دوشنبه 23 تیر 1399
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

1399/04/12 - 12:18:23
اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

مدیر کل امورعشایرفارس گفت: در راستای اجرایی کردن مصوبات سفر ریاست محترم قوه قضاییه  اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

 روح الله بهرامی بیان داشت : شهرستان مرودشت یک شهرستان 4 فصل عشایری، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت بالغ بر 8 هزار نفر از عشایر ایل خمسه و قشقایی در خود جای داده که با پیشنهاد رئیس اداره امور عشایر مرودشت و موافقت ریاست دادگستری شهرستان این شورای راه اندازی شد، که تمامی مسائل عشایر شامل حل و اختلافات فردی و قومی در این شورا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

وی  با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین اداره امور عشایر و دادگستری شهرستان مرودشت برای راه اندازی شورای حل و اختلاف ویژه عشایر برای اولین بار در استان گفت: با راه اندازی این شورا کاهش مراجعات عشایر به دادگستری شاهد خواهیم بود، که این مسئله باعث احیای فرهنگ ریش سفیدی برای حل و فصل مشکلات عشایری خواهد شد.

مدیرکل امورعشایرفارس سرعت بخشی و رسیدگی به بحث های عشایری و حل و فصل مشکلات آنان، عدم تشکیل پرونده های قضایی ، واگذاری حل و مشکلات به ریش سفیدان و معتمدین عشایر از اهداف راه اندازی شورای حل و اختلاف در شهرستان مرودشت است

 

ادامه مطلب ...

توزیع بیش از 15 هزار تن جو در بین عشایر فارس

1399/04/10 - 09:27:24
توزیع بیش از 15 هزار تن جو در بین عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: برای تامین نیاز سه میلیون دام عشایر بیش از 15 هزار تن جو خریداری و در بین عشایر استان توزیع شده است.

روح الله بهرامی اظهار داشت: امسال به دلیل مطلوب بودن کشت جو و با توجه به اهمیت حفظ دام و نیاز دام عشایربه این محصول 14 شرکت تعاونی و اتحادیه عشایری استان آمادگی خرید جو را اعلام وسعی شده جو از منابع داخلی و از محصولات کشاورزان استان خریداری تهیه و در بین عشایر توزیع گردد.

وی با اشاره به نقش عشایر در گردش اقتصاد کشور گفت: در همین راستا طی دوره سه ماهه نخست سال جاری هفت هراز100 تن جو داخلی و هشت هزار و 257 تن جو خارجی توسط مجموعه اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری خریداری و بین عشایر توزیع گردیده است.

مدیر کل امور عشایر فارس عنوان کرد: این اقدام با هدف تنظیم بازار این نهاده ها، افزایش تولید گوشت قرمز و کاهش هزینه عشایر و همچنین افزایش درآمد خانوارهای عشایری انجام شده است.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح پایگاه اطفا حریق عشایری در فارس

1399/04/08 - 11:04:15
افتتاح پایگاه اطفا حریق عشایری در فارس

مدیرکل امورعشایرفارس گفت: اولین پایگاه اطفا حریق عشایری درمنطقه عشایری کنج کائدی شهرستان مرودشت افتتاح شد.

روح الله بهرامی بیان داشت: با توجه به بارندگی های سال گذشته و ابتدای سال جاری عرصه های منابع طبیعی از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار بوده که با گرم شدن هوا خطر وقوع آتش سوزی در مراتع افزایش یافته، که تاکنون نیز چندین فقره آتش سوزی در مناطق مختلف عشایری استان فارس رخ داده، که در این خصوص عشایر منطقه در اطفا حریق سهم موثری داشته اند.

وی افزود: در راستای حفاظت و توسعه از عرصه های منابع طبیعی با عنایت به هماهنگی صورت گرفته از طریق همیاری عشایر منطقه کنج کائدی یک دستگاه دمنده خریداری و تعدادی آتش کوب و بیل نیز توسط اداره منابع طبیعی شهرستان در اختیار عشایر قرار گرفته است .

مدیرکل امورعشایرفارس اظهار داشت: ازجمله مزایای تشکیل شدن این پایگاه اطفاء حریق محافظت از مراتعی که در اختیار عشایر قرار گرفته، کاهش اطفا آتش سوزی های عمدی و سهوی مزارع کشاورزی منطقه که مشکلات عدیده برای عموم مردم بوجود آورده است نیز میشود.

گفتنی است این پایگاه در منطقه بوم گردی عشایری با حضور بخشدارمحترم سیدان ومسئولین ادارات مربوطه افتتاح گردید.

ادامه مطلب ...

اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات جهت حمایت از عشایر فارس

1399/04/03 - 14:10:45
اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات  جهت حمایت از عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر فارس در سال 98 خبر داد.

روح الله بهرامی با اشاره به اینکه جامعه عشایر فارس با داشتن بیش از سه میلیون راس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد و تامین نیازهای پروتئینی جامعه دارد افزود: در این راستا برای تقویت بنیان تولید عشایر تسهیلات زنجیره گوشت قرمز در اختیار عشایر قرار گرفت تا زمینه اشتغال برای خانواده، بهبود معیشت و افزایش درآمد برای این جامعه مولد و کم توقع فراهم شود.

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت:  در سال 1398 از محل صندوق توسعه ملی بند ب تبصره 52، مبلغ 55 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد ده درصد با عاملیت بانک کشاورزی به استان فارس اختصاص یافت که خوشبختانه با استقبال خوب بهره برداران و همکاری بانک کشاورزی و بهره گیری از سهم سایر استان هایی که امکان جذب  برای آنها فراهم نبوده جمعاً شصت میلیاردو 780 میلیون تومان با جذب 109 درصد صورت گرفته است.   

وی بیان داشت: تسهیلات خشکسالی از ماده 10 و12 به مبلغ ده میلیارد و 320 میلیون تومان برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از خشکسالی به این جامعه  اختصاص یافته، که این تسهیلات در قالب شرکت های تعاونی عشایری ، مدیریت بحران، گیاهان دارویی و صندوق خرد زنان که با جذب صد درصد در اختیار عشایر قرار گرفته است.

روح الله بهرامی افزود:در سال 1399 در صورت تامین  اعتبار، این تسهیلات با شرایط ذکر شده به جامعه هدف پرداخت خواهد شد.  

ادامه مطلب ...

عرضه سیلندر گاز و نفت سفید در مناطق عشایری فارس

1399/03/27 - 13:36:12
عرضه  سیلندر گاز و نفت سفید در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت: توزیع سیلندر گاز و نفت سفید در مناطق عشایری استان در راستای تسریع، امر سوخت رسانی و جلوگیری از تخریب جنگلها و مراتع و ارائه خدمات بیشتر به قشر مولد عشایری صورت می گیرد.

بهرامی با بیان اینکه عرصه های منابع طبیعی از سرمایه های ملی و از ارزش بالایی برخوردار هستند افزود: در راستای سیاست واهداف سازمانی ، جلوگیری از آتش سوزی مراتع، و تامین نیازهای عشایر 34 جایگاه ذخیره سوخت با عاملیت شرکت تعاونی توزیع سیلندر گاز و نفت سفید را در مناطق عشایری استان انجام می دهند.

وی اذعان داشت: در سال 98 شرکت های تعاونی عشایری تامین و توزیع انرژی گرمایی بیش از 3939500 لیتر نفت سفید و 45457 باب سیلندر گاز در مناطق  عشایری را تامین نمودند.

گفتنی است : 23 شركت تعاوني تحت نظر اتحادیه تعاونی های عشایری امر خدمات رساني به جامعه مولد عشاير در استان پهناور فارس و مناطقي از استان هاي كهكيلويه و بويراحمد، بوشهر و اصفهان را عهده دار مي باشد.

 

ادامه مطلب ...

صیانت و ایجاد اشتغال در جهت پیشگیری از مهاجرت در جامعه عشایر

1399/03/26 - 12:13:37
صیانت و ایجاد اشتغال در جهت پیشگیری از مهاجرت در جامعه عشایر

مدیرکل امورعشایر فارس گفت: از استراتژیها و راهبردهای عمده اقتصادی اداره کل امور عشایر استان فارس، علاوه بر حمایت و صیانت از اشتغال موجود به منظور پیشگیری از مهاجرت عشایر از بخش تولید و ورود به بخش‌های غیرتولیدی و مصرفی و حاشیه‌نشینی در مجاورت شهرها و گاها روستاها، ایجاد اشتغال در جامعه عشایر بوده است.

 بهرامی با بیان اینکه عشایر علی رغم اینکه سومین جامعه استان فارس را تشکیل داده و حدود 3 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند افزود: عشایراز یک طرف، نقش پراهمیت و قابل توجهی در بخش تولید به لحاظ ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری داشته بطوریکه بالاترین نرخ اشتغال و پایین‌ترین نرخ بیکاری متعلق به این جامعه است و از طرف دیگر، نقش تعیین‌کننده‌ای در امنیت غذایی استان و حتی کشور با تولید گوشت و فراورده های دامی را دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به تکالیف تعیین شده ایجاد اشتغال در سطح استان جهت دستگاه‌های اجرایی، این اداره کل در سال 1398 متعهد به ایجاد 392 اشتغال موقت و دائم بوده که خوشبختانه در سه محور بهسازی امور تولید، خدمات مطالعاتی و عمرانی و فعالیتهای مربوط به تشکلهای عشایری، موفق به ایجاد 409 اشتغال گردید.

مدیر کل امور عشایر فارس اذعان داشت: با پیگیری اداره مطالعات، اشتغال ایجاد شده در سامانه رصد اشتغال، ثبت و کد رهگیری برای آنها صادر شده است.

 بهرامی گفت: در راستای برنامه راهبردی و عملیاتی این اداره کل در سال 1399، برنامه ایجاد اشتغال دائم و موقت اداره کل امور عشایر استان فارس با برش شهرستانی و با تلاش در جهت تحقق شعار سال که جهش تولید می باشد، تهیه و جهت اجرا در دست پیگیری قرار گرفته است.

گفتنی است اساسا مهاجرت از جامعه تولیدکننده به جامعه مصرف‌کننده پدیده مذمومی است که باعث نابودی اقتصاد تولیدی می‌شود.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح67 پروژه عمرانی در مناطق عشایری

1399/03/22 - 12:07:18
افتتاح67 پروژه  عمرانی  در مناطق عشایری

مدیرکل امور عشایرفارس همزمان با آغاز هفته جهاد کشاورزی از افتتاح 67 پروژه عمرانی در مناطق عشایری فارس خبر داد .

بهرامی با اشاره به اینکه هفته جهاد کشاورزی با شعار محوری جهاد کشاورزی، جهش تولیدو امنیت غذایی است اظهار کرد: 67 پروژه عمرانی بزرگ در مناطق مختلف عشایری استان به بهره برداری می رسد، که 1627 خانوار عشایری از مزایای این طرح ها استفاده خواهند کرد.

وی بیان داشت: اعتبار هزینه شده جهت اجرای پروژه های عمرانی بالغ بر 110245 میلیون ریال که از محل اعتبارات بند ه تبصره 4 و ارزش افزوده سهم عشایر به این پروژه ها اختصاص یافته است.

مدیر کل امورعشایرفارس گفت: این پروژه های عمرانی شامل حفر و تجهیز چاه، برق رسانی، احداث پل، مرمت و نگهداری راه های عشایری، انتقال آب پایدار، احداث مخزن بتونی، خرید حمام و پکیج خورشیدی، بهسازی و مرمت چشمه ها، خرید کانکس مدرسه عشایری، آبرسانی و ساخت آب انبار می باشد.

بهرامی اشاره کرد: اجرای این طرح ها باعث تثبت و استمرار اشتغال بیش از 8000 نفر از خانوارهای عشایری استان را به همراه دارد.

ادامه مطلب ...

اولویت دادن به شناسنامه دام عشایر

1399/03/21 - 13:47:12
اولویت دادن به شناسنامه دام عشایر

مدیرکل امورعشایرفارس گفت: شناسنامه دام عشایر را در اولویت کاری خود قرار داده که در آن بارکد، هویت دام مشخص شودکه به طبع مزایای این طرح ابتدا عاید عشایر می شود.  

بهرامی که در اولین جلسه شورای اداری مدیران استانی و شهرستانی اداره کل امور عشایر در سال جاری ضمن تشکر از تلاش و تعامل سازنده همه مدیران شهرستانی و ستادی به بیان اقدامات شاخص انجام شده در این سال پرداخت.

 وی با گرامی داشت یاد و خاطره شهدا و با توجه به نام گذاری سال جاری از سوی  مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید افزود: باید تلاش کنیم که به صورت یک مجموعه بهم پیوسته با برنامه ریزی طوری عمل شود که جهش تولید درمجموعه و خصوصا در زندگی عشایر نمایان شود.

مدیر کل امورعشایرگفت: ارتقای شاخص‌های توسعه جامعه عشایری هدف اصلی این اداره بوده و با تمام توان برای رسیدن به این مهم تلاش خواهیم نمود.

 بهرامی رفتار را رکن اصلی ارزش های سازمانی دانست و توجه به رفتار را خاطر نشان کردکه اگر رفتنار مطابق با ارزش های سازمانی نباشد به اهداف نمی رسیم.

 مدیر کل امور عشایر فارس افزود با توجه به اینکه در استانه پیک دوم بیماری کرونا هستیم از مدیران خواست موضوع کرونا را با حساسیت و جدیت بیشتری پیگیری کنند و همکاری لازم را با اکیپ های بهداشتی داشته باشند.

بهرامی در این جلسه تاکید کرد جامعه هدف و اداره کل امور عشایر از بهره برداران مراتع هستند و باید در اطفاء حریق و بحران آتش سوزی محیط زیست حفظ شود و از مدیران خواست تا با ارگان های مربوطه اداره منابع طبیعی، محیط زیست و مدیریت بحران همکاری  و لازم را داشته باشند .

وی بیان داشت:اعتبارات ارزش افزوده را طوری مدیریت کنند که در جهت افزایش و ارتقاء شاخص های زندگی عشایر هزینه گردد.

در این جلسه که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام شد مدیران به تشریح فعالیت های انجام شده در سال 98 و همچنین برنامه های راهبردی خود، در سال 99 از جمله آبرسانی، مرمت راه های عشایری، تسهیلات و اشتغال پرداختند .

و در پایان نیز با توجه به همکاری و همیاری مجدانه پرسنل هلال احمر استان فارس در کمک به عشایر در بارندگی های  سال جاتری از دکتر رشیدی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شیراز به نمایندگی از تمام مسئولین ادارات هلال احمر شهرستان های استان فارس تقدیر شد.

 

 

ادامه مطلب ...

تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی اداره کل امور عشایر فارس

1399/03/20 - 13:15:37
تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی اداره کل امور عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: اداره کل امور عشایردر راستای برنامه محور نمودن اقدامات، در سال ۱۳۹۲ اقدام به تدوین برنامه راهبردی با افق سال ۱۴۰۴ مبتنی بر روش برنامه ریزی استراتژیک و با مدنظر قرار دادن شاخص‌های برخورداری عشایر از خدمات زیربنایی، نموده است.

بهرامی اظهار داشت: برنامه راهبردی و عملیاتی سال 99 با لحاظ نمودن برنامه راهبردی کلان به عنوان یک برنامه محوری و مدنظر قراردادن قانون ۵ ساله ششم و قانون بودجه سال ۱۳۹۹، دستورالعملها، آیین نامه ها و اسناد بالادستی مثل سند پیشران توسعه استان، برنامه های راهبردی سال 1399توسط اداره مطالعات اداره کل امور عشایر  تدوین شده است.

وی افزود: برنامه راهبردی با توجه به نامگذاری سال99 با عنوان جهش تولید توسط مقام معظم رهبری مبتنی بر ۳ محور است،که شامل تامین خدمات زیربنایی در جهت ارتقا شاخص‌های برخورداری و توسعه منابع انسانی در جامعه  عشایر وفق ردیف ۵ بند الف ماده ۲۷ قانون برنامه ششم توسعه، تنوع بخشی به اشتغال عشایر در جهت کاهش ضریب آسیب پذیری معیشت انها، تنوع بخشی به تولیدات عشایری با هدف جامعه و بازار پسندنمودن و به روزآوری محصولات عشایری می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت: برنامه های راهبردی سال 99 مبتنی بر شاخص‌های اختصاصی ۵گانه ارزیابی عملکرد شامل اسکان عشایر داوطلب، تامین خدمات زیربنایی جهت عشایر کوچنده (آب و راه)، جایگزینی سوخت فسیلی، زنجیره تولید گوشت قرمز و افزایش سالانه ۱۰ درصد سرمایه تشکل‌های عشایری لحاظ شده است.

 بهرامی گفت: برنامه عملیاتی سال 99 در ذیل برنامه راهبردی و شرح وظایف سازمانی ادارت زیرمجموعه معاونت توسعه و امور زیربنایی شامل ادارات مطالعات، عمران و امور زیربنایی، بهسازی و امور تولید و امور تعاونیها و نظام بهره برداری تدوین شده است و بر مبنای تخصیص اعتبارات مربوطه اجرا خواهد شد.

مدیر کل امور عشایر فارس در پایان اظهار داشت با توجه به برنامه راهبردی اداره کل، ضروریست سایر دستگاه های اجرایی، آیین ساماندهی عشایر و مصوبات هیات وزیران در برنامه سنواتی خود خدمات به جامعه عشایری را مد نظر قرار دهند.

 

ادامه مطلب ...

شروع غربالگری عشایر فارس

1399/03/12 - 14:11:00
شروع غربالگری  عشایر فارس

مدیرکل امورعشایرفارس گفت:جهت پیشگیری از ابتلای عشایرفارس به بیماری کرونا و کم شدن تردد، در شهرها و اهمیت بهداشت در مناطق عشایری اکیپ های بهداشت با همکاری اداره امور عشایر شهرستان ها برای غربالگری عشایری و آموزش فعالیت خود را شروع کردند.

بهرامی اظهارداشت: اکیپهای پنج  نفره متشکل از پزشک، ماما، بهیار، کارشناس بهداشت با همکاری مرکز بهداشت به مناطق عشایری اعزام شدند.

وی بیان داشت: اجرای طرح غربالگری افراد شامل کلیه سنین به خصوص افراد بالای 30 سال   می باشد.

مدیر کل امورعشایرفارس در ادامه افزود: غربالگری افراد در زمینه های دیابت، تست کرونا، معاینه ، واکسن کودکان، مادران باردار، فشارسنجی و غیره به طور مرتب در مناطق عشایری انجام  در حال انجام است و به طور همزمان اطلاعات سلامت عشایر در سامانه ثبت می گردد.

ادامه مطلب ...

آغاز خرید جو توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری استان فارس

1399/03/12 - 08:53:28
آغاز خرید جو توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از آغاز خرید جو داخلی توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری از اواسط اردیبهشت ماه تاکنون خبر داد.

روح الله بهرامی گفت درراستای حمایت از جامعه عشایری و پشتیبانی از دامداران عشایری درصد قابل توجهی از نیاز عشایر به علوفه توسط مجموعه تشکل های عشایری شامل اتحادیه استانی و 23 شرکت تعاونی تامین می شود.

وی اذعان داشت که تاکنون 1500 تن جو توسط شرکت های تعاونی خریداری گردیده و میان دامداران متقاضی در حال توزیع  است .

مدیر کل امور عشایر فارس در ادامه اظهار داشت : ازمعضلاتی که دامداران عشایری با آن مواجه هستند نوسانات شدید قیمت جو در فصل پاییز و زمستان بوده که بعضاً سودحاصله به جیب دلالان وسودجویان می رود با این اقدام بهره برداران عشایری جو و سایر علوفه ها را از  شرکتهای  تعاونی ها با قیمت مناسب تهیه می کنند.

بهرامی افزود: با عنایت به اختصاص سطح قابل توجهی از اراضی کشاورزی به کشت  جو آبی و دیم ، بارش نزولات جوی، فعالیت و کیفیت مناسب مزارع پیش بینی می گردد که مجموعه تشکل ها بیش از ده هزار تن جو خریداری نماید.

وی تصریح کرد: در سالهای اخیر به جهت بهبود تغذیه دام، افزایش بهره وری و تولید، عدم استفاده از تک محصولی بهره برداران می توانند از علوفه های جایگزین جو مانند کنسانتره استفاده نمایند.

گفتنی است استان فارس بالغ بر 27000 خانوار عشایری دارای بیش از سه میلیون راس دام می باشد که دام عشایر علاوه بر تعلیف در مراتع، فصولی از سال با جو تغذیه می گردند .

 

ادامه مطلب ...

تهیه اطلس عشاير دوازده شهرستان استان فارس

1399/03/07 - 13:56:48
تهیه اطلس عشاير  دوازده شهرستان استان فارس

مدیر کل امور عشایر استان فارس از تهیه اطلس عشایری دوازده شهرستان استان فارس خبر داد.

بهرامی گفت: تهیه اطلس عشاير استان  با 25 لایه اطلاعاتی برای اولین بار در کشور با هدف کلی مستندسازی، ایجاد حافظه سازمانی و زمینه‌سازی جهت مدیریت دانش و نهادینه‌سازی تفکر سیستمی و با رویکرد تحلیل فضایی در قالب آرشیو فنی دیجیتال به عنوان اقدام نوآورانه در سطح ملی توسط اداره مطالعات اداره کل امور عشاير استان فارس از سال 1397 در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: تا کنون 18 لايه اطلاعاتي شامل: توپوگرافی استان، مرز تقسیمات کشوری تا سطح دهستان ، زیست بومهای عشایری، سامانه های عرفی،استقرارگاه‌هاي عشایری در ييلاق و قشلاق،سایتهای اسکان هدایتی و حمایتی، منابع آب پایدار،آب انبارها و مخازن زمینی، زمین‌های واگذاری به عشایر، ایلراه‌ها و اتراقگاه​هاي عشايري و مناطق حادثه​خیز و بحرانی، مناطق پتانسيل بوم​گردي و گردشگري عشايري، مدارس ثابت و سيار عشايري، موقعيت ادارت شهرستاني، شرکتهاي تعاوني، انبارها و فروشگاه​ها، صندوق​هاي اعتبارات خرد زنان عشايري،آبگرمکن هاي خورشيدي، جايگاههاي سوخت تعاون روستايي، مراکز و خانه هاي بهداشت، تهیه نظام نوین  ترويج در اطلس عشاير فارس قرار گرفته است.

 مدیر کل امور عشایر با اذعان  اینکه  اطلس عشایر دوازده شهرستان مبتنی بر اطلس عشایراستان درسطح کلان تاکنون تهیه شده افزود: که با این اقدام امکان تحلیل فضای داشته های عشایری در سطح خرد  نیزفراهم شده است.

بهرامی بیان داشت: این اقدام باعث سهولت برنامه ریزی و تصمیم گیری خرد دستگاههای خدمات رسان از جمله فرمانداری های شهرستان ها شده که از دیگر مزیت های این طرح می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس افزود: برنامه ريزي جهت تهيه و بارگذاري 7 لایه دیگر نيز در دستور کار اداره مطالعات اداره کل امور عشاير فارس قرار دارد که در برنامه هایژ سال 1399 تکمیل خواهد شد.

 

ادامه مطلب ...

سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری تنگ خشک مرودشت

1399/03/03 - 12:44:49
سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری تنگ خشک مرودشت

مدیر کل امور عشایر فارس و هیئت همراه به منظور بازدید از مناطق عشایری مرودشت به این شهرستان میان بند سفر کرد.

روح الله بهرامی در این بازدید بر اجرای طرح مرتع داری تاکید کرد و افزود: بهره برداران عشایری با اجرای طرح های مرتعداری می توانند از مزایای قانونی این طرح که شامل کشت گیاهان دارویی، چاه مالداری و کشت علوفه بهره مند شوند .

وی افزود: در سال جهش تولید دو راهبرد مهم به عنوان اولویت سال 1399 مد نظر قراردارد،یک ارتقاء شاخص های برخورداری عشایر شامل دسترسی به آب، برق، مسکن، بهداشت و سواد و دیگری ایجاد تنوع در تولید و اشتغال عشایر است.

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت: در راهبرد  ایجاد تنوع در تولید و اشتغال عشایر پنج محور اصلی وجود دارد که عبارتند از:راه اندازی واحدهای بوم گردی و گردشگری عشایری ، ایجاد زنجیره تولید گیاهان دارویی، زنجیره تولید گوشت قرمز، زنجیره صنایع دستی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآورده های دامی و تولیدات عشایر و برند سازی است.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی، اسکان، آب شرب انسان و دام، بهداشت و بیمه دام را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و پیگیری های لازم بعمل آید.

شهرستان مرودشت یک شهرستان میان بندییلاقی، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت قابل توجهی از عشایر ایل خمسه و قشقایی استان فارس  در این شهرستان در بخشی از سال حضور دارند.

 

ادامه مطلب ...

سه هزار و 511 قطعه نیمچه مرغ بومی در مناطق عشایری فارس توزیع شد

1399/02/31 - 13:24:11
سه هزار و 511  قطعه نیمچه مرغ  بومی در مناطق عشایری فارس توزیع شد

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: در راستای تنوع بخشی به اشتغال جامعه عشایری و به منظور بهره گیری از ظرفیت بانوان در اقتصاد خانوارهای عشایری تعداد سه هزار و511  قطعه نیمچه مرغ بومی توزیع شد.

 روح الله بهرامی اذعان داشت: این تعداد نیمچه مرغ بومی در بین کانون های اسکان 20 شهرستان استان فارس که دارای  صندوق های اعتبارات خرد زنان بوده اند توزیع شده است.

 وی افزود: این نیمچه ها توسط اداره بهسازی این اداره کل تهیه و با همکاری صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری در میان اعضای این صندوق ها توزیع شده است.

مدیر کل امور عشایرفارس خاطر نشان کرد: توزیع این تعداد نیمچه از اعتبارات سال گذشته بوده که در پایان سال قبل به علت شیوع بیماری کرونا توزیع آن به اردیبهشت ماه موکول شد.  

بهرامی اظهار داشت بهبود اشتغال اعضای صندوق اعتبارات خرد زنان وافزایش درآمد خانواده های عشایری با استفاده از ظرفیت های موجود از جمله اهداف این طرح بوده است.

گفتنی است صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس در قالب 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری توانسته زمینه فعالیت اقتصادی بیش از 2400 نفر را مهیا کند، و مقام نخست کشور را به خود اختصاص دهد.

ادامه مطلب ...

برنامه زمانبندی مصاحبه استخدام سال 98

1399/02/29 - 13:57:41
برنامه زمانبندی مصاحبه استخدام سال 98

برنامه زمانبندی مصاحبه معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان امور عشایر ایران

به اطلاع معرفی شدگان آزمون استخدامی سازمان امور عشایر می رساند مصاحبه تخصصی معرفی شدگان به صورت متمرکز در تهران صورت می پذیرد.لذا نامبردگان بایستی در تاریخ و زمان مقرر در محل سازمان امور عشایر ایران حضور یافته و مراحل مصاحبه تخصصی را انجام نمایند.

لیست زمانبندی معرفی شدگان جهت مصاحبه تخصصی در قسمت خدمات اداری سایت قابل دانلود می باشد.

ادامه مطلب ...

توزیع اقلام سوخت فسیلی در مناطق عشایری فارس

1399/02/29 - 12:58:19
توزیع اقلام سوخت فسیلی در مناطق عشایری فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از تهیه و توزیع سوخت فسیلی در مناطق عشایری استان فارس خبر داد .

بهرامی گفت: تعداد 200 مورد اقلام سوخت فسیلی که شامل پیکنیک خوراک پزی، روشنایی پیکنیک،گاز خوراک  پزی ، فانوس خورشیدی جهت بهره برداری 200 خانوار عشایری و تعداد 4عدد آبگرم کن خورشیدی جهت بهره برداری 40 خانوار عشایری در بین مناطق عشایری استان فارس توزیع شد.

وی افزود: این اقلام توسط اداره بهسازی اداره کل امور عشایر فارس تهیه و با همکاری واحد بهسازی شهرستان ها در بین خانوارهای عشایری توزیع شده است.

مدیر کل امور عشایر فارس خاطر نشان کرد: توزیع اقلام سوخت فسیلی از اعتبارات استانی سال گذشته بوده که در پایان سال قبل به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و طرح فاصله گذاری اجتماعی در اردیبهشت ماه سال جاری در بین خانوارهای عشایری توزیع شد.

بهرامی گفت: اجرای این طرح ازتخریب محیط زیست و از بین رفتن گیاهان و درختان عرصه های منابع طبیعی جلوگیری می کند.

وی تصریح کرد: جایگزین کردن سوخت های فسیلی به جای سوخت های نباتی در بین عشایر از اهداف این طرح بوده و امیدواریم در سال جاری نیز پس از اختصاص بودجه این روند ادامه یابد.

گفتنی است استان فارس با دارا بودن جمعیت عشایری 150 هزار نفری در قالب 30 هزار خانوار عشایری به عنوان قطب عشایر کشور محسوب می شود.

ادامه مطلب ...

جایگاه روابط عمومی به عنوان یک هنر در جامعه

1399/02/27 - 13:42:33
جایگاه روابط عمومی به عنوان یک هنر در جامعه

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه شورای راهبردی روابط عمومی که همزمان با روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی در سالن جلسات اداره کل برگزار شد گفت: این روز فرصتی است که نقش و جایگاه روابط عمومی را به عنوان یه هنر در جامعه تبیین کنیم و روابط عمومی را به عنوان عملی ممتد، مداوم و طرح ریزی شده خواند که از طریق تفاهم بین ذینفعان موجب رضایت و پیشرفت سازمانی می شود.

بهرامی بیان داشت: وجود روابط عمومی در یک روز از سال نیاز بود مطرح شود و از این روز را حضور همه تلاشگران عرصه  روابط عمومی در دستگاه ها تبریک گفت : افزود  روابط عمومی یک شیوه تصمیم گیری است که وظیفه ایجاد روابط و منافع سازمان ها و مخاطبان آنها بر اساس ارسال اطلاعات اخلاقی و قابل اعمتاد را به عهده دارد .

مدیر کل امور عشایر فارس روابط عمومی را به عنوان ششمین شغل پر استرس دنیا تلقی کردو خاطر نشان کرد یکی از وظایف روابط عمومی کنترل آسیب های در یک سازمان است که باید آسیب ها را شناسایی و برای برطرف کردن آن تلاش شود تا مجموعه به اهداف سازمانی خود برسد.  

وی در ادامه روابط عمومی را به عنوان یک ضرورت در یک سازمان و مجموعه دانست که باید به آن توجه ویژه ای کرد تصریح کرد روابط عمومی در خود مدیریت است نه در بیرون از مدیریت و از مدیریت جدا نیست و جزء لاینفک سازمان می باشد.

مدیر کل امور عشایر اذعان داشت روابط عمومی در یک  مجموعه باید صلاحیت، صمیمیت و انجام کار را در خود بررسی کند تا در پیشبرد اهداف سازمانی نقش بسزایی داشته باشد .

در پایان از از مجموعه روابط عمومی اداره کل امور عشایر تقدیر به عمل آمد.

ادامه مطلب ...

توزیع آرد یارانه ای بین عشایر ییلاقی

1399/02/23 - 13:28:10
توزیع آرد یارانه ای بین عشایر ییلاقی

مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت: جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بین جامعه عشایری با کمک اتحادیه تعاونیهای عشایری و تشکل های تعاونی عشایری توزیع آرد در شهرستانهای ییلاقی آغاز شد

بهرامی بیان داشت  تاکنون 35 تن آرد توسط اتحادیه و تشکل های تعاونی عشایری میان عشایری ییلاقی توزیع شد .

وی با اشاره به اینکه 500 خانوار عشایری  با حدود 2500 نفرجمعیت از این آرد بهره مند شده اند افزود: آرد مورد نیاز جامعه عشایری تامین شود تا تردد به شهرها کم شود وبا رعایت فاصله گذاری اجتماعی عشایر درگیر این ویروس مهلک نشوند.

مدیر کل امور عشایر فارس اذعان داشت: در فرهنگ عشایر نان نماد روزی است و سفره ای که نان در آن باشد برکت دارد سعی شده است با رایزنی های انجام شده سرانه آرد عشایر را بیشتر از قبل شود تا عشایر با مشکلات کمتری مواجه شوند.

بهرامی اظهار داشت جامعه عشایری با امکانات محدود  نقش برجسته ای در جامعه دارند سعی می شود حمایت های لازم از این قشر صورت پذیرد تا آسیب های کمتری به آنان وارد شود .

وی با اشاره به اینکه مواد ضدعفونی و ماسک در بین عشایر  توزیع می شود  افزود: در بعضی از شهرستانهای قشلاقی توزیع هدیه های رمضانیه بین عشایر با همکاری دستگاه های دیگر بین 100 خانوار عشایری توزیع شده است.

ادامه مطلب ...

تجلیل از معلمین نمونه عشایری در استان فارس

1399/02/17 - 14:01:28
تجلیل از معلمین نمونه عشایری در استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس در سی و ششمین دوره بزرگداشت مقام معلم که در آموزش و پرورش عشایر فارس برگزار شد گفت: شرایط کنونی حاکم در کشور درس های زیادی را به ما آموخت و آنچه که مسلم است وبه دنیا ثابت شد کشور ما در بیشتر ارزش ها متفاوت تر از کشورهای دیگر عمل کرد و این فرهنگ دوستی و همگرایی و کنار هم بودن را از فرهنگ غنی اسلام و پشتکار و عزم راسخ معلمین عزیز دانست که به جامعه منتقل گردیده است.

مدیر آموزش و پرورش عشایری فارس به مناسبت هفته بزرگداشت معلم به قداست این شغل شریف اشاره کردو  اذعان  داشت معلمین ما یک بار دیگربه صورت خودجوش و یک نمادی از خودگذشتگی و با شرایط سخت آموزش را ادامه داده و نگذاشتند این خلاء اسیب جدی به فرزندان جامعه خصوصاً دانش آموزان عشایر خدشه وارد کند.

بهنام حیدری با اشاره به آموزش 2 هزار و 608 دانش آموزش عشایری از طریق فضای مجازی گفت : به 4 هزار دانش آموز ش عشایری در استان فارس که دسترسی به اینترنت ندارند با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ، توسط 400 مدیر و آموزگار، 35 راهبر آموزشی به صورت فرد به فرد آموزش حضوری در حال برگزاری است.

وی گفت : با توجه به وضعیت کرونا در جامعه و عدم دسترسی بعضی از دانش آموزان عشایری به تلویزیون ، اینترنت و گوشی هوشمند، بسته های آموزشی که حاوی تکالیف هدفمند، آزمون های مداد کاغذی و ... توسط راهبران آموزشی، مدیران و آموزگاران به مناطق عشایری ارسال گردید.

مدیرآموزش و پرورش عشایر فارس افزودبا توجه به شیوع ویروس کرونا و منظور جلوگیری از عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان برنامه ریزی های لازم به منظور برگزاری رده های مجازی به صورت آنلاین در شبکه شاد انجام شد.

حیدری اظهار داشت از دیگر اقدامات صورت گرفته در زمینه تداوم روند آموزشی افزود تهیه و ارسال بسته های آموزشی ، استقرار موتور برق سیار، ارسال لپ تاب به مناطق عشایری برای بازپخش برنامه های شبکه های تلویزیونی و برقراری تماس تلفنی با دانش آموزان و اولیا و تدریس معلمان داوطلب و راهبران آموزشی از جمله اقدامات صورت گرفته در این ایام است.

مدیر آموزش و پرورش عشایر فارس با توجه به رعایت نکات بهداشتی و پروتکل های بهداشتی ادامه فرایند تدریس سالم و دور از استرس و سایر مشکلات روانی مد نظر قرار گرفته است و در پایان از زحمات معلمان نمونه استانی و منطقه ای تقدیر به عمل آمد. 

ادامه مطلب ...

میدان فروش دام ممسنی بازگشایی شد.

1399/02/10 - 13:23:05
میدان فروش دام  ممسنی بازگشایی شد.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: با توجه به شرایط موجود و با تصمیم گیری که از سوی ستاد کرونا در شهرستان ممسنی به عمل آمد میدان فروش دام شرکت تعاونی ، خدمات دامی زاگرس شهرستان ممسنی پس از تعطیلی طولانی  مدت با رعایت موازین بهداشتی و پروتکل بهداشتی الحاقی از سوی شبکه بهداشت بازگشایی شد.

روح الله بهرامی بیان داشت هر روزه میدان فروش دام با نظارت شبکه بهداشت و اداره امور عشایر ممسنی ضد عفونی و گند زدایی می شود.

وی گفت با تعطیلی میادین دام آسیب هایی به عشایر منطقه وارد شدو یکی ازمعضلاتی که دامداران عشایری با آن مواجه هستند نوسانات شدید قیمت گوشت قرمز بوده که بعضاً سودحاصله به جیب دلالان وسودجویان می رود.

درهمین راستا به منظور کوتاه کردن دست واسطه ها وسودجویان درقالب زنجیره تولید گوشت قرمز میدان دام ممسنی با هماهنگی و دستور ستاد مبارزه با کرونا بازگشایی و عشایردام خود را به صورت مستقیم در میادین دام به فروش می رسانند.

 گفتنی است جامعه عشایراستان فارس بیش از سه ملیون راس دام سبک دراختیاردارد که با تولید20هزارتن گوشت قرمز که معادل30درصدنیازجامعه به این محصول استراتزیک است راتامین می کند.

ادامه مطلب ...
123456
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top