دوشنبه 25 آذر 1398
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی می باشد.

1398/09/25 - 13:18:00
ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس  با اشاره به اینکه ارتقای شاخص های توسعه جامعه عشایری وایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی این اداره بوده و با تمام توان با همدلی و همراهی برای رسیدن به این امر مهم تلاش خواهیم کرد.

روح الله بهرامی که در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس سخن می‌گفت افزود، ظرفیت های خوبی در ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری وجود دارد و از تمامی مدیران اجرایی خواست تا از تمامی ظرفیت های قانونی و تکالیف قانونی بودجه لحاظ شده استفاده و از آن بهره گیری کنند.

وی با تشکر از تعامل و همراهی سازنده همه همکاران افزود، نظام پیشنهادو آراستگی و تکالیف سازمانی در حوزه نیروی انسانی جهت افزایش روحیه نشاط و امید بین همکاران و جامعه عشایری مفید و بر آن تاکید نمود.

این مقام مسئول با بیان شرایط حساس و شروع بحث انتخاباتی از مدیران تقاضا کرد تا در محیط ادارای از تبلیغات انتخاباتی خودداری شود.

بهرامی خاطر نشان کرد یاس و نا امیدی اثرات زیان بخش و مخربی بر جامعه می گذارد. بهتر است مردم را امیدوار کنیم تا بتوانیم با تعامل کشور را به سمت پیشرفت سوق دهیم.

در ادامه هر یک از مدیران به بیان دغدغه ها، مسائل، عملکرد، دیدگاه ها و برنامه های خود پرداختند.

در پایان جلسه نیز از تلاش های آقای محمدی تقدیر و به جای وی آقای اعتمادی به عنوان سرپرست اداره شیراز و مریم ایزدی نیز به عنوان سرپرست روابط عمومی معرفی شدند.

ادامه مطلب ...

25 پروژه مصوب تامین آب شرب در مناطق عشایری فارس

1398/09/25 - 12:47:52
25 پروژه مصوب  تامین آب شرب در مناطق عشایری فارس

رئیس اداره عمران و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس از مصوب نمودن 25 پروژه تامین آب شرب جهت عشایر از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر 224875 میلیون ریال خبر داد.

بابک گودرزی گفت: 13  پروژه با اعتباری بالغ بر 80.000 میلیون ریال در دست اجرا می باشد.

وی افزود، در راستای اهداف سازمان امور عشایر کشور مبنی بر، ارائه خدمات به عشایر این اعتبار گام موثری در تامین آب شرب برای این قشر از جامعه در بر داشته است.

رئیس اداره عمران اظهار داشت با اتمام عملیات اجرایی طرح های  آبرسانی تعداد 2490 خانوار عشایری در سطح استان فارس از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی به صورت پایدار بهره مند می شوند.

گفتی است طرح های مذکور شامل اجرای خط انتقال آب، شبکه توزیع آب، احداث مخازن بتنی، احداث موتورخانه، اجرای شبکه فشار متوسط برق و نصب تجهیزات چاه می باشد.

ادامه مطلب ...

مشورت سرچشمه هدایت است

1398/09/17 - 12:42:58
مشورت سرچشمه هدایت است

رئیس سازمان امور عشایر کشور در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس گفت: مشورت سرچشمه هدایت است و هیچ کس بی نیاز از مشورت نیست. باید از همه جوانب به جامعه عشایری نگاه کنیم تا بتوانیم موانع و مشکلات را بررسی و آن را حل کنیم.

قندالی خاطر نشان کرد استان فارس دارای ظرفیت های فوق العاده ای در بخش تشکل ها، ساماندهی عشایر و سایر بخش ها است.

وی اظهار داشت 73 درصد معاش عشایر وابسته به دام و دامداری است و امیدواریم در حوزه عشایری  بتوانیم با حمایت از اصلاح نژاد بومی به بهبود و بهره وری  بالا برسیم تا از حوزه دام و دامداری حمایت کنیم .

این مقام مسئول از اتفاقات چشم گیری درحوزه تسهیلات، اعتبارات ملی و بهداشت جهت عشایردر استان فارس رخ داده بود سخنانی بیان کرد. وی افزود یاس و نا امیدی اثرات زیان بخش و مخربی بر جامعه می گذارد. بهتر است مردم را امیدوار کنیم تا بتوانیم با تعامل کشور را به سمت پیشرفت سوق دهیم .

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه به عملکرد سال جاری اشاره نمود و موفقیت در حوزه های مختلف را حاصل همکاری و همدلی کل مجموعه خواند.

بهرامی اظهار داشت که با راهبردها، راهنمایی ها و تعامل بتوانیم به بهبود زندگی عشایر و جامعه عشایری بپردازیم .

شایان ذکر است در ابتدای جلسه مطالبی پیرامون خوراک دام و ترویج آن در میان دامداران  عشایری استان اهداف و برنامه های این طرح شامل ( سهولت در حمل و نقل، انبارداری ، مقدار مصرف بهتر و ... ) توسط دکتر کریمی از واحد تحقیقات امور دام بیان شد.

جزایری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این جلسه اظهار امیدواری کرد با همکاری، هماهنگی و مراوده های خوبی که در استان وجود دارد، بتوانیم مشکلات این قشر از جامعه را تعدیل و کاهش دهیم. تاعشایر در شرایط بهتر زندگی کنند و سعی می کنیم از تجارب بسیار خوب و با ارزش بهره برداران در بحث اصلاح نژاد بومی استفاده کنیم.

ادامه مطلب ...

رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد فارس شد

1398/09/16 - 13:18:48
رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد فارس شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد شهرستان ممسنی از شهرستان های مهم عشایری استان فارس شد. وی در ابتدا ضمن دیدار با امام جمعه، فرماندار شهرستان ممسنی و نماینده مردم شهرستان های ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی از مناطق عشایری این شهرستان بازدید نمود.  

مهندس قندالی به همراه سایر مدیران شهرستانی و استانی با حضور در منطقه عشایری بشار جان شهرستان ممسنی از نزدیک با عشایر این منطقه دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد. رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امروزه 95 درصد مناطق عشایری کشور دارای راه دسترسی هستند که بالغ بر 66 هزار کیلومتر می شود. قندالی آسفالت تمامی این ایلراه ها را تقریبا غیر ممکن خواند ولی مرمت و ساخت ابنیه و آبنما را در این ایلراه ها در اولویت فعالیت های عمرانی دانست. وی افزود در حوزه بهداشت عشایر نیز 800 کانکس خانه بهداشت سیار عشایری برای نخستین بار در کشور در سال جاری در حال اجرا است. این مقام مسئول برخورداری عشایر از صندوق توسعه ملی برای نخستین بار در کشور یکی از عملکرد سازمان امور عشایر ایران برشمرد که به درخواست ما و اجازه مقام معظم رهبری مبلغ 18 میلیون یورو به امر تامین آب پایدار مناطق عشایری اختصاص یافت.

امام جمعه نورآباد در این دیدار ضمن خیر مقدم، به آداب و رسوم و فرهنگ غنی و زندگی ساده عشایر اشاره کرد و عشایر را نور چشم همگان خواند. آیت الله شاکری فر گفت: عشایر قشر تولید کننده است و با استفاده از مواد اطرافش و بهره گیری از طبیعت پیرامون خود، مواد مورد نیاز خود و دیگران را تامین می کند.

نماینده مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت های قانونی که در سنوات اخیر در جهت برخورداری جامعه عشایر ایجاد شده اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود با تعامل بیشتر بتوانیم در جهت تسهیل زندگی و ارتقا معیشت این جامعه مولد گام برداریم. دکتر گودرزی فراکسیون عشایری مجلس را بزرگترین فراکسیون مجلس کنونی برشمرد و برآمادگی این فراکسیون و سایر نمایندگان در تصویب طرح های حوزه عشایر تاکید کرد.

فرماندار شهرستان ممسنی نیز با بیان ویژگی های عشایر شهرستان گفت: در این شهرستان نزدیک به 27 هزار نفر عشایر در قالب 5 هزار خانوار زندگی می کنند که سهم بزرگی در معادلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارند. ایوبی افزود در سال های اخیر با بهره گیری از اعتبارات ارزش افزوده توانستیم طرح های عمرانی و زیر بنایی خوبی در مناطق عشایری اجرا کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این دیدارها که احمدی میرقائد مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور و مهندس بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس وی را همراهی می کردند، با بیان فعالیت های انجام شده در حوزه عشایر به برنامه های آتی این سازمان در ارتقا وضعیت معیشت و شاخص های توسعه زندگی جامعه عشایری اشاره کرد.

ادامه مطلب ...

بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از طرح های کارآفرینی و اشتغالزا

1398/09/16 - 13:14:54
بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از طرح های کارآفرینی و اشتغالزا

رئیس سازمان امور عشایر ایران پس از ورود به استان فارس و شهرستان ممسنی بازدید از طرح های کارآفرینی و اشتغال را در راس برنامه های خود قرار داد. رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه ضمن بازدید از کارگاه پخت نان محلی نورآباد بر حضور بانوان عشایری در عرصه های تولیدی و اشتغال تاکید کرد. وی این نانوایی را نمونه ای از فعالیت بانوان عشایری در قالب طرح صندوق خرد زنان عشایری خواند که با هدایت و حمایت دولت توانسته اند در امر تولید و اقتصاد خانوارهای عشایری موثر باشند. این مقام مسئول راه اندازی بیش از 70 صندوق عشایری را در استان فارس یک نمونه بارز از ظرفیت های بالقوه استان بر شمرد که چنانچه به آن توجه شود می تواند در کاهش معظلاتی همچون بیکاری، حاشیه نشینی و مهاجرت عشایر مفید باشد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بازدید از میدان دام نورآباد گفت با توجه به این که  73 درصد شغل عشایر دامداری است بنابر این توجه جدی برنامه ریزی به این حوزه می تواند موثر باشد. مهندس قندالی مدیریت زنجیره تولید گوشت قرمز از مزرعه تا سفره مصرف کننده را یکی از راهبردهای اصلی سازمان امور عشایر کشور بر شمرد و اختصاص 4 هزار میلیارد ریال تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز را یکی از این برنامه ها خواند. وی راه اندازی کارخانه های تولید خوراک دام و میدان عرضه دام را یکی از حلقه های این زنجیره دانست که ما از ان پشتیبانی می کنیم. این مقام مسئول بهره وری و افزایش راندمان تولید را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر ایران در دامداری عشایر دانست که دولت تمام قد از آن حمایت می کند.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این بازدید گفت: این میدان دام با توجه به نیاز منطقه و با مشارکت 6 تعاونی عشایری و اتحادیه تعاونی های عشایر سیار استان راه اندازی شده و سالیانه 130 هزار راس دام سبک در این میدان دام عرضه می شود. مهندس بهرامی افزود در این میدان 7 نفر بصورت مستقیم و 500 نفر بصورت غیر مستقیم مشغول فعالیت هستند.

در ادامه رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه از یکی از بزرگترین طرح های سطح صیقلی کشور در ارتفاعات منطقه عشایری دشت درا شهرستان ممسنی بازدید کردند. رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در حوزه آبرسانی در نتیجه تحولات اقلیمی سنوات اخیر و خشکسالی ها دچار معظلاتی شده‌ایم و تلاش کردیم با حداقل امکانات نیازهای عشایر را برطرف سازیم و در همین راستا در دو سال اخیر تعداد 90 دستگاه تانکر آبرسان به ناوگان آبرسانی کشور اضافه کردیم. قندالی گفت بایست سعی کنیم هزینه های تولید و خدمت رسانی را کاهش دهیم. وی احداث این گونه طرح ها و آب انبارها را نمونه ای از کاهش هزینه ها دانست که در همان دو سال نخست بهره برداری تمام هزینه های احداث را مستعمل می کند.

گفتنی است سطح صیقلی به مساحت یک هکتار و مخزن ذخیره آب آن می تواند یک هزار متر مکعب را در خود جای دهد و در تامین نیاز آبی عشایر دامدار منطقه نقش مهمی دارد.

 

ادامه مطلب ...

یادواره شهدای عشایر استان فارس در آذرماه برگزار خواهد شد

1398/09/07 - 10:43:55
یادواره شهدای عشایر استان فارس در آذرماه برگزار خواهد شد

به مناسبت گرامی داشت هفته بسیج و به منظور تجلیل از این ایثارگران مدیر کل امور عشایر فارس به همراه معاونین و جمعی از همکاران با فرمانده سپاه عشایر فارس دیدار کردند.

در این دیدار مدیر کل امور عشایر فارس با تبریک این هفته گفت: به قول امام راحل بسیج شجره طیبه انقلاب است که عمل آن  و فتوسنتز آن به انقلاب اسلامی حیات می بخشد. بهرامی افزود بسیج از بطن جامعه برخاسته بنابراین همیشه همراه انقلاب بوده و توانسته در گذرگاه های سخت، کشور را نجات دهد. وی حضور بسیج در میان عشایر را یکی از برکات انقلاب اسلامی برشمرد و اظهار داشت تفکر بسیجی توانسته روحیه ایثار، شهادت و غیرتمندی را که از ویژگی های بارز عشایر بوده افزایش دهد. این مقام مسئول بیان داشت هر فرد عشایر خود را یک سرباز وطن می داند و در حفظ و حراست از دین و میهن همیشه آماده و استوار با عزمی راسخ ایستاده است. مدیر کل امور عشایر فارس خاطر نشان کرد امیدواریم در دورانی که توفیق خدمتگزاری به جامعه عشایر را داریم بتوانیم با هم افزایی در خدمت به این جامعه مولد و پویا بکوشیم.

فرمانده سپاه عشایر فارس نیز ضمن تشریح برنامه‌های هفته بسیج، از اجرای ۲۰۰ برنامه میان عشایر این استان خبر داد و گفت: اعزام تیم‌های پزشکی به مناطق محروم عشایری، اجرای برنامه‌های تحکیم خانواده، برپایی نشست‌های معرفتی، یادواره‌های شهدا و غیره از جمله برنامه‌های این هفته هستند.

افسری با بیان این كه جامعه عشایر كشور ۱۰ هزار شهید را به انقلاب تقدیم كرده است كه یك پنجم این تعداد یعنی ۲ هزار شهید از استان فارس است. وی گفت: قرار بود در تاریخ ۳۰ آبان‌ماه یادواره سرداران، امیران و 2 هزار شهید والامقام عشایر استان فارس در طلیعه هفته بسیج برگزار شود اما به دلیل مشكلاتی كه به وجود آمد، این یادواره در تاریخ مذكور برگزار نشد و امیدواریم در 28 آذرماه سال جاری برگزار شود.
فرمانده سپاه عشایر فارس افزود: به بركت برگزاری این یادواره خدمات مختلفی از قبیل مرمت مسكن محرومان، توزیع بسته‌های نوشت‌افزار میان دانش‌آموزان مناطق محروم، تهیه جهیزیه برای زوج‌های نیازمند، كمك به فضای كسب و كار عشایر، اعزام تیم‌های بهداشتی و ارائه خدمات رایگان پزشكی به عشایر، تهیه برنامه‌های ترویجی برای دامداری و كشاورزی عشایر فارس، را به جامعه عشایر استان ارائه می‌دهیم.

گفتنی است جامعه عشایری فارس 3 ونیم درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده است و با تقدیم 2 هزار شهید والامقام، 613 نفر جانباز سرافراز و 147 نفر آزاده خدمات ارزنده ای به میهن اسلامی ارائه نموده است.

ادامه مطلب ...

آبرسانی سیار

1398/09/05 - 09:14:50
آبرسانی سیار

اداره کل امور عشایر فارس در راستای اهداف سازمان امور عشایر کشور مبنی بر ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان و ضرورت خدمات رسانی به عشایر به ویژه در خشکسالی‌های اخیر کار آبرسانی سیار را با 46 دستگاه کامیون تانکر در استان پهناور فارس انجام می‌دهد. با این تعداد دستگاه کامیون تانکر سالیانه 780 هزار متر مکعب آب شرب سالم و بهداشتی به صورت رایگان در اختیار جامعه عشایر سیار استان قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که فارس با داشتن بیش از  148  هزار نفر عشایر سیار در قالب 28 هزار خانوار قطب عشایر کشور است.

ادامه مطلب ...

شرکت کارکنان اداره کل امور عشایر در مراسم راهپیمایی

1398/09/05 - 08:59:16
شرکت کارکنان اداره کل امور عشایر در مراسم راهپیمایی

حضور حماسی و پرشور کارکنان اداره کل امور عشایر در راهپیمایی  و اعلام انزجار از عوامل فتنه وعناصر آشوبگر 

ادامه مطلب ...

اختصاص 700 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر فارس

1398/09/05 - 08:52:44
اختصاص 700 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از اختصاص 700 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر فارس در سال جاری خبر داد. بهرامی در دیدار با مهندس رزاق منش مدیر شعب بانک کشاورزی استان فارس با اشاره به ظرفیت های جامعه عشایر استان همراهی و حمایت از عشایر را از مزرعه تا سفره مورد تاکید قرار داد. وی گفت: با توجه به اینکه سال گذشته بیشترین جذب تسهیلات در حوزه عشایر در کشور مربوط به اداره کل امور عشایر فارس بوده در سال جاری نیز بالاترین تسهیلات به فارس اختصاص داده شده که امیدواریم با تعامل بتوانیم هر چه سریعتر این تسهیلات را جذب کنیم. مدیر کل امور عشایر فارس افزود صندوق‌های خرد زنان عشایری نیز توانسته در بالابردن اقتصاد خانوارهای عشایری موثر باشند و مورد استقبال بانوان عشایری قرار گرفته است. این مقام مسئول در ادامه به بیان مشکلات این صندوق‌ها در جذب تسهیلات پرداخت و خاطر نشان کرد به ازای هر صندوق 50 میلیون تومان تسهیلات تخصیص یافته است. بهرامی یکی دیگر از مشکلات عشایر در زمینه اخذ تسهیلات را نداشتن وثیقه ملکی دانست و خواستار چاره اندیشی در این مورد شد.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان فارس نیز در این دیدار با اشاره به حفظ اصالت و آداب و سنن غنی عشایری، آمادگی خود و همکاران را برای پیگیری مطالبات جامعه عشایری استان بیان کرد. مهندس رزاق منش گزارشی در مورد نحوه جذب تسهیلات و راهکارهای تسهیل آن ارائه داد و بر هم افزایی ظرفیت ها در جهت کمک به جامعه مولد عشایر تاکید کرد.

در پایان این دیدار به پاس تعامل سازنده و همکاری مطلوب مجموعه شعب بانک کشاورزی، لوح تقدیر از طرف مدیر کل امور عشایر فارس تقدیم مدیر شعب بانک کشاورزی فارس و معاونین آن شد.

عشایر فارس می‌توانند با مراجعه با ادارات امور عشایر حوزه اسکان خود از شرایط و جزئیات این تسهیلات اطلاع حاصل نمایند.

ادامه مطلب ...

220 کانون اسکان عشایری در استان آماده اسکان عشایر هستند

1398/08/25 - 13:00:16
220 کانون اسکان عشایری در استان آماده اسکان عشایر هستند

مدیر کل امور عشایرفارس گفت: 220 کانون اسکان عشایری در سطح استان فارس کار مطالعاتی آن انجام و یا در حال انجام است و تاکنون در 120 کانون اسکان، عشایر ساکن شده‌اند. مهندس بهرامی که در بازدید از سایت اسکان پیشنهادی منطقه عشایری برشلو کاروانسرای سنگی شهرستان فسا سخن می گفت، ُافزود: امیدواریم با طی مراحل قانونی و مطالعه زیر ساخت‌های این محل پیشنهادی و اخذ استعلامات مربوطه از مراجع زیربط بتوانیم 150 خانوار عشایری را در این سایت، اسکان دهیم. وی گفت در گذشته و قبل از انقلاب اسکان عشایر بصورت اجباری بوده است ولی پس از پیروزی انقلاب اسکان عشایر کاملا اختیاری و مناطق اسکان نیز بر اساس پیشنهاد خود عشایر و پس از مطالعه و بررسی فنی انجام می شود. این مقام مسئول ارائه خدمات مناسب رفاهی، بهداشتی، آموزشی و غیره در سایت های اسکان را از مزایای آن برشمرد و ابراز امیدواری کرد تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم 13 هزار خانوار عشایری را به درخواست خود در استان اسکان دهیم.

نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی نیز با تبریک هفته وحدت و میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق (ع)گفت: مجلس شورای اسلامی همواره در مصوبات خود از عشایر حمایت جدی داشته است و ما شاهد آن بودیم که در مجلس اخیر مصوبات مهمی همچون برخورداری عشایر از سهم ارزش افزوده تصویب شده است. دکتر جمالی گفت امروز بزرگترین فراکسیون مجلس را فراکسیون عشایری به خود اختصاص داده و توانسته در افزایش وضعیت معیشت این جامعه پویا و مولد موثر عمل کند. وی گفت عشایر در بحث پدافند غیر عامل و امنیت نیز سهم بسزایی دارند و حضور آنها در عرصه ها و صحنه های مختلف جامعه به انسجام ملی کمک خواهد کرد.

مهندس آرگیو فرماندار ویژه شهرستان فسا نیز در این بازدید با اشاره به توانمندی و ظرفیت قابل توجه عشایر در فرآیند تولید و توسعه شهرستان اظهار داشت: امکانات و زیر ساخت‌های اولیه باید برای جمعیت روستایی، عشایری و شهری یکسان باشد و البته تلاش دولت تدبیر و امید طی سالیان اخیر توجه ویژه به مشکلات مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بوده است. مهندس آرگیو افزود: عملکرد دولت در زمینه خدمات عمرانی، بهداشتی، آموزشی و تلاش برای محرومیت زدایی قابل تقدیر است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان فارس نیز در این مراسم ضمن بیان ظرفیت عشایر در حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی آمادگی این اداره کل را در جهت همکاری و رفع مشکلات این جامعه مولد بیان کرد. منتصری با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه جهت رفع اختلافات مراتع میان دامداران روستایی و عشایری گفت: این کارگروه توانسته در رفع اختلافات به خوبی وارد عمل شده و موارد مطرح شده را به سرانجام برساند.

دیدار با عشایر منطقه چاه دولت بخش شیبکوه و بررسی مشکلات مراتع دام این منطقه و همچنین بازدید از کشت گلخانه ای در شهرک شهید رجایی منطقه میان جنگل از دیگر برنامه های مسئولان در این روز بود. 

ادامه مطلب ...

از طرح " سفیر کتاب" رو نمایی شد

1398/08/22 - 08:27:29
از طرح

در آستانه هفته کتاب و کتابدار:

از طرح " سفیر کتاب" رو نمایی شد

در آستانه هفته کتاب و کتابدار و گرامی داشت هفته وحدت با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی جامعه عشایری و فرهنگی استان فارس از طرح " سفیر کتاب" در شیراز رو نمایی شد. مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس در این آئین گفت به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی در مناطق عشایری استان فارس از سه سال قبل طرح ایل هم می خواند جهت جمع آوری کتاب‌‌های اهدایی مردم خیر و راه اندازی کتابخانه در مناطق عشایری برای نخستین بار در فارس آغاز ولی در ادامه با مشکلاتی مواجه شد که در طرح سفیر کتاب تمامی آنها رفع شده است. منوچهری افزود با اجرای طرح سفیر کتاب تمامی 476 مدرسه عشایری استان که بیش از 7 هزار دانش آموز عشایری را شامل می شود از مزایای آن استفاده خواهند کرد. وی رایگان بودن تمامی خدمات این طرح، استمرار طرح و امکان انتخاب بیش از 2 و نیم میلیون کتاب را از ویژگی های آن برشمرد. این مقام مسئول خاطر نشان کرد در این طرح که برای اولین بار در استان فارس رونمایی می شود 31 نفر تحت عنوان سفیر کتاب که همگی از فرزندان عشایر هستند 20 منطقه عشایری را در 15 شهرستان استان فارس زیر پوشش خدمات کتاب و کتابخوانی خود قرار خواهند داد. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این نشست با اذعان به اینکه تاکنون در زمینه توجه به کتاب و کتابخوانی عشایر کمتر پرداخته شده است، عنوان کرد: با کمک هر دو سازمان می‌توانیم طرح‌های تاثیرگذاری در حوزه کتابخوانی عشایر اجرا کنیم که دامنه آن حتی از سطح استانی نیز بیشتر شود و دیگر استان‌ها نیز از این طرح‌ها الگو بگیرند

مدیر کل امور عشایر نیز با اشاره به ویژگی های عشایر فارس وجود فرزندان با استعداد را یکی از شاخصه های بارز عشایر خواند که چنانچه بستری برای بروز و ظهور ظرفیت های این فرزندان فراهم شود شاهد نتایج حیرت آوری خواهیم بود. بهرامی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ارتقای 5 درصدی شاخص‌های توسعه انسانی در مناطق عشایری در سال ترویج کتاب و کتابخوانی را یکی از مولفه های موثر در این راه دانست. وی ابراز امیدواری کرد با توجه به تهیه اطلس جامع عشایر استان فارس در 18 لایه بتوانیم نقاد تحت پوشش طرح سفیر کتاب را نیز به عنوان یک لایه دیگر به آن بیفزائیم. این مقام مسئول با تصریح اینکه حوزه کتابخوانی با فکر و اندیشه افراد سروکار دارد، گفت: ایجاد شرایطی جهت دسترسی بهتر به کتاب برای مردم ایل‌نشین می‌تواند تاثیر خوبی بر جامعه غیور عشایر داشته باشد. مدیرکل امور عشایر استان فارس با تأکید بر مصوبه شورای عالی عشایر و موافقت هیأت محترم وزیران با برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت در مناطق عشایری، افزود:  امید است با ارائه طرح‌های ویژه و خدمات فرهنگی و مذهبی به جامعه عشایری، شاهد تحول اساسی به‌ویژه در زمینه فرهنگی در حوزه عشایری باشیم. مهندس بهرامی در این دیدار ضمن تبیین برنامه های راهبردی حوزه فرهنگی اداره کل امور عشایر، به دغدغه‌های فرهنگی عشایر نیز اشاره کرد و افزود: اداره کل امور عشایر استان فارس در زمینه جشنواره کتابخوانی رضوی و دیگر طرح‌های فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی همکاری لازم را خواهد داشت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیزدر این مراسم ضمن گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم محمد بهمن بیگی به عنوان بنیانگذار تعلیمات عشایری کشور، لازمه تمدن سازی و فرهنگ سازی هرجامعه ای را ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست. سهرابی تعامل و همکاری تمامی دستگاه ها را در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مورد تاکید قرار داد و برآمادگی خود در جهت اشاعه این فرهنگ و سنت حسنه اعلام کرد. وی همچنین از اختصاص 3 هزار جلد کتاب به جامعه عشایری استان خبر داد.

گفتننی است طرح سفیر کتاب برای هر منطقه عشایری یک نفر از فرزندان عشایر انتخاب شده که کتاب مورد تقاضای افراد را از کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌های استان تهیه کرده و در اختیار علاقمندان به صورت امانت قرار می دهد.

ادامه مطلب ...

بیش از سیصد هزار راس دام عشایر فارس بیمه شدند

1398/08/11 - 10:45:13
بیش از سیصد هزار راس دام عشایر فارس بیمه شدند

مسئول امور تعاونی‌ها و نظام بهره برداری اداره کل امور عشایر فارس از بیمه شدن بیش از 300 هزار راس دام عشایر از ابتدای طرح بیمه فراگیر دام در استان فارس خبر داد. امیر بیات گفت: برقراری پوشش فراگیر بیمه‌ای برای کلیه دام های عشایر با هدف توسعه کمی و کیفی، ایجاد ثبات در نظام تولیدی اجرا می شود‌.

وی افزود با توجه به بند (ث ) ماده 33 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور مبنی بر اجباری شدن پوشش بیمه ای برای تمامی دام‌ها، اداره کل امور عشایر فارس با محوریت اتحادیه مرکزی تعاونی‌های عشایری و 23 شرکت تعاونی با همکاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان نسبت به اجرای طرح بیمه فراگیر دام سبک عشایر اقدام نموده است‌.

گفتنی است در سال زراعی 98-97 بالغ بر سیصد هزار راس دام عشایر در قالب این طرح بیمه گردید و این امر مهم در حال حاضر رویکرد جدیدی در افزایش میزان غرامت پرداختی و تسریع و تسهیل در روند پرداخت خسارت را دنبال می کند‌.

شایان ذکر است جامعه مولد عشایری استان فارس با پرورش و نگهداری بیش از 3 میلیون راس دام سبک و تولید سالیانه 20 هزار تن گوشت قرمز 30 درصد نیاز جامعه را به پروتئین تامین می کنند و نقش مهمی در تولید دارند.

ادامه مطلب ...

توفیق خدمت یک امانت است

1398/08/02 - 09:22:46
توفیق خدمت یک امانت است

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به محرومیت و پویایی جامعه عشایری، توفیق خدمت و خدمت گزاری به این جامعه را یک موهبت الهی و امانت بر شمرد. روح الله بهرامی که در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس سخن می‌گفت، افزود تنوع قومیتی، پراکنش و جمعیت بالای عشایر استان باعث شده تا سازمان امور عشایر کشور همواره نگاهی ویژه به فارس داشته باشد. وی از مدیران خواست تا برنامه محوری را سرلوحه کار خود قرارداده و در راه خدمت بیشتر همراه با شفافیت گام بردارند. این مقام مسئول خاطر نشان کرد در سال جاری ظرفیت‌های قانونی خوبی بوجود آمده که اختصاص 240  میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی با اجازه مقام معظم رهبری جهت تامین آب پایدار و آبرسانی سیار عشایر یکی از این ظرفیت‌ها است. مدیر کل امور عشایر فارس گسترش اخلاق اسلامی و حفظ کرامت انسانی را در کنار تحول نظام و سلامت اداری یادآور شد و خواستار تلاش مضاعف و همت جهادی در خدمت به جامعه مولد عشایری شد.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ادارات کل امور عشایر و دامپزشکی استان نیز در این جلسه انتخاب مدیران جوان، کارآمد و با انگیزه را از ویژگی‌های امور عشایر فارس در سنوات اخیر برشمرد که توانسته با برنامه محوری در ارتقای کیفی و کمی فعالیت‌های این اداره کل موثر باشد. حجه الاسلام شهوندی کسب عناوین برتر در حوزه های مختلف همچون اقامه نماز، بانوان، سلامت و روابط عمومی برای چند سال متوالی را از جمله این افتخارات دانست که نشان دهنده تعامل و همکاری سازنده مجموعه و مدیریت صحیح آن است.

در پایان این جلسه از تلاش های جعفر زارع تقدیر و به جای وی محسن محمدی به عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل امور عشایر فارس معارفه شد.

گفتنی است محسن محمدی از فرزندان عشایر عرب خمسه می باشد که سابقه مدیر عاملی تعاونی‌های تولید فسا، تعاونی کشاورزی پنبه کاران فسا، مسئول امور اراضی و معاونت صدور پروانه‌های سازمان جهاد کشاورزی فارس را در کارنامه خود دارد.

ادامه مطلب ...

دشمن واقعی فقر اقتصادی است

1398/07/28 - 13:12:16
دشمن واقعی فقر اقتصادی است

مشاور مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید کشور دکتر نوراله زاده در حوزه اقوام عشایرگفت: عشایرباید در خصوص تسهیلات حمایت شوند.

خدایی اظهارکرد: هدف اصلی خدمت به عشایر می باشد تاگوشه ای از زحمات این قشرزحمت کش و بی توقع را جبران کنیم و بتوانیم اعتبار ویژ‌ه ای به عشایر اختصاص دهیم.

این مقام مسئول بیان کرد: امید است که با رایزنی ها بتوانیم مشکلات تضامین بانکی را حل کرده و پرداخت ها به صورت آنلاین در منطقه عشایری و در چادرها صورت پذیرد.

مدیر کل امور  عشایر استان فارس گفت: در عرضه تولید نیز عشایر بعنوان تولیدکنندگان واقعی همواره در تامین مایحتاج جامعه می کوشند و بر اساس آمارها هر نفر تولید کننده عشایری گوشت مورد نیاز 16 نفر از مردم جامعه را تامین می کند . در سایر عرصه ها نیز جامعه عشایری حافظان محیط زیست و عرصه های منابع طبیعی هستند . در حوزه فرهنگ و آداب و رسوم نیز جامعه غنی عشایری منبعث از فرهنگ اسلامی ایرانی دارای رسوم و سننی است که روح و ذات بشری را مشعوف و مسحورخود می کند و دارای آنچنان محتوایی است که امروز با وجود پیشرفت های تکنولوژی و صنعتی وقتی در معرض دید قرار می گیرد چشم و ذهن هر ببینده ای را به وجد می آورد .

بهرامی بیان کرد: امید است با اتکاء به خدا بتوانیم از تمامی ظرفیت های این جامعه استفاده و اشتغال پایدار بیشتری در جامعه عشایری داشته باشیم .

مدیر عامل صندوق های کار آفرینی امید استان فارس گفت: استان فارس از نظر استفاده از تسهیلات دومین استان و اولین بانک از بین بانک های عامل می باشد.

لطیفی اظهار کرد: از نظر اعتبار به عشایر باید نگاه ویژه ای شودو سعی کنیم اعتبارات جداگانه ای به عشایر اختصاص دهیم.

کارشناس مسئول صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری اداره کل امور عشایر فارس گفت: هدف اصلی از تشکیل این صندوق ها حمایت از خانواده های کم درآمد، ضعیف، زنان  بی سرپرست و بدسرپرست می باشد.  بهتر است دوره های آموزشی که در عملکرد و پیشبرد اهداف اصلی صندوق تاثیر بسزایی دارد از طرف صندوق کارآفرینی امید برگزار گردد.

خانم شهریور خاطر نشان کرد: با راه اندازی این صندوق ها زمینه ای فراهم شد تا نیمی از جامعه فعال عشایری که همان زنان عشایری هستند بتواننداز این تسهیلات بهره مند شوند و در این صندوق ها به فعالیت اقتصادی بپردازند.

وی تصریح کرد صنایع دستی، کشت و توسعه گیاهان دارویی، پخت نام محلی، فرآوری و بسته بندی محصولات عشایری، صنایع لبنی، دامداری و تولید وسایل تزئینی از جمله فعالیت هایی است که در این صندوق ها در حال انجام است.

ادامه مطلب ...

تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود

1398/07/16 - 07:26:25
تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر ایران گفت: تمامی املاک دولتی باید مستند سازی شود. میرآخورلی که در دوره آموزشی مسئولان حقوقی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور در شیراز سخن می گفت خاطر نشان کرد: با توجه به این که عشایر قانع ترین، فعال ترین و غیور ترین افراد جامعه هستند از لحاظ حقوقی نیز باید توجه ویژه‌ای به آنها گردد. وی واحد حقوقی ادارات را واحدی موثر و خاص بر شمرد که وظیفه‌ای خطیر و حساس برعهده دارد و باید بتواند از حقوق جامعه عشایر به نحو مطلوب دفاع کرده و از پایمال شدن حقوق حقه آنان جلوگیری نماید. این مقام مسئول با اشاره به اینکه اغلب چالش واحد حقوقی ادارات امور عشایر در حوزه مراتع و پروانه چرا است ابراز امیدواری کرد با تعامل و همراهی دستگاه ها و ادارات و خود عشایر بتوان بیش از گذشته در مراجع قضایی و حقوقی عدالت را اجرایی کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر کشور گریزی هم به امور قراردادها زد و بر نظارت دقیق و مستمر واحد حقوقی بر تمامی قراردادها تاکید نمود.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن تشکر و خیر مقدم به بیان ویژگی ها و ظرفیت های خاص جامعه عشایری فارس پرداخت. روح اله بهرامی به جایگاه خاص واحد حقوقی در دستگاه های دولتی اشاره کرد واز آنان خواست تا پرونده های حقوقی را مصمم تر از گذشته پیگیری و حل کنند. وی فرصت بدست آمده خدمت به جامعه محروم عشایری را یک موهبت الهی دانست که عمل به وظیفه می تواند موجب سربلندی انسان شود.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: امید است با کمک واحد حقوقی بتوانیم در جهت منافع و اهداف سازمانی تلاش کنیم و قوانین را به نفع منافع سازمانی و جامعه مولد عشایری پیش ببریم.

ادامه مطلب ...

تسهیلاتی به نام زنجیره تولید گوشت قرمز

1398/07/10 - 12:08:25
تسهیلاتی به نام زنجیره تولید گوشت قرمز

جامعه عشایر فارس با داشتن بیش از سه میلیون راس دام سبک نقش مهمی در اقتصاد و تامین نیازهای پروتئینی جامعه دارد. این جامعه مولد با بهره گیری از منابع خدادادی و تکیه بر تجربه و توانمندی خود در تولید و پرورش دام توانسته با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای خانواده خود در افزایش اقتصاد آن نیز موثر باشد. عشایر با توجه به سبک زندگی همواره در جهت تامین علوفه مورد نیاز خود به دنبال مراتع سرسبز و غنی بوده و این سبک خاص زندگی باعث شد تا زندگی مبتنی بر کوچ را برای خود انتخاب کند به نحوی که در فصول گرم به مناطق سردسیر و در فصول سر به مناطق گرمسیری اصطلاحاً ییلاق و قشلاق کند. این روش زندگی همواره الفتی میان طبیعت و عشایر به وجود آورده بود که هر دو به هم احساس نیاز می کردند. از یک طرف طبیعت  با مراتع غنی خود می کوشید تا علوفه مورد نیاز دام های عشایر و سایر نیاز های او را برطرف سازد و از طرف دیگر عشایر نیز با حفظ و حراست از محیط زیست و طبیعت اطراف خود سعی در بهبود آن داشت. اما در سنوات اخیر برخی افراد سود جو با دخالت در نظام طبیعت این چرخه را به هم زدند و این چرخه را از نظم خود خارج کردند که ما شاهد تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست هستیم.

خشکسالی های اخیر و فقر مراتع باعث شد که فرد دامدار نتواند تمام علوفه مورد نیاز دام خود را از مراتع تامین کند به ناچار به تغذیه دستی با علوفه های مکمل رو آورد و به دلیل عدم نقدینگی مجبور شد دست نیاز به سوی دلالان و واسطه ها دراز کند. و این امر باعث می شد که قسمت زیادی از درآمد حاصل به جیب دلالان و واسطه ها برود.

در همین راستا و به منظور حذف واسطه ها و دلالان و همچنین با توجه به مطالعات صورت گرفته، سازمان امور عشایر ایران در راستای ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری اقدام با اجرایی نمودن طرحی به نام " زنجیره تولید گوشت قرمز" نمود و در این طرح تمامی فعالیت های دامداری از مزرعه تا سفره مصرف کننده را در سبد حمایتی خود قرار داد. بر اساس این طرح هر ساله تسهیلاتی در اختیار دامدار قرار می‌گیرد تا بتواند بدون نیاز به سرمایه دیگران، هزینه های دام های خود را که اغلب هزینه تغذیه می باشد تامین کند و در پایان سال نیز پس از فروش دام خود به مصرف کننده نسبت به بازپرداخت تسهیلات خود اقدام نماید.

با توجه به اینکه 80 درصد جامعه عشایری به شغل دامداری اشتغال دارند این طرح میتواند کمک شایانی به حذف واسطه ها و در نهایت افزایش درآمد خانوارهای عشایری داشته باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: امسال نیز مبلغ 550 میلیارد ریال در فاز نخست به عشایر فارس اختصاص یافته که عشایر این استان می توانند با مراجعه به ادارات امور عشایر شهرستان و ارائه دفترچه عشایری، دفترچه دام و بیمه و پلاک کوبی دام خود، نسبت به اخذ تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز اقدام نمایند. روح الله بهرامی افزود سقف این تسهیلات را یک میلیارد ریال، کارمزد آن ده درصد و یکساله و به عاملیت بانک کشاورزی به عشایر دامدار پرداخت می‌شود.

ادامه مطلب ...

اطلاعیه کوچ عشایر فارس

1398/07/08 - 11:12:13

اطلاعیه کوچ پاییزه عشایر صاحب پروانه چرا

بدین وسیله به اطلاع عمومی بهره برداران مراتع قشلاقی استان فارس و بهره بردارانی که به قصد عبور از این استان وارد استان می شوند می رساند به منظور جلوگیری از تخریب مراتع و جلوگیری از ورود زود هنگام دام به مراتع قشلاقی ورود مراتع از تاریخ 1398/8/15 به بعد تعیین گردیده است، لذا لازم است تاریخ اعلام شده را رعایت نمایند .

  1. بهره برداران کوچنده در هنگام حرکت پروانه چرای معتبر در مراتع قشلاقی را به همراه  داشته باشند .
  2. دامداران فاقد پروانه چرا به هیچ عنوان وارد مراتع این استان نشوند، در صورت مشاهده با متخلفین برابر مقررات برخورد خواهد شد .
  3. بهره برداران دارای پروانه چرا قبل از کوچ به ادارات دامپزشکی و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستانهای مورد استقرار مراجعه و مجوز حرکت اخذ نمایند و در طول مسیر به همراه داشته باشند .
  4. حمل دام توسط کامیون و کامیونت به مناطق قشلاقی استان فارس از تاریخ 1398/8/13 آزاد خواهد بود .
  5. از کلیه شرکتهای باربری درخواست می گردد از صدور بارنامه حمل دام تا قبل از تاریخ 1398/8/13 به  مناطق قشلاقی  استانهای فارس و بوشهر خودداری نمایند، قبل از صدور بارنامه مدارک بند 3 را کنترل نمایند .
  6. به استناد تبصره 2 ماده 47 قانونی بخشی از درآمدهای دولت برابر مقررات با متخلفین برخورد و به ازاء هر واحد دامی مبلغ 1422000 ریال جریمه خواهند شد.
  7. شماره تلفن رایگان 1504 بصورت شبانه روزی در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فعال می باشد لذا از کلیه  مرتعداران درخواست می گردد هر گونه تخلف را به شماره مذکور اعلام نمایند .
ادامه مطلب ...

آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس

1398/07/08 - 10:32:45
آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: هر ساله نزدیک به 150 هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب 27 هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ می کنند. بهرامی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه پشتیبانی و ارائه خدمات به کوچندگان یکی از وظایف سازمانی ما است هر ساله با آغاز فصل کوچ تمهیداتی اتخاذ می شود. وی افزود امسال نیز علاوه بر مرمت راه های عشایری، استقرار اکیپ های آبرسانی سیار، ذخیره سوخت مورد نیاز عشایر، تامین امنیت با کمک نیروی انتظامی از اقدامات انجام شده می باشد. این مقام مسئول همچنین از توزیع و ذخیره سازی آذوقه عشایر به ویژه آرد و همچنین خوراک دام عشایر با مشارکت 23 شرکت تعاونی سیارعشایری استان خبر داد.

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان این که در سال جاری نیز کوچ پائیزه عشایر استان از مهر ماه آغاز شده است و بر اساس اطلاعیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ورود عشایر به مراتع قشلاقی استان از تاریخ 15 آبان ماه سال جاری به بعد تعیین شده است. بهرامی خاطر نشان کرد خوشبختانه امسال در حوزه آبرسانی به ویژه تامین آب پایدار اعتبارات خوبی از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است، ولی صرفه جویی و مشارکت عشایر در این امر می تواند در ارائه خدمات بهتر به ما کمک کند.

گفتنی است همه ساله با آغاز فصل پائیز، کوچ پائیزه عشایر استان از مناطق سردسیر یا ییلاقی به مناطق گرمسیر یا قشلاقی شروع می شود. در کوچ پائیزه عشایر از مناطق شمالی استان نظیر آباده، اقلید، بوانات، سپیدان و خرمبید وغیره به مناطق جنوبی نظیر داراب، زرین دشت، خنج، لارستان، فراشبند و قیر و کارزین، فیروزآباد کوچ می کنند.

استان پهناور فارس با توجه به وسعت و تنوع اقلیمی توانسته 12 درصد عشایر کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد می شود.

 

ادامه مطلب ...

اطلاعیه آزمون استخدامی سال 98

1398/07/06 - 11:53:33

اطلاعیه آزمون استخدامی سال 98

باطلاع می رساند هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی کشور سال 98  در آبان ماه سال جاری برگزار می گردد. لذا متقاضیان محترم می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org  و با توجه به مندرجات دفترچه راهنمای آزمون فوق و شرایط اختصاصی این دستگاه، طی روزهای 03/07/98 لغایت 12/07/98 اقدام به ثبت نام در این آزمون نمایند.

ادامه مطلب ...

راه اندازی بیش از 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در فارس

1398/07/04 - 12:18
راه اندازی بیش از 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در فارس

 

مسئول صندوق‌های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس از تشکیل 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری این استان از سال 95 تا کنون خبر داد. خانم شهریور گفت: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت 150 هزار نفری جامعه عشایری فارس را بانوان تشکیل می دهند و با توجه به توانمندی و ظرفیت‌های خوبی که در آنها وجود دارد تشکیل این صندوق ها صورت گرفته است. وی ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده‌ها و همچنین تنوع بخشی به اشتغال را از اهداف این طرح برشمرد و ابراز امیدواری کرد با توجه به نیاز جامعه بتوانیم از لحاظ کمیت و کیفیت این صندوق ها را افزایش دهیم. شهریور افزود: تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای از قبیل کشت گیاهان دارویی، راه اندازی کارگاه اسانس گیری گیاهان دارویی، پخت نان محلی، خیاطی، قالی بافی و غیره در این صندوق‌ها در حال انجام است.

مسئول صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس بیان داشت با تعامل خوبی که با مدیریت صندوق کار آفرینی امید داشتیم، توانستیم از تسهیلات این صندوق نیز استفاده کنیم. وی از بانوان عشایری علاقمند درخواست نمود در صورت تمایل می‌توانند با مراجعه به ادارات امور عشایر شهرستان خود نسبت به راه اندازی این صندوق‌ها و بهره گیری از مزایای آن اقدام کنند.

گفتنی است، صندوق های اعتبارات خرد زنان عشایری استان فارس با سرمایه شصت میلیارد ریال در قالب 70 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری توانسته زمینه فعالیت اقتصادی بیش از 2400 نفر را مهیا کند، و مقام نخست کشور را به خود اختصاص دهد.

ادامه مطلب ...
123
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top