکل سابق آن برگزار شد

1401/01/25 - 12:37:33
آیین معارفه سرپرست اداره کل امور عشایر فارس و تکریم از مدیرکل سابق آن برگزار شد

آیین معارفه سرپرست اداره کل امور عشایر فارس و تکریم از مدیرکل سابق آن برگزار شد

با حضور معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر ایران و رئیس اداره حراست این سازمان از خدمات روح‌الله بهرامی مدیر کل سابق امور عشایر فارس تقدیر و عبدالحمید کریمی به عنوان سرپرست این اداره کل منصوب شد.

 لازم به ذکر است عبدالحمید کریمی دارای مدرک phd در زمینه بیوتکنولوژی و تغذیه دام از دانشگاه بین المللی uplb فیلیپین و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جهاد کشاورزی و دارای سوابق مدیریتی مختلف در مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس بوده است‌.

ادامه مطلب ...

آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس

1401/01/15 - 12:32:15
آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس

معاونت توسعه عمران و امور زیر بنایی امور عشایر فارس گفت: کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از 15 فروردین ماه آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

جاوید حیاتی افزود:با توجه به اعلام تقویم زمانبندی کوچ عشایر و اعلام به شهرستان ها 71 درصد مراتع در شهرستان های قشلاق و 21 درصد از مراتع در شهرستان های ییلاق می باشدو حجم زیادی از عشایر در ییلاق تعلیف دام انجام دهند، عشایر استان از هر گونه کوچ زود هنگام و بدون برنامه که موجب از بین رفتن مراتع در شهرستانهای ییلاقی می شود پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه کوچ ماشینی عشایر نیز بر اساس تقویم اعلام شده از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از 23 اردیبهشت ماه شروع خواهد شد از عشایر خواست تا با هماهنگی ارگان های ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی اقدام به کوچ نمایند.

جاوید حیاتی با بیان  اینکه دامداران عشایر موظف بیمه نمودن، پلاک کوبی و تهیه کارت تردد قبل از کوچ می باشند افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

معاونت توسعه عمران و امور زیربنایی با بیان اینکه تنها مدیریت کوچ بر عهده اداره کل امور عشایر است افزود: یکی از رسالت های مهم اداره کل امور عشایر ارایه خدمات پشتیبانی به کوچندگان عشایر در حین کوچ است و در همین راستا تمهیدات لازم جهت تامین آب شرب سالم و بهداشتی توسط تانکرهای آبرسانی در حین کوچ و همچنین تامین خوراک دام و سایر ملزومات دیده شده است.

درحال حاضر گفتنی است کوچ زمینی عشایر استان درحال انجام است و 12 اکیپ مدیریت کوچ با هماهنگی منابع طبیعی، سپاه عشایر و سایر دستگاه های ذیربط به روند کوچ و خدمات رسانی نظارت دارند.

ادامه مطلب ...

برپایی تعداد 40 چادر عشایری در مبادی ورودی شهر های استان فارس در ایام نوروز

1401/01/10 - 12:23:26
برپایی تعداد 40 چادر عشایری  در مبادی ورودی شهر های استان فارس در ایام نوروز

معاونت توسعه عمران و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس از برپایی تعداد۴۰ چادر عشایری  در کمپهای استراحتگاهی در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها و مکان های دیدنی و تاریخی استان در ایام نوروز خبر داد.

 جاوید حیاتی گفت:هدف از برپایی این  چادرها ی عشایری معرفی پتانسیل‌های جامعه عشایری فارس    و ارائه فرهنگ سنن و آداب ،صنایع دستی،  موسیقی اصیل عشایری و انواع تولیدات عشایر به  بازدیدکنندگان و مسافران نورزی و کمک به رونق اقتصادی تولیدکنندگان عشایری می باشد.

وی با بیان اینکه دراین سیاه چادرها محصولات دامی ارگانیک و صنایع دستی عشایر،پخت نان و آش محلی عرضه می گردد افزود: جهت ایجاد شادی در مهمانان و بازدید کنندگان اغلب موسیقی محلی با ساز و نقاره نواخته میشود و رقص چوب مردان موسیقی اصیل عشایری را به بازدیدکنندگان  و مسافران نورزی معرفی می نمایند.

 معاونت توسعه عمران و امور زیر اظهار کرد: سیاه چادر در مکانهای تاریخی از جمله حافظیه و مجموعه تخت جمشید  و آتشکده فیروزاباد و مکان های پربازدید روزانه پذیرای انبوه بازدید کننده می باشد.

ادامه مطلب ...

پیام تبریک معاونت توسعه مدیریت و منابع

1401/01/10 - 12:19:00
پیام تبریک معاونت توسعه مدیریت و منابع

همكار ارجمند:

خداوند متعال را شاکريم كه يك سال ديگر توفيق خدمت به محروم ترين و شريف ترين قشر جامعه را نصيب نمود. سال 1400 گذشته از اتفاقات حادث شده در سطح جهاني و ملي، براي اداره كل امور عشاير استان و شهرستانهاي تابعه نيز سالي پربار وپرتلاش رقم خورد.

در اين سال ، با تلاش مضاعف همكاران گرامي و مديريت شايسته مديركل محترم، فعاليتهاي شاخصي همچون مديريت بحران خشكسالي (( آبرساني سيار با تعداد 46دستگاه كاميون آبرسان علی رغم محدودیت و گرانی قطعات یدکی و تعمیرات، حفر و تجهیز چاه آب شرب ، احداث آب انبارها، پیگیری بهره مندی از اعتبارات ارزش افزوده، پیگیری تامین و توزیع تسهیلات بانکی قابل توجه در راستای تامین اشتغال در عشایر،  نظارت بر فعالیت  تشکل های عشایری))،  تشکیل  جلسات  شورای عشایر استان و شهرستان ها ، جلسات قرارگاه امنیت غذایی ، پیگیری عملیاتی نمودن مصوبه آموزشی و فرهنگی عشایر و نیز برنامه ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در عشایر، اقدامات نوآورانه،  تلاش در جذب اعتبارات عمراني و جاري صورت پذيرفت  و حسن ختام آن هم  افتخار بازنشستگی مدیرکل محترم جناب آقای مهندس بهرامی که برای آن جناب آرزوی موفقیت و سربلندی را داریم.

ضمن عرض تبريك سال نو به جنابعالي و خانواده محترم ، در دعایی خاضعانه به درگاه مدبر هستی ، احسن الحال را برای شما آرزو مینماییم.                                                      

ادامه مطلب ...

مدیریت کوچ بهاره عشایر توسط 12، اکیپ در استان فارس

1400/12/16 - 12:15:44
مدیریت کوچ بهاره عشایر  توسط 12، اکیپ در استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: یکی از رسالت های مهم اداره کل امور عشایر ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان می باشد ، که این امر به صورت مستمر از طریق 12 اکیپ سیار مدیریت کوچ  تشکیل که دو اکیپ در ستاد استان و مابقی در شهرستانهای قشلاقی را اندازی می گردد.

روح الله بهرامی بیان داشت: با توجه به سرد بودن هوا درشهرستانهای ییلاقی و تقویم کوچ بهاره  کوچ که از سوی اداره کل منابع طبیعی تنظیم شده از عشایر خواست تا در این مورد مهم همکاری لازم را با اداره کل امور عشایر فارس و اداره کل منابع طبیعی داشته باشند و تا گرم شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سرگذاشتن سامانه سرما و بارشی و شرایط پیش رو از کوچ زودهنگام پرهیز کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه  تقویم کوچ بهاره کوچ زمینی از 15 فروردین ماه و کوچ ماشینی از 23 اردیبهشت ماه انجام می شود افزود : دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی ، هویت گذاری دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ می باشند در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

 روح الله بهرامی بیان کرد : عشایر کوچرو به دلیل کمبود بارش و خشکسالی مراتع به تبع جهت علوفه دام در مسیر کوچ دچارمشکلاتی می شوند،در این راستا تلاش می گردد، توسط مجموعه تشکل های عشایری استان فارس شامل یک اتحادیه مرکزی و 23 شرکت تعاونی عشایری از نظر میزان علوفه مورد نیاز برای تعلیف دام و همچنین ارزاق عمومی شامل آرد و سایر کالاهای اساسی مورد حمایت قرار گیرند.

وی با بیان اینکه علاوه بر آبرسانی حین کوچ که در مسیر در حال انجام می باشد افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات موثری در جهت بهره مندی عشایر از خدمات بهداشتی صورت گرفته که از جمله این اقدامات تجهیز و راه اندازی کانکس خانه بهداشت سیار عشایری بوده که در حین کوچ نیز به عشایر کوچ رو خدمات ارائه می دهد.

ادامه مطلب ...

ارائه خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت در جامعه عشایری

1400/12/08 - 09:26:58
ارائه خدمات توانبخشی  به افراد دارای معلولیت در جامعه عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در راستای اجرای قانون حمایت  از حقوق افراد دارای معلولیت و به منظور گسترش  ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه،  CBR  افراد دارای معلولیت عشایر  تفاهم نامه چهارجانبه انعقاد شد .

روح اله بهرامی بیان داشت: با پیگیری اداره کل امور عشایر و همکاری اداره کل بهزیستی استان فارس ، توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR برای توانخواهان جامعه عشایری راه اندازی و تاکنون با توجه به پیش بینی 3000 نفری توانخواهان عشایر استان، تعداد 1640توانخواه عشایری شناسایی و خدمات لازم به آنها ارایه می گردد.

وی افزود : این تفاهم نامه چهارجانبه مابین اداره کل امور عشایرفارس، اداره کل بهزیستی،  آموزش و پرورش عشایر و سپاه عشایر استان جهت ارائه خدمات به جامعه عشایری و حل مشکلات معلولین منعقد و امضاء گردید.

مدیر کل امورعشایر فارس هدف از امضاء این تفاهم نامه را شناسایی، نیازسنجی و ارائه خدمات آموزشی، توانمندسازی و خدمات  توانبخشی مبتنی بر جامعه به جامعه عشایری دانست و ابراز امیدواری نمود با توجه به نیاز جامعه عشایری به این طرح بتوانیم با همکاری و همدلی که بین دستگاه های مربوطه این اداره کل بهزیستی،  طرح را عملیاتی کنیم و اثر بخشی آن را در ارتقاء وضعیت معلولین در خانوارهای عشایری ببینیم .

ادامه مطلب ...

الزامی بودن کارت تردد دام هنگام کوچ

1400/11/20 - 11:42:20
الزامی بودن کارت تردد دام هنگام کوچ

مدیر کل امور عشایرفارس در سفر به شهرستان کازرون گفت: با توجه به نزدیک بودن کوچ بهاره و توزیع نهاده های دامی و ثبت اطلاعات عشایری داشتن کارت تردد الزامی می باشد.

روح الله بهرامی اظهار داشت: با توجه به ثبت اطلاعات  عشایری در سامانه آماری  مرکز ایران با مراجعه به شرکت های تعاونی عشایری نسبت به دریافت کارت شناسایی  یا کارت تردد اقدام گردد .

 وی با بیان شعار جهادکشاورزی، پشتیبانی از تولید، اقتدار غذایی افزود: دامداران عشایر قبل از کوچ نسبت به واکسیناسیون دام هایشان توسط اکیپ دامپزشکی اقدام کنند.

در این بازدید که به مناسبت ایام دهه فجر صورت پذیرفت و با توجه به فعالیت مجموعه دامپزشکی استان در کمیته روستایی عشایری ستاد دهه فجر طرح واکسیناسیون رایگان 2000 راس دام عشایری علیه بیماری  تب برفکی توسط جامعه بسیج مهندسین در مناطق پر خطر صورت پذیرفت.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی،دامدار کارت، تهیه نهاده های دامی، راه های عشایری ، آب شرب انسان و دام، بهداشت را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و پیگیری های لازم بعمل آید.

ادامه مطلب ...

بهره برداری از 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان در ایام ا... دهه فجر

1400/10/29 - 10:27:49
بهره برداری از 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان در ایام ا... دهه فجر

بهرامی: در ایام ا... دهه فجر 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان جهت استفاده 270 خانوار عشایری به بهره برداری میرسد

روز گذشته جلسه ای با محوریت کمیته عشایری بزرگداشت ایام ا... دهه فجر در اداره کل امور عشایر فارس برگزار گردید.

بهرامی در این جلسه گفت: خدا را شاکریم خداوند متعال توفیق عنایت داشته است که خدمتگزار مردم علی الخصوص عشایر استان باشیم و امیدواریم در مسیر خدمت به مردم رهروان درست و خوبی برای راه شهیدان نظام مقدس کشور باشیم.

وی در ادامه افزود بر اساس دستورالعمل کارگروه روستایی و عشایری بزرگداشت ایام ا... دهه فجر انقلاب اسلامی باید در این فرصت مناسب دستاوردهای خود را در خدمت به مردم بروز و اطلاع رسانی و بر همین اساس جوامع هدف خدمتگزاری را در جریان تمامی طرح هایی که بجهت رفاه حال آنها صورت پذیرفته قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب تاکیداتی داشته اند گفت یکی از مسائل و موضوعات مدنظر گام دوم انقلاب که با آن تاکید ویژه ای شده است سبک زندگی صحیح اسلامی است وظیفه داریم باتوجه به روزهای پیش رو نحوه صحیح زندگی ایرانی اسلامی را مدنظر قرار داده، الگوسازی و ترویج نماییم.

وی در ادامه سخنان گفت به این موضوع اشاره کرد که یکی دیگر از وظایف ما در این ایام شناخت تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی است تا در ادامه مسیر خدمت رسانی عقب ماندگی ها و ضعف ها شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم بعنوان مثال باید تشخیص دهیم در کدامین بخش های خدمت صادقانه به جامعه های هدف همچون اقتصاد، فرهنگ، خانواده، اجتماع و... ضعف هایی داریم و در اسرع وقت آنها را رفع و هموار نماییم، وی در ادامه گفت یکی از راه ها و مباحثی که بات استفاده صحیح از ان میتوان مسیر خدمات و اطلاع رسانی را تسهیل کرد سیاست گذاری رسانه ای و استفاده از فضای مجازی حاکم بر جامعه می باشد.

مدیرکل امور عشایر فارس در ادامه افزود این اداره کل در ایام ا... دهه فجر برنامه های بسیاری را در دستور کار خود قرار داده است که مهمترین آنها افتتاح و بهره برداری از 4 پروژه بزرگ عشایری به مبلغ 10 میلیارد تومان جهت استفاده 270 خانوار عشایری می باشدو همچنین سرکشی از خانواده های شهدا، گلباران و غبارروبی قبور مطهر شهدا و حضور یکپارچه عشایر استان در راهپیمایی 22 بهمن از دیگر برنامه های این اداره کل می باشد.

لازم به ذکر است در این جلسه حاج آقا شهوندی نمایندگی ولی فقیه در امور عشایر فارس، سرهنگ نادری منش از سپاه عشایر، سرکارخانم بهمنی از آموزش و پرورش عشایر، و همکاران اداره کل امور عشایر فارس حضور داشتند.

ادامه مطلب ...

پرداخت بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان فارس

1400/10/25 - 13:13:10
پرداخت  بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان  فارس

پرداخت  بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان  فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از پرداخت بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه طرح زنجیره تولید گوشت قرمز و کمک به خسارت دیدگان خشکسالی مدیریت بحران ماده 10 و 12 با عاملیت بانک کشاورزی به عشایر سیار استان خبر داد.

بهرامی اظهار داشت: ازسال 1400 نسبت به لیست ابلاغی مدیریت بحران تاکنون با جذب چهار میلیارد تومان توسط 157 نفر با 100 درصد جذب و تسهیلات زنجیره گوشت قرمز با اعتباری بالغ بر 32 میلیارد و هشتصد میلیون توسط 449 نفر با 98 درصد جذب صورت گرفته و از این بابت جزء استان ها پیشرو در این حوزه بوده ایم.

وی افزود :تسهیلات پرداختی به عشایر در راستای رسالت پشتیانی تولید و همچنین ایجاد و تثبیت اشتغال در جامعه عشایر با هدف پیشگیری از مهاجرت پرداخت می گردد.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه جامعه عشایری همواره در فرایند توسعه ای کشور نقش به سزایی دارد افزود: تاکنون اقداماتی از قبیل خرید دام حذفی توسط شرکت پشتیبانی امور دام و تامین علوفه برای نگهداری دام مولد و همچنین امکان صادارات دام از استان و تسهیلات که باعث اشتغال و رونق زندگی این جامعه صورت گرفته است.

 

ادامه مطلب ...

حمایت از عشایر با صادرات دام

1400/10/25 - 09:58:49
حمایت از عشایر با صادرات دام

ریئس سازمان جهاد کشاورزی فارس  گفت: فلسفه صدور مجوز صادرات دام عشایر حمایت از عشایر در شرایط خشکسالی، بهبود بازار خرید و فروش دام بود.

مجتبی دهقانپور در این جلسه تاکید کرد براساس اهداف صادرات دام، نظارت و کنترل در خصوص خرید دام از عشایر توسط اتحادیه تعاونی های عشایری در دستور کار قرار گیرد افزود: درخصوص پرداخت مطالبات عشایر فروشنده دام تضامین و اقدامات لازم بعمل آید.

 مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایران در جلسه بررسی روند صادرات دام در استان بیان داشت: سیاست های مهم دولت و وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از دام عشایر و در راستای کاهش اثرات خشکسالی شامل خرید حمایتی دام مازاد، تامین علوفه دام مولداست.

 خرم اظهار داشت: صدور مجوز صادرات 150 هزار راس دام عشایر می باشد که در این مرحله در استان فارس در خصوص صادرات دام عشایر قرارداد صادرات 45 هزار راس دام با شرکت های مجری بر اساس دستورالعمل صادرات دام منعقد گردیده است.

بیات مدیرکل امور تعاونی های سازمان امور عشایر بیان داشت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی به منظور نظارت بر کیفیت صادرات دام در استان ها کمیته ای باحضور رئیس اداره تعاونی ها، رئیس اداره حراست و رئیس اداره امور عشایر شهرستان مربوطه تشکیل و در خصوص بررسی فرآیند دام خریداری شده به منظور صادرات راستی آزمایی و مستند سازی بعمل آید.

ادامه مطلب ...

سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری شهرستان نورآباد

1400/10/22 - 11:21:02
سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری شهرستان نورآباد

مدیر کل امور عشایر فارس و هیئت همراه به منظور بازدید از مناطق عشایری نورآباد به این شهرستان سفر کرد.

روح الله بهرامی در بازدید از شهرستان نورآباد بر اجرای طرح دامدار کارت تاکید کرد و افزود: دامداران می توانند با مراجعه به بانک کشاورزی جهت تهیه دامدار کارت مراجعه کنند که این کارت در جهت تامین علوفه تا سقف 50 میلیون تومان شارژ خواهد شد که شارژ دامدار کارت بستگی به تعداد راس دام دارد.

 وی اظهار داشت: عشایر دامدار باید در سامانه هویت گذاری کشور ثبت نام و تا 166 راس و به ازای هر راس دام سبک مبلغ 300 هزار تومان در قالب تسهیلات زنجیره با بازپرداخت یک ساله از این تسهیلات استفاده کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس: بهره وری و افزایش راندمان تولید را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر ایران در دامداری عشایر دانست که دولت تمام قد از آن حمایت می کند و با تامین نهاده های دامی وبا استفاده از ظرفیت اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان دام مولد عشایر صادر و سعی بر ارتقاء توان اقتصادی جامعه عشایری را دارد.

بهرامی با بیان اینکه خشکسالی های بی سابقه در چند سال اخیر مشکلاتی برای عشایر را در پی داشته چرا که زندگی عشایر بستگی به طبیعت داردو با توجه به این که  80 درصد درآمد عشایر از دامداری است بنابر این توجه جدی برنامه ریزی به این حوزه می تواند موثر باشد افزود: در این راستا سازمان امور عشایر ایران با اقداماتی از قبیل تشکیل کمیته خشکسالی در مدیریت بحران اقداماتی از قبیل خرید دام حذفی، فراهم کردن زمینه صادرات، تهیه علوفه برای دام مولد و خوراک دام ، تسهیلات بانکی در قالب زنجیره گوشت قرمز و خشکسالی تخصیص به عشایر برای عشایر در نظر گرفته که کمک شایانی به عشایرمی شود.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی،دامدار کارت، تهیه نهاده های دامی، راه های عشایری ، آب شرب انسان و دام، بهداشت را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و پیگیری های لازم بعمل آید.

 

ادامه مطلب ...

باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

1400/10/14 - 13:55:47
باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

بهرامی مدیرکل امور عشایر فارس:

باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه بررسی و تامین آب شرب 2 سایت اسکان عشایری مصوب شورای برنامه ریزی استان در شهرستان مهر گفت: تسریع در صدور مجوز برای تامین آب عشایر متقاضی اسکان ضرورت دارد. همچنین وی پیگیری مراجع ذیربط مثل سازمان آب منطقه ای و آبفای استان برای حل مشکلات موجود را امیدبخش خواند.

وی در ادامه گفت با تعیین و تکلیف مجوزهای قانونی چاه قطعا اداره کل امور عشایردر خصوص تجهیز و احداث خطوط انتقال از محل منابع ملی اقدام خواهد کرد.

ادامه مطلب ...

تجلیل از رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایر فارس در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان فارس

1400/10/14 - 08:55:05
تجلیل از رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایر فارس در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان فارس

همزمان با هفته‌ی پژوهش، مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر استان فارس با حضور مسؤولان، استادان و پژوهشگران استان برگزار شد. 

 مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر استان فارس، ازسوی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز با همکاری استانداری فارس و دیگر نهادهای استان با حضور دانشمندان، استادان و پژوهشگران برگزار و از پژوهشگران برتر تقدیر شد.

در این مراسم چهار جایزه علمی مجمع خیران نخبه پرور فارس نیز به چهارتن از پژوهشگران اعطا شد.

در این مراسم رزمجو، مدیر اجرایی ستاد هفته پژوهش و فناوری استان فارس با بیان اینکه هفته پژوهش در دو سطح ملی و استانی برگزار می‌شود و در استان فارس، علاوه‌بر این در سطح شهرستانی نیز برگزار شده است، توضیح داد: هر روز در هفته‌ی پژوهش نیز یک نام به خود گرفت تا هفته‌ی پژوهش با برنامه‌های متناسب برنامه‌ریزی شود.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز به‌عنوان سخنران پایانی مراسم معرفی پژوهشگران برتر استان فارس با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری درباره دانشگاه  شیراز که دارالعلمی در دارالعلم است، اظهار داشت: توانمندی در استان فارس در زمینه‌ی علمی و پژوهشی بسیار زیاد است و باید از بالقوه به‌صورت بالفعل در بیاید.

وی با اشاره به رتبه نخست استان فارس در زمینه علم و پژوهش در میان استان‌های کشور خطاب به اساتید دانشگاه حاضر در جلسه گفت: این رتبه حاصل زحمات شما بوده است که به‌خوبی منعکس شده و منجر به کسب این رتبه شده است.

ایمانیه تصریح کرد: به آینده‌ی استان با وجود دانشگاه‌ها و حضور استادان و پژوهشگران توانمند امیدوارم و شما هم کمک کنید که استان فارس در قله علمی قرار داشته باشد و قرار بگیرد.

در پایان این مراسم از ۵۷ نفر از پژوهشگران و فناوران برتر استان فارس تجلیل شد که لازم به ذکر است سعید صالحی رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایری منجمله پژوهشگرانی بودند که به پاس تلاش ها و پژوهش هایشان مورد تقدیر قرار گرفتند.

ادامه مطلب ...

عیادت مدیران و کارکنان اداره کل امور عشایر فارس از جانبازدفاع مقدس

1400/10/14 - 08:48:49
عیادت مدیران و کارکنان اداره کل امور عشایر فارس از جانبازدفاع مقدس

به مناسبت سالگرد شهادت مظلومانه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مدیرکل امور عشایر فارس به همراه چند تن از مدیران و کارکنان این اداره کل، در منزل جانباز 8سال دفاع مقدس حاج علی اصغر چالیک دیدار و عیادت کردند.

بهرامی مدیرکل امور عشایر فارس در حاشیه این دیدار گفت: با فرا رسیدن سالگرد شهادت مظلومانه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی بر خود تکلیف دانستیم که با حضور در در منزل این جانباز گرانقدر که به تازگی طول درمان جراحات حاصل از جنگ تحمیلی گذرانده اند دیدار و یاد وخاطره این بزرگ مردان را که روزی مردانه در برابر تمام ناجوانمردان دنیا ایستادند و اجازه ندادند یک وجب از خاک این کشور مورد تصرف دشمن قرار گیرد را گرامی بداریم.

وی افزود: این عزیزو همچنین تمام همرزمان ایشان که امروز توفیق حضورشان برای ما در جامعه حاصل شده است، شهیدان زنده ای هستند که باید قدردان آنها باشیم.

مدیرکل امور عشایر فارس اضافه کرد: این بزرگواران پیگیری آرمان خود را به قیمت سال‌ها تحمل رنج وبیماری ناشی از جراحات حضور در میدان های نبرد به جان خریدند و آن روزها این عزیزان با بذل جان، مال و آبروی خود برای بقای ما کم نگذاشتند و امروز وظیفه همه مسئولین ومردم است که جانبازان را تاج سر خود قرار داده و اجازه ندهند که با کمبودها وکم مهری ها غم برچهره واشک در چشمان بزرگمردان این سرزمین حلقه زند.

بهرامی گفت: سرکشی و عیادت از این ولی نعمتان نباید به ایام و مناسبت‌های خاص همچون هفته دفاع مقدس ختم شود، بلکه مسئولین در هر مسند و جایگاه باید اولویت برنامه‌ای خود را توجه به این عزیزان قرار دهند.

ادامه مطلب ...

خانه خلاقیت عشایری در استان فارس راه اندازی خواهد شد

1400/09/15 - 14:20:04
خانه خلاقیت عشایری در استان فارس راه اندازی خواهد شد

نشست ریاست و معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با مدیرکل امور عشایر فارس جهت بررسی و امکان سنجی انعقاد تفاهم نامه ایجاد خانه خلاقیت با محوریت ایده ها و تولیدات عشایری استان برگزار شد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره و تاکید بردو راهبرد اساسی مدنظر امور عشایر فارس که شاخص کیفیت توسعه زندگی و تنوع در تولید و اشتغال عشایر بوده و همچنین پنج محور تنوع در اشتغال عشایری منجمله بومگردی و گردشگری، صنایع دستی، شرکت های دانش بنیان، زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی می باشد گفت: باید تمام توان خود را در جهت رسیدن به نقاط تعالی و رشد حداکثری بکار برد لذا در این راستا از تمامی ظرفیت ها و تفاهم نامه های مشترک با سازمان ها، ادارات و به خصوص دانشگاه ها که پایگاه علم و فناوری هستند حمایت می کنیم.

بهرامی اظهار داشت:  فناوری های نوین باید در دسترس عموم مردم وجامعه عشایری استان قرار گیرد و با توجه به اینکه عشایر استان فارس دارای افراد تحصیل کرده و دانش آموخته زیادی است که تجربه گذشتگان خود را حفظ و در تلاش برای بروزرسانی آنها با زندگی امروز هستند و وظیفه ما است با در اختیار گذاشتن پتانسیل های موجود در به خصوص دانشگاه ها والبته با حفظ سنت ها و شاکله زندگی عشایری، آنها را به سمت استفاده از فناوری های نوین در جهت افزایش کیفیت زندگی شان سوق دهیم.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با توضیح اینکه رویکرد موجود در جامعه این است که امور عشایر متولی جامعه عشایری می باشد که این جامعه حافظ سنت و فرهنگ های اصیل ایرانی است گفت با توجه به پتانسیل های علمی و عملیاتی دانشگاه ها در نظر دارند همچون تفاهمنامه ها منعقد در گذشته با تبادل نظر درخصوص مفاد تفاهم نامه ای جهت پیش بینی زمینه های بیشتر همکاری و بهره گیری از توان علمی دانشگاه در تامین خدمات به روز به جامعه عشایر و حرکت در مسیر علمی سازی و دانش بنیان کردن ایده ها و فعالیت های عشایر صورت پذیرد.

قائدی در ادامه گفت نظر بر این است با توجه به بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته طرحی با نام خانه خلاقیت عشایری راه اندازی شود تا در این مجموعه عشایری که دارای ایده های کاربردی و عملیاتی هستند با حصور اساتید و مشاورین علمی طرح را بررسی و در صورت امکان با حمایت های مادی و معنوی بتواند این طرح ها و ایده های عشایری را با ادغام علوم و فناوری های جدید به مرحله تولید رساند.

در حاشیه این نشست و در راستای تفاهم نامه منعقده بین اداره کل امور عشایر فارس و دانشگاه آزاد اسلامی فارس در سال 1399؛ قرارداد مشاوره پژوهشی با موضوع ژئوفیزیک چاههای تامین آب آشامیدنی در پنج منطقه عشایری استان امضا و مبادله شد.

گفتنی است در سال های قبل نیز تفاهم نامه هایی با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در ابعاد مختلف تنظیم و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ادامه مطلب ...
12345678910...آخرین
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top