یکشنبه 30 شهریور 1399
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

اجرای ۴۸ طرح عشایری از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

1399/06/19 - 10:35:40
اجرای ۴۸ طرح عشایری از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:در راستای قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي، ۴۸ طرح عشایری در استان فارس با اعتباری در حدود 40 میلیارد ریال تصویب و به مرحله اجرا درآمدند.

روح الله بهرامی اظهار داشت: با اجرای طرح های مذکور، 19 طرح توسعه ای و 29 طرح جدید  از زیربخشهای کشاورزی، صنعت و خدمات، علاوه بر60 اشتغال موجود طرحهای توسعه ای، 57 نفر اشتغال مستقیم دائمی، ایجاد شده و یا خواهد شد.
 وی با بیان اینکه براساس نتایج سامانه کارا تا پایان مرداد 1399، علاوه بر ۴۸ طرح مصوب که اقساط تسهیلات طرح به متقاضیان پرداخت کامل شده، ۳۵ طرح نیز در مرحله توزیع در بانک عامل بوده، 9 طرح در کارگروه اشتغال استان مصوب و آماده ابلاغ به بانک عامل هستند افزود: 8 طرح نیز در دست بررسی در بانک عامل می‌باشند و در مجموع 52 طرح با مبلغ حدود 72 میلیارد ریال به 48 طرح قبلی اضافه خواهند شد.
مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت: در مجموع 100 طرح عشایریِ دارای گردش اداری،  شامل 5 طرح سرمایه در گردش، 57 طرح جدید و 38 طرح توسعه‌ای با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال، از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری برخودار شده یا خواهند شد.
بهرامی اذعان داشت: از 48 طرح با پرداخت کامل، بیشترین تعدادطرح، در زیر بخش کشاورزی، به لحاظ کمیت طرح در شهرستان جهرم 16 طرح و به لحاظ مبلغ پرداخت شده، در شهرستان آباده بوده است.
 وی افزود : تاکنون بانک عامل طرحهای عشایری اشتغال پایدار، بانک کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید بوده، که صندوق کارآفرینی امید، علاوه بر پرداخت 385 میلیون تومان تسهیلات به طرح‌های افراد حقیقی، مبلغ 9800 میلیون ریال نیز به 29 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری  پرداخت نموده است.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:  از ۴۸ طرح مصوب در حوزه عشایر، 28 طرح به مبلغ 12 میلیارد و چهارصد میلیون ریال از محل اعتبارات اختصاص یافته به دستگاههای حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد شهید تامین اعتبار و پرداخت شده است و 16 طرح دیگر از 52 طرح در فرایند گردش اداری از طریق دستگاههای حمایتی تحت پوشش قرار خواهند گرفت .

 گفتنی است در مجموع تا پایان مرداد 1399،‌ عشایر استان فارس چه به صورت حقیقی و چه در قالب تشکلهای حقوقی صندوقهای اعتبارات خرد زنان، حدود 45 میلیارد ریال از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری برخودار شده اند.

 

ادامه مطلب ...

بیشترین بهره وری در زندگی عشایر

1399/06/13 - 11:18:12
بیشترین بهره وری در زندگی عشایر

نماینده  مردم سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای عشایری سپیدان  با اشاره به تاریخ سراسر از رشادت عشایر، این جامعه را به عنوان قانع ترین، فعال ترین و غیور ترین جامعه کشور دانست که با حداقل امکانات، بیشترین بازدهی را در تولید و رونق اقتصادی دارند که در راستای جهش تولید به عینیت می توان بیشترین بهره وری رادر زندگی عشایر دید.

محسن علیزاده با بیان اینکه هر جا بستری برای عشایر فراهم شود، افتخار آفرینی می کنند، افزود: دستگاه های ذی ربط باید توجه بیشتری به مشکلات جامعه عشایری داشته و در تسهیل این مشکلات کمک شایانی به عشایر داشته تا حقی از عشایر تضییع نشود.

فرماندار سپیدان در این جلسه با اشاره به اینکه عشایر گرچه خانه به دوش است، ولی زندگی سخت اما زندگی افتخار آمیزی دارند، بیان کرد: عشایر غیور در مقابل رژیم منحوس پهلوی ایستادگی کردند و امروز نیز در راهبرد امنیتی کشور و دفاع از قلمرو مرزی وجغرافیایی سرزمینی نقش مهمی ایفا می کنند.

جمال جوادی جهرمی در ادامه افزود:عشایر همیشه با اصالت، عزت وشرافت زندگی کرده‌اند و خدمت به این جامعه مولد و کم توقع، نعمت است.

وی با تاکید بر بررسی دقیق تر مشکلات عشایر شهرستان بر اهتمام هر چه بیشتر دستگاه های عضو کارگروه برای مرتفع نمودن مشکلات و مسائل عشایر شهرستان تاکید کرد.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به  اینکه طرح مرتع داری تلفیقی یک نوع مالکیت برای عشایر ایجاد می کند افزود: بیشترین تعرضات به مراتع در حوزه صنعت و سرمایه گذاری به خاطر نبود طرح مرتعداری است .

روح الله بهرامی با بیان اینکه هر سال 25 هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر فارس تولید می شود گفت: حمایت و کمک تمام دستگاه های اجرایی به جامعه عشایری باعث امنیت غذایی در کشور می شود.

وی اظهار داشت : عملیات اجرایی اسکان، نقطه شناسایی  اسکان، خدمات پشتیبانی به کوچندگان از جمله وظایف سازمانی اعلام کرد.

مدیر کل امور عشایر فارس با تشریح جامعه عشایری استان و جایگاه آنها در کشور افزود: سازمان امور عشایر یک سازمان توسعه ای در کشور است، که در راستای توسعه  جامعه عشایری گام بر داشته ، بنابراین ساختار عشایر در مجلس باید تقویت شود که به مسائل بیشتری در حوزه عشایر پرداخته شود.

بهرامی بیان داشت: در سال گذشته تسهیلات از منبع صندوق ملی 220 میلیارد تومان در کشور بود که 24 میلیارد تومان توسط استان فارس جذب شد که کمک شایانی به اشتغال جوانان عشایری کرده است

.

ادامه مطلب ...

افتتاح 10 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان سرچهان

1399/06/12 - 13:44:25
افتتاح 10 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان سرچهان

نماینده مردم شهرستان های آباده ،بوانات و خرم بید در جلس شورای اسلامی در آئین افتتاح 10 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان سرچهان گفت: با توجه به شرایط سخت زندگی در مناطق عشایری در طول دوره دولت تدبیر و امید در این شهرستان طرح های عشایری اولویت داری افتتاح شده است که بسیار چشم گیر است.

زارع با اشاره به فرهنگ غنی عشایر در کشور افزود : عشایر استان فارس اعم از ترک ، لر،  عرب  همه با همدلی و بردباری به دنبال آرمانهای انقلاب بوده اند و این را در تمام برهه های تاریخ نشان داده اند.

معاون زیارتی گردشگری استاندار فارس گفت: عشایر مصداق عملی اقتصاد مقاومتی هستند و حضور آنها بسیار ارزشمند است .

لقمانی بیان داشت در هفته دولت شاهد افتتاح 64 پروژه عمرانی اداره کل امور عشایر در مناطق استان فارس هستیم که این خود بیانگر این است که اداره کل امور عشایر در این راستا اقدامات خوبی را انجام داده است که در مناطق محروم شاهد افتتاح این طرح ها می باشیم.

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی گفت : در دولت تدبیر و امید ظرفیت های قانونی خوبی در جهت ارتقای وضعیت معیشت جامعه مولد عشایری با همکاری مجلس صورت گرفته که برخورداری عشایر از اعتبارات ارزش افزوده نمونه ای از این ظرفیت ها است.

جاوید حیاتی با بیان اینکه همزمان با  هفته دولت10 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان سرچهان افتتاح که شامل برق رسانی به سایت اسکان قره مهکستان و شبکه آبرسانی سایت اسکان قره مهکستان، احداث آب انبار، لایروبی قنات ، احداث کانال سیمانی ، زیر سازی جاده  با اعتباری بالغ بر 545 میلیون تومان  از محل اعتبارات ارزش افزوده افتتاح گردید.

وی اظهار داشت : که با افتتاح  این پروژه ها در مناطق عشایری شهرستان سرچهان در مجموع تعداد 300 خانوار عشایری سیار از نعمت این پروژه ها بهره مند می شوند.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح عملیات اجرایی تجهیز چاه آب شرب چهار مورد شهرستان سپیدان

1399/06/05 - 14:10:10
افتتاح  عملیات اجرایی تجهیز چاه آب شرب چهار مورد شهرستان سپیدان

عملیات اجرایی تجهیز چاه آب شرب چهار مورد شهرستان سپیدان به عنوان یک پروژه مشترک فی مابین ادارات  کل امور عشایر استان فارس و آبفا استان در هفته دولت جهت تامین آب شرب روستاهای همجوار چاه و بهره برداری توسط تانکرهای آبرسالن اداره کل امور عشایر استان فارس افتتاح گردید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس گفت: عشایر درعرصه های مهمی همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، نقش تاثیرگذاری ازخود به نمایش گذاشته و شخصیت های پرافتخاری را تربیت و تقدیم کشور کرده اند.

احمدی زاده بیان داشت: هفته دولت فرصت مغتنمی برای ارائه عملکرد و خدمات انجام شده توسط دولت در مناطق روستایی و عشایری است و بر ضرورت ارائه خدمات زیر بنایی در مناطق روستایی و عشایری تاکید کرد.

معاون توسعه و امور زیربنایی اداره کل امور عشایر فارس گفت : به مناسبت هفته دولت 20 پروژه مهم تامین آب پایدار در مناطق عشایری استان از محل اعتبارات صندوق توسعه بر اساس بند ه تبصره 4 افتتاح خواهد شد.

جاوید حیاتی با بیان اینکه حفر چاه ، برق رسانی و خرید نصب تجهیزات چاه، با اعتباری بالغ بر 6255 میلیون ریال از اعتبارات بند ه تبصره 4 صندوق توسعه ملی توسط اداره کل امور عشسایر فارس اجرایی گردید افزود:  با افتتاح بهره برداری از این چاه 500 خانوار عشای کوچنده در بخش مایجان شهرستان سپیدان از آب بهداشتی سالم برخوردار می شوند.

ادامه مطلب ...

افتتاح 9 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان شیراز

1399/06/05 - 13:30:22
افتتاح 9 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان شیراز

مدیر کل امور عشایر در آئین افتتاح 9 پروژه عمرانی در مناطق عشایری شهرستان شیراز گفت: در دولت تدبیر و امید ظرفیت های قانونی خوبی در جهت ارتقای وضعیت معیشت جامعه مولد عشایری با همکاری مجلس صورت گرفته که برخورداری عشایر از اعتبارات ارزش افزوده نمونه ای از این ظرفیت ها است.

روح الله بهرامی با اشاره به عملکرد اداره کل امور عشایر فارس افزود: جامعه عشایر یک جامعه مولد، پویا می باشد و آنچه مسئولان و دلسوزان نظام به ویژه تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون جامعه اسلامی است را می توان در جامعه عشایری دید.

وی جامعه عشایری را نمونه عینی اقتصاد مقاومتی دانست که تمامی مولفه های این گونه اقتصاد در این جامعه می شود به روشنی دید.

بهرامی اشتغال خانگی را یکی دیگر از شاخصه های این جامعه برشمرد که تمامی افراد خانواده بکار مشغول شده و در اقتصاد خانواده مشارکت دارند.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه همزمان با  هفته دولت 64 پروژه عمرانی در مناطق عشایری استان فارس افتتاح می شود افزود: که از این تعداد  9 پروژه عمرانی شامل  آب انبار ، افتتاح دو پل دو دهنه بتنی ، آسفالت معابر، پایان مرمت 300 کیلومتر از راه های عشایری در این شهرستان با اعتباری بالغ بر 8700میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و ارزش افزوده افتتاح گردید.

وی اظهار داشت : که با افتتاح  این پروژه ها در مناطق عشایری شهرستان شیراز در مجموع تعداد 350 خانوار عشایری سیار از نعمت این پروژه ها بهره مند می شوند.

فرماندار شیراز در این مراسم به ضرورت ارائه خدمات زیربنائی بر جهت افزایش سطح برخورداری عشایر از خدمات دولت تاکید کرد.

محمدرضا امیری گفت: اصالت، صداقت و قناعت عشایر، ظرفیت های این جامعه را یادآور شد و آمادگی خود و مجموعه فرمانداری و سایر مدیران شهرستانی را در ارائه خدمات بهتر به این قشر از جامعه اعلام نمود.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح پروژه مجتمع تامین آب شرب عشایر دلی رینگک شهرستان رستم

1399/06/05 - 13:28:57
افتتاح پروژه مجتمع تامین آب شرب عشایر دلی رینگک شهرستان رستم

همزمان با هفته دولت افتتاح پروژه مجتمع تامین آب شرب عشایر دلی رینگک شهرستان رستم با اعتباری بالغ بر 17310 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و استانی برای بهره برداری 200 خانوار عشایری برگزار شد.  

نماینده مردم شهرستان رستم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در افتتاح با بیان اینکه جامعه عشایری استان سهم بزرگی می تواند در تحولات و موفقیت های برجسته استان داشته باشد افزود: عشایر بازوان توانمند تولید و خود کفایی می باشند که با توجه به حضور خوب و موثر جوانان عشایر می توان شاهد موفقیت های خوبی در خصوص شعار سال یعنی جهش تولید  در استان فارس باشیم .

امام جمعه شهرستان رستم گفت : عشایر سخت کوش و غیور استان همیشه در همه صحنه های انقلاب با هوشیاری در حفظ نظام و انقلاب کوشیده اند و در این خصوص دولت ظرفیت های قانونی خوبی در مناطق عشایری استانی اجرا کرده است

فرماندارشهرستان رستم اظهار داشت :  به گفته رهبر انقلاب اسامی عشایر ذخایر انقلابند و باید عشایر را در هر برهه از زمان حمایت کرد آمادگی خود و مجموعه فرمانداری در ارائه خدمات بهتر به عشایر غیور را اعلام نمود.

گفتنی است افتتاح این پروژه که باحضور نماینده مردم شهرستان رستم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان رستم، امام جمعه، بخشداران و مسئولان شهرستانی تشکیل شدکه شامل حفر یک حلقه چاه آهی، احداث موتورخانه، احداث مخزن ذخیره آب ، اجرای خط انتقال آب، اجرای شبکه توزیع آب ، اجرای شبکه فشار متوسط برق ، خرید و نصب تجهیزات چاه می باشد.

ادامه مطلب ...

افتتاح 64 پروژه عشایری فارس به مناسبت هفته دولت

1399/06/02 - 10:04:23
افتتاح 64  پروژه  عشایری فارس به مناسبت هفته دولت

مدیر کل امور عشایر فارس در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت  از افتتاح  64 پروژه عمرانی در مناطق مختلف  عشایری خبر داد .

روح الله بهرامی با بیان اینکه تعداد 64 پروژه عمرانی به ارزش 120 میلیارد ریال جهت بهره مندی 1145 خانوار عشایری در مناطق مختلف عشایری در سطح استان فارس به بهره برداری  می رسد افزود : با افتتاح این پروژه اشتغالزایی  500 نفر به صورت مستیقم فراهم می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: این پروژه ها شامل حفر و تجهیز چاه ، برق رسانی، احداث ذخیره آب، راهگشایی جاده های عشایری ، احداث آب انبار و غیره می باشد

بهرامی بیان داشت : در مورد افزایش شاخص ها از محل بند 5 قانون ششم تمامی دستگاه های اجرایی مکلف هستند تا شاخص های مربوط به عشایری را افزایش دهند .

وی با توضیح اینکه عمدتاً شاخص های عشایری از متوسط شاخص های روستایی پایین تر می باشد، و ارتقاء شاخص ها کار نسبتاً دشورای است که باید اقدامات زیربنایی اجام شود .

مدیر کل امور عشایرفارس اذعان داشت: 12 هزار کیلومتر راه عشایری در مناطق استان فارس وجود دارد که به شکل تارعنکبوتی است که در سال 5 هزار کیلومتر راهگشایی توسط اداره کل امور عشایر انجام می شود.

بهرامی  درمورد اقدامات صورت گرفته گفت: از نظر شاخص های آب آشامیدنی در مناطق عشایری در  سال 1392 بیست و شش درذصد بوده که در 1399 به 54درصد افزایش، در بحث برخورداری عشایر در مسکن مناسب در سال 1392 پنج درصد که در سال 1392 20 درصد در سایت های اسکان ساماندهی شده، در زمینه سواد در سال 1392 هفتاد و چهار درصد که در ستال 1399 هشتاد و چهار درصد افزایش ، شاخص سوخت فسیلی 65 درصد که در سال 1399 به 100  درصد و شاخص در زمینه راه های مناسب در سال 1392 36درصد بوده که در سال 1399 پنجاه و دو درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عشایر 2 راهبرد اصلی را دنبال می کنیم که اول تلاش برای توسعه شاخص های زندگی عشایر از قبیل بهداشت، آموزش ، مسکن می باشدافزود: راهبرد دوم ایجاد تنوع در اشتغال و تولید عشایر است که پنج محور را دنبال می کنیم که کمک به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی عشایر، کمک در زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی از نمونه آنست و تا پایان برنامه ششم سالیانه 5 درصد در حوزه های پنج گانه تنوع ایجاد گردد.

ادامه مطلب ...

تقدیراز جوان ورزشکار عشایر

1399/05/29 - 13:17:48
تقدیراز  جوان ورزشکار عشایر

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه تقدیر از ورزشکار عشایری در برنامه عصر جدید گفت: رشدوپیشرفت و رسیدن به قله های افتخار برای جوانان سلحشور میهن ایران اسلامی خاصه عشایر غیور ، درعرصه های مختلف بخصوص ورزش میسرنمی شود مگرباهمت وتلاش بی دریغ خود، درابعادمختلف که موجبات پیشرفت وتعالی این عزیزان رافراهم می آورد وباعث شناساندن استعدادهای درخشان می شود.

بهرامی با بیان اینکه در مناطق عشایری فارس در تمام زمینه ها استعداد های نهفته وجود دارد، که هر یک به نوعی باعث درخشش در جامعه عشایری می شود افزود: باید با اهتمام ورزیدن جهت شناسایی استعدادهای درخشان در تمام عرصه ها باعث شویم نام و یاد عشایر در همه جا حک شود و در آینده نزدیک باعث پیشرفت ایران اسلامی شوند .

مدیر کل امور عشایرفارس از تمام دستگاه های اجرایی خواستند از این ورزشکار عشایری حمایت کنند تا بتواند جوانانی مانند خود تربیت و به  جمهوری اسلامی خدمت کنند.

در پایان از آقای افشین حیاتی، جوان عشایر غیور فارس و،  ورزشکار ملی با اهدا لوح تقدیرقدر دانی  به عمل آمد.  

ادامه مطلب ...

بوم گردی وگردشگری عشایری استان فارس

1399/05/28 - 13:28:10
بوم گردی وگردشگری عشایری استان فارس

جامعه  عشایر کوچنده  فارس  به دلیل شیوه زندگی و فرهنگ و سنت های اصیل و ارزشمند و  ارتباط تنگاتنگ  با جاذبه های طبیعی، یکی از جوامع تاثیرگذار در اقتصاد گردشگری می تواند می باشد. در این راستا بوم گردی یا اکوتوریسم در جامعه عشایر، به دلیل اینکه عشایر سالیان سال در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند. موجب رشد و پایداری زیست بوم شده و می توانند در زمینه بوم گردی مشارکت و فعالیت داشته باشند. توجه به داشتن پرتنوع‌ترين جمعيت عشايري در فارس توسعه اين گونه از گردشگري مي تواند به‌عنوان يكي از مزيت‌هاي رقابتي در حوزه صنعت گردشگري باشد.

سنت و فرهنگ جامعه عشاير، کوچ عشایر،  طبيعت بکر و جاذبه های طبیعی و مواهب طبیعی خدادادی  ، شيوه زندگي ، موسيقي و لباس و غذای سنتی ، تولیدات دامی و فراورده های لبنی سالم طبیعی، تولیدات صنایع دستی  با ارزش،  گياهان داروئي وصنعتي وخوراكي موجود در محيط زندگي عشاير همگي مي توانند الهام بخش فعاليتهاي اقتصادي پايدار و زمينه ساز اشتغال مولد و جذب گردشگر بعنوان اشتغال پایدار و مکمل شیوه معیشتی و افزایش درآمد اقتصاد مبتنی بر دامداری باشد. تغيير نگرش به زندگي عشايري و ايجاد تحول در كار كرد اقتصادي جامعه عشايري همراه با حمايتهاي آموزشي وترويجي جهت جذب گردشگر  توسعه پايدار اين جامعه را رقم خواهد زد. در این راستا اداره کل امور عشایراز سال 94 تا کنون بیش از 100  متقاضی گردشگری و بوم گردی در مناطق مختلف مستعد گردشگری و بوم گردی جامعه عشایر را به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری معرفی نموده است که در حال اخذ پروانه و مجوز فعالیت بوم گردی عشایری می باشند. هم اکنون بیش از 20کانون فعال بوم گردی عشایری دارای مجوز  در قالب اقامتگاههای بوم گردی عشایری در نقاط مختلف ییلاقی و قشلاقی مشغول به فعالیت می باشند که دراین زمینه ،  ضمن ایجاد اشتغال در افزایش در آمد خانوارهای عشایری موثر می باشند.

شایان ذکر است عشایر استان با سه ايل بزرگ قشقايي، خمسه ، لر( ممسني وبویراحمد) و 8 طايفه مستقل، یک از جوامع مهم و تاثیر گذار در اقتصاد کشور و رونق گردشگری استان می باشد . اين جامعه با  19 زيست بوم و  27279 خانوار و 147790 نفر جمعیت و  5/12 درصد از عشایر کشور ،  قطب عشایر کشور به‌شمار می‌روند همچنین این جامعه  بیش از 57 هزار متر مربع انواع صنایع دست‌بافت نفیس و فرآورده‌های دامی را تولید و به بازار عرصه می‌کند و با در اختیار داشتن 67 درصد مراتع (7/5 ميليون هكتار) یکی از  جوامع تاثیر گذار در جذب گردشگر و نقش بارزی در تحولات اقتصادی استان از منظر بوم گردی و گردشگری  دارد. لباس‌های رنگی ، صنایع دستی پر طرفدار و کهن، از جاذبه‌‌های جامعه عشایر است که فصول مختلف سال را در ییلاق و قشلاق می‌گذرانند . زندگی عشایری دنیایی هیجان انگیز و پر مشقت دارد. بی‌شک برپایی نمایشگاه‌های ایرانگردی و برنامه‌ریزی برای تورهای ویژه برای تماشای زندگی عشایر در ییلاق و قشلاق بهترین نوع تبلیغ برای گردشگری عشایر خواهد بود. فروش گبه، لبنیات‌، لباس محلی و صنایع‌دستی عشایر به گردشگران موجب توانمند‌سازی اقتصاد  این گروه از اقوام اصیل ایرانی می‌شود . لذا لازم است هماهنگی های لازم توسط دستگاه های متولی گردشگری و بوم گردی ها، دفاتر مسافرتی و هتل ها در خصوص بهره گیری مناسب از این ظرفیت صورت پذیرد و اداره کل امور عشایر فارس آماده هر نوع همکاری و هم یاری می باشد.

ادامه مطلب ...

ضرورت انجام طرح‌های پژوهشی در حوزه جامعه عشایر

1399/05/28 - 10:57:17
ضرورت انجام طرح‌های پژوهشی در حوزه جامعه عشایر

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: جامعه عشایری به خاطر عنصر اساسی "حرکت" و تعامل نزدیک با "محیط‌زیست" وجه تمایز اساسی با جامعه "ایستا و ساکن" روستا و شهر دارد که این خصیصه، نگاه ویژه‌تر، تخصصی‌تر و پژوهش‌گرایانه‌تری را می‌طلبد، که طرح های پژوهشی در حوزه عشایری افزایش یابد.

روح الله بهرامی با بیان اینکه ، جامعه عشایری در کنار جامعه شهری و روستایی سومین جامعه انسانی استان فارس را تشکیل می دهد افزود: این جامعه همچون دو جامعه ذکر شده طیف گسترده ای از خواسته ها و نیازها، پتانسیلها، ظرفیتها،‌ محدودیتها را دارد که برخی شناخته شده و برخی نیاز است بررسی و شناسایی گردد.

وی اظهار داشت:از سال 1392 با استفاده از اعتبارات موضوع "ماده 56 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 1 مصوب سال 1384"، تاکنون 7 طرح پژوهشی با استفاده از اعتبارات یادشده و با مساعدت و همکاری شایسته استانداری محترم و مرکز آموزش و پژوهش‌های توسعه و‌ آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با موضوع های مختلفی چون "فقر اقتصادی، اثرات خشکسالی، استفاده از بیوگاز، کوچ نوین، توسعه گردشگری عشایری، روش‌های گردآوری آب باران در مناطق عشایری" انجام شده و یک قرارداد پژوهشی نیز از محل اعتبارات سال 1398، با مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس با موضوع "معیشت پایدار عشایر و ارتقا تاب‌آوری آنها در شرایط اقلیم" منعقد شده است.

بهرامی بیان داشت: 9 عنوان پژوهشی نیز در راستای محورهای پنج گانه پژوهشی استان در سال 1399، به کارگروه پژوهش و آموزش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اعلام شده است.

مدیر کل امورعشایرفارس افزود: همچنین تفاهم نامه هایی نیز با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس در جهت بهره‌گیری از پتانسیل نظام نوین ترویج کشاورزی و یاوران تولید در راستای علمی‌سازی و دانش بنیان کردن تولیدات عشایری، مبادله شده است.

گفتنی است: تجربه نشان داده است، پژوهش های انجام گرفته در حوزه عشایر نسبت به جامعه روستایی و شهری به لحاظ کمیت، وزن بسیار اندکی دارند که این اداره کل، ضمن دعوت و درخواست از اساتید دانشگاه‌ها،‌ مراکز پژوهشی و پژوهشگران و بویژه دانشجویان عزیز جهت ورود به حوزه پژوهشی عشایر، آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری اعلام می دارد.

ادامه مطلب ...

تامین آب پایدار برای 2300 خانوار عشایری

1399/05/16 - 13:17:12
تامین آب پایدار برای 2300 خانوار عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبر نگارگفت: در سال 99 پروژه تامین آب پایدار  با پیشرفت 90 درصد جهت بهره برداری 2380 خانوار عشایری با اعتباری بالغ بر 22 میلیارد تومان ار بند ه تبصره 4  صندوق توسعه ملی قانون بودجه سال 1398 تامین اعتبار و در تمام مناطق عشایری اجرا گردید.

  روح الله بهرامی با اشاره به جمعیت 147 هزار نفری عشایر فارس در ترکیب سه قومیت ایل قشقایی، خمسه و لر با 11 طایفه مستقل گفت :که اکثریت عشایر به شغل دامداری مشغول هستند .

وی خاطر نشان کرد 67 درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو می باشد، 20 هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر سه میلیون دام سبک را مدیریت می کنند، افزود: در فارس 147 هزار و 274 نفر عشایر معادل 27 هزار و 275 خانوار پنج نفره وجود دارند و عشایر فارس سالانه 57 هزار مترمربع فرش تولید می کنند.

بهرامی اظهار کرد: عشایر در شکل گیری فعالیت های سیاسی،فرهنگی اجتماعی نقش بارزی ایفا کردند و در شکل گیری نظام اسلامی فعالیت داشتند و حاصل این فعالیت تقدیم 2 هزار شهید گلگون کفن به اسلام و انقلاب اسلامی می باشد.

وی اظهار داشت در مناطق عشایری به خاطر محیط باز و رفت و آمد کمتر عشایر به شهرهای بزرگ ، برنامه ریزی جهت تعویق کوچ، توزیع ماسک و ضد عفونی و هشدارهای بهداشتی در مدیریت کوچ، و استقرار اکیپ های بهداشتی در مناطق عشایری، علی رغم غربالگری 120 هزار نفر عشایر خوشبختانه مورد فوتی بر اثر بیماری کرونا گزارش نشده است.  

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه در چهار طرح خدمت رسانی را به عشایر سیار انجام می دهد که یکی از طرح ها عملیات اجرایی اسکان است، تاکید کرد: برای عشایری که علاقمند به اسکان به صورت اختیاری هستند، عملیات تعیین مکان شکل می گیرد و مثل یک روستای جدید درمناطق مرتعی و عرضی خودشان سکنی داده می شوند.

وی با اشاره به اینکه این مکان ها به عنوان «کانون توسعه» مشخص می شوند که 220 کانون مطالعه و طراحی شده است،گفت: 130 کانون توسعه در فارس فعال شده که هفت هزار خانوار در آن زندگی می کنند.

بهرامی با اشاره به طرح آبرسانی به عشایر، گفت: آب رسانی سیار به عشایر علاقمند به کوچ، توسط دولت با 52 دستگاه کامیون تانکر آبرسانی انجام و سالانه 800 هزار مترمکعب آب جهت شرب خانواده های عشایری و دامهای آنها بین عشایر توزیع می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه تامین علوفه و آرد از دیگر خدماتی است که سالانه توسط اتحادیه و شرکت های عشایری انجام می شود که حدود 75 هزار تن علوفه در اختیار جمعیت عشایری قرار می گیرد، اضافه کرد: مدیریت در کوچ، خدمات در کوچ از دیگر برنامه های اداره کل می باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام سرپرستان خانوار عشایر استان عضو تشکل های عشایری است، افزود: مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی عشایر به طور سالیانه رصد می شود.

به گفته بهرامی، یکی از طرح های مهم، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که دام ها پروار بندی می شود و تسهیلات کم بهره برای این حوزه در اختیار عشایر قرار می گیرد که تاکنون 740میلیارد ریال آن جذب شده که در این راستا 189 هزار راس دام سبک پروار شده است و این طرح زمان چرای دام در مرتع را کاهش می دهد و در همین راستا تولید سه هزار و سیصد  هزار تن گوشت قرمز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ترویج انرژی های پاک مهمترین اولویت اداره کل امور عشایرمی باشد که در همین راستا  توزیع حمام های خورشیدی ، فانوس های خورشیدی  و غیره در دستور کار قرار گرفته افزود: همچنین تعداد 117 جایگاه نفت سفید احداث که از این تعداد 112 جایگاه عاملیت شرکت نفت را اخذ نموده و تعداد 99 جایگاه سیلندر توزیع گاز احداث و تحویل شرکت های تعاونی جهت خدمات رسانی کپسول های گاز به متقاضیان عشایر شده است.

بهرامی افزود: اعتبارات ارزش افزوده در قالب 110 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال جهت بهره برداری 600 خانوار عشایری در مناطق عشایری فارس اجرایی شده است.

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت:  سالیانه 57 هزار متر مربع فرش دستباف توسط بانوان عشایری تولید که معادل 44 درصد فرش دستباف استان را تامین می کنند.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری شکل گرفته است، افزود: در سال گذشته به همت دانشگاه علوم پزشکی با همکاری اداره کل امور عشایرفارس شاخص برخورداری بهداشت در عشایر 20 درصد بود که با راه اندازی این کانکس ها شاخص 37 درصد شده است و امسال 19 کانکس بهداشت عشایر تامین شد.

به گفته بهرامی، در حوزه بانوان عشایری 80 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری راه اندازی شده است که حدود 2 هزار نفر از زنان عشایری تحت پوشش این صندوق ها قرار دارند و تسهیلات در اختیار این افراد قرار می دهد که نزدیک به 37 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار صندوق های خرد قرار دادیم که در حوزه اشتغال خانگی، صنایع دستی و گیاهان دارویی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عشایر 2 راهبرد اصلی را دنبال می کنیم که اول تلاش برای توسعه شاخص های زندگی عشایر از قبیل بهداشت، آموزش ، مسکن می باشدافزود: راهبرد دوم ایجاد تنوع در اشتغال و تولید عشایر است که پنج محور را دنبال می کنیم که کمک به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی عشایر، کمک در زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی از نمونه آنست و تا پایان برنامه ششم سالیانه 5 درصد در حوزه های پنج گانه تنوع ایجاد گردد.

ادامه مطلب ...

داشتن یک راه ایمن دغدغه عشایر فارس

1399/05/15 - 10:21:07
داشتن یک راه ایمن دغدغه عشایر فارس

معاون هماهنگی امور اقصادی استانداری فارس بیان داشت: یکی از دغدغه های اصلی جامعه عشایری داشتن یک راه ایمن است وباید تمام دستگاه های اجرایی در عرصه عمل بیایند، ایلراه ها را به سرانجام برسانیم، تا حقی از عشایر ضایع نشود.

ظفر افشون در اولین جلسه شورای عشایری در سال 99 با اشاره به اینکه عشایر ذخایر انقلاب هستند و این را بارها در عمل هم نشان داده و با وابستگی و عمق نگاهشان به انقلاب در بزنگاه های مختلف به داد نظام و مسئولین رسیده اند افزود: همه مسئولان ارشد فارس به نوعی به عشایر بدهکارند و هر کس در این شرایط باید دین خود را ادا کنند، این حداقل ترین کاری است که می توانیم برای آنها انجام دهیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با اشاره به استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی در جهت خدمات رسانی بهتر به جامعه عشایری بر بهره مندی عشایر از فضاهای ورزشی مناسب در سایت های اسکان هدایتی و سایت های خودجوش تاکید کرد، سایت های اسکان بالای ده هزار هکتار فضای ورزشی داشته تا جوانان غیور عشایر از تمام امکانات ورزشی استفاده کنند.

افشون اظهار داشت: هر عشایر در طول سال پروتیئن 16 نفر شهروند را تامین می کند و این نشان از عمق زحمتی است که در طول سال این قشر از جامعه متحمل می شوند، لذا مصوبات این جلسه را با احساس مسئولیت مضاعف پیگیری تا عشایر به آرامش نسبی برسند .

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن تشکراز همراهی و همدلی مدیران دستگاه های اجرایی گفت: جلسات شورای عشایر یکی از ظرفیت های قانونی جهت پیگیری مسائل و مشکلات جامعه عشایری است که می تواند به ارائه خدمات بهتر و به ارتقای وضعیت معیشت به جامعه عشایری کمک کند.

بهرامی با ارائه گزارشی از مصوبات جلسه قبل و پیگیری های صورت گرفته با اشاره به تعیین تکلیف  مسیر ایلراه غرب شیراز که در طول سال مشکلات زیادی برای عشایر ایجاد  شده افزود: تعریض و اصلاح کمربندی در عرض 3 متر به طول 2500 متر در حاشیه جاده کمربندی ، علامت گذاری و نصب تابلوهای راهنمایی، اصلاح و تسطیح ورودی دهانه پل جاده کمربندی و اجرای دیواره فنس کشی جهت پیشگیری از ورود دام به فضای سبز بین دوخط جاده کمربندی از جمله مواردی می باشد که با اجرا شدن آن به مشکلات عشایر در این حوزه کمک شایانی می کند.

 

 

 

ادامه مطلب ...

تاکید بر راه اندازی مجتمع دامداری در جامعه عشایری

1399/05/05 - 14:02:10
تاکید بر راه اندازی مجتمع دامداری در جامعه عشایری

نماینده مردم شهرستان های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مطالبات مهم جامعه عشایری ساخت مجتمع دامداری می باشد، بر راه اندازی آن در جامعه عشایری تاکید کرد، و در ادامه افزود:یکی از بخش های اثر گذار در تحقق اهداف سال جهش تولیددامداران عشایری هستند که علاوه بر تامین نیاز جامعه و منطقه در زمینه اشتغال پایدار برای استان نیز نقش موثری دارند.

محمد جواد عسکری اظهار داشت: با توجه به هزینه پایین و تولیدات بالای دام جامعه عشایر ساخت این مجتمع ها الزامی می باشد.  

وی بر خدمات رسانی مطلوب به جامعه عشایری تاکید کردو درادامه بازدید از مناطق عشایری شهرستانهای داراب و زرین دشت با اشاره به ویزگی های بارز جامعه عشایری، گفت: آماده هرگونه همکاری در جهت ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشاری هستیم.

مدیر کل امور عشایر فارس در دیدار با نماینده مردم شهرستان های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی اشتغال پایدار و تنوع بخشی به اشتغال عشایر را از دیگر برنامه های سازمان امور عشایر برشمرد و ابراز امیدواری کرد با توجه به زیر ساخت های آن بتوانیم مشکلات و معظلات این جامعه را حل نماییم .

 روح الله بهرامی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید ظرفیت های قانونی خوبی در جهت افزایش معیشت عشایری دیده شده از بذل توجه و حسن نظر دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تشکر کرد.

وی افزود: تسهیلات خشکسالی و تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز که از سنوات قبل آغاز شده بود در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی، آب شرب انسان و دام، بهداشت و بیمه دام، تسهیلات،مجتمع دامداری وصندوق های خرد زنان عشایری را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و پیگیری های لازم بعمل آید.

ادامه مطلب ...

راه اندازی طرح CBR افراد دارای معلولیت در جامعه عشایری

1399/05/04 - 12:58:19
راه اندازی طرح CBR افراد دارای معلولیت در جامعه عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: در راستای اجرای قانون حمایت  از حقوق افراد دارای معلولیت و به منظور گسترش  ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه طرح  CBR  افراد دارای معلولیت عشایر راه اندازی شد .

روح اله بهرامی بیان داشت: با پیگیری اداره کل امور عشایر و همکاری اداره کل بهزیستی استان فارس ، توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR  برای توانخواهان جامعه عشایری راه اندازی و تاکنون تعداد 1600 توانخواه عشایری شناسایی و خدمات لازم به آنها ارایه می گردد.

وی افزود : این تفاهم نامه چهارجانبه مابین اداره کل امور عشایرفارس، اداره کل بهزیستی،  آموزش و پرورش عشایر و سپاه عشایر استان جهت ارائه خدمات به جامعه عشایری و حل مشکلات معلولین منعقد و امضاء گردید.

مدیر کل امورعشایر فارس هدف از امضاء این تفاهم نامه را شناسایی، نیازسنجی و ارائه خدمات آموزشی، توانمندسازی و خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه به جامعه عشایری دانست و ابراز امیدواری نمود با توجه به نیاز جامعه عشایری به این طرح بتوانیم با همکاری و همدلی که بین دستگاه های مربوطه این اداره کل بهزیستی،  طرح را عملیاتی کنیم و اثر بخشی آن را در ارتقاء وضعیت معلولین در خانوارهای عشایری ببینیم .

ادامه مطلب ...

اجرای مطالعات نیمه تفصیلی پروژه های بند انحرافی و کانال انتقال آب کشاورزی در مناطق عشایری

1399/04/29 - 14:12:25
اجرای مطالعات نیمه تفصیلی پروژه های بند انحرافی و کانال انتقال آب کشاورزی در مناطق عشایری

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: از مطالعات نیمه تفصیلی بند انحرافی و کانال انتقال آب کشاورزی در مناطق عشایری  از جمله تنگ پدونه شهرستان بوانات و منطقه عشایری کشتیر ممسنی با استفاده از اعتبارات ملی سازمان امور عشایر ایران و از طریق ارجاع کار به بخش خصوصی خبر داد.

روح اله بهرامی اظهار داشت: مطالعات منطقه تنگ پودنه شامل مطالعات پایه و مطالعات جانمایی، طراحی و نقشه‌برداری تاسیسات مورد نیاز طرح بود که با توجه به الگوی کشت باغی موجود (سیب و گردو)، اقلیم و نوع و میزان بارش‌های منطقه، ترکیبی از آبیاری ثقلی و سیستمهای نوین آبیاری آب‌اندوز مدنظر قرار گرفت و در حال حاضر اسناد مناقصه طرح آماده بوده و با تامین اعتبار لازم، عملیات اجرایی نیز انجام خواهد پذیرفت.

وی افزود: منبع برداشت آب این پروژه چشمه سارات موجود در منطقه و یک حلقه چاه کشاورزی بوده و خط انتقال آب کشاورزی، شامل سه کانال به طول حدود 3 کیلومتر می باشد که مساحتی در حدود 55 هکتار زمین کشاورزی متعلق به 28 بهره‌بردار عشایری تیره مهدوی از ایل عرب را تحت پوشش قرار می‌دهد.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه فعالیت کشاورزی در کنار تولید فراورده‌های دامی، بخش دیگری از اقتصاد تولیدی جامعه عشایر استان فارس است افزود: عشایرسالانه حدود 260 هزار تن انواع محصولات باغی، زراعی و گیاهان دارویی را تولید و عرضه می‌نمایند که  بیانگر پتانسیل بالقوه و بالفعل این جامعه در اشتغال و تولید، پیشگیری از مهاجرت و حاشیه‌نشینی در مناطق شهری و روستایی  است.

بهرامی بیان داشت: در راستای "آیین‌نامه ساماندهی عشایر" و لزوم توجه به ابعاد اقتصادی کانونهای اسکان و ایجاد اشتغال و معیشت پایدار عشایر پس از یکجانشینی، مطالعات مربوط به بند انحرافی و کانال انتقال آب کشاورزی توسط اداره کل امور عشایر استان فارس انجام گرفته است و امید است سایر دستگاه‌های اجرایی با توجه به تکالیف متعدد قانونی پیش‌بینی شده، نسبت به ارائه خدمات بیش از پیش به جامعه تولیدگر عشایر اهتمام ورزند.

ادامه مطلب ...

مسائل جامعه عشایری باید از طریق دستگاههای اجرایی پیگیری شود.

1399/04/29 - 14:09:19
مسائل جامعه عشایری باید از طریق دستگاههای اجرایی پیگیری شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس اذعان داشت: مسایل و مشکلات جامعه عشایری باید از طریق دستگاههای اجرایی استان پیگیری شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با تاکید بر توسعه و سال جهش تولید عشایر را به عنوان سرمایه کشور خواند و افزود: برای استفاده از تمام ظرفیت و پتانسیل های جامعه عشایر باید مسائل و مشکلات این جامعه را حل و این قشر را مورد حمایت قرارداد.

رئیس کل دادگستری در استان فارس در ادامه افزود: مسایلی که نیاز به آیین نامه ها و دستور العمل ها میباشند به قوه قضائیه ارجاع خواهند شد.

مدیر کل امورعشایرفارس در راستای اجرایی کردن مصوبات سفر ریاست محترم قوه قضاییه  با اشاره به سیمای جامعه عشایری فارس گفت: تنوع شرايط موجود در استان فارس موجب سازگاري و شكل گيري بزرگترين جامعه عشايري كشور در اين استان شده که در واقع قطب عشاير كشور محسوب مي شود.

روح اله بهرامی با بیان اینکه جامعه عشاير استان فارس با جمعیتی بالغ بر 148 هزار نفر جمعیت ، مشتمل بر 27 هزار خانوار که بیشترین نقش را در تولید کشور ایفا می‌کنند، افزود: عشایر در همه عرصه ها از جمله  مبارزه، مقاومت، ایستادگی و تولید کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته است.

وی بیان داشت : مسایل و مشکلات مطروحه جامعه عشایر از جمله مراتع، ایل راه ها، اسکان، آنتن دهی تلفن همراه، بیمه اجتماعی، امنیت و تعلیم و تربیت عشایر باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرد تا از تمام ظرفیت بالقوه عشایر استفاده شود.

گفتنی است جلسه بررسی مصوبات سفر ریاست محترم قوه قضائیه به استان فارس در حوزه عشایر به ریاست مدیر کل محترم دادگستری استان فارس و با حضور مدیران کل امور عشایر، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نوسازی مدارس، فرماندهی نیروی انتظامی، صندوق بیمه روستائیان و عشایر، فرماندهی سپاه عشایر و مدیریت آموزش و پرورش عشایر سیار در سالن جلسات دادگستری استان فارس برگزار گردید.

ادامه مطلب ...

اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

1399/04/12 - 12:18:23
اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

مدیر کل امورعشایرفارس گفت: در راستای اجرایی کردن مصوبات سفر ریاست محترم قوه قضاییه  اولین شورای حل و اختلاف ویژه عشایر در شهرستان مرودشت راه اندازی شد.

 روح الله بهرامی بیان داشت : شهرستان مرودشت یک شهرستان 4 فصل عشایری، هم چنین چهارراه تردد عشایر شهرستان های شمالی و جنوبی استان در فصل کوچ بوده و میزبان جمعیت بالغ بر 8 هزار نفر از عشایر ایل خمسه و قشقایی در خود جای داده که با پیشنهاد رئیس اداره امور عشایر مرودشت و موافقت ریاست دادگستری شهرستان این شورای راه اندازی شد، که تمامی مسائل عشایر شامل حل و اختلافات فردی و قومی در این شورا مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

وی  با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین اداره امور عشایر و دادگستری شهرستان مرودشت برای راه اندازی شورای حل و اختلاف ویژه عشایر برای اولین بار در استان گفت: با راه اندازی این شورا کاهش مراجعات عشایر به دادگستری شاهد خواهیم بود، که این مسئله باعث احیای فرهنگ ریش سفیدی برای حل و فصل مشکلات عشایری خواهد شد.

مدیرکل امورعشایرفارس سرعت بخشی و رسیدگی به بحث های عشایری و حل و فصل مشکلات آنان، عدم تشکیل پرونده های قضایی ، واگذاری حل و مشکلات به ریش سفیدان و معتمدین عشایر از اهداف راه اندازی شورای حل و اختلاف در شهرستان مرودشت است

 

ادامه مطلب ...

توزیع بیش از 15 هزار تن جو در بین عشایر فارس

1399/04/10 - 09:27:24
توزیع بیش از 15 هزار تن جو در بین عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: برای تامین نیاز سه میلیون دام عشایر بیش از 15 هزار تن جو خریداری و در بین عشایر استان توزیع شده است.

روح الله بهرامی اظهار داشت: امسال به دلیل مطلوب بودن کشت جو و با توجه به اهمیت حفظ دام و نیاز دام عشایربه این محصول 14 شرکت تعاونی و اتحادیه عشایری استان آمادگی خرید جو را اعلام وسعی شده جو از منابع داخلی و از محصولات کشاورزان استان خریداری تهیه و در بین عشایر توزیع گردد.

وی با اشاره به نقش عشایر در گردش اقتصاد کشور گفت: در همین راستا طی دوره سه ماهه نخست سال جاری هفت هراز100 تن جو داخلی و هشت هزار و 257 تن جو خارجی توسط مجموعه اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری خریداری و بین عشایر توزیع گردیده است.

مدیر کل امور عشایر فارس عنوان کرد: این اقدام با هدف تنظیم بازار این نهاده ها، افزایش تولید گوشت قرمز و کاهش هزینه عشایر و همچنین افزایش درآمد خانوارهای عشایری انجام شده است.

 

ادامه مطلب ...

افتتاح پایگاه اطفا حریق عشایری در فارس

1399/04/08 - 11:04:15
افتتاح پایگاه اطفا حریق عشایری در فارس

مدیرکل امورعشایرفارس گفت: اولین پایگاه اطفا حریق عشایری درمنطقه عشایری کنج کائدی شهرستان مرودشت افتتاح شد.

روح الله بهرامی بیان داشت: با توجه به بارندگی های سال گذشته و ابتدای سال جاری عرصه های منابع طبیعی از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار بوده که با گرم شدن هوا خطر وقوع آتش سوزی در مراتع افزایش یافته، که تاکنون نیز چندین فقره آتش سوزی در مناطق مختلف عشایری استان فارس رخ داده، که در این خصوص عشایر منطقه در اطفا حریق سهم موثری داشته اند.

وی افزود: در راستای حفاظت و توسعه از عرصه های منابع طبیعی با عنایت به هماهنگی صورت گرفته از طریق همیاری عشایر منطقه کنج کائدی یک دستگاه دمنده خریداری و تعدادی آتش کوب و بیل نیز توسط اداره منابع طبیعی شهرستان در اختیار عشایر قرار گرفته است .

مدیرکل امورعشایرفارس اظهار داشت: ازجمله مزایای تشکیل شدن این پایگاه اطفاء حریق محافظت از مراتعی که در اختیار عشایر قرار گرفته، کاهش اطفا آتش سوزی های عمدی و سهوی مزارع کشاورزی منطقه که مشکلات عدیده برای عموم مردم بوجود آورده است نیز میشود.

گفتنی است این پایگاه در منطقه بوم گردی عشایری با حضور بخشدارمحترم سیدان ومسئولین ادارات مربوطه افتتاح گردید.

ادامه مطلب ...

اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات جهت حمایت از عشایر فارس

1399/04/03 - 14:10:45
اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات  جهت حمایت از عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از اختصاص 71 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر فارس در سال 98 خبر داد.

روح الله بهرامی با اشاره به اینکه جامعه عشایر فارس با داشتن بیش از سه میلیون راس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد و تامین نیازهای پروتئینی جامعه دارد افزود: در این راستا برای تقویت بنیان تولید عشایر تسهیلات زنجیره گوشت قرمز در اختیار عشایر قرار گرفت تا زمینه اشتغال برای خانواده، بهبود معیشت و افزایش درآمد برای این جامعه مولد و کم توقع فراهم شود.

مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت:  در سال 1398 از محل صندوق توسعه ملی بند ب تبصره 52، مبلغ 55 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد ده درصد با عاملیت بانک کشاورزی به استان فارس اختصاص یافت که خوشبختانه با استقبال خوب بهره برداران و همکاری بانک کشاورزی و بهره گیری از سهم سایر استان هایی که امکان جذب  برای آنها فراهم نبوده جمعاً شصت میلیاردو 780 میلیون تومان با جذب 109 درصد صورت گرفته است.   

وی بیان داشت: تسهیلات خشکسالی از ماده 10 و12 به مبلغ ده میلیارد و 320 میلیون تومان برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از خشکسالی به این جامعه  اختصاص یافته، که این تسهیلات در قالب شرکت های تعاونی عشایری ، مدیریت بحران، گیاهان دارویی و صندوق خرد زنان که با جذب صد درصد در اختیار عشایر قرار گرفته است.

روح الله بهرامی افزود:در سال 1399 در صورت تامین  اعتبار، این تسهیلات با شرایط ذکر شده به جامعه هدف پرداخت خواهد شد.  

ادامه مطلب ...
1234567
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top