پنجشنبه 7 مهر 1401
اداره کل امور عشایر استان فارس

اخبار

دومین جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد

1401/06/27 - 22:47:11
دومین جلسه شورای عشایری استان فارس برگزار شد

استاندار فارس با تاکید بر نیاز ویژه به توانمندی های عشایر گفت: از تعدادی از جوانان نخبه عشایر درخواست کردم که گروه جوانان عشایر را تشکیل دهند تا نسل بعدی عشایر تربیت شوند.

دومین جلسه شورای عشایری استان فارس در سالجاری با حضور ایمانیه استاندار فارس و جمعی از معاونین و مشاورین ، کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه و مدیران کل و معاونین ادارات کل استان برگزار شد.

این جلسه با دستور کار بررسی مصوبات اولین جلسه شورای عشایر استان، تعیین و تکلیف ایلراه غرب شیراز، موضوع تامین سوخت ناوگان آبرسانی سیار، تخصیص اعتبارات( تسهیلات) بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ به حوزه عشایر استان برگزار شد.

کریمی طی گزارشی در این جلسه از وضعیت عشایر در استان و طرح آمایش سرزمینی کشور که شامل ۹بند اساسی در حوزه عشایر کشور میباشد گفت: یکی از اهداف اصلی طرح آمایش سرزمین، حوزه عشایر است همچنین از جمله اهداف عشایر در امسال برنامه پشتیبانی تولید با هدف حذف نابرابری و برقراری عدالت است بطوری که بایدعدالت مدنظر در تمامی حوزه های زندگی آنان نمود یابد.

وی در ادامه گفت کمبود سوخت ۴۶ تانکر آبرسان عشایری درحال خدمت این اداره کل که بنابر شرایط موجود و خشکسالی هم باید در مناطق قشلاقی و هم مناطق ییلاقی خدمات دهند اصلی‌ترین مشکل ۲۷ هزار خانوار عشایر کوچنده استان است.

مدیرکل امور عشایر فارس به خشکسالی‌های استان و به ایجاد تنوع در اشتغال پایدار، تنوع بخشی در تولیدات عشایر، علمی‌سازی و دانش‌بنیان کردن عشایر اشاره کرد و گفت: درحال حاضر باتوجه به رایزنی هایی که صورت گرفته برای نخستین بار توزیع الکترونیکی آرد میان خانواده های عشایری انجام شد و ۱۰۰ تن آرد از تیرماه سالجاری با دستور استاندار استان فارس به سهمیه آرد عشایری استان افزوده شده است، همچنین توزیع الکترونیکی علوفه برای نخستین بار در کشور با قیمت تعادلی در استان انجام شده است.

کریمی گفت: در شش ماهه امسال ۳۵۰ پکیج برق خورشیدی برای تامین روشنایی بین خانواده‌های عشایر فاقد برق توزیع شده است.

او گفت: همچنین اجرای ۲۰ پروژه تامین آب پایدار با ۳۷ میلیارد تومان اعتبار و پوشش ۱۶۵۳ خانوار، جذب بیش از ۱۹ میلیارد تومان از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده، مرمت و نگهداری ۱۵۰۰ کیلومتر از راه‌های عبور و مرور عشایر پس از سیل مرداد با هزینه ۵ میلیارد تومان، ثبت ۱۰۵ درصدی تعهدات اشتغال امسال و ... از جمله عملکرد و فعالیت حوزه عشایر از جمله موفقیت‌های حوزه عشایر در ۶ ماه اول امسال است.

در انتها کریمی به خواسته های این اداره کل منجمله گفت با توجه به کاهش 50 درصدي سهمیه سوخت ماهانه تانکرهاي آبرسانی، در امر آبرسانی سیار، اختلال ایجاد شده است، آبرسانی سیار ماهیتا یک اقدام در شرایط بحران است که به وظیفه روزانه اداره کل امور عشایر تبدیل شده است، طبق برآورد صورت گرفته در شرایط اسمی ظرفیت آبرسانی اداره کل امور عشایر 640 هزار مترمکعب در سال است که با افزایش ساعات کار تانکرها و رانندگان، سعی می شود آب آشامیدنی انسان و دام عشایر در حد امکان تامین شود، هزینه بهره برداري و نگهداري تانکرها طبق برآورد صورت گرفته در شهریور 1399 حدود 20 میلیون تومان در ماه است، نیاز است به منظور تداوم آبرسانی سیار تانکرها به هیچ وجه غیرفعال نشوند که تامین سوخت یکی از اقدامات است؛ که در این راستا با دستور استاندار تمهیداتی اندیشیده شد.

در ادامه ایمانیه در جلسه شورای عشایر استان با تاکید بر ارائه طرح‌های نو و جدید برای عشایر گفت: باید نیاز عشایر در ابعاد مختلف علمی، اعتقادی، رفاهی و نشاط اجتماعی در نظر گرفته و بر مبنای آن تصمیم‌گیری شود.

 

او با تاکید بر نیاز‌های ویژه عشایر و توجه ویژه به آن‌ها گفت: نمی‌شود از عشایر بخواهیم این نوع زندگی را ادامه دهند، اما لوازم آن تهیه نشود در همین راستا از تعدادی از جوانان نخبه عشایر درخواست کردم که گروه جوانان عشایر را تشکیل دهند تا نسل بعدی عشایر تربیت شوند.

استاندار فارس بر ورود و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در امور عشایر تاکید کرد و گفت: تامین علوفه، کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری زندگی عشایر را با استفاده از دانش‌بنیان‌ها می‌توان انجام داد.

استاندار فارس، شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی استان را مکلف کرد تا براساس مسافت‌ها، از طریق صدور باربرگ‌ها میزان سوخت تانکر‌های آبرسان عشایر کوچنده را افزایش دهد.

در ادامه جلسه استاندار فارس شهرداری و معاونت عمرانی استانداری را مکلف کرد را هم مکلف کرد تا ساخت مسیر ۲ و نیم کیلومتری ایلراه غرب شیراز را برای عبور و‌گذر بهتر و آسان‌تر عشایر عملیاتی کنند.

ادامه مطلب ...

شورای عشایری منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار برگزار گردید

1401/06/20 - 15:54:02
شورای عشایری منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار برگزار گردید

در این جلسه و بازدید عباسی نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی، کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با هیئت همراه، هاشمی فرماندار کوه چنار، شهریور عضو شورای مشاورین عشایری استاندار، جعفری رئیس اداره عشایر شهرستان کوه چنار، فرماندهان و جمعی از نیروهای نظامی و انتظامی و روسای ادارت شهرستان کوه چنار حضور داشتند و با عشایر منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار بصورت چهره به چهره و چادر به چادر و از نزدیک با مشکلات، معضلات و نقاط ضعف و قوت موجود در زندگی عشایری را شاهد بوده و طی گفتگو با آنان نسبت به رفع موانع و تسهیل در امور جاری و افزایش عدالت در تمامی جوانب زندگی عشایر تصمبماتی را اتخاذ نمودند.

عشایر منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار که از عشایر طایفه کشکولی بزرگ تیره بیگدلی و عشایر طایفه دره شوری تیره قرمزی و مهمانانی از طایفه قراچه بودند با بیان مشکلات خود منجمله بحث تجهیز ماشین آلات و تجهیزات فنی آبرسانی از قبیل پمپ، لاستیک، گازوئیل و...، خشکسالی و کم آبی، مشکل کمبود علوفه و نهاده های دامی بعلت کم بارشی منطقه در ماه های پیش رو، مشکل ایل راه ها، ساماندهی عشایر منطقه، قیمت پایین دام عشایر، صادرات دام، مشکلات اشتغال پایدار، پکیج های خورشیدی، نیاز به تسهیلات کم بهره و مدت دار و... بود، از مسئولین ذیربط استانی و شهرستانی خواستار حل این معضلات بودند.

کریمی در ادامه این بازدید در جلسه شورای عشایری پیش بینی شده در منطقه عشایری فوق الذکر و با حضور دیگر مسئولین شهرستان و نماینده شهرستان به بررسی مسائل و مشکلات پرداختند.

کریمی در این جلسه با به حق خواندن خواسته های عشایر گفت متاسفانه امکانات و توسعه عدالت در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی با درصد قابل ملاحظه ای کمتر بوده و اداره کل امور عشایر استان و ادارات عشایری شهرستان ها تمام توان خود را جهت رفع مشکلات عشایر بکار گرفته اند که امیدواریم در همین راستا با حمایت نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی استان، تک تک موانع زندگی عشایر را رفع نمائیم.

وی با اشاره به بحث عدم تناسب در تخصیص علوفه روستاییان نسبت به عشایر گفت این تناسب به هیچ وجه تناسب عدالت محورانه نیست و در واقع مطالبه ادره کل امور عشایر در این مورد افزایش میزان علوفه و نهاده های دامی تخصیصی به عشایر به لحاظ عدم در اختیار داشتن اراضی قابل کشت علوفه بوده است؛ و با مردمی شدن یارانه ها اتفاقی که افتاده است هزینه نهاده ها آزاد شده و از آنجائی که 70 درصد هزینه واحدهای دامپروری مربوط به تغذیه دام می باشد و با وجود خشکسالی و عدم پوشش گیاهی مراتع که تامین کننده نیاز علوفه ای دام ها می باشد، تامین و جبران این نقیصه برای عشایر سیار سخت است و عشایر را متحمل فشار اقتصادی شدیدی می نماید؛ درصورتی که منبع درآمد آنها که همان فروش دام و گوشت آن بوده است در تنگنا قرار گرفته است بطوریکه خریداری، برای دام آنها در سالجاری تعریف نشده است لذا در تلاش هستیم در بحث خرید دام مازاد عشایر به نتیجه رسیده و باری از روی دوش عشایر برداریم.

مدیرکل امور عشایر یکی دیگر از دغدغه های عشایر را بحث آب و آبرسانی به عشایر در مناطق قشلاقی و ییلاقی عنوان نموده و گفت همه ساله 46 دستگاه تانکر آبرسانی را در کل استان فارس در 37 شهرستان فعال می کنیم که در مناطق قشلاقی و میان بند مشغول آبرسانی شوند ولی متاسفانه در حال حاضر با توجه به بحران خشکسالی باید هم در مناطق قشلاقی و هم در مناطق ییلاقی آبرسانی را انجام دهیم که این کار را به شدت برای ما سخت کرده است، در مصوبات حضور رئیس جمهور در استان فارس در سال 1400 خرید تعداد 20 دستگاه تانکر آبرسانی به اداره کل امور عشایر مطرح گردید که با پیگیری های صورت گرفته تا الان 7 دستگاه را جهت خرید ثبت کرده ایم اما موضوع قابل توجه این است که طبق قانون در صورت اضافه شدن هر تعداد تانکر آبرسانی جدید به ناوگان آبرسانی استان باید به همان تعداد تانکر فرسوده و مستعمل از چرخه آبرسانی حذف گردد لذا در عمل هیچگونه کمکی از نظر عددی به این اداره کل در جهت انجام وظیفه آبرسانی و خدمات رسانی بهتر نخواهد کرد که امیدواریم با پیگیری های نماینده محترم مردم کازرون و کوه چنار این مشکل حل و فصل شود.

وی با توجه به عقد تفاهم نامه با وزارت نیرو جهت تهیه پکیج خورشیدی گفت در تلاشیم با عنایت به جمعیت 27000 خانواری عشایر استان، خانوارهای فاقد پنل و پکیج خورشیدی را صاحب این تکنولوژی نماییم لذا در سال گذشته فقط توانستیم 2000پنل خورشیدی را تحویل و توزیع نماییم که طبیعتا درصد بسیار کمی از عشایر توانستند از این طرح بهره مند شوند که امیدواریم این مشکل نیز در اسرع وقت با همت عمومی مسئولین ذیربط در کل کشور رفع گردد.

کریمی در انتها با اشاره به بحث عدم آنت دهی مناسب خطوط تلفن های همراه، تعمیر و نگه داری از ایلراه ها، اخذ مجوز سایبان و سرپناه عشایر، طرح های مرتع داری که امکان مالکیت نیز برای عشایر در بر دارد، نحوه ثبت و توزیع آرد یارانه ای باتوجه به اولویت ها و الکترونیکی کردن آرد و... توضیحاتی را ارائه داد.

در ادامه هاشمی فرماندار شهرستان کوه چنار با اشاره به اینکه دنبال احصاء و حل مشکلات عشایر هستیم گفت عشایر از اقشار مولد و تولید کننده اند که در همین مسیر بسیار مشکلات داشته و دارند؛ لذا باید همچون گذشته با برگزاری جلسات با خود عشایر بصورت موردی و کلی مسائل و مشکلات را با حضور مدیران شهرستان پیگیر باشیم.

وی در موضوع آبرسانی به عشایر نیز گفت باید بتوانیم با بهره برداری از خط انتقال آب پایدار بعد از مطالعات و ایجاد زیرساخت ها این مشکل نیز احصاء و حل گردد تا عشایر از آبی پاکیزه و مورد تائید مراجع ذیصلاح برخوردار گردند.

هاشمی در خصوص خوراک دام و تاسیس شرکت و کارخانه تولید نهاده های دامی نیز گفت باید طرح توجیهی بررسی شده و قطعا این مشکل نیز قابل حل می باشد و همچنین مشکل قنوات در اختیار عشایر از طریق فرمانداری و اداره کل امور عشایر مورد بررسی و تمهیدات دیده شده و در سال ۱۴۰۱ مشکلات آن بطور کامل حل خواهد شد.

در انتهای جلسه شورای عشایری عباسی نماینده مردم کازرون و کوه چنار با اشاره به اینکه عشایر از گذشته تا به امروز حافظان طبیعت، امنیت و قشری مولد در عرصه های دامپروری، صنایع دستی و کشاورزی بوده اند گفت همه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی برآنند تا مشکلات عشایر کشور را همانگونه که مشکلات روستاییان و شهرنشینان را پیگیری میکنند مشکلات آنان را مرتفع سازند؛ در همین راستا یکی از اهدافی که به ثمر نشسته است این بوده که هرگاه در هر زمینه ای نامی از روستا و روستاییان و قوانین مرتبط با آنان ذکر شده نام عشایر نیز در آن قانون گنجانده شده است.

عباسی با اشاره به اهمیت رسیدگی به عشایر گفت: با انسجام مدیریت و روحیه همکاری برای رفع مشکلات گام‌های بسیار خوبی انجام‌ می‌شود. وی همچنین پیگیری به موقع و هوشمند برای رفع مشکلات جامعه عشایری را خواستار شد و افزود: عدم وجود انسجام مدیریت یکی از بزرگترین معضلات کشور است. وی با اشاره به اینکه در بحث خرید تضمینی دام نیز در مجلس بحث اخذ کارت بازرگانی جهت صادرات دام و همچنین در دید کلی تر تهیه نهاده و علوفه دام به شکل هیدروپونیک و نگهداری دام و ایجاد کشتارگاه دام عشایری و صادرات دام کشتار شده باید عشایر را به سمت اشتغال پایدار سوق دهیم.

عباسی در ادامه گفت امیدواریم با حمایت دولت و همراهی عشایر و مردم شهرستان بتوانیم صنایع بزرگی همچون لوکوموتیو سازی و... را در استان ایجاد نمائیم.

ادامه مطلب ...

مدیرکل امور عشایر فارس عنوان کرد: افزایش تعرض به حریم مراتع عشایری/کوچ معکوس!

1401/06/12 - 10:29:12
مدیرکل امور عشایر فارس عنوان کرد: افزایش تعرض به حریم مراتع عشایری/کوچ معکوس!

 مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به افزایش تعرض‌ها به حریم مراتع عشایری گفت: در بحث ایل راه غرب شیراز به گونه‌ای عرصه بر عشایر تنگ شده که عبور و مرورشان را با مشکلاتی اساسی مواجه کرده است‌.

عبدالحمید کریمی در جمع خبرنگاران بیان کرد: تاثیر بحران خشکسالی در جامعه عشایری نگران کننده است و تزریق و تخصیص بودجه‌های مصوب به منظور کاهش زیان‌های ناشی از خشکسالی ضروری است 

او خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد بحث تغذیه دام وابسته به علوفه است و وقتی خشکسالی اتفاق می‌افتد مراتع پوشش ندارند و باید برای تامین آن فکری کرد. 

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: بحث شرب عشایر هم با مشکلاتی مواجه است، و در این باره هم اقداماتی در حال انجام است. 

کریمی همچنین عنوان کرد: مسدود شدن ایل راهها زخم بزرگی است که با توسعه شهر، زندگی را برای عشایر سخت و سخت تر از قبل کرده است. 

او تصریح کرد: بی توجهی به این موضوع که دل عشایر را به درد آورده اگر چه مبتلابه نقاط مختلف کشور است، اما به نظر می‌رسد وضعیت فارس بدتر از این حرف‌ها است.‌

مدیرکل امور عشایر فارس ادامه داد: زندگی عشایر با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و البته این ریشه در گذشته دارد و با بحران خشکسالی بیشتر نمایان شده است. 

کریمی خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار و ۷۸۰ خانوار عشایر کوچنده در فارس داریم و به عنوان اولین قطب عشایری کشور ۲.۵ تا ۳ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود و ۱۲ درصد جمعیت عشایر کوچنده کشور در فارس به سر می‌برند.

او همچنین با اشاره به نقش مولد گونه عشایر فارس نیز گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز سالانه توسط عشایر تولید می‌شود و آنها نقش موثری در اقتصاد خانواده‌ها دارند.هر سیاه چادر در جای جای این استان چندین تعریف دارد و اولین تعریفش بنگاه اقتصادی است. 

مدیرکل امور عشایر فارس اضافه کرد: عشایر استان یک چهارم پروتیین مورد نیاز استان را تولید می‌کنند و علاوه بر تولید بخشی از لبنیات‌ مصرفی مردم،  تولید ۴۴ درصد صنایع دستی استان را نیز در دست دارند.  

کریمی با بیان اینکه در هفته دولت پروژه‌هایی در این حوزه افتتاح شد، بحث ابرسانی به خانواده‌ها عشایر را جزو این دستاوردها دانست و با اشاره به بهره برداری از این پروژه‌ها در شهرستانهای جهرم، کازرون و اقلید، تامین آب پایدار را هدف اصلی امور عشایر بیان کرد.‌

او گفت: امسال به دلیل نامطلوب بودن وضعیت علوفه ناشی از خشکسالی‌ها، بسیاری از عشایر به منظور زنده ماندن دام‌ها و امرار معاش، کوچ معکس انجام دادند و یا همانجای قبلی ماندند.‌

مدیرکل امور عشایر فارس همچنین با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ ، خرید ۲۰ دستگاه تانکر ابرسان برای عشایر استان مصوب شد، افزود: با پیگیری‌ها در حال نهایی کردن ۷ دستگاه هستیم که البته در بحث جذب راننده برای این تانکرها نیز دچار مشکلاتی هستیم. 

کریمی در خصوص بحث اهمیت تامین علوفه هم تاکید کرد: ما ادعا داریم سهم عشایر در بحث تامین نهاده‌های دامی باید بیشتر باشد. علاوه بر این باید بحث خرید تضمینی دام و گوشت اتفاق بیفتد؛ در حال حاضر عشایر با بحران فروش دام مواجه هستند و بسیاری برای تامین معاش و علوفه مورد نیاز دامشان مجبور به فروش دام شده‌اند. در این باره اکثرا دام را به واسطه‌ها فروخته‌اند و حتی برخی چک یکساله دریافت کرده‌اند و این به ضرر و زیان عشایر منجر شده و به همین دلیل باید صادرات دام عشایر اتفاق افتد.

او عنوان کرد: در بحث توزیع سهم آرد عشایر نیز که کاهش یافته بود، از تیرماه ۱۰۰ تن به سهمیه ارد عشایر استان اضافه شد.

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: در مورد توزیع پنل نیز تفاهم نامه‌ای منعقد شده که در زمینه تامین روشنایی، شارژ موبایل و استفاده از  حمام خورشیدی، به عشایر کمک کند.تاکنون ۴۵۰ پنل در اختیار ما قرار داده شده و بین عشایر استان توزیع کرده‌ایم، اما اینکه چه مقدار تا پایان سال سهمیه فارس می‌شود، مشخص نیست. 

کریمی ادامه داد: در بحث تسهیلات تولید گوشت قرمز نیز تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با سود ۱۴ درصدی وام برای عشایر در نظر گرفته شده، اما اعتبارات جوابگو نیست. در این باره جمعا  ۱۸۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است. 

او همچنین ضمن انتقاد از تعرض به حریم مراتع عشایری افزود: در بحث ایل راه غرب شیراز به گونه‌ای عرصه بر عشایر تنگ شده که عبور و مرورشان را با مشکلاتی اساسی مواجه کرده است‌.در بحث تداخلات مرتعی، صنایع در مراتع عشایری احداث شده‌اند.

مدیرکل امور عشایر فارس تصریح کرد: تعرض به حریم مراتع عشایری یا با مجوز و یا بدون مجوز در تمام ایل راهها مشاهده می‌شود و تقریبا به ۱۰۰ در صد رسیده است‌. 

ادامه مطلب ...

برگزاری نشست خبری مدیرکل اداره کل امور عشایر فارس با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت

1401/06/10 - 13:01:56
برگزاری نشست خبری مدیرکل اداره کل امور عشایر فارس با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت

کریمی مدیر کل امور عشایر فارس در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته دولت گفت عشایر فارس مردمانی غیور، ولایتمدار و جامعه ای مولد هستند که وظیفه ما و اصحاب رسانه این است با همه توان از حق و حقوق آنها دفاع کرده و مطالبه گر  بهبود وضعیت فعلی عشایر باشیم.

کریمی با اشاره به جمعیت بیش از 120 هزار نفری عشایر فارس بیان داشت با توجه به تمام زحماتی که همکاران ما در سطح استان در ادارات عشایری کشیده اند ولی هنوز عشایر به حق واقعی خود نرسیده، عدالت در زندگی و استفاده از امکانات موجود و در دسترس در روال زندگیشان شهود عینی ندارد. لذا تمامی همکاران ما در اداره کل در تلاش اند این مهم را تا حد امکان به سرانجام برسانند.

وی خاطر نشان کرد عشایر استان قریب بر 20 هزار تن گوشت قرمز که معادل 25 درصد گوشت قرمز استان است را تامین و سالانه حدود  57هزار متر مربع انواع صنابع دست بافت و 260 هزار تن محصولات باغی را تولید میکنند.

کریمی در ادامه اظهار داشت: عشایر در شکل گیری فعالیت های سیاسی،فرهنگی اجتماعی نقش بارزی ایفا کرده و در شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی فعالیت چشمگیری داشته اند  و حاصل این فعالیت تقدیم بیش از 3  هزار شهید گلگون کفن به اسلام و انقلاب اسلامی می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس در گزارشی به اهم پروژه های عمرانی قابل افتتاح شده این اداره کل اشاره نمودند که  اعلام نمودند که انشاءالله در نیمه دوم سال پیش رو خدمات زیر بنایی در حوزه آب ، برق و راه افتتاح خواهند شد. خاطر نشان کردند که در آخرین روز هفته دولت پروژه تامین آب شرب عشایر شهرستان خرامه و جهرم، آبرسانی به عشایر تنگ زندان و آب پلنگی کازرون، خط انتقال آب دشتک قراچه و برق رسانی به شهرک میرو عبداللهی از جمله 6 طرحی هستند که با اعتباری بالغ بر 50میلیارد ریال افتتاح شد.

وی در ادامه  گزارش کاملی از فعالیت های 6 ماهه گذشته در اداره کل و در واحد های عمران، تسهیلات، ساماندهی، توانخواهان و... منجمله مطالعات wsp  (تامین ایمن آب) طراحی خطوط انتقال آب با رعایت اصول wsp برنامه آب برای اولین بار در کشور، توزیع بیش از شش هزار و 200تن آرد در 5 ماهه اول سال، یازده هزار و پانصد کیلوگرم خوراک دام و علوفه، 8000بارگزاری 8000تن خوراک دام  در سامانه که درحال توزیع است، پیگیری مصوبات سفر هیات محترم دولت به استان و خرید تعداد 7 دستگاه کامیون تانکر آبرسانی سیار با اعتباری بالغ 150 میلیارد ریال، تکمیل اجرای پروژه های تامین آب پایدار از محل اعتبار ملی به مبلغ 10 میلیارد تومان، اجرای طرح الکترونیکی کردن توزیع آرد با هدف شفاف سازی و حرکت به سمت عدالت در توزیع آرد و پوشش عشایر کوچنده ذیحق، پیگیری افزایش اصلاح سهمیه آرد به میزان 100 تن با همکاری اداره کل غله، برگزاری جلسه شورای عشایری استان و پیگیری مصوبات، شناسایی افراد دارای معلولیت و معرفی به بهزیستی 85 نفر، شناسایی افراد توانخواه عشایر جهت دریافت مستمری ماهانه 450 نفر، توزیع 700 تانکر وبیش از 450 پنل خورشیدی، معرفی جهت اخذ وام اشتغالزایی و مسکن به مبلغ 100 میلیون 100 نفر، معرفی افراد جهت دریافت خدمات طبق تفاهم نامه چهار جانبه با بهزیستی، آموزش و پرورش، سپاه عشایر و اداره کل و... ارائه نمود.

در انتهای مراسم خبرنگاران سوالاتی را در باب مشکلات و معضلات عشایر سطح استان مطرح نمودند که کریمی مدیرکل امور عشایر فارس پاسخگوی سوالات مطروحه بودند.

ادامه مطلب ...

پروژه تامین آب شرب پایدار چاه شهدای عشایر شهرستان خرامه به مناسبت هفته دولت به بهره برداری رسید

1401/06/08 - 20:11:42
پروژه تامین آب شرب پایدار چاه شهدای عشایر شهرستان خرامه به مناسبت هفته دولت به بهره برداری رسید

آیین افتتاح پروژه تامین آب شرب پایدار چاه شهدای عشایر شهرستان خرامه با حضور رضایی معاون عمرانی استانداری فارس، رستمی مدیرکل امور روستایی استانداری فارس، کریمی مدیرکل امور عشایر استان، تقی زاده معاون فرماندار خرامه،رزمخوا فرمانده سپاه ناحیه خرامه، کریمی فرماندهی انتظامی،رستمی معاون اداره عمران و امور زیربنایی اداره کل امور عشایر فارس، حیدری مسئول نمایندگی امور عشایر خرامه، شوراهای عشایری و معتمدین، اعضای شورای تامین خرامه، و جمعی از مدیران و مسئولین این شهرستان به مناسبت هفته دولت به بهره برداری رسید.

مدیرکل امور عشایر فارس در گزارش عملکرد بهره برداری این پروژه گفت شروع این عملیات از سال 1399 بوده که با تلاش همکاران اداره کل عشایر استان درحال حاضر به بهره برداری میرسد و شرح مختصر پروژه حفر یک حلقه چاه، احداث یک باب موتورخانه، احداث یک باب مخزن ذخیره بتونی، اجرای خط انتقال رفت و برگشت آب، خرید و نصب تجهیزات چاه می باشد، که تعداد خانوار بهره مند 300 خانوار و محل اعتبار هزینه شده از اعتبارات ملی به مبلغ 20میلیارد ریال میباشد.

کریمی با اشاره به اینکه زمانی که حریم شهری و روستایی پایان میپذیرد سرآغاز فعالیت های ماست و باید گاها در کوره راه ها خدمات رسانی نماییم که نمونه آن همین پروژه می باشد که ابتدا تانکرهای آب رسانی به این محل مراجعه و پس از آبگیری در مناطق گسیل و اقدام به توزیع آب قابل شرب انسان و دام می نمایند.

وی در ادامه گفت امیدواریم با تلاش و رایزنی هایی که صورت گرفته مشکل برق رسانی این پروژه که از مطالبات به حق عشایر هم هست را به سرانجام برسانیم.

در ادامه رضایی به اهمیت زندگی عشایری از منظر همه مسئولین ذیربط اشاره نموده و گفت در همه حال تلاش کرده ایم که عشایر بتوانند با مسئولان سطح استان براحتی ارتباط بگیرند.

وی اطلاعات پروژه را نشان دهنده قابل توسعه بودن طرح و مبین کیفیت بالای تامین آب شرب به عشایر دانست و گفت در راستای توسعه این پروژه و با توجه به قول مساعد معاون وزیر نیرو و با مشارکت اداره کل امور عشایر فارس مبنی بر حل مشکلات برق رسانی به این پروژه در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رضایی با اشاره به بحران سیل اخیر استان گفت پیگیری هایی را جهت جبران خسارات عشایر صورت داده ایم که نتایج آن اعم از توزیع علوفه، تسهیلات و... از طریق اداره کل امور عشایر اطلاع رسانی خواهد شد.

ادامه مطلب ...

حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در برنامه زنده رادیویی گفتگو رادیو فارس به مناسبت هفته دولت

1401/06/07 - 12:46:27
حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در برنامه زنده رادیویی گفتگو رادیو فارس به مناسبت هفته دولت

کریمی با حضور در رادیو گفتگو رادیو فارس گزارش عملکرد 5ماه اداره کل امور عشایر فارس و خدمات صورت گرفته به جامعه عشایری را تشریح کرد.

کریمی ضمن تبریک هفته دولت با اشاره به جمعیت بالغ بر یکصد و بیست هزار نفری عشایر استان گفت جامعه هدف عشایر استان به عنوان قشر مولد و پویا به حساب می آیند که درصد بالایی از تولید زنجیره گوشت قرمز معادل 25 درصد نیاز استان و کشور، صنایع دستی، محصولات زراعی و باغی معادل 260هزار تن در سال و ... را در اختیار دارند.

وی در ادامه از پروژه های عمرانی قابل افتتاح در هفته دولت و عملکرد این اداره کل در بخش های ساماندهی، تعاونی ها، تسهیلات، مطالعات، توانخواهان و... گزارش کاملی ارائه نمود که مهمترین آنها تامین آب شرب عشایر شهرستان های خرامه و جهرم، آبرسانی به عشایر تنگ زندان و آب پلنگی کازرون،خط انتقال آب به دشتک قراچه، برق رسانی به شهرک میر و عبداللهی، توزیع 6200 تن آرد در 5 ماه نخست سالجاری، یازده هزار و دویست تن خوراک دام و علوفه، مطالعات طراحی خطوط انتقال آب با رعایت اصول wsp (برنامه ایمنی آب) با تاکید بر امنیت زیستی و پدافند غیر عامل برای اولین بار در کشور، شناسایی و افراد توانخواه و معرفی به بهزیستی جهت اخذ تسهیلات و مستمری و... می باشد.

در ادامه برنامه زنده رادیویی گفتگو رادیو فارس، عشایر استان با تماس مستقیم با برنامه سوالاتی در مورد خرید دام، توزیع علوفه، مشکلات ایلراه ها پرداختند که کریمی مدیرکل امور و حیاتی معاون توسعه و امور زیربنایی پاسخ سوالات را به صورت تفصیلی توضیح دادند.

ادامه مطلب ...

انتصاب سرپرست روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

1401/06/05 - 17:38:41
انتصاب سرپرست روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس در حکمی سرپرست روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس را منصوب کرد.

 عبدالحمید کریمی در حکمی "حسام الدین ربَی" را به سمت سرپرست روابط عمومی منصوب کرد. در این حکم آمده است: امید است در سال «تولید، دانش بنیان؛ اشتغال آفرین» با استعانت از پروردگار متعال و استفاده بهینه از قابلیت های  گسترده از جامعه عشایری در ارائه خدمات مطلوب به جامعه هدف موفق و موید باشید.

حکم انتصاب "حسام الدین ربَی" روز چهارشنبه 2 شهریور در مراسمی توسط مدیرکل امور عشایر فارس به وی ابلاغ و از زحمات "سرکار خانم مریم ایزدی" روابط عمومی پیشین این اداره کل قدردانی به عمل آمد.

مدیرکل امور عشایر فارس در این مراسم اظهار داشت: در دنیای ارتباطات نقش و جایگاه حساس روابط عمومی بر کسی پوشیده نیست و با توجه به نقش پررنگ رسانه ها در زندگی امروز بشر، توجه و دقت لازم در خصوص صحت و سرعت انتشار اخبار علی الخصوص اخبار و مطالب مربوط به عشایر استان بمنظور اثربخشی در اطلاعات و آگاهی از اخبار دست اول و درلحظه جامعه عشایری را خواستار شد.

وی در ادامه استفاده از توان نیروهای مجموعه به عنوان یک محور اطلاع رسانی که می تواند انگیزه را در عشایر و حتی سایر همکاران این ادراه کل دوچندان کند اشاره کرد و گفت باید بتوانیم به کمک یکدیگر در رشد و تعالی سازمانی گام موثر برداریم.

کریمی افزود: امیدواریم با برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیق و لحظه ای در حوزه روابط عمومی که بازوی اصلی اطلاع رسانی و ارتباط هر مجموعه  تلقی می شود بتوانیم از تمام ظرفیتهای موجود در اداره کل امور عشایر استفاده کرده و در راستای بهره گیری صدر در صدی از پتانسیل های روابط عمومی در ارتقای زندگی و عدالت اجتماعی عشایر استان به سرحد مطلوب نزدیک تر شویم.

ادامه مطلب ...

پیام دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

1401/06/05 - 14:01:34
پیام دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

بسم رب الشهداء و الصدیقین

" شهیدان عزیزمان مرحوم آقای رجایی و مرحوم آقای باهنر، حقیقتاً دو نمونه برجسته از یاران انقلاب و امام بودند. لازم می‌دانم که یاد شهید رجایی و شهید باهنر را هم که انصافاً و حقاً الگوی دو چهره انقلابی مؤمن و خالص بودند و زندگی و شهادتشان درس‌آموز بود، تمجید کنم و گرامی بدارم. وقتی که هفته دولت می‌شود و اسم شهید رجایی و شهید باهنر می‌آید، مردم در ذهنشان نیست که فقط از دو شهید تجلیل می‌کنیم، می‌فهمند که یک جریان فکری و عملی و انقلابی است که مورد تجلیل قرار می‌گیرد."

رهبر معظم انقلاب اسلامی

فرارسیدن سالگرد شهادت شهیدان باهنر و رجایی الگو و اسوه های مدیریت انقلابی و جهادی نظام مقدس جمهوری اسلامی که نشان از آغاز هفته دولت می باشد و همچنین یاد و خاطره شهدای کارمند دولت جمهوری اسلامی ایران و چهارم مردادماه روزکارمند گرامی باد.

هفته دولت و روز کارمند فرصتی شایسته در جهت نشان دادن هرچه بهتر اهداف بزرگداشت این ایام محسوب می گردد که مهمترین آنها معرفی شهیدان رجایی و باهنر به عنوان الگوهای مناسب خدمت به جامعه در قامت یک مدیر انقلابی، اعتلاء و پیشرفت چشمگیر اهداف مدیریتی در نظام اداری، ارتقاء منزلت و سلامت اجتماعی کارکنان دولت، ترویج فرهنگ اداری در رفتار و خدمات رسانی به مردم، اصلاح نگرش و تفکر مردم نسبت به خدمات قشر کارمندی، ایجاد و تقویت روحیه نشاط، امید، تلاش روزافزون و تشویق و راهنمایی عموم مردم به مشارکت در امور اجرایی و اداری و نمایش تمام عیار توان یک حکومت اسلامی در اداره مطلوب جامعه و... می باشد.

لذا ضمن تأسی به این اسوه‌های مقاومت و شهادت و ایمان، خدمت خالصانه با پشتوانه عظیم مردم برای اعتلای این نظام مقدس جمهوری اسلامی و رفاه و سربلندی مردم شریف و صبور آن، عزمی راسخ و تلاشی مضاعف می طلبد تا توسعه پایدار و آبادانی کشور با برنامه ریزی اصولی، تدوین راهبرد صحیح اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... همراه با جهشی چشمگیر محقق شود. بی شک سیره شهیدان رجایی و باهنر برای ساختن ایرانی آباد، فصول درخشانی و زرینی از خدمتگزاری صادقانه دولت و کارمندان به ملت را منقوش و در اذهان مردمان عزیز این مملکت به یادگار گذاشته است.

فلذا از خداوند متعال خواستاریم به کارگزاران نظام جمهوری اسلامی، مدیران و کارمندان توفیق خدمتگزاری شایسته عطا فرموده و شهدای این راه خصوصاً شهدای کارمند و شهیدان رجایی و باهنر را که دو چهره برجسته این راه هستند مشمول مغفرت و رحمت و لطف خود قرار دهد و آنها را شافی ما در روز محشرگرداند.

در پایان بدینوسیله ضمن تشکر از تمامی مدیران ذینفع امور عشایر در استان فارس و همکاران محترم این اداره کل که تمام تلاش خود را در جهت مرتفع نمودن مشکلات و معضلات جامعه هدف اداره کل امور عشایر استان می نمایند، تشکر و تقدیر می نمایم، عزت و سربلندی در جهت رسیدن به اهداف و آرمانهای کلان خدمت رسانی به خلق الله  را از ایزد منان مسئلت دارم .

ادامه مطلب ...

برگزاری میز خدمت به مناسبت هفته دولت

1401/06/04 - 15:54:40
برگزاری میز خدمت به مناسبت هفته دولت

برگزاری میز خدمت به مناسبت هفته دولت در حرم مطهر احمدبن موسی الکاظم"شاهچراغ"(ع) و شهرستان های استان فارس

 

روز جمعه 4 شهریور ماه سالجاری حرم مطهر شاهچراغ شیراز شاهد برگزاری میز خدمت بود. این مراسم که با تدبیر استاندار فارس به مناسبت هفته دولت برگزار شد، مدیران دستگاه های دولتی، ارگان‌ها و نهاد‌ها پاسخ گوی مردم شریف شیراز بودند. اداره کل امور عشایر فارس نیز با اهتمام بر برپایی میز خدمت دیداری نزدیک و به صورت چهره به چهره با عشایر صورت داد تا بتواند در این اقدام پسندیده مشارکت نموده و مشکلات و مطالبات جامعه عشایری را بررسی و پاسخ گو باشد.

 

گفتنی است در این برنامه کریمی مدیر کل و معتضدیان معاون توسعه و منابع انسانی و ربی روابط عمومی اداره کل امور عشایر فارس نیز حضور داشتند.

 

شایان ذکر است مدیران شهرستانی ادارات امور عشایر نیز هر یک با حضور در محل برگزاری میز خدمت شهرستان خود در این اقدام مثبت شرکت کردند.

ادامه مطلب ...

افتتاح پروژه های عمرانی اداره کل امور عشایر فارس در مناطق عشایری به مناسبت هفته دولت

1401/06/04 - 15:42:21
افتتاح پروژه های عمرانی اداره کل امور عشایر فارس در مناطق عشایری به مناسبت هفته دولت

مدیر کل امور عشایرفارس با اشاره به عملکرد این اداره کل در سالجاری که مزین به نام "تولید، دانش بنیان؛ اشتغال آفرین" گفت باتوجه به اینکه جامعه عشایر یک جامعه مولد و پویا می باشد و همچنین تاکید آنچه مسئولان و دلسوزان نظام به ویژه تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون جامعه اسلامی است را می توان در جامعه عشایری دید افزود: همزمان با آغاز هفته دولت تعداد ۶ پروژه عمرانی در مناطق عشایری افتتاح می شود.

وی با اشاره به اینکه در این اداره کل تمامی همکاران توان حداکثری خود را درجهت رفع مشکلات، ارتقا و تعالی زندگی عشایر بکار گرفته اند گفت مجموعه ادارات عشایر استان در حوزه عشایر راهبردهای اساسی را دنبال می کنند گفت که مهمترین آنها تلاش برای توسعه شاخص های زندگی عشایر منجمله آموزش، بهداشت و... و راهبرد ایجاد تنوع در اشتغال و ثبات آفرینی آن و تولید پایدار عشایر است.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه همزمان با هفته دولت ۶ پروژه عمرانی در مناطق عشایری استان فارس افتتاح می شود افزود: این پروژه ها که شامل تامین آب شرب، برق رسانی، خط انتقال آب و آبرسانی با اعتباری قریب بر ۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و ملی به بهره برداری می رسد.

وی اظهار داشت: که با افتتاح  این پروژه ها در مناطق عشایری در مجموع تعداد ۳۸۵ خانوار عشایری سیار از نعمت این پروژه ها بهره مند و و همچنین به تعداد ۱۸۵ نفر اشتغالزایی صورت پذیرفته است.

ادامه مطلب ...

نشست هم افزایی مدیرکل امور عشایر فارس با معاونت صدای صدا و سیما

1401/06/01 - 12:27:11
نشست هم افزایی مدیرکل امور عشایر فارس با معاونت صدای صدا و سیما

کریمی در نشست هم افزایی با معاونت صدای صدا و سیما:

می توانیم با کمک رسانه ملی توانمندی های عشایر استان در تمامی زمنیه ها را به اطلاع عموم مردم جامعه برسانیم

مدیرکل امور عشایر فارس در نشست همگرایی و هم افزایی با معاونت صدا سازمان صدا و سیمای مرکز استان فارس گفت رسانه ملی و علی الخصوص معاونت صدا بازویی مهم در نقش آگاه سازی جامعه نسبت به مسائل، مشکلات و توانمندی های مربوط با عشایر می باشد.

کریمی با اشاره به اینکه عشایر جامعه ای مولد هستند لذا باید توجه ویژه ای به آنها داشت و باتوجه به اینکه اداره کل امور عشایر استان تمام توان خود را برای رفع و حل مشکلات و همچنین ارتقاء توانمندی های آنان بکار میبرد ؛ عشایر در مقایسه با جامعه شهری و روستایی دسترسی کمتری به ادرات مختلف استان در راستای رفع مشکلاتشان دارند و به نوعی فقط متکی به پشتیبانی های این اداره کل می باشند لذا توقع بر این است رسانه ملی حامی عشایر غیور استان در راستای بهروزی زندگیشان باشد.

وی در ادامه گفت در همین راستا اداره کل عشایر استان فارس در تلاش است از تمامی ظرفیت های رسانه های در دسترس استفاده نماید و برهمین اساس بسیج رسانه یکی از بازوان رسانه ای است که عشایر را همراهی میکنند و در طول این مدت هم توانمندی های عشایر منجمله معرفی نخبگان، صنایع دستی، آداب و رسوم و... را رسانه ای نموده اند.

در ادامه جمالی معاونت صدا صداوسیمای مرکز استان فارس گفت رسانه ملی توجه ویژه ای به عشایر در زمینه اطلاع رسانی، نمایش توانمندی ها، نمایش افتخارات و.. عشایر داشته و بنابراین تلاش خواهد کرد که از تمام توان خود در این جهت استفاده نماید.

وی با اشاره به اینکه برنامه های رادیویی استان فارس 24 ساعته بوده و 50 کنداکتور در این زمان به روی آنتن است، گفت دو برنامه تخصصی منجمله ایل من به عشایر اختصاص دارد ولی باید با برنامه ریزی های صورت گرفته چه از نظر سخت افزاری و چه نرم افزاری تعداد برنامه های مرتبط با عشایر و معرفی آنان با توجه به توانمندی های موجود بیشتر گردد.

ادامه مطلب ...

خدمات رایگان دامپزشکی در مناطق عشایری استان فارس

1401/05/27 - 00:23:41
خدمات رایگان دامپزشکی در مناطق عشایری استان فارس

معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در رزمایش تخصصی دامپزشکی در استان فارس که به نام شهید مدافع حرم سردار عبدالله اسکندری نامگذاری شده بود گفت: تمام خدمات دامپزشکی از بیست و ششم مردادماه تا بیست و هشتم مرداد ماه به مدت سه روز با هدف خدمات رسانی به جامعه عشایری استان همزمان در تمام مناطق عشایری آغاز شده است.

آقامیری با بیان اینکه به دنبال خدمات رسانی در سراسر کشور هستیم و در حال حاضر تمرکز به مناطق عشایری بیشتر است افزود: در این رزمایش واکسن رایگان متناسب با فصل همزمان در کل مناطق عشایری توسط گروه های جهادی دامپزشکی و با همکاری و همراهی اداره کل امور عشایر فارس، قرارگاه محرومیت زدایی، سپاه عشایر فارس تزریق خواهد شد .

وی اذعان داشت: با توجه به مشکلات پلاک کوبی درصدد نصب میکروچیپ به جای پلاک کوبی دام عشایر هستیم، و هدف از این کار بهتر رصد کردن دام عشایر از طریق ماهواره می باشد تا عشایر بهتر بتوانند از این خدمات بهره مند شود .

در این دیدار چهره به چهره با عشایر، مشکلات عشایر کوچنده بررسی شد، که باعنایت ویژه سردار بو علی وقول مساعد درزمینه مرتفع شدن برخی ازمشکلات خصوصا ابرسانی و تسهیلات کم بهره اقدامات مناسب انجام خواهد شد.

گفتنی از این رزمایش با حضور ۶۲۵ جهادگر در قالب ۱۲۵ تیم تخصصی جهادی دامپزشکی متشکل از دانشجویان ، اساتید و دامپزشکان با حضور محمد آقا میری، معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی کشور، سردار زهرایی فرمانده بسیج سازندگی کشور، سردار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان فارس، سرهنگ سعیدی رییس سازمان بسیج عشایری کشور، سرهنگ شکوهی فرمانده سپاه عشایر عبدالحمید کریمی مدیر کل امور عشایر فارس حمیدرضا ناظمی، مدیر کل دامپزشکی استان فارس، و دیگر مسئولین و مدیران استانی در رزمایش مناطق عشایری سیاخ دارنگون بر گزار شد.

ادامه مطلب ...

راهکارهای مناسب در راستای احقاق حقوق عشایر فارس

1401/05/19 - 23:12:32
راهکارهای مناسب در راستای احقاق حقوق عشایر فارس

مدیر کل امور عشایر فارس در دیدار با نجابت نماینده مردم شیراز و زرقان به همراه و اعضای شورای مشورتی عشایری استاندار فارس در حرم شاهچراغ در خصوص راهکارهای مناسب در راستای احقاق حقوق عشایر فارس گفت: رسیدگی به مشکلات و مطالبات عشایر نیازمند عزم نمایندگان مجلس و دولت می باشد.

عبدالحمید کریمی با بیان اینکه استان فارس به عنوان قطب بزرگ عشایر کشور است و دامداران عشایری با توجه به خشکسالی و بارندگی های اخیر در تامین علوفه و نهاده های دامی با مشکلات بسیاری مواجه می باشند، خواستار تامین نهاده های دامی و جبران خسارات عشایر شد.

وی اظهار داشت :با توجه به شرایط موجودمدیریت صحیح بازار دام و آسیب کمتر به جامعه عشایر در این برهه درخواست کمک به افزایش ظرفیت صادرات دام کرد.

مدیر کل امور عشایر بیان داشت: با توجه به اهمیت طرح های مرتع داری و ارتباط آن با پروانه چرای دام نمایندگان با جلسات کارشناسی می توانند زمینه بهره مندی عشایر را در این زمینه فراهم نمایند. 

عبدالحمید کریمی افزود: عشایر از امکانات کمتری نسبت به روستا و شهرها برخوردار می باشند از نماینده مجلس در خصوص اختصاص تسهیلات ارزان قیمت و افزایش سهمیه پنل های خورشیدی برای رفاه حال عشایر خواست تا از طرف مجلس در خصوص تخصیص اعتبارات به این قشر مولد نگاه ویژه‌ای شود.

وی اذعان داشت: احداث راه مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است و از محدودیت های اساسی عشایر به شمار می رود و با توجه به سیل اخیر راه های عشایری از بین رفته است، اگر بخواهیم به عشایر خدمات رسانی داشته باشیم باید زیر ساخت های آن تامین شود و این امر حمایت دولت از عشایر را می طلبد.

ادامه مطلب ...

تامین علوفه و نهاده های دامی به دام عشایر

1401/05/15 - 12:23:22
تامین علوفه و نهاده های دامی به دام عشایر

مدیرکل امور عشایر فارس به نقل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان درخصوص تامین علوفه و نهاده های دامی به دام عشایر خبر داد

عبدالحمید کریمی گفت: باتوجه به سیل و بارش های اخیر و از بین رفتن پس چرها و علوفه های دامی عشایر تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است.

وی گفت باتوجه به شرایط اضطراری سیل و تخریب مراتع و پس چر مزارع عشایر نیاز به تامین علوفه و نهاده های دامی بیشتر برای عشایر می باشد که در این خصوص رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تخصیص خوراک دام یارانه ای برای دامداران روستایی و عشایر در دستور کار قرار داده و توزیع آن با هماهنگی روسای ادارات امرو عشایر شهرستان و جهاد کشاورزی شهرستان می باشد.

مدیرکل امورعشایر استان فارس  با بیان اینکه استان فارس بعنوان قطب عشایر است گفت: درصد بالایی از پروتئین مورد نیاز استان توسط عشایر تولید می‌شود و با توجه به اینکه همه مسؤولان در قبال جامعه تولید کننده و مولد عشایر وظیفه حمایتی دارند، برای رفع این مشکل نیازمند به دستورات بالاتر و پیگیر ملی هستیم.

با هماهنگی های انجام شده و مساعدت ریاست سازمان جهاد کشاورزی، مقداری نهاده دامی یارانه ای نیز مختص عشایر فارس در راستای حمایت از این قشر مولد و آسیب پذیر در این شرایط بحران سیل، تخصیص داده شده است و با هماهنگی روسای إدارات أمور عشایر شهرستان و مدیر جهاد کشاورزی توزیع خواهد شد.

وی با پیشنهاد راهکارهایی در این خصوص، ادامه داد: فعلا باید تسهیلات مناسب برای افزایش قدرت خرید پس چر مزارع، به عشایر اختصاص داده شود و یا اینکه اجازه خروج کاه و کلش از استان داده نشود. در ارتباط با تسهیلات مناسب هماهنگی لازم با استاندار محترم انجام شده که به محض تخصیص اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

کریمی تصریح کرد: کشاورزان توجه داشته باشند که استفاده دام عشایر از پس چر مزارع و پراکنده شدن کود حیوانی در مزارع یک چرخه طبیعی برای غنی شدن خاک علاوه بر منبع درآمدی که برای آنان دارد محسوب می‌شود.

 

ادامه مطلب ...

تخریب راههای عشایری بر اثر سیل

1401/05/13 - 00:11:41
تخریب راههای عشایری بر اثر سیل

مدیر کل امور عشایر فارس در بازدید از مناطق عشایری دره ناصری، گردنه تاریخ شهرستان سپیدان از تخریب راههای عشایری بر اثر سیل خبر داد. 

عبدالحمید کریمی طی بازدید به عمل آمده از مناطق عشایری اظهار داشت: کمک رسانی به آنها از قبیل« پلاستیک، گاز تک شعله، پیک نیک و مواد غذایی و...» در حال انجام است.

وی با بیان اینکه خسارات زیادی به راه های عشایری در تمام شهرستان ها وارد شده افزود:روسای شهرستان ها در سامانه مدیریت بحران خسارات ناشی از سیل را ثبت تا بتوانند از اعتبارات در نظر گرفته استفاده کنند.

در این بازدید رضایی فرماندار شهرستان سپیدان، شکوهی فرماندهی سپاه عشایر، تاج بخت رئیس حوزه مدیریت، بهروزی رئیس اداره امور عشایر شهرستان سپیدان، ربی کارشناس روابط عمومی، دشتیان فرمانده پاسگاه نیروی انتظامی کمهر ، سرهنگ محمدی فرمانده ناحیه مقاومت ناحیه سپیدان، رزاقی بخشدار مرکزی سپیدان، اسکندری دهیار و تعدادی از معتمدین نیز حضور داشتند.

ادامه مطلب ...

در اثر بارش ها خسارت های زیادی به زیر ساخت های عشایری به ویژه ایلراه ها وارد شده است

1401/05/09 - 13:23:41
در اثر بارش ها خسارت های زیادی به زیر ساخت های عشایری به ویژه ایلراه ها وارد شده است

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: با توجه به نقطه ای بودن بارش های اخیر خسارت های زیادی به زیر ساخت های عشایری به ویژه ایلراه ها و جاده های دسترسی به تاسیسات زیربنایی در مناطق عشایری وارد شده است.

عبدالحمید کریمی اظهار داشت: از آنجا که جاده های عشایری؛ شریان های آبرسانی سیار و تامین خدمات زیربنایی و بهداشتی به عشایر می باشد،  بهسازی و در مدار بهره برداری قرار دادن آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخورداراست.

وی با بیان اینکه جاده های عشایری از لحاظ تقسیم بندی وزارت راه، پایین تر از جاده های درجه سه  روستایی دسته بندی می گردندافزود: طبق آئین نامه ساماندهی عشایر اداره کل امور عشایر صرفا اعتبارات مرمت و راه گشایی در اختیار دارد و اعتبارات جاده سازی به عهده وزارت راه و شهرسازی می باشد، بنابراین می طلبد که اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای در این خصوص همراهی و همکاری لازم را داشته باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس اذعان داشت: ارزیابی دقیق ریالی اثرات و خسارات ناشی از سیل های اخیر بر جامعه عشایری در پایان بارش های جاری انجام خواهد شد.

ادامه مطلب ...

صیانت و ایجاد اشتغال در جهت پیشگیری از مهاجرت در جامعه عشایر

1401/05/09 - 13:08:18
صیانت و ایجاد اشتغال در جهت پیشگیری از مهاجرت در جامعه عشایر

اساسا مهاجرت از جامعه تولیدکننده به جامعه مصرف‌کننده پدیده مذمومی است که باعث نابودی اقتصاد تولیدی می‌شود. عشایر علی رغم اینکه سومین جامعه استان فارس را تشکیل داده و حدود 3 درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند اما از یک طرف، نقش پراهمیت و قابل توجهی در بخش تولید به لحاظ ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری داشته بطوریکه بالاترین نرخ اشتغال و پایین‌ترین نرخ بیکاری متعلق به این جامعه است و از طرف دیگر، نقش تعیین‌کننده‌ای در امنیت غذایی استان و حتی کشور با تولید گوشت و فراورده های دامی دارد.

به منظور پیشگیری از مهاجرت عشایر از بخش تولید و ورود به بخش‌های غیرتولیدی و مصرفی و حاشیه‌نشینی در مجاورت شهرها و گاها روستاها، ایجاد اشتغال در جامعه عشایر بوده که در سالهای گذشته بویژه در دولت تدبیر و امید و با تاسی از منویات و تاکید مقام معظم رهبری با محوریت اقتصاد مقاومتی، اشتغال و رونق تولید، با جدیت بیشتری پیگیری نموده است.

با توجه به تکالیف تعیین شده ایجاد اشتغال در سطح استان جهت دستگاه‌های اجرایی، این اداره کل در سال 1400 متعهد به ایجاد 395 اشتغال موقت و دائم بوده که خوشبختانه در سه محور بهسازی امور تولید، خدمات مطالعاتی و عمرانی و فعالیت های مربوط به تشکل های عشایری، موفق به ایجاد 432 اشتغال گردید و با پیگیری اداره مطالعات، اشتغال ایجاد شده در سامانه رصد اشتغال، ثبت و کد رهگیری برای آنها صادر شد و در بین شهرستان های استان، بیشترین اشتغال ثبت شده متعلق به اداره امور عشایر شهرستان کازرون و داراب بود.

همچنین در راستای برنامه راهبردی و عملیاتی این اداره کل در سال 1401، برنامه ایجاد اشتغال دائم و موقت اداره کل امور عشایر استان فارس با برش شهرستانی و با تلاش در جهت تحقق شعار سال تولید، دانش بنیان؛ اشتغال آفرین تا مرداد سالجاری، 76درصد تعهدات اشتغال این اداره کل امور عشایر فارس ثبت سامانه رصد شده است.

اداره کل امور عشایر پس از سازمان جهاد کشاورزی، صمت، کمیته امداد، بهزیستی و میراث فرهنگی و... ششمین دستگاه اجرایی استان به لحاظ بالاترین نفرات اشتغال در بین دستگاه های استان است.

ادامه مطلب ...

پیام سرپرست اداره کل امور عشایر فارس به مناسبت برگزاری یادواره شهدای عشایر

1401/05/07 - 14:24:40
پیام سرپرست اداره کل امور عشایر فارس به مناسبت  برگزاری یادواره شهدای عشایر

بسم رب الشهداء والصدیقین

 

شهادت در راه خدا بالاترین و افضل ترین فضیلتی که خداوند قادر و رحمان این ارمغان بزرگ را به پاک ترین و والاترین جهادگران در راه خویش عطا می فرماید. و الحق سخنی بالاتر و معنوی تر و دقیق تر از ذکر مقام این آسمانیان درزنده نگه داشتن میراث ماندگارشان سراغ نداریم .

برپایی یادواره شهدا نه تنها گرامیداشت یاد شهدا، که نقطه روشنی است تا ما را با اصل و هدف غایی خود آشنا کند، چراکه به فرموده رهبر انقلاب، گاهی رنج و زحمت زنده نگاه داشتن خاطره شهدا، کمتر از شهادت نیست.

به مرحمت خداوند یگانه و تحت توجهات قطب عالم امکان حضرت ولیعصر(عج) و هدایت های نائب بر حق ایشان حضرت امام خامنه ای مدضله العالی و با استمداد از ارواح مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر 8 سال دفاع مقدس و تمامی شهدای این نظام پرخیر و برکت، ثمره سالها مجاهدت و تلاش خالصانه عموم مردم استان فارس برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن سروران و زندگان حاضر در درگاه احدیت در قامت اولین یادواره ملی سرداران، امیران و 3000 شهید قشقایی در شهر شهید پرور شیراز تجلی یافت.

لذا برخود لازم دانسته اولا از از حضور شوق انگیز و دلگرم کننده اقشار مختلف مردم ولایتمدار علی الخصوص عشایر غیور استان و همچنین خانواده معظم شهدا، ایثارگران و جانبازان، دکتر سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور، آیت الله دژکام نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس، دکتر ایمانیه استاندار فارس، سردار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان فارس فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی استان فارس و ستاد برگزاری یادواره و تمامی دست اندرکاران که قریب 5سال تلاش در جهت شناسایی شهدای عشایر استان داشته و در شکل‌گیری و برگزاری این یادواره متحمل زحمت شدند نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشم.

عبدالحمید کریمی

مدیرکل امور عشایر فارس

ادامه مطلب ...

آماده باش تمام ادارات امور عشایر در شهرستان ها

1401/05/07 - 14:13:19
آماده باش تمام ادارات امور عشایر در شهرستان ها

مدیر کل امور عشایر فارس گفت:جلسه ارزیابی بارشهای 24 ساعت گذشته در کمیته مدیریت بحران این اداره کل برگزار شد و اقدامات پیشگیرانه، با توجه به تداوم و افزایش شدت بارشها در ساعات پیش رو بویژه در مناطق شمالی و شمال شرقی استان، برنامه ریزی و به واحدهای اجرایی و ادارات شهرستانی ابلاغ شده است.

عبدالحمید کریمی با بیان اینکه سامانه بارشی که از عصر امروز فعالیتش افزایش می‌یابد، وضعیت اضطراری در مناطق عشایری اعلام شده است و تمام ادارات امور عشایر در استان به صورت آماده باش برای مقابله با خسارات ناشی از سیل می باشندو همچنان سرکشی از مناطق عشایری در اولویت می باشد .

 وی اظهار داشت سامانه بارشی تا روز دوشنبه در تمام شهرستان های استان فارس فعال می باشد، در بعضی از مناطق استان عشایر در مناطق امن اسکان داده شده و بعضی مناطق خسارت هایی برآورد شده که با همکاری سپاه عشایر و جمعیت هلال احمر کمک رسانی در حال انجام می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس از عشایر خواست توصیه‌های مدیریت بحران استان را جدی بگیرند و از تردد و اطراق و حضور و تجمع در کنار حاشیه رودخانه ها، مسیل ها، دامنه کوه ها و آبراهه ها خود داری فرمایند.

ادامه مطلب ...

ساخت مجتمع دامپروری در سایتهای اسکان عشایری

1401/05/05 - 12:17:12
ساخت مجتمع دامپروری در سایتهای اسکان عشایری

مدیر کل امور عشایر فارس در سفر به شهرستان اقلید با بیان اینکه یکی از مطالبات مهم جامعه عشایری ساخت مجتمع دامداری در کنار سایت های اسکان می باشد، بر راه اندازی آن در جامعه عشایری تاکید کرد، و در ادامه افزود:یکی از بخش های اثر گذار در تحقق اهداف سال تولید، دانش بنیان، اشتغالزایی دامداران عشایری هستند که علاوه بر تامین نیاز جامعه و منطقه در زمینه اشتغال پایدار برای استان نیز نقش موثری دارند.

عبدالحمید کریمی اظهار داشت: با توجه به هزینه بالای نهاده های دامی و امنیت دام جامعه عشایر ساخت این مجتمع ها در کنار سایت اسکان الزامی می باشد. 

وی افزود: سیاه چادر به عنوان یک صنایع دستی عشایری  همواره مورد توجه دوستداران هنر می باشد، و به عنوان هنری که ریشه در تاریخ عشایری این استان دارد و برای زنده نگه داشتن این هنر دستی بر برپایی کارگاه تولیدی سیاه چادر ها تاکیدکرد.

کریمی در ادامه گفت باتوجه به راه اندازی سامانه سپند که وظیفه آن دسترسی راحت تر عشایر جهت تامین آرد مورد نیازشان می باشد اضافه کرد تلاش بر این است که با استفاده از این سامانه آرد تامینی در اختیار عشایر واقعی قرار گرفته و عدالت بین آنان صورت گرفته تا بتوانند از این مرحله خشکسالی نیز بسلامت گذر کنند.

 

ادامه مطلب ...
12345678910...آخرین
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top