چهارشنبه 30 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات

رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به استان فارس از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات بازدید کرد. قندالی در این بازدید در دیداری صمیمی با مردم و مسئولین شهرستان از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات عشایر منطقه قرار گرفت. رئیس سازمان امور عشایر ایران در جلسه ای که با حضور مسئولین، شورای اسلامی عشایری و مردم منطقه برگزار شد کانون های اسکان عشایری را کانون های توسعه اسکان عشایری برشمرد که در فرآیند مطالعه و برنامه ریزی ها بایست تمامی جوانب توسعه ای آن اعم از اشتغال، فرهنگ، توسعه اجتماعی و فعالیت های زیربنایی آن رعایت و به طور جد پیگیری شود. وی موضوع اشتغال و تنوع اشتغال را در این سایت ها از مقوله های مهم دانست که میتواند ضمن ترغیب عشایر به اسکان در افزایش سطح درآمد اقتصادی خانواده ها نیز موثر باشد. این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت های خوبی که در منطقه در حوزه کارآفرینی و اشتغال قرار دارد بر بهره وری منابع آبی و ترویج و توسعه طرح های اقتصادی که مصرف آب کمی دارند تاکید کرد. کرمعلی قندالی بهره گیری از ظرفیت های صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری را در اشتغال پایدار بانوان عشایری مهم ارزیابی کرد و گفت: با فرهنگ سازی، آموزش و نیاز سنجی بازار و همچنین ذوق، سلیقه و توانمندی بانوان عشایری می‌توان در بخش های درآمد زا از جمله صنایع دستی، کشت و فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی و بومگردی و گردشگری عشایری از ظرفیت بانوان که نیمی از جامعه فعال عشایری را شامل می شوند بهره برد. وی در ادامه با توجه به مطالبه مردمی در خصوص تامین آب شرب سالم و بهداشتی و با توجه به تجهیز و پمپاژ آب و انتقال آب به سایت اسکان گفت مبلغ 1500 میلیون ریال جهت اجرای شبکه آب آشامیدنی داخلی سایت تخصیص یافته که ظرف چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

مدیر کل دفتر مطالعات سازمان امور عشایر کشور با بیان این که ظرفیت های خوبی در عرصه منابع طبیعی در مناطق عشایر وجود دارد که بایست در حفظ و بهره گیری مناسب از آن بیش از گذشته کوشا باشیم، اظهار داشت بایست منابع معیشتی شناسایی و تقویت شود. مهدی میزبان وجود منابع معیشتی غنی و خدادادی را در کنار نیروی جوانی و نشاط دو موهبتی دانست که می تواند در بر طرف کردن مشکل اشتغال جوانان عشایری مثمر ثمر باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه با بیان ظرفیت های منطقه و فعالیت های انجام شده گفت بالغ بر 212 کانون توسعه عشایری در استان شناسایی شده که در حال طی مراحل مطالعاتی خود است و تاکنون در 136 کانون توسعه عشایر ساکن شده اند. روح الله بهرامی افزود در کنار کانون‌های توسعه عشایری به اشتغال جوانان نیز توجه شده و در هر سایت با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد فعالیت های اقتصادی از جمله صنایع دستی، کشت گیاهان دارویی، دامداری و مرغداری و گلخانه و سایر کارگاه های نیمه صنعتی در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات نیز در این بازدید با بیان عملکرد اداره امور عشایر گفت: شهرستان بوانات ییلاق‌گاه  عشایری 6 شهرستان قشلاقی می‌باشد که جمعیتی بالغ بر 2500 خانوار عشایری را درخود جای داده است. علی هاشمی شیری  گفت کار مطالعه سایت اسکان عشایری قره مهکستان در سال 1387 شروع شد و با اتمام آن، عملیات اسکان در زمینی با مساحت 13 و نیم هکتار در قالب 250 قطعه در حال انجام است. وی گفت در حال حاضر 12 کانون اسکان در شهرستان بوانات وجود دارد که 7 کانون آن به صورت خود جوش عشایر در آن ساکن شده اند. رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات مجوز ایجاد واحدهای دامی کوچک، انجام شبکه آبرسانی داخل سایت، احداث مدرسه عشایری، تسهیلات کم بهره جهت اشتغال و گاز رسانی و انجام برخی عملیات زیربنایی را از جمله مطالبات مردمی در این کانون بر شمرد.

در ادامه نیز حجه الاسلام طلایی امام جمعه بخش، معاون فرماندار شهرستان، مدیر جهاد کشاورزی بوانات، بخشدار و تعدادی از شوراهای اسلامی و معتمدان منطقه ضمن خوش آمد گویی به بیان دیدگاه ها و دغدغه های خود پرداختند.   

  • بازدید رئیس سازمان امور عشایر ایران از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top