سه شنبه 5 بهمن 1400
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

بهره برداری از 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان در ایام ا... دهه فجر

1400/10/29 - 10:27:49
بهره برداری از 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان در ایام ا... دهه فجر

بهرامی: در ایام ا... دهه فجر 4 پروژه بزرگ به ارزش 10 میلیارد تومان جهت استفاده 270 خانوار عشایری به بهره برداری میرسد

روز گذشته جلسه ای با محوریت کمیته عشایری بزرگداشت ایام ا... دهه فجر در اداره کل امور عشایر فارس برگزار گردید.

بهرامی در این جلسه گفت: خدا را شاکریم خداوند متعال توفیق عنایت داشته است که خدمتگزار مردم علی الخصوص عشایر استان باشیم و امیدواریم در مسیر خدمت به مردم رهروان درست و خوبی برای راه شهیدان نظام مقدس کشور باشیم.

وی در ادامه افزود بر اساس دستورالعمل کارگروه روستایی و عشایری بزرگداشت ایام ا... دهه فجر انقلاب اسلامی باید در این فرصت مناسب دستاوردهای خود را در خدمت به مردم بروز و اطلاع رسانی و بر همین اساس جوامع هدف خدمتگزاری را در جریان تمامی طرح هایی که بجهت رفاه حال آنها صورت پذیرفته قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب تاکیداتی داشته اند گفت یکی از مسائل و موضوعات مدنظر گام دوم انقلاب که با آن تاکید ویژه ای شده است سبک زندگی صحیح اسلامی است وظیفه داریم باتوجه به روزهای پیش رو نحوه صحیح زندگی ایرانی اسلامی را مدنظر قرار داده، الگوسازی و ترویج نماییم.

وی در ادامه سخنان گفت به این موضوع اشاره کرد که یکی دیگر از وظایف ما در این ایام شناخت تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی است تا در ادامه مسیر خدمت رسانی عقب ماندگی ها و ضعف ها شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام کنیم بعنوان مثال باید تشخیص دهیم در کدامین بخش های خدمت صادقانه به جامعه های هدف همچون اقتصاد، فرهنگ، خانواده، اجتماع و... ضعف هایی داریم و در اسرع وقت آنها را رفع و هموار نماییم، وی در ادامه گفت یکی از راه ها و مباحثی که بات استفاده صحیح از ان میتوان مسیر خدمات و اطلاع رسانی را تسهیل کرد سیاست گذاری رسانه ای و استفاده از فضای مجازی حاکم بر جامعه می باشد.

مدیرکل امور عشایر فارس در ادامه افزود این اداره کل در ایام ا... دهه فجر برنامه های بسیاری را در دستور کار خود قرار داده است که مهمترین آنها افتتاح و بهره برداری از 4 پروژه بزرگ عشایری به مبلغ 10 میلیارد تومان جهت استفاده 270 خانوار عشایری می باشدو همچنین سرکشی از خانواده های شهدا، گلباران و غبارروبی قبور مطهر شهدا و حضور یکپارچه عشایر استان در راهپیمایی 22 بهمن از دیگر برنامه های این اداره کل می باشد.

لازم به ذکر است در این جلسه حاج آقا شهوندی نمایندگی ولی فقیه در امور عشایر فارس، سرهنگ نادری منش از سپاه عشایر، سرکارخانم بهمنی از آموزش و پرورش عشایر، و همکاران اداره کل امور عشایر فارس حضور داشتند.

ادامه مطلب ...

پرداخت بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان فارس

1400/10/25 - 13:13:10
پرداخت  بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان  فارس

پرداخت  بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز و مدیریت بحران به عشایر استان  فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از پرداخت بیش از 36 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه طرح زنجیره تولید گوشت قرمز و کمک به خسارت دیدگان خشکسالی مدیریت بحران ماده 10 و 12 با عاملیت بانک کشاورزی به عشایر سیار استان خبر داد.

بهرامی اظهار داشت: ازسال 1400 نسبت به لیست ابلاغی مدیریت بحران تاکنون با جذب چهار میلیارد تومان توسط 157 نفر با 100 درصد جذب و تسهیلات زنجیره گوشت قرمز با اعتباری بالغ بر 32 میلیارد و هشتصد میلیون توسط 449 نفر با 98 درصد جذب صورت گرفته و از این بابت جزء استان ها پیشرو در این حوزه بوده ایم.

وی افزود :تسهیلات پرداختی به عشایر در راستای رسالت پشتیانی تولید و همچنین ایجاد و تثبیت اشتغال در جامعه عشایر با هدف پیشگیری از مهاجرت پرداخت می گردد.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه جامعه عشایری همواره در فرایند توسعه ای کشور نقش به سزایی دارد افزود: تاکنون اقداماتی از قبیل خرید دام حذفی توسط شرکت پشتیبانی امور دام و تامین علوفه برای نگهداری دام مولد و همچنین امکان صادارات دام از استان و تسهیلات که باعث اشتغال و رونق زندگی این جامعه صورت گرفته است.

 

ادامه مطلب ...

حمایت از عشایر با صادرات دام

1400/10/25 - 09:58:49
حمایت از عشایر با صادرات دام

ریئس سازمان جهاد کشاورزی فارس  گفت: فلسفه صدور مجوز صادرات دام عشایر حمایت از عشایر در شرایط خشکسالی، بهبود بازار خرید و فروش دام بود.

مجتبی دهقانپور در این جلسه تاکید کرد براساس اهداف صادرات دام، نظارت و کنترل در خصوص خرید دام از عشایر توسط اتحادیه تعاونی های عشایری در دستور کار قرار گیرد افزود: درخصوص پرداخت مطالبات عشایر فروشنده دام تضامین و اقدامات لازم بعمل آید.

 مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایران در جلسه بررسی روند صادرات دام در استان بیان داشت: سیاست های مهم دولت و وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از دام عشایر و در راستای کاهش اثرات خشکسالی شامل خرید حمایتی دام مازاد، تامین علوفه دام مولداست.

 خرم اظهار داشت: صدور مجوز صادرات 150 هزار راس دام عشایر می باشد که در این مرحله در استان فارس در خصوص صادرات دام عشایر قرارداد صادرات 45 هزار راس دام با شرکت های مجری بر اساس دستورالعمل صادرات دام منعقد گردیده است.

بیات مدیرکل امور تعاونی های سازمان امور عشایر بیان داشت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی به منظور نظارت بر کیفیت صادرات دام در استان ها کمیته ای باحضور رئیس اداره تعاونی ها، رئیس اداره حراست و رئیس اداره امور عشایر شهرستان مربوطه تشکیل و در خصوص بررسی فرآیند دام خریداری شده به منظور صادرات راستی آزمایی و مستند سازی بعمل آید.

ادامه مطلب ...

سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری شهرستان نورآباد

1400/10/22 - 11:21:02
سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری شهرستان نورآباد

مدیر کل امور عشایر فارس و هیئت همراه به منظور بازدید از مناطق عشایری نورآباد به این شهرستان سفر کرد.

روح الله بهرامی در بازدید از شهرستان نورآباد بر اجرای طرح دامدار کارت تاکید کرد و افزود: دامداران می توانند با مراجعه به بانک کشاورزی جهت تهیه دامدار کارت مراجعه کنند که این کارت در جهت تامین علوفه تا سقف 50 میلیون تومان شارژ خواهد شد که شارژ دامدار کارت بستگی به تعداد راس دام دارد.

 وی اظهار داشت: عشایر دامدار باید در سامانه هویت گذاری کشور ثبت نام و تا 166 راس و به ازای هر راس دام سبک مبلغ 300 هزار تومان در قالب تسهیلات زنجیره با بازپرداخت یک ساله از این تسهیلات استفاده کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس: بهره وری و افزایش راندمان تولید را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر ایران در دامداری عشایر دانست که دولت تمام قد از آن حمایت می کند و با تامین نهاده های دامی وبا استفاده از ظرفیت اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان دام مولد عشایر صادر و سعی بر ارتقاء توان اقتصادی جامعه عشایری را دارد.

بهرامی با بیان اینکه خشکسالی های بی سابقه در چند سال اخیر مشکلاتی برای عشایر را در پی داشته چرا که زندگی عشایر بستگی به طبیعت داردو با توجه به این که  80 درصد درآمد عشایر از دامداری است بنابر این توجه جدی برنامه ریزی به این حوزه می تواند موثر باشد افزود: در این راستا سازمان امور عشایر ایران با اقداماتی از قبیل تشکیل کمیته خشکسالی در مدیریت بحران اقداماتی از قبیل خرید دام حذفی، فراهم کردن زمینه صادرات، تهیه علوفه برای دام مولد و خوراک دام ، تسهیلات بانکی در قالب زنجیره گوشت قرمز و خشکسالی تخصیص به عشایر برای عشایر در نظر گرفته که کمک شایانی به عشایرمی شود.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی،دامدار کارت، تهیه نهاده های دامی، راه های عشایری ، آب شرب انسان و دام، بهداشت را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و پیگیری های لازم بعمل آید.

 

ادامه مطلب ...

باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

1400/10/14 - 13:55:47
باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

بهرامی مدیرکل امور عشایر فارس:

باتوجه به نزول رحمت الهی و بارش های اخیر، اثرات خشکسالی در حوزه عشایر وجود دارد

مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه بررسی و تامین آب شرب 2 سایت اسکان عشایری مصوب شورای برنامه ریزی استان در شهرستان مهر گفت: تسریع در صدور مجوز برای تامین آب عشایر متقاضی اسکان ضرورت دارد. همچنین وی پیگیری مراجع ذیربط مثل سازمان آب منطقه ای و آبفای استان برای حل مشکلات موجود را امیدبخش خواند.

وی در ادامه گفت با تعیین و تکلیف مجوزهای قانونی چاه قطعا اداره کل امور عشایردر خصوص تجهیز و احداث خطوط انتقال از محل منابع ملی اقدام خواهد کرد.

ادامه مطلب ...

تجلیل از رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایر فارس در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان فارس

1400/10/14 - 08:55:05
تجلیل از رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایر فارس در مراسم تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان فارس

همزمان با هفته‌ی پژوهش، مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر استان فارس با حضور مسؤولان، استادان و پژوهشگران استان برگزار شد. 

 مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر استان فارس، ازسوی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز با همکاری استانداری فارس و دیگر نهادهای استان با حضور دانشمندان، استادان و پژوهشگران برگزار و از پژوهشگران برتر تقدیر شد.

در این مراسم چهار جایزه علمی مجمع خیران نخبه پرور فارس نیز به چهارتن از پژوهشگران اعطا شد.

در این مراسم رزمجو، مدیر اجرایی ستاد هفته پژوهش و فناوری استان فارس با بیان اینکه هفته پژوهش در دو سطح ملی و استانی برگزار می‌شود و در استان فارس، علاوه‌بر این در سطح شهرستانی نیز برگزار شده است، توضیح داد: هر روز در هفته‌ی پژوهش نیز یک نام به خود گرفت تا هفته‌ی پژوهش با برنامه‌های متناسب برنامه‌ریزی شود.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز به‌عنوان سخنران پایانی مراسم معرفی پژوهشگران برتر استان فارس با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری درباره دانشگاه  شیراز که دارالعلمی در دارالعلم است، اظهار داشت: توانمندی در استان فارس در زمینه‌ی علمی و پژوهشی بسیار زیاد است و باید از بالقوه به‌صورت بالفعل در بیاید.

وی با اشاره به رتبه نخست استان فارس در زمینه علم و پژوهش در میان استان‌های کشور خطاب به اساتید دانشگاه حاضر در جلسه گفت: این رتبه حاصل زحمات شما بوده است که به‌خوبی منعکس شده و منجر به کسب این رتبه شده است.

ایمانیه تصریح کرد: به آینده‌ی استان با وجود دانشگاه‌ها و حضور استادان و پژوهشگران توانمند امیدوارم و شما هم کمک کنید که استان فارس در قله علمی قرار داشته باشد و قرار بگیرد.

در پایان این مراسم از ۵۷ نفر از پژوهشگران و فناوران برتر استان فارس تجلیل شد که لازم به ذکر است سعید صالحی رئیس اداره مطالعات اداره کل امور عشایری منجمله پژوهشگرانی بودند که به پاس تلاش ها و پژوهش هایشان مورد تقدیر قرار گرفتند.

ادامه مطلب ...

عیادت مدیران و کارکنان اداره کل امور عشایر فارس از جانبازدفاع مقدس

1400/10/14 - 08:48:49
عیادت مدیران و کارکنان اداره کل امور عشایر فارس از جانبازدفاع مقدس

به مناسبت سالگرد شهادت مظلومانه سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مدیرکل امور عشایر فارس به همراه چند تن از مدیران و کارکنان این اداره کل، در منزل جانباز 8سال دفاع مقدس حاج علی اصغر چالیک دیدار و عیادت کردند.

بهرامی مدیرکل امور عشایر فارس در حاشیه این دیدار گفت: با فرا رسیدن سالگرد شهادت مظلومانه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی بر خود تکلیف دانستیم که با حضور در در منزل این جانباز گرانقدر که به تازگی طول درمان جراحات حاصل از جنگ تحمیلی گذرانده اند دیدار و یاد وخاطره این بزرگ مردان را که روزی مردانه در برابر تمام ناجوانمردان دنیا ایستادند و اجازه ندادند یک وجب از خاک این کشور مورد تصرف دشمن قرار گیرد را گرامی بداریم.

وی افزود: این عزیزو همچنین تمام همرزمان ایشان که امروز توفیق حضورشان برای ما در جامعه حاصل شده است، شهیدان زنده ای هستند که باید قدردان آنها باشیم.

مدیرکل امور عشایر فارس اضافه کرد: این بزرگواران پیگیری آرمان خود را به قیمت سال‌ها تحمل رنج وبیماری ناشی از جراحات حضور در میدان های نبرد به جان خریدند و آن روزها این عزیزان با بذل جان، مال و آبروی خود برای بقای ما کم نگذاشتند و امروز وظیفه همه مسئولین ومردم است که جانبازان را تاج سر خود قرار داده و اجازه ندهند که با کمبودها وکم مهری ها غم برچهره واشک در چشمان بزرگمردان این سرزمین حلقه زند.

بهرامی گفت: سرکشی و عیادت از این ولی نعمتان نباید به ایام و مناسبت‌های خاص همچون هفته دفاع مقدس ختم شود، بلکه مسئولین در هر مسند و جایگاه باید اولویت برنامه‌ای خود را توجه به این عزیزان قرار دهند.

ادامه مطلب ...

خانه خلاقیت عشایری در استان فارس راه اندازی خواهد شد

1400/09/15 - 14:20:04
خانه خلاقیت عشایری در استان فارس راه اندازی خواهد شد

نشست ریاست و معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با مدیرکل امور عشایر فارس جهت بررسی و امکان سنجی انعقاد تفاهم نامه ایجاد خانه خلاقیت با محوریت ایده ها و تولیدات عشایری استان برگزار شد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره و تاکید بردو راهبرد اساسی مدنظر امور عشایر فارس که شاخص کیفیت توسعه زندگی و تنوع در تولید و اشتغال عشایر بوده و همچنین پنج محور تنوع در اشتغال عشایری منجمله بومگردی و گردشگری، صنایع دستی، شرکت های دانش بنیان، زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی می باشد گفت: باید تمام توان خود را در جهت رسیدن به نقاط تعالی و رشد حداکثری بکار برد لذا در این راستا از تمامی ظرفیت ها و تفاهم نامه های مشترک با سازمان ها، ادارات و به خصوص دانشگاه ها که پایگاه علم و فناوری هستند حمایت می کنیم.

بهرامی اظهار داشت:  فناوری های نوین باید در دسترس عموم مردم وجامعه عشایری استان قرار گیرد و با توجه به اینکه عشایر استان فارس دارای افراد تحصیل کرده و دانش آموخته زیادی است که تجربه گذشتگان خود را حفظ و در تلاش برای بروزرسانی آنها با زندگی امروز هستند و وظیفه ما است با در اختیار گذاشتن پتانسیل های موجود در به خصوص دانشگاه ها والبته با حفظ سنت ها و شاکله زندگی عشایری، آنها را به سمت استفاده از فناوری های نوین در جهت افزایش کیفیت زندگی شان سوق دهیم.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با توضیح اینکه رویکرد موجود در جامعه این است که امور عشایر متولی جامعه عشایری می باشد که این جامعه حافظ سنت و فرهنگ های اصیل ایرانی است گفت با توجه به پتانسیل های علمی و عملیاتی دانشگاه ها در نظر دارند همچون تفاهمنامه ها منعقد در گذشته با تبادل نظر درخصوص مفاد تفاهم نامه ای جهت پیش بینی زمینه های بیشتر همکاری و بهره گیری از توان علمی دانشگاه در تامین خدمات به روز به جامعه عشایر و حرکت در مسیر علمی سازی و دانش بنیان کردن ایده ها و فعالیت های عشایر صورت پذیرد.

قائدی در ادامه گفت نظر بر این است با توجه به بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته طرحی با نام خانه خلاقیت عشایری راه اندازی شود تا در این مجموعه عشایری که دارای ایده های کاربردی و عملیاتی هستند با حصور اساتید و مشاورین علمی طرح را بررسی و در صورت امکان با حمایت های مادی و معنوی بتواند این طرح ها و ایده های عشایری را با ادغام علوم و فناوری های جدید به مرحله تولید رساند.

در حاشیه این نشست و در راستای تفاهم نامه منعقده بین اداره کل امور عشایر فارس و دانشگاه آزاد اسلامی فارس در سال 1399؛ قرارداد مشاوره پژوهشی با موضوع ژئوفیزیک چاههای تامین آب آشامیدنی در پنج منطقه عشایری استان امضا و مبادله شد.

گفتنی است در سال های قبل نیز تفاهم نامه هایی با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در ابعاد مختلف تنظیم و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ادامه مطلب ...

سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست

1400/09/08 - 09:43:20
سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست

سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امورعشایر فارس با بیان اینکه زندگی عشایری جزء هویت و تاریخ اقصی نقاط کشور است، سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست افزود:  عشایر و زندگی عشایری به علت پیشینه و ویژگی های اجتماعی، فرهنگی، نوع معیشت و اقتصاد تولیدی مبتنی بر کوچندگی است.

مهدی میزبان تصریح کرد: کشور ایران با ویژگی های جغرافیایی خیلی متنوع زندگی عشایر را با الگوها و شیوه های مختلفی روبه رو شده و این زندگی با تمام فراز و نشیب ها استمرا پیداکرده است .

وی بیان کرد: عشایر و زندگی عشایری همراه  با کوچ کمترین هزینه را برای کشور دارند و در شرایط کنونی هر عشایر کوشت مورد نیاز 20 نفر را در جامعه تولید می کند و هیچ گروه اجتماعی دارای چنین نقش اقتصادی در کشور نمی باشد.

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: گردشگری عشایری باید جامعه محور باشد و در یک چهارچوب و یا الگویی باشد که سود حاصله از این بوم گردی ها  بیشتربرای عشایر باشد.

وی افزود: اغلب بوم گردی ها در گوشه یا خارج از محل استقرار عشایر است و باید به نحوی برنامه ریزی شود تا سود گردشگری بیشتر شامل عشایر شود و زندگی آن ها رونق داده شود .

میزبان اذعان داشت: تدابیر زیادی برای اینکه عشایر  در این خشکسالی ها کمتر زیان ببیند از طرف سازمان دیده شده است که از جمله آن می توان به خرید تضمینی دام عشایر اشاره کرد که در استان فارس علاوه بر هزینه پرداخت دام  965 هزار تن  نهاده های دامی در اختیار عشایر قرار گرفته و برنامه دوم سازمان صادرات دام زنده عشایر به کمک اتحادیه مرکزی و اتحادیه عشایر در سطح استان است که هر کیلو دام عشایر را به قیمت 62 هزار تومان  برای صادرات در نظر گرفته است.

ادامه مطلب ...

به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج جلسه ای در قالب وبینار برگزار شد

1400/09/03 - 14:03:30
به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج  جلسه ای در قالب وبینار برگزار شد

مدیر کل امور عشایر فارس در مراسمی که بصورت وبینار برگزار شد ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدا وامام شهدا به ویژه 2 هزار شهید والامقام جامعه عشایری استان فارس و تبریک هفته بسیج گفت: استان فارس بیشترین تعداد عشایر را در میان استان های کشور دارد که در اقصی نقاط این استان پهناور به امر تولید اشتغال دارند.

بهرامی افزود: امروز عشایر همچون گذشته گوش به فرمان ولایت، آماده دفاع از دین و میهن می باشند.

 وی ابراز امیدواری کرد در برهه حساس کنونی که مشکلات اقتصادی در کشور بوجود آمده با تعامل، همراهی و هم دلی و روحیه بسیجی تقویت فرهنگ جهادی در ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان در بحث آبرسانی سیار و... اقدامات خوبی انجام شده است.

 مدیر کل امور عشایر فارس بسیج را همانگونه که امام راحل فرمودند مانند شجره طیبه خواندند که ریشه در اصالت ها و شاخه در آسمان دارد که نهادی مقدس، پاک، پویا و فعال است.

همچنین همزمان با تقدیر از بسیجیان سازمان امور عشایر ایران از بسیجیان فعال اداره کل امور عشایر فارس تجلیل و با اهداء لوح سپاس از تلاش های آنان قدردانی به عمل آمد.

ادامه مطلب ...

توزیع 53 هزار تن تامین نهاده های دامی بین دامداران عشایر فارس

1400/08/20 - 11:26:44
توزیع 53 هزار تن تامین نهاده های دامی بین دامداران عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از توزیع 53 هزار تن انواع نهاده های دامی بین دامداران عشایرمناطق استان فارس خبر داد.

روح الله بهرامی بیان داشت: یکی از نیازهای اساسی دامداران عشایر فارس انواع نهاده های دامی  به منظور تولید محصولات دامی با کمیت و کیفیت مطلوب می باشد.

وی اظهار داشت: یکی از عمده ترین نیازهای عشایر با توجه به خشکسالی های حادث شده تامین نهاده های دامی است، در این راستا با توجه به فعالیت  تولیدی کارخانه خوراک دام قشلاق فیروزآباد و حمایت های سازمان جهادکشاورزی با مشارکت مجموعه تشکل های عشایری فارس تاکنون میزان 53 هزار تن انواع نهاده های دام تهیه و در اختیار دامداران عشایر فارس قرار داده و این روند همچنان ادامه دارد.

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: با توجه به خشکسالی بی سابقه در استان و فقر مراتع  امسال عشایر برای تعلیف دام های خود حدود 70 درصد علوفه مورد نیاز را بایستی به صورت دستی تهیه نمایند که یکی از اولویت های اساسی مجموعه اداره کل و تشکل های عشایری تکمیل فرآیند و زنجیره تولید أنواع تولیدات دامی می باشد.

 بهرامی افزود: نهاده های دامی اعم از سبوس، سویا، جو، به طور مستمر  توسط اتحادیه عشایری خرید ،حمل و بین عشایر توزیع می شود که تاکنون این اقدام نسبت به سنوات گذشته روند افزایشی داشته است

ادامه مطلب ...

پلاک کوبی و هویت گذاری بیش از دو میلیون راس دام سبک در استان فارس

1400/08/18 - 12:47:42
پلاک کوبی و هویت گذاری بیش از  دو میلیون  راس دام سبک  در استان فارس

مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت : بیش از  دو میلیون راس دام سبک  در استان فارس هویت گذاری و پلاک کوبی گردیده  و یک میلون راس مابقی دام سبک عشایر از طریق شرکت های تعاونی در حال انجام می باشد.  .

روح الله بهرامی اذعان داشت: استان فارس به عنوان قطب عشایری کشور  دارای سه میلیون راس دام سبک می باشد، که سالانه حدود 30 درصد گوشت قرمز استان را تولید می نماید.

وی بیان داشت : در راستای اجرای سیاست وزارت جهاد کشاورزی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همچنین رصد و پایش کلیه بهره برداران عشایر طرح پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایر استان از طریق مجموعه اتحادیه و شرکت تعاونی عشایری با بیش از 52 اکیپ در تمامی شهرستان های استان فارس در حال انجام می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: طرح پلاک کوبی دام سبک عشایر استان فارس با هدف جلوگیری از قاچاق دام و مدیریت تامین گوشت قرمز در استان فارس اجرا می شود.

بهرامی با بیان  اینکه دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی و هویت گذاری  تمام دام های خود می باشند افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

وی در ادامه گفت: طبق دستور العمل و ضوابط قانونی ادامه هر گونه خدمات از جمله تامین علوفه به این قشر از جامعه منوط به پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایری می باشد.

ادامه مطلب ...

برخورداری عشایر از سه طرح بهداشتی و آبرسانی در سفر هیئت دولت به استان فارس

1400/08/11 - 14:03:18
برخورداری عشایر از سه طرح بهداشتی و آبرسانی در سفر هیئت دولت به استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از برخورداری سه طرح بهداشتی و آبرسانی مصوبات سفر هیئت دولت در مورخ بیست و دوم مهر ماه به استان فارس به منظور ارتقای کیفیت زندگی عشایر خبر داد.

روح الله بهرامی اظهار کرد: با اجرای این سه طرح مبلغی بیش از 700 میلیارد ریال به جامعه عشایری جهت ارتقاء شاخص های برخورداری و توسعه منابع انسانی هزینه خواهد شد.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: یکی از این مصوبات برنامه سطح برخورداری عشایر از خدمات بهداشت و درمان در مناطق عشایری به خصوص در زمان کوچ و پوشش خدمات حمایتی بهداشتی است، که در ادامه بهره برداری از 38 کانکس بهداشتی که در اختیار این قشر مولد بوده است، در این راستا با تصویب ساخت 10 خانه بهداشت سیار عشایری با معرفی به استان در سال 1400 با مسئولیت بنیاد  مستضعفان در جهت رسیدن به اهداف تعیین شده در برنامه است.

وی با بیان اینکه برخورداری عشایر از آب آشامیندنی دربعضی از مناطق عشایر امکان پذیر نیست افزود: با توجه به فرسوده بودن ناوگان آبرسانی موجود و جایگزینی ناوگان جدید تصویب خرید 20 دستگاه خودرو آبرسانی برای عشایر توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در سال 1400 و مابقی اعتبار خرید 10 دستگاه دیگر از طریق منابع صندوق توسعه کار آفرینی امید با اختصاص تسهیلات و تضمین از سوی سازمان عشایر تامین گردد.

بهرامی بیان داشت:سومین طرح از این مصوبات تهیه 1000 عدد مخزن پانصد لیتری برای ذخیره آب  خانوار عشایر که در مسیر های صعب العبور می باشند و از نعمت آشامیندنی لوله کشی برخوردار نیستند، خواهد بود.

 

ادامه مطلب ...

شورای عالی عشایری با مسئولیت و مدیریت مستقیم استاندار فارس برگزار خواهد شد

1400/08/06 - 08:45:16
شورای عالی عشایری با مسئولیت و مدیریت مستقیم استاندار فارس برگزار خواهد شد

استاندار فارس در دیدار با نمایندگان، بسیجیان، معتمدین ایلات عشایر استان با اشاره به اینکه از برنامه های دولت سیزدهم رسیدگی به حال اقشار محروم از جمله عشایر است بیان داشت: دو طرح جامع در دستور کار قرار داده ایم که مهمترین آن ایجاد شورای عالی عشایری با نظارت و مسئولیت مستقیم استانداربرگزار خواهد شد.  

ایمانیه در ادامه گفت:  هدف ایجاد شورای عالی عشایری با کیفیت و با استفاده از نخبگان و نمایندگان تمامی ایلات بررسی و اولویت بندی مشکلات هر ایل بسته و رفع هرکدام بر اساس اولیت بندی های صورت گرفته است زیرا تا به امروز یکی از دلایل حل نشدن مشکلات عشایر عدم شناخت از اولویت اساسی مورد نیاز عشایر بوده است.

وی افزود: دومین طرح که جدول مشخص زمان بندی اولویت ها را ایجاد کرده، به ادارات ذینفع ارسال و آنها را متعهد به انجام امور محوله و تحویل آنها بر اساس این زمان بندی نماییم، چرا که بسیاری از مشکلاتی که تا به امروز لاینحل مانده به دلیل عدم برنامه زمانی مشخص در رفع و رجوع آنها بوده است.

ایمانیه در بخشی از سخنان خود ااظهارکرد: ما از ابتدای شروع بکار بر این عقیده بوده ایم که نباید به مردم قول رفع همه مشکلات را داد به این دلیل که طبیعتا خارج از توان هر نهادی است و همچنین وعده ای نشدنی و قطعا در دوره کوتاه مدت حل و فصل تمامی معضلات در توان هیچ ارگانی نبوده ولی قول این را به عشایر و مردم می دهیم در حد توان و پتانسیل خود و مجموعه استانداری از هیچ حمایت و پیگیری مطالباتی کم گذاشته نشود.

استاندار در ادامه سخنان خود گفت باتوجه به اینکه عمده مسائل و مشکلات عشایر فارس در مواجهه با جهاد کشاورزی است، یکی از برنامه های اصلی استاندار نیز این است که با رایزنی با شخص وزیر جهاد کشاورزی دستور ایجاد واحدی مختص به عشایر را در سازمان جهاد کشاورزی فارس ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سفر هیات دولت به استان، موضوع عشایر و سلامت این بخش از جامعه مطرح و اعتبارات خوبی برای خانه های بهداشت سیار در نظر گرفته شد، افزود: امیدواریم با تجهیز و راه اندازی مراکز خدمات بهداشت سیار خدماتی با کیفیت و آبرومند در زمینه بهداشت و سلامت به عشایر استان فارس عرضه شود.

استاندار فارس همچنین با بیان اینکه در زمینه تامین آب شرب و آب مصرفی دام عشایر  گام بزرگی در سفر هیات دولت به استان برداشته شد، گفت: در جلسه ای با حضور برخی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با وزیر جهادکشاورزی داشتیم مباحث خشکسالی استان مطرح شد و پیگیری های خوبی صورت گرفت.

گفتنی است در این دیدار صمیمانه نمایندگانی از ایلات و طوایف مختلف عشایر فارس به بیان دیدگاه های خود در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی پرداختند.

ادامه مطلب ...

برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای

1400/07/27 - 12:32:39
برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای

برگزاری دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای مدیران روابط عمومی های امور عشایر استان ها بصورت وبینار برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس دوره ملی آموزش خبرنگاری حرفه ای ویژه مسئولین روابط عمومی استان ها طی دو روز در تاریخ بیست و ششم و بیست و هفتم مهر ماه به میزبانی اداره کل امور عشایر فارس و با هماهنگی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس برگزار گردید.

طی برگزاری دوره آموزش خبرنگاری حرفه ای که با حضور بیش از چهل نفر از مدیران روابط عمومی و همکاران امور عشایر استان ها برگزار گردید، به بررسی مشکلات و خلاهای آموزشی در این راستا پرداخته شد.

رئیس روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور عشایر ایران و مدرس دوره خبرنگار حرفه ای گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و همچنین بررسی کامل مشکلات و ایرادات و همچنین نقاط ضعف و قوت امورعشایر استان ها در واحد های روابط عمومی برآن شدیم با برگزاری این دوره نسبت به ارتقاء علمی و آموزشی همکاران نسبت به برگزاری این دوره اقدام نماییم.

علی رضا رحیمی در ادامه افزود: بجهت ارتقاءسنجی و کیفیت سنجی شرکت کنندگان در انتهای کلاسها اقدام به برگزاری آزمون  در تاریخ بیست و هشتم مهرماه خواهیم کرد و نتایج حاصله نیز اعلام و به افرادی که موفق به کسب حداقل امتیاز گردند گواهینامه شرکت در دوره اعطا خواهد شد.

ادامه مطلب ...

گزارش تصویری حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی

1400/07/24 - 11:37:08
گزارش تصویری حضور وزیر محترم جهاد کشاورزی
ادامه مطلب ...

باید مشکلات آب شرب عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر هرچه سریعتر حل شود

1400/07/24 - 10:57:08
باید مشکلات آب شرب عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر هرچه سریعتر حل شود

وزیر جهاد کشاورزی در جلسه شورای اداری شهرستان داراب اذعان داشت:

 مسئله اب شرب سالم و بهداشتی از مسائل مهم هر شهری است و باید بصورت جدی پیگیری شود تا عشایر منطقه دبیران و شهرپیر و زرین شهر مشکلاتشان حل شود و از این نعمت برخوردار شوند.

 سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه تامین نهاده های دام به روش های مختلف  یکی از اولویت های دولت می باشد افزود: تامین نهاده های دامی برای دامداران روستاها و همچنین خرید دام مازاد عشایر و یا تحویل نهاده امانی به عشایر و تهاتر دام بعد از فصل پرواربندی توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام شود و باید مشکلات تسهیلات وام از طرف بانک کشاورزی حل شود.

 این مقام مسئول تصریح کرد: مجتمع گلخانه فجر دچار مشکلات بسیاری است که باید ریاست سازمان و ذینفعان بطور جدی پیگیر مشکلات وام، زمین و مراتع دامداران و روند انجام پروژه های گلخانه ها مدنظر قرار گیرد.

وزیرجهاد کشاورزی  اظهار کرد:یکی از برنامه های مهم دامدار کارت می باشد که از طرف بانک کشاورزی فرآیند آن در حال انجام است.

ادامه مطلب ...

نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم

1400/07/24 - 10:51:25
نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم

وزیر جهاد کشاورزی در شورای اداری شهرستان جهرم تصریح کرد:

نباید به دامپروری و کشاورزی به چشم بنگاه خیریه نگاه کنیم بلکه باید دارای صرفه اقتصادی برای تولید کننده و به نفع مصرف کننده باشد.

سید جواد ساداتی نژاد اظهار کرد: استان فارس دارای رتبه نخست بلحاظ جمعیت عشایری در کشور است و از طرح خرید دام مازاد حمایت و اظهار داشت دام مازاد عشایری را خریداری می کنیم.

این مقام مسئول بیان داشت:راهکار دوم جهت حمایت از این قشر مولد این است که با همکاری شرکت پشتیبانی امور دام علوفه را در اختیار آنان گذاشته و بعد از فروش دامشان بدهی قیمت علوفه را پرداخت کند تا کمتر متضرر شوند و با این روش بتوانیم شرایط سخت خشکسالی را بگذرانیم.

 وی با بیان اینکه صادرات دام مازاد عشایر  در دستور کار دولت قرار دارد و با نظارت پشتیبانی امور دام و مباشرت اتحادیه انجام خواهد شد افزود: اعتقاد بر این است که بازار را به اتحادیه و تشکل ها و دامداران و تولیدکنندگان واگذار نماید.

ادامه مطلب ...

تامین چهار میلیارد تومان از محل خشکسالی برای حمایت از عشایر

1400/07/19 - 09:41:02
تامین چهار میلیارد تومان از محل خشکسالی برای حمایت از عشایر

مدیر کل امور عشایرفارس در نشست خبری به مناسبت روز روستا و عشایر با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه چهار میلیارد تومان  از محل ماده ۱۰و۱۲ برای کمک به کاهش اثرات خشکسالی برای عشایر در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: به مناسبت روز روستا و عشایر پروژه کرانی در شهرستان خنج که شامل حفر و تجهیز چاه و ایجاد خط انتقال و مخزن ذخیره آب با اعتبار 2 میلیارد تومان  به بهره برداری رسید.

بهرامی با یادآوری این مطلب که 21 میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز برای عشایر در نظر گرفته شده که تاکنون 14 میلیارد تومان آن جذب شده و مابقی در حال جذب است.

وی اظهار کرد: به مناسبت روز روستا و عشایر  سرکشی به خانواده شهدا و ایثارگران عشایر  شکل گرفت، افزود: یکی دیگر از اقدامات مهم آموزش و  تربیت بهداشت یار دام عشایر که با همکاری اداره کل امور عشایر فارس،اداره کل دامپزشکی فارس، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی در علی آباد کمین شهرستان پاسارگاد در حال برگزاری است ،که  تعدادی از فرزندان عشایر را به عنوان بهداشت یار تربیت می کنیم تا مشکلات این حوزه تا حدودی رفع شود.

 مدیر کل امور عشایر فارس بیان داشت :خرید دام عشایر در اولویت ها قرار گرفت و هشت هزار راس دام توسط اداره کل پشتیبانی امور دام از آنان خریداری شده است.

بهرامی افزود:  با همکاری صندوق بیمه روستائیان و عشایر، بیش از 10 هزار و 500 سرپرست خانوار عشایری را تحت پوشش بیمه قرار داده ایم تا از مزایای مستمری بگیری و بازنشستگی هم بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه توزیع علوفه بر مبنای پلاک کوبی دام است، خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 2 میلیون و 500 راس دام از مجموع سه میلیون و یکصد راس دام که در اختیار عشایر است، پلاک کوبی شدند که میزان 80 درصد دام عشایر فارس است.

مدیر کل امور عشایر فارس اذعان داشت: تاکنون ۶۵ درصد عشایر استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز واکسینه شده اند.

ادامه مطلب ...

خبر تصویری

1400/07/10 - 08:04:52
خبر تصویری

خبر تصویری 

ادامه مطلب ...
12345678910...آخرین
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top