شنبه 5 بهمن 1398
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد.

1398/10/28 - 12:42:18
جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد.

سومین جلسه شورای عشایری فارس در سال جاری با حضور اعضای این شورا به ریاست دکتر رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تشکیل شد .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در جلسه شورای عشایری استان گفت : عشایر سرمایه های اجتماعی هستند و در حوزه های مختلف فرهنگ ،گردشگری و تولیدات محصولات نقش بسزایی دارند و با ایجاد تعامل و همکاری میان دستگاه های اجرایی در ارائه خدمات بهتر به جامعه غیرتمند عشایر خواست در حل مشکل ایلراه عشایری توجه ویژه ای داشته باشند تا در امر کوچ عشایر با کمترین چالش مواجه شوند.

رضایی افزود واگذاری ایلراه های عشایری مطلقاً ممنوع بوده و ایلراه های عشایری در نقشه GIS استان فارس مشخص شود تا حقوقی از عشایر ضایع نشود.

این مقام مسئول با اشاره به استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه های اجرایی در جهت خدمات رسانی بهتر به جامعه عشایری بر بهره مندی عشایر از تسهیلات خشکسالی و طرح زنجیره گوشت قرمز و اشتغالزایی در میان جوانان عشایری تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در ادامه گریزی هم به حوزه ورزشی در جامعه عشایری زد و همچنین با اشاره به نقش ورزش در افزایش سطح سلامت جامعه عشایری و تاکید بر فضای ورزشی در سایت های اسکان افزود شهرک های اسکان خود جوش که فاقد فضای ورزشی می باشند را بررسی و به اداره کل بنیاد مسکن اعلام شود تا برای آن مناطق عشایری نیز فضای ورزشی تعریف وخواستار فضای ورزشی و امکانات ورزشی در سایت های اسکان عشایری بالای 100 خانوارعشایری شد تا جوانان غیور عشایر از تمام امکانات ورزشی استفاده کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه ضمن تشکراز همراهی و همدلی مدیران دستگاه های اجرایی گفت: جلسات شورای عشایر یکی از ظرفیت های قانونی جهت پیگیری مسائل و مشکلات جامعه عشایری است که می تواند به ارائه خدمات بهتر و به ارتقای وضعیت معیشت به جامعه عشایری کمک کند.

بهرامی با ارائه گزارشی از مصوبات جلسه قبل و پیگیری های صورت گرفته با اشاره به وضعیت جذب اعتبارات ارزش افزوده سهم عشایر بر اساس بند ب ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه که این اعتبارات شامل اجرای تعداد 262 پروژه عمرانی به مبلغ 280 میلیارد ریال در مناطق عشایری در حوزه های آّبرسانی، تامین آّب پایدار و استحصال آب های سطحی، راه سازی مرمت و نگهداری راه های عشایری، انرژی های نو، احداث سکوی استقرار خانه بهداشت سیار، احداث انبار علوفه و غیره در سطح شهرستان می باشد. از فرمانداران خواست تا در این زمینه همکاری داشته باشند تا حقوقی از عشایر ضایع نشود.

و در پایان نیز به 2 نفر از فرمانداران که در جذب اعتبارات ارزش افزوده سهم عشایر، بیشترین میزان جذب اعتبارات را داشته اند که منجر به اجرای پروژه زیربنایی در مناطق عشایری گردیده بود با اهداء لوح تقدیر قدردانی بعمل آمد.

  

ادامه مطلب ...

منابع انسانی جزء لاینفک ادارات می باشد

1398/10/23 - 14:04:12
منابع انسانی جزء لاینفک ادارات می باشد

مدیر امور اداری رفاه و پشتیبانی سازمان امور عشایر کشورگفت : منابع انسانی جزء لاینفک ادارات می باشد و باید به آن رسیدگی شود و تا به دغدغه های مجموعه ادارای سازمان برسیم، و از نزدیک به بررسی و نظارت روند تشکیل پرونده نیروهای استخدام جدید سال 98 پرداختند.

نصیری بیان کرد فرایند جذب و استخدام نیروهای جدید با دریافت معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای مصاحبه تخصصی در حال انجام است

وی افزود در عرصه اقتصاد مقاومتی جامعه مولد عشایر جامعه ای هستند که نیاز به حمایت دارند و با توجه به جذب نیروهای جدید امیدواریم در روند بهتر مجموعه گام برداریم، تا حقی از آنان ضایع نشود.

مدیر امور اداری سازمان امور عشایر اظهار کرد منظور از استان محل مراجعه بومی گزینی نیست و بلکه استانی است که داوطلب در آن استان متقاضی اشتغال می باشد.

مدیر کل امور عشایر استان فارس گفت : این فرایند جذب  از تاریخ 21 دی ماه شروع شده جهت تشکیل پرونده و ارجاع به سازمان جهت مصاحبه تخصصی در حال انجام است.

بهرامی اظهار کرد استفاده از نیروهای جوان در مجموعه باعث نشاط و سرزنده ای در مجموعه می شود و با آموزش، کارآموزی کلی در حوزه عشایر و آشنایی با مجموعه اداره کل امور عشایر در روند کار بهبودی حاصل خواهد شد.

وی با تاکید بر احترام به همه مجموعه و ایجاد تفاهم و همدلی در کل مجموعه افزود سعی کرده ایم با این وضعیت با توجه به سیاستها و تصمیمات و راهبردهای ریاست سازمان و اهداف کلی سازمان بستر را فراهم کنیم و نیروها با انگیزه بهتری در راستای خدمت به عشایر گام بردارند و در محیط امن کار کنند، و ابراز امیداوری کردند که با توجه به شرایط سخت جامعه بتوانیم مجموعه را در پیش برد اهداف سازمان سوق دهیم .

این مقام مسئول  دردیدار چهره به چهره  با همکاران اداره کل امور عشایر درجریان مشکلات و مسائل همکاران قرار گرفتند  و به سوالات پاسخ دادند.

 

 

ادامه مطلب ...

انرژی نوجایگزین مطمئن سوخت فسیلی

1398/10/16 - 08:34:22
انرژی نوجایگزین مطمئن سوخت فسیلی

رئیس اداره بهسازی وامور تولید اداره کل امورر عشایر فارس در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مدیریت  سبز و همچنین استفاده بهینه از منابع و صرفه جویی در منابع انرژی و استفاده از انرژی های پاک، اداره کل امور عشایر فارس نیز بیش از پیش به کارکردهای مثبت استفاده این انرژی ها توجه کرده است.

شمشیری اظهار کرد مهم ترین پیامد ادامه استفاده از سوخت های فسیلی بیماری ها و مشکلات زیست محیطی است و بهره گیری از انرژی های پاک می تواند آینده بهتری را برای جامعه عشایری رقم بزند.

 وی افزود هدف از انژی های خورشیدی،  پاک و بدون آلودگی حذف انتشار گازهای گلخانه ‌ای از جمله دی ‌اکسید کربن، رایگان و در دسترس بودن این انرژی، کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی،هزینه کم تولید در طولانی مدت و هزینه کم نگهداری از تأسیسات تولید آن، امن و بی‌ خطر بودن فرآوری سوخت‌های فسیلی آسان‌تر بوده و از اینرو، ارزان‌تر از منابع انرژی دیگر است.

شمشیری بیان داشت در این خصوص با توجه به مزیت های انرژی های خورشیدی و استفاده بهینه از منابع موجود این اداره کل اقدام به راه اندازی و اتصال به شبکه نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک و یکدستگاه آبگرمکن خورشیدی جهت ساختمان مرکزی اداره کل انجام داده که 70 درصد از برق ساختمان را تامین می کند.

جانشین معاون توسعه و عمران اداره کل امور عشایر فارس اظهارداشت در مناطق عشایری نیز اقداماتی صورت گرفته که مهم ترین آن می توان تامین 6 عدد پنل خورشیدی جهت برق دار کردن 6 خانه عشایری نام برد . از دیگر اقدامات  میتوان به آبگرمکن خورشیدی جهت بهره مندی عشایر از بهداشت به تعداد 175 عدد و پنل های خورشیدی 525 عدد، فانوس خورشیدی 2856 ، چراغ قوه عشایری 1675 عدد و جلیقه شب نما جهت کوچ عشایر به تعداد 6000 عدد اشاره کرد.

گفتنی است استان فارس با دارا بودن جمعیت عشایری 150 هزار نفری در قالب 30 هزار خانوار عشایری به عنوان قطب عشایر کشور محسوب می شود که نقش مهمی در عرصه های مختلف اجتماعی، تولیدی و اقتصادی و فرهنگی استان دارند.

ادامه مطلب ...

پیام مدیر کل در مورد شهادت سردار قاسم سلیمانی

1398/10/14 - 08:23:41
پیام مدیر کل در مورد شهادت سردار قاسم سلیمانی

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ يُرْ‌زَقُونَ

شهادت سردار فداکار اسلام، شهید قاسم سلیمانی، مالک اشتر زمان را به پیشگاه امام زمان (عج) و نایب بر حقشان امام خامنه ای و همه مردم بزرگ و غیرتمند عشایر کشور به ویژه عشایر ولایتمدار فارس تسلیت عرض می نمایم.

جامعه عشایر فارس همگام با سایر آحاد مردم عزیز کشور اسلامی‌‌مان‌‌‌ ضمن‌ محکومیت‌ این‌عمل‌ مذبوحانه‌ شیطان بزرگ، مصمم تر از گذشته گوش به فرمان ولایت و رهرو راه شهدا و سیره سردار سلیمانی خواهدبود و در راه حفظ دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کمترین تردیدی را به خود راه نخواهد داد .

آنچه مسلم است این گونه اعمال تروریستی برخلاف اهداف آمریکا و مزدورانش در منطقه، باعث اتحاد بیشتر مردم ایران و آزاد اندیشان جهان خواهد شد و عزم آنان را در مبارزه با خوی استکباری دشمنان منسجم تر خواهد نمود . ان شاء الله

روح الله بهرامی- مدیر کل امور عشایر فارس

 

ادامه مطلب ...

پیشتازی فارس در ارائه خدمات سلامت به عشایر در کشور

1398/10/11 - 11:56:19
پیشتازی فارس در ارائه خدمات سلامت به عشایر در کشور

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر استان فارس فعالیتهای این اداره کل در حوزه بهداشت و درمان و سلامت را تشریح کرد.

دکتر محمد طیبی پور در این خصوص گفت ۲۳ خانه بهداشت سیار عشایری در استان فارس با پیگیری و هماهنگی مدیر کل امور عشایر فارس و معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال خدمات رسانی به جامعه عشایر استان فارس هستند.

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر استان فارس گفت: تا قبل از راه اندازی خانه های بهداشت سیار، عشایر دسترسی محدود به مراکز درمانی بهداشتی داشتند و فقط خدمات واکسیناسیون به عشایر ارائه می شد و سایر خدمات بهداشتی اولیه به علت شرایط ویژه شغلی عشایر مغفول می ماند و ما شاهد مشکلات و گرفتاریهای زیاد بهداشتی درمانی در این قشر محروم و زحمتکش بودیم که با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ارائه خدمات به آنها در قالب کانکس های سیار در دستور کار قرار گرفت.

دکتر محمد طیبی پور اظهار داشت: برای عشایر استان فارس، ۴۸ خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس برای نقاط پرتراکم عشایری مصوب شد و در فاز اول ۱۸ کانکس و در فاز دوم ۵ کانکس به مناطق عشایری در این استان، اعزام شدند.

وی تصریح کرد: با بهره گیری از الگوهای موفق خدمات رسانی به عشایر به ویژه آموزش و پرورش عشایری، بهورزان خانه های بهداشت از میان خود عشایر انتخاب شده و آموزش دیدند و به همراه خانه های بهداشت سیار عشایری مجهز در مناطق عشایری مستقر شدند. البته برنامه های هماهنگ بین اداره کل امور عشایر و دانشگاه علوم پزشکی شیراز این است که ۴۸ کانکس مصوب هم در قشقلاق و ییلاق عشایر مستقر شوند اما با وجود ۲۳ کانکس نیز، ارائه خدمات بهداشتی به این افراد میسر می شود و باید کانکس ها به همراه عشایر، از مناطق ییلاق به قشقلاق و یا برعکس، حمل شوند.

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر فارس با بیان اینکه جمعیت عشایری استان فارس حدود ۱۴8 هزار نفر است افزود: همه جمعیت عشایری استان فارس شناسایی شده و پرونده الکترونیک سلامت برای آنها تشکیل و خدمات بهداشتی مورد نیاز کودکان کمتر از ۵ سال و مادران باردار برای عشایر ارائه شده و به سمت آموزش و مراقبت از سایر گروه های سنی مانند جوانان، نوجوانان، میانسالان و کهنسالان حرکت می کنیم.

دکتر محمد طیبی پور با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح بسیج ملی کنترل فشارخون توسط وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی در بین عشایر استان فارس گفت: خانه های بهداشت سیار عشایری زیرساخت مناسبی برای اجرای برنامه های ملی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که مهمترین علل مرگ مردم هستند را فراهم کرده است.

وی با اشاره به مشکلات ارایه خدمات بهداشتی درمانی در جامعه عشایری افزود تفاوت خانه های بهداشت سیار عشایری با خانه های بهداشت روستایی این است که در روستاها، بهورزان به راحتی می توانند به منازل مردم و افراد تحت پوشش خود بروند اما چادرهای عشایری پراکنده هستند و ممکن است این چادرها، کیلومترها باهم فاصله داشته باشند که بهورزان در این حوزه، تلاش های زیادی می کنند که قابل تقدیر است.

همچنین به منظور ارتقای سطح اگاهی و اموزش عشایر استان فارس برنامه جامع و مدون آموزش بهداشت و درمان با دستور اقای مهندس بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس با بهره گیری از کلیه رسانه های در دسترس از جمله برنامه های پر مخاطب رادیو و تلوزیون با جمعیت هدف عشایری و همچنین استفاده از ظرفیت فضای مجازی و چاپ بروشور و تک برگی های آموزش در دستور کار اداره کل امور عشایر قرار گرفته است و این برنامه ها در قالب پیامهای بهداشتی در حال تهیه و پخش از طریق رسانه های استانی خصوصا رادیو مرکز فارس است. وی در پایان اعلام کرد مساله بهداشت و درمان و سلامت جامعه عشایری برای حفظ سلامت و کارایی و طول عمر و کیفیت زندگی این قشر تولید کننده کاملا َضروری است و برای تحقق برنامه ارتقا کیفیت زندگی این قشر و نحوه و سبک زندگی و مشکلات ویژه شغلی این جامعه نیاز است که یک برنامه جامع و کاربردی در این زمینه با همکاری کارشناسان کلیه ارگانهای مربوطه اعم از دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل امور عشایر و ادارات استانها، بسیج و سپاه عشایر، تشکلهای مردم نهاد، سازمان نظام پزشکی و بزرگان و معتمدان جامعه عشایری تهیه گردد که در این زمینه کارایی و موفقیت برنامه اموزش عشایری در سواد آموزی فرزندان عشایر میتواند الگوی مناسبی برای طراحی نقشه راه افزایش سطح سلامت جامعه عشایری باشد

ادامه مطلب ...

اولویت دادن به پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایر مناطق نی ریز

1398/10/10 - 13:44:04
اولویت دادن به پلاک کوبی و هویت گذاری دام عشایر مناطق نی ریز

مدیر کل امور عشایر فارس  و هیئت همراه به منظور بازدید از مناطق عشایری شهرستان نی ریز و بختگان به این شهرستان قشلاقی سفر کرد. علاوه بر اینکه آبرسانی به عشایر را از اولویت کاری مجموعه دانست از شرکت تعاونی ها خواست که در مورد پلاک کوبی و هویت گذاری و بیمه دام ها بیشتر تلاش کنند، تا عشایر از مزیت این طرح جامع برخوردار شوند و حقی از عشایر ضایع نگردد.

بهرامی افزود: همچنین در بحث افزایش درآمد اقتصادی خانوارهای عشایری نیز گفت ایجاد اشتغال پایدار و تنوع بخشی به اشتغال از دیگر برنامه‌های راهبردی سازمان امور عشایر ایران است،و با اشاره به اینکه زنان عشایر نیمی از افراد این جامعه مولد را تشکیل می دهند گفت و زنان عشایر می‌توانند با عضویت در این صندوق ها از مزایای آن بهره‌مند شوند و از تسهیلات با کارمزد کم استفاده تا به وضعیت معیشت اقتصادی آنان کمک شود.

مدیر کل امور عشایر و هیئت همراه به اتفاق بخشداران نی ریز و بختگان و مدیر جهاد کشاوری  در بازدیدی که از مناطق عشایری سیمیاره و بسترم داشتند از نزدیک درجریان اقدامات انجام شده جهت ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری شهرستان قرار گرفتند.

در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی، اسکان، آب شرب انسان و دام بهداشت و آموزش و طرح های هادی را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر این مناطق صادر و مقرر شد نسبت به انتقال خط لوله آب و مرمت جاده های عشایری، پیگیری کانکس های خانه بهداشت از طریق دانشگاه علوم پزشکی، اقدام شود. 

در اخر از بخشداران مرکزی و بختگان جهت پیگیری امورات عشایر تشکر به عمل آمد.

گفتنی است شهرستان ني ريز محل قشلاق بخشي از عشاير ايل خمسه شامل طايفه عرب و طايفه مستقل چهار راهي جمعا به تعداد 402 خانوار مي باشد.

ادامه مطلب ...

حضور کارکنان اداره کل امور عشایر فارس در سالروز حماسه 9 دی ماه

1398/10/09 - 12:00:40
حضور کارکنان اداره کل امور عشایر فارس در سالروز  حماسه 9 دی ماه

حضور کارکنان اداره کل امور عشایر فارس در سالروز خروش انقلابی مردم بر علیه فتنه گران   

ادامه مطلب ...

نادیده گرفتن توان زنان توسعه همه جانبه را دچار نقصان می کند.

1398/10/09 - 11:45:34
نادیده  گرفتن توان زنان توسعه همه جانبه را دچار نقصان می کند.

استاندار فارس در نشست تخصصی بانوان فعال در حوزه کارآفرینی و تولید اظهار کرد نادیده گرفتن توان زنان توسعه همه جانبه را دچار نقصان خواهد کرد.

رحیمی زنان را سرمایه بزرگ کشور دانست و تاکید کرد توانمندی های جامعه  زنان در همه حوزه ها باید مورد استفاده قرار گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه مدیریت ارشد استان همه تلاش خود را در جهت ارائه تسهیلات مختلف برای حمایت از زنان کارآفرین را به کار بسته است افزود: در راستای ارائه خدمات قانونی و رفع موانع موجود در چارچوب قانون و مقررات هر دستگاه ای که در این زمینه فرصت سوزی کند مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به وجود بیش از یک هزار و 450 طرح اشتغال روستایی و 51 طرح فراگیر اشتغال اشاره و عنوان کرد این طرح ها به بانک ها برای ارائه تسهیلات معرفی شده اند.

رحیمی بیان داشت باید کمیته های کاری برای عملیاتی شدن حل مشکلات بخش اقتصاد زنان راه اندازی شود

در این نشست که در استانداری برگزار شد 8 نفر از بانوان فعال صندوق اعتبارات خرد زنان در حوزه عشایری به همراه مشاور بانوان اداره کل حضور داشتند ، گزارشی از فعالیت زنان عشایری در حوزه های مختلف از جمله صنایع دستی، کشت و توسعه گیاهان دارویی، پخت نام محلی، فرآوری و بسته بندی محصولات عشایری، صنایع لبنی، دامداری و تولید وسایل تزئینی ارائه شد.

در پایان نیز بانوان عشایری مشکلات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

گفتنی است در حال حاضر بیش از 2500 بانوی عشایری فارس در قالب 70  صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری فارس در حال فعالیت می باشند .

 

ادامه مطلب ...

70 میلیارد ریال اعتبار تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز برای عشایر قیر و کارزین

1398/10/04 - 11:30:40
70 میلیارد ریال اعتبار تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز برای عشایر قیر و کارزین

رئیس اداره امور عشایر شهرستان قیر و کارزین از تخصیص 70 میلیارد ریال به منظور اعطای تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر این شهرستان خبر داد .

محمد جواد بهی گفت:این تسهیلات با نرخ کارمزد ده درصد و دوره بازپرداخت یک ساله و با عاملیت بانک کشاورزی به بهره برداران عشایر پرداخت می شود.

وی اظهار داشت، شرایط معرفی عشایر به منظور دریافت این تسهیلات داشتن دفترچه های خواروبار عشایری و دفترچه های دامپزشکی معتبر، بیمه نامه دام و پلاک کوبی و ثبت نام دام در طرح هویت گذاری دام از الزامات بهره مندی از تسهیلات می باشد.

رئیس اداره قیر و کارزین تصریح کرد اعطای تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز از محل صندوق توسعه ملی وبه منظور حذف واسطه ها و دلالان سود جو، سطح معیشت خانوارهای عشایری و تامین امنیت غذایی و گوشت مورد نیاز اقشار مختلف جامعه اجرایی شده است .

گفتنی است قیر و کارزین از شهرستان های قشلاقی استان فارس می باشد .در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده و بیش  از دو هزار خانوار عشایری کوچنده با جمعیت دامی بالغ بر 220 هزار راس دام سبک در مراتع آن سکونت دارند . 

ادامه مطلب ...

سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری زرین دشت

1398/10/03 - 13:45:17
سفر مدیر کل امور عشایرفارس از مناطق عشایری زرین دشت

مدیر کل امور عشایر فارس به منظور بازدید از مناطق عشایری شهرستان زرین دشت  وارد این شهرستان قشلاقی شد.

بهرامی، معاونین و هیئت همراه در این سفر از دفتر نمایندگی امور عشایر شهرستان زرین دشت بازدید نمودند و از نزدیک در جریان روند برنامه های این دفتر و نحوه خدمات رسانی به عشایر قرار گرفت.

وی آبرسانی به عشایر را، از اولویت کاری مجموعه دانست و خاطر نشان کرد در حال حاضر با 2 دستگاه کامیون آبرسان کار تامین آب به عشایر در حال انجام است،و با توجه به نزولات جوی و خشک شدن منابع آب آبرسانی به دام عشایر نیز در دستور کار قرار بگیرد.

 برنامه  بعدی در این سفر بازدید از مناطق عشایری گز طویله زرین دشت و چاه گل  خسویه و دیدار با عشایر و بررسی  مسائل و مشکلات عشایر این منطقه ها از نزدیک بود. در این بازدید چهره به چهره ضمن اینکه عشایر درخواست های و مشکلات خود از جمله راه دسترسی، اسکان، آب شرب انسان و دام بهداشت و آموزش را مطرح کردند، دستورات لازم در جهت پیگیری مطالبات عشایر دو منطقه صادر و مقرر شد نسبت به انتقال خط لوله آب و مرمت جاده های عشایری اقدام شود. 

گفتنی است شهرستان زرین دشت محل قشلاقی بخشی از عشایر ایلات خمسه به تعداد 707 خانوار می باشد.

ادامه مطلب ...

ویدئو کنفرانس بررسی وضعیت عملکرد ارزش افزوده سهم عشایر در دی ماه برگزار شد.

1398/10/02 - 14:08:48
ویدئو کنفرانس بررسی وضعیت  عملکرد ارزش افزوده سهم عشایر در دی ماه برگزار شد.

یکم دی ماه ویدئو کنفرانس با عنوان وضعیت بررسی عملکرد ارزش افزوده سهم عشایر بر اساس بند ب ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با حضور رئیس سازمان امور عشایر ایران، معاونین، مدیران ستادی ومدیران کل امور عشایر استان برگزار گردید.

در این جلسه راهکارهای لازم جهت رفع مشکلات موجود مورد بررسی قرار گرفت.

قندالی ریاست سازمان امور عشایر ایران بر انجام دقیق پروژه های عمرانی منطبق با دستورالعمل های ارسالی تاکید نمود. از مدیران کل امور عشایر استان ها خواست تا در این چهارچوب اجرایی نظارت و پیگیرسهم عشایر از مالیات بر ارزش افزوده باشند تا حقوقی از عشایر ضایع نشود.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز گزارشی از وضعیت جذب اعتبارات ارزش افزوده سهم عشایر بر اساس بند ب ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه در سال 98،97،96  ارائه داد.

بهرامی خاطر نشان کرد که این اعتبارات شامل اجرای تعداد 262 پروژه عمرانی به مبلغ 200 میلیارد ریال در مناطق عشایری در حوزه های آّرسانی، تامین آّب پایدار و استحصال آب های سطحی، راه سازی مرمت و نگهداری راه های عشایری، انرژی های نو، احداث سکوی استقرار خانه بهداشت سیار، احداث انبار علوفه و غیره در سطح شهرستان می باشد.

شایان ذکر است تاکنون از ابتدای سال 96 تا پایان آبان سال 98 سهم عشایر استان فارس از محل اعتبارات ارزش افزوده مبلغ 280 میلیارد ریال تخصیص داده شده و به حساب فرمانداری ها واریز گردیده است. 

ادامه مطلب ...

شیراز میزبان یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس

1398/09/30 - 13:25:18
شیراز میزبان یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس

یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری پارس روز سه شنبه 26 آذر ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی فارس در شیراز برگزار شد.

این نمایشگاه متشکل از صندوق های اعتبارات خرد زنان، بوم گردی های عشایری و برترین فعالان این حوزه در شیراز با حضور مسئولان کشوری و استانی افتتاح شد.

هدف از برپایی این نمایشگاه معرفی و ارائه خدمات و صنایع دستی از سوی شرکت کنندگان در کل کشور بود.

عشایر استان پهناور فارس بخشی از توانمندی های خود را که شامل صنایع دستی، محصولات لبنی، گیاهان دارویی و غذاهای سنتی، نمایش آداب و رسوم محلی است در معرض دید حاضرین قرار می دهند. در این جشنواره صندوق خرد زنان عشایری شهرستان های استان فارس حضور دارند و دستاوردهای بانوان عشایری را در زمینه های مختلف به ویژه صنایع دستی و گردشگری عرضه می دارند.

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: عشایر همچون سال های قبل با توان بالا در یازدهمین نمایشگاه گردشگری پارس خوش درخشیدند.

بهرامی اظهار داشت فارس قطب عشایر کشور می باشد و دارای توانمندی و ظرفیت بالایی است و این نمایشگاه می تواند بستر مناسبی جهت ارائه ظرفیت و توان عشایر باشد.

این مقام مسئول بیان داشت: در این نمایشگاه جامعه عشایر فارس در حوزه‌های مختلفی از قبیل بومگردی‌های عشایری، صندوق خرد زنان، حضور داشتند و گوشه‌ای از عملکرد خود را در خدمت رسانی به سومین جامعه بزرگ کشور در معرض دید عموم قرار دادند.

شایان ذکر است جامعه عشایری استان فارس شامل 3 ایل بزرگ قشقایی، خمسه و لر(ممسنی و بویر احمد) و 8 طایفه مستقل مشتمل بر 28 هزار خانوار و جمعیتی بیش از 148 هزار نفر به عنوان بزرگترین جامعه عشایر کشور محسوب می شوند که سالیانه بیش از 57 هزار متر مربع صنایع دستبافت تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می دارند و این میزان تولید معادل 44 درصد از صنایع دستی استان فارس می باشد.

 

ادامه مطلب ...

دومین یادواره 2000 شهید عشایری در فارس

1398/09/30 - 13:07:05
دومین یادواره 2000 شهید عشایری در فارس

دومین یادواره سرداران، امیران و 2000 شهید والامقام جامعه عشایری فارس در 28 آذرماه با حضور سردار سیف فرمانده بسیج عشایر کشور برگزار شد.

سردار سیف در یادواره شهدای عشایر فارس به رشادت ها و روحیه ظلم ستیزی عشایر در طول تاریخ اشاره کرد و گفت عشایر نقش بسزایی در تثبیت نظام اسلامی داشته اند، عشایر فارس با تقدیم بیش از 2000 شهید روحیه ولایتمداری خود را اثبات کرده اند.

وی افزود این انقلاب به آسانی به دست نیامده که به آسانی از دست برود. اگر حضور و ایثارگری جانبازان، شهداء نبود دشمن برای هر وجب از خاک کشور برنامه داشت و به راحتی کشور را در تصرف خود در آورده بود.

فرمانده سپاه عشایرفارس گفت: جامعه عشایر كشور ۱۰ هزار شهید را به انقلاب تقدیم كرده است كه یك پنجم این تعداد یعنی ۲ هزار شهید از استان فارس بوده است.

سرهنگ افسری اظهار کرد، هدف از برگزاری یادواره شهداء ترویج و تبیین آرمان ها با روحیه جهادی در جامعه می باشد .

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: عشایر مرزداران واقعی حریم ولایت و کشور می باشند. که همواره در کنار مرجعیت و ولایت بوده و تقدیم بیش از دو هزار شهید سرافراز در دوران دفاع مقدس خود گواه این ادعاست.

بهرامی با اشاره به ویژگی های عشایر به حضور آنان در مقاطع مختلف تاریخی و ایستادگی در برابر استکبار پرداخت. ترویج و روحیه ایثار و شهادت را یکی از وظایف راهبردی نظام بر شمرد که باید به آن توجه ویژه ای کرد.

گفتنی است جامعه عشایری فارس 3 ونیم درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده است و با تقدیم 2 هزار شهید والامقام، 613 نفر جانباز سرافراز و 147 نفر آزاده خدمات ارزنده ای به میهن اسلامی ارائه نموده است.

 

ادامه مطلب ...

30 درصد از نیاز جامعه به گوشت قرمز توسط عشایر فارس تامین می شود

1398/09/30 - 13:03:00
30 درصد از نیاز جامعه به گوشت قرمز توسط عشایر فارس تامین می شود

مد

مدیرکل امورعشایرفارس گفت: جامعه عشایراستان فارس بیش از سه ملیون راس دام سبک دراختیاردارد که با تولید20هزارتن گوشت قرمز که معادل30درصدنیازجامعه به این محصول استراتزیک است راتامین می کند. که این عامل نقش مهمی دراقتصاد وتامین نیازهای پروتئینی جامعه را دارد  بهرامی اظهارداشت این جامعه مولد با بهره گیری ازمنابع خدادادی وتکیه برتجربه وتوانمندی خود درتولید وپرورش دام توانسته بافراهم آوردن زمینه اشتغال برای خانواده خود درافزایش اقتصاد آن موثر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه درراستای حمایت از حیات این جامعه برپشتیبانی از دامداران عشایری وتامین علوفه وامکانات مربوطه تاکیدداشت.

وی گفت یکی ازمعضلاتی که دامداران عشایری با آن مواجه هستند نوسانات شدید قیمت گوشت قرمز بوده که بعضاً سودحاصله به جیب دلالان وسودجویان می رود.

درهمین راستا به منظور کوتاه کردن دست واسطه ها وسودجویان درقالب طرح سفره تا مزرعه، درپی انعقاد قرارداد و تفاهم نامه همکاری درخصوص این امر بادستگاههای مربوطه هستیم.

مدیر امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی گفت: جامعه عشایری فارس نقش بسزائی درمعیشت جامعه دارند وبه اقتصاد وتوسعه کشورکمک  شایانی می کنند.

ساجدی خاطرنشان کرد باید اعتدال دربازار مصرف وتولید حفظ شود،تا نوسانات حاصل ازآن که باعث اثرات روانی حاکم  برجامعه می گردد وممکن است به جامعه خدشه وارد کند کنترل ومهارگردد.

وی افزود باید راهکارهای پیش بینی شده با همکاری دستگاههای مربوطه صورت پذیرد تا واسطه جویان حذف شوند و چرخه عرضه و تقاضا به ثبات نسبی خود برسند.

 

ادامه مطلب ...

واگذاری اراضی مستعدکشاورزی به بانوان عشایری فارس

1398/09/28 - 12:01:34
واگذاری اراضی مستعدکشاورزی به بانوان عشایری فارس

مدیر کل ا مور امور عشایر فارس گفت: جمعیت عشایر استان فارس 150 هزار نفر می باشد که نیمی از جمعیت جامعه عشایری را زنان تشکیل می دهند و با توجه به توانمندی و ظرفیت های خوبی که در آنها وجود دارد به منظور بهره گیری از ظرفیت بانوان عشایری بر آن شدیم با هم اندیشی دستگاه های مربوطه و با در اختیار گذاشتن اراضی مستعد کشاورزی به بنیان خانواده  آنان کمک کنیم .

بهرامی بیان کرد، ایجاد اشتغال و بهبود درآمد خانواده ها و همچنین تنوع بخشی به اشتغال را از اهداف این تفاهم نامه برشمرد و ابراز امیدواری نمود با توجه به نیاز جامعه عشایری بتوانیم با همکاری و همدلی که بین دستگاه های امور اراضی، منابع طبیعی و امور عشایر وجود دارد این طرح را عملیاتی کنیم و اثر بخشی آن را در ارتقاء وضعیت معیشت خانوارهای عشایری ببینیم .

مدیر کل دفتر واگذاری و توسعه اراضی امور اراضی کشور گفت: هدف اصلی واگذاری زمین کمک به توسعه کشور است . راههای مختلفی در پیشبرد توسعه کشورها وجود دارد که یکی از راه ها واگذاری زمین های مستعد کشاورزی می باشد.

میررجبی اظهار داشت یکی از اهداف بحث اهلیت می باشد که این قشر جامعه از این بحث مستثنی می باشد. جامعه عشایری یک قشر کم توقع و با حداقل ها زندگی می کند و بهتر است بستری را فراهم آید که نیاز آن ها را رفع کنیم و عشایر را به سمت توسعه یافتگی کشور سوق دهیم.

وی افزود در بحث شناسایی اراضی دقت لازم صورت گیرد و با شناسایی عرصه (جامعه ، اقتصاد، محیط زیست) این سه مقوله را در کنار هم ببینیم و به آن توجه کنیم می توانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.

این مقام مسئول گفت: اگر در جامعه هدف مشخص شود که در جامعه عشایری صندوق ها    می باشد با تقویت و تصحیح همین صندوق هامی توانیم به سود دهی برسیم .

مشاورامور بانوان سازمان امور اراضی کشور گفت: عشایر ذخایر انقلابند و اگر در جامعه امروزی از موهبت تغذیه و زندگی  سالم برخورداریم از حضور پررنگ زنان عشایری می باشد.

موسوی گفت: مدیریت امور اراضی و منابع طبیعی در کنار هم می تواند خروجی خوبی داشته باشد. لذا با واگذاری اراضی مستعد به کشاورزی به زنان عشایری باعث حفظ و کاربردی اراضی می شود.

شفاهی مدیر کل دفتر امور تعاونیها و نظام بهره برداری اظهار داشت توجه ویژه به صنایع گردشگری در استان فارس و پتانسیل های خوبی که وجود دارد زنان عشایری نقش مولد در پخش تولیدات ارگانیک و حفظ منابع طبیعی دارند .

باصری مدیریت امور اراضی استان فارس گفت: در ارتباط با تشکلها باید آموزش های لازم انجام گردد. با شناسائی گونه های مختلف فعالیتها (صنایع دستی ،کشاورزی ) نیاز سنجی و آموزش صورت گیرد و زمین به افرادی واگذار گردد که کننده کار باشند ودر نهایت باعث افزایش درآمد گردد.

 در پایان جلسه تفاهم نامه همکاری بین مدیریت امور اراضی استان و اداره کل امور عشایر فارس منعقد گردید .

گفتنی است  استان فارس با توجه به وسعت اقلیمی که دارد توانسته  12/5 درصد عشایرسیار کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد شود .

ادامه مطلب ...

ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی می باشد.

1398/09/25 - 13:18:00
ارتقاء شاخص های توسعه جامعه عشایری و ایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس  با اشاره به اینکه ارتقای شاخص های توسعه جامعه عشایری وایجاد تنوع در اشتغال عشایر دو راهبرد اصلی این اداره بوده و با تمام توان با همدلی و همراهی برای رسیدن به این امر مهم تلاش خواهیم کرد.

روح الله بهرامی که در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس سخن می‌گفت افزود، ظرفیت های خوبی در ارتقای وضعیت معیشت جامعه عشایری وجود دارد و از تمامی مدیران اجرایی خواست تا از تمامی ظرفیت های قانونی و تکالیف قانونی بودجه لحاظ شده استفاده و از آن بهره گیری کنند.

وی با تشکر از تعامل و همراهی سازنده همه همکاران افزود، نظام پیشنهادو آراستگی و تکالیف سازمانی در حوزه نیروی انسانی جهت افزایش روحیه نشاط و امید بین همکاران و جامعه عشایری مفید و بر آن تاکید نمود.

این مقام مسئول با بیان شرایط حساس و شروع بحث انتخاباتی از مدیران تقاضا کرد تا در محیط ادارای از تبلیغات انتخاباتی خودداری شود.

بهرامی خاطر نشان کرد یاس و نا امیدی اثرات زیان بخش و مخربی بر جامعه می گذارد. بهتر است مردم را امیدوار کنیم تا بتوانیم با تعامل کشور را به سمت پیشرفت سوق دهیم.

در ادامه هر یک از مدیران به بیان دغدغه ها، مسائل، عملکرد، دیدگاه ها و برنامه های خود پرداختند.

در پایان جلسه نیز از تلاش های آقای محمدی تقدیر و به جای وی آقای اعتمادی به عنوان سرپرست اداره شیراز و مریم ایزدی نیز به عنوان سرپرست روابط عمومی معرفی شدند.

ادامه مطلب ...

25 پروژه مصوب تامین آب شرب در مناطق عشایری فارس

1398/09/25 - 12:47:52
25 پروژه مصوب  تامین آب شرب در مناطق عشایری فارس

رئیس اداره عمران و امور زیر بنایی اداره کل امور عشایر فارس از مصوب نمودن 25 پروژه تامین آب شرب جهت عشایر از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر 224875 میلیون ریال خبر داد.

بابک گودرزی گفت: 13  پروژه با اعتباری بالغ بر 80.000 میلیون ریال در دست اجرا می باشد.

وی افزود، در راستای اهداف سازمان امور عشایر کشور مبنی بر، ارائه خدمات به عشایر این اعتبار گام موثری در تامین آب شرب برای این قشر از جامعه در بر داشته است.

رئیس اداره عمران اظهار داشت با اتمام عملیات اجرایی طرح های  آبرسانی تعداد 2490 خانوار عشایری در سطح استان فارس از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی به صورت پایدار بهره مند می شوند.

گفتی است طرح های مذکور شامل اجرای خط انتقال آب، شبکه توزیع آب، احداث مخازن بتنی، احداث موتورخانه، اجرای شبکه فشار متوسط برق و نصب تجهیزات چاه می باشد.

ادامه مطلب ...

مشورت سرچشمه هدایت است

1398/09/17 - 12:42:58
مشورت سرچشمه هدایت است

رئیس سازمان امور عشایر کشور در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امور عشایر فارس گفت: مشورت سرچشمه هدایت است و هیچ کس بی نیاز از مشورت نیست. باید از همه جوانب به جامعه عشایری نگاه کنیم تا بتوانیم موانع و مشکلات را بررسی و آن را حل کنیم.

قندالی خاطر نشان کرد استان فارس دارای ظرفیت های فوق العاده ای در بخش تشکل ها، ساماندهی عشایر و سایر بخش ها است.

وی اظهار داشت 73 درصد معاش عشایر وابسته به دام و دامداری است و امیدواریم در حوزه عشایری  بتوانیم با حمایت از اصلاح نژاد بومی به بهبود و بهره وری  بالا برسیم تا از حوزه دام و دامداری حمایت کنیم .

این مقام مسئول از اتفاقات چشم گیری درحوزه تسهیلات، اعتبارات ملی و بهداشت جهت عشایردر استان فارس رخ داده بود سخنانی بیان کرد. وی افزود یاس و نا امیدی اثرات زیان بخش و مخربی بر جامعه می گذارد. بهتر است مردم را امیدوار کنیم تا بتوانیم با تعامل کشور را به سمت پیشرفت سوق دهیم .

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه به عملکرد سال جاری اشاره نمود و موفقیت در حوزه های مختلف را حاصل همکاری و همدلی کل مجموعه خواند.

بهرامی اظهار داشت که با راهبردها، راهنمایی ها و تعامل بتوانیم به بهبود زندگی عشایر و جامعه عشایری بپردازیم .

شایان ذکر است در ابتدای جلسه مطالبی پیرامون خوراک دام و ترویج آن در میان دامداران  عشایری استان اهداف و برنامه های این طرح شامل ( سهولت در حمل و نقل، انبارداری ، مقدار مصرف بهتر و ... ) توسط دکتر کریمی از واحد تحقیقات امور دام بیان شد.

جزایری معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این جلسه اظهار امیدواری کرد با همکاری، هماهنگی و مراوده های خوبی که در استان وجود دارد، بتوانیم مشکلات این قشر از جامعه را تعدیل و کاهش دهیم. تاعشایر در شرایط بهتر زندگی کنند و سعی می کنیم از تجارب بسیار خوب و با ارزش بهره برداران در بحث اصلاح نژاد بومی استفاده کنیم.

ادامه مطلب ...

رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد فارس شد

1398/09/16 - 13:18:48
رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد فارس شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران وارد شهرستان ممسنی از شهرستان های مهم عشایری استان فارس شد. وی در ابتدا ضمن دیدار با امام جمعه، فرماندار شهرستان ممسنی و نماینده مردم شهرستان های ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی از مناطق عشایری این شهرستان بازدید نمود.  

مهندس قندالی به همراه سایر مدیران شهرستانی و استانی با حضور در منطقه عشایری بشار جان شهرستان ممسنی از نزدیک با عشایر این منطقه دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد. رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امروزه 95 درصد مناطق عشایری کشور دارای راه دسترسی هستند که بالغ بر 66 هزار کیلومتر می شود. قندالی آسفالت تمامی این ایلراه ها را تقریبا غیر ممکن خواند ولی مرمت و ساخت ابنیه و آبنما را در این ایلراه ها در اولویت فعالیت های عمرانی دانست. وی افزود در حوزه بهداشت عشایر نیز 800 کانکس خانه بهداشت سیار عشایری برای نخستین بار در کشور در سال جاری در حال اجرا است. این مقام مسئول برخورداری عشایر از صندوق توسعه ملی برای نخستین بار در کشور یکی از عملکرد سازمان امور عشایر ایران برشمرد که به درخواست ما و اجازه مقام معظم رهبری مبلغ 18 میلیون یورو به امر تامین آب پایدار مناطق عشایری اختصاص یافت.

امام جمعه نورآباد در این دیدار ضمن خیر مقدم، به آداب و رسوم و فرهنگ غنی و زندگی ساده عشایر اشاره کرد و عشایر را نور چشم همگان خواند. آیت الله شاکری فر گفت: عشایر قشر تولید کننده است و با استفاده از مواد اطرافش و بهره گیری از طبیعت پیرامون خود، مواد مورد نیاز خود و دیگران را تامین می کند.

نماینده مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت های قانونی که در سنوات اخیر در جهت برخورداری جامعه عشایر ایجاد شده اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود با تعامل بیشتر بتوانیم در جهت تسهیل زندگی و ارتقا معیشت این جامعه مولد گام برداریم. دکتر گودرزی فراکسیون عشایری مجلس را بزرگترین فراکسیون مجلس کنونی برشمرد و برآمادگی این فراکسیون و سایر نمایندگان در تصویب طرح های حوزه عشایر تاکید کرد.

فرماندار شهرستان ممسنی نیز با بیان ویژگی های عشایر شهرستان گفت: در این شهرستان نزدیک به 27 هزار نفر عشایر در قالب 5 هزار خانوار زندگی می کنند که سهم بزرگی در معادلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دارند. ایوبی افزود در سال های اخیر با بهره گیری از اعتبارات ارزش افزوده توانستیم طرح های عمرانی و زیر بنایی خوبی در مناطق عشایری اجرا کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز در این دیدارها که احمدی میرقائد مدیر کل دفتر ساماندهی و هماهنگی سازمان امور عشایر کشور و مهندس بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس وی را همراهی می کردند، با بیان فعالیت های انجام شده در حوزه عشایر به برنامه های آتی این سازمان در ارتقا وضعیت معیشت و شاخص های توسعه زندگی جامعه عشایری اشاره کرد.

ادامه مطلب ...

بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از طرح های کارآفرینی و اشتغالزا

1398/09/16 - 13:14:54
بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از طرح های کارآفرینی و اشتغالزا

رئیس سازمان امور عشایر ایران پس از ورود به استان فارس و شهرستان ممسنی بازدید از طرح های کارآفرینی و اشتغال را در راس برنامه های خود قرار داد. رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه ضمن بازدید از کارگاه پخت نان محلی نورآباد بر حضور بانوان عشایری در عرصه های تولیدی و اشتغال تاکید کرد. وی این نانوایی را نمونه ای از فعالیت بانوان عشایری در قالب طرح صندوق خرد زنان عشایری خواند که با هدایت و حمایت دولت توانسته اند در امر تولید و اقتصاد خانوارهای عشایری موثر باشند. این مقام مسئول راه اندازی بیش از 70 صندوق عشایری را در استان فارس یک نمونه بارز از ظرفیت های بالقوه استان بر شمرد که چنانچه به آن توجه شود می تواند در کاهش معظلاتی همچون بیکاری، حاشیه نشینی و مهاجرت عشایر مفید باشد.  

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بازدید از میدان دام نورآباد گفت با توجه به این که  73 درصد شغل عشایر دامداری است بنابر این توجه جدی برنامه ریزی به این حوزه می تواند موثر باشد. مهندس قندالی مدیریت زنجیره تولید گوشت قرمز از مزرعه تا سفره مصرف کننده را یکی از راهبردهای اصلی سازمان امور عشایر کشور بر شمرد و اختصاص 4 هزار میلیارد ریال تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز را یکی از این برنامه ها خواند. وی راه اندازی کارخانه های تولید خوراک دام و میدان عرضه دام را یکی از حلقه های این زنجیره دانست که ما از ان پشتیبانی می کنیم. این مقام مسئول بهره وری و افزایش راندمان تولید را مهمترین راهبرد سازمان امور عشایر ایران در دامداری عشایر دانست که دولت تمام قد از آن حمایت می کند.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این بازدید گفت: این میدان دام با توجه به نیاز منطقه و با مشارکت 6 تعاونی عشایری و اتحادیه تعاونی های عشایر سیار استان راه اندازی شده و سالیانه 130 هزار راس دام سبک در این میدان دام عرضه می شود. مهندس بهرامی افزود در این میدان 7 نفر بصورت مستقیم و 500 نفر بصورت غیر مستقیم مشغول فعالیت هستند.

در ادامه رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه از یکی از بزرگترین طرح های سطح صیقلی کشور در ارتفاعات منطقه عشایری دشت درا شهرستان ممسنی بازدید کردند. رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در حوزه آبرسانی در نتیجه تحولات اقلیمی سنوات اخیر و خشکسالی ها دچار معظلاتی شده‌ایم و تلاش کردیم با حداقل امکانات نیازهای عشایر را برطرف سازیم و در همین راستا در دو سال اخیر تعداد 90 دستگاه تانکر آبرسان به ناوگان آبرسانی کشور اضافه کردیم. قندالی گفت بایست سعی کنیم هزینه های تولید و خدمت رسانی را کاهش دهیم. وی احداث این گونه طرح ها و آب انبارها را نمونه ای از کاهش هزینه ها دانست که در همان دو سال نخست بهره برداری تمام هزینه های احداث را مستعمل می کند.

گفتنی است سطح صیقلی به مساحت یک هکتار و مخزن ذخیره آب آن می تواند یک هزار متر مکعب را در خود جای دهد و در تامین نیاز آبی عشایر دامدار منطقه نقش مهمی دارد.

 

ادامه مطلب ...
1234
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top