شنبه 5 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

سازمان امور عشایر ایران یک سازمان توسعه‌ای است

رئیس سازمان امور عشایر ایران، این سازمان را یک سازمان توسعه‌ای ویژه دانست. قندالی که در گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور در شیراز سخن می گفت، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های قانونی خوبی که با تعامل و همکاری دولت و مجلس ایجاد شده سال جاری یک سال طلایی برای جامعه عشایری است. وی افزود ما وظیفه داریم از همه ظرفیت های به وجود آمده مخصوصاً ظرفیت مردمی در جهت ارتقای وضعیت معیشت و اقتصاد خانوارهای عشایری بیش از گذشته بهره ببریم. این مقام مسئول بیان داشت به منظور حفظ کرامت انسانی و منزلت اجتماعی عشایر بایست آنان را تشویق نمود تا به عضویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر درآیند تا در آینده بتوانند از مزایای این صندوق از جمله بازنشستگی استفاده کنند. کرمعلی قندالی با اشاره به مصوبه اجباری شدن بیمه دام ارائه هرگونه خدمات به دامداران عشایری را منوط به ارائه بیمه نامه دام آنان دانست. وی همچنین تجهیز اتراق گاه‌های عشایری به انرژی خورشیدی را یکی دیگر از برنامه های آتی برشمرد و تصریح کرد به دستور رئیس جمهور 25 هزار خانوار عشایری بایست ظرف مدت دو سال پیش رو مجهز به پکیج های انرژی خورشیدی شوند. قندالی افزود برای نخستین بار در حوزه راه و جاده با وزارت کشور جلسه برگزار و مشخصات راه های عشایری ثبت شد.

قائم مقام و معاون توسعه و امور زیر بنایی سازمان امور عشایر کشور نیز در این جلسه گفت: از ابتدای عملکرد اعتبارات ارزش افزوده تا کنون بیش از 2100 طرح در مناطق عشایری سطح کشور اجرا شده است. علایی مقدم تصریح کرد با عنایت مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال گذشته مبلغ 150 میلیون یورو به حوزه آبرسانی مناطق روستایی و عشایری اختصاص یافت که این نشان دهنده عزم جدی مسئولان ارشد کشور در حل مشکلات جامعه مولد عشایری است. وی صدور کارت هوشمند عشایری و اجرای سرشماری عمومی عشایر کشور و همچنین صدور کارت شناسایی دامداری ها و اجرای دستورالعمل شناسایی و پلاک کوبی دامداری ها و هویت گذاری دام های عشایری را از جمله برنامه های سال جاری سازمان امور عشایر کشور برشمرد. 

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان پتانسیل ها و توانمندی های جامعه عشایری فارس در حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آداب و سنن گفت: این جامعه غنی و دارای ظرفیت های فوق العاده ای است که چنانچه مورد توجه قرار گیرد می‌تواند جلو بسیاری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی گرفته شود. روح الله بهرامی گفت 1235 منطقه اسکان عشایری در استان فارس شناسایی شده که نشان دهنده پراکنش جمعیت عشایری استان است. وی افزود در هفته دولت طرح های عمرانی به ارزش 50 میلیارد ریال از اعتبارات ارزش افزوده در جامعه عشایری فارس به بهره برداری رسید و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد که میتواند تحولی در زمینه توسعه زیر بنایی این جامعه مولد باشد. این مقام مسئول با اشاره به استقرار 19 کانکس سیار خانه بهداشت عشایری در دو سال اخیر، رشد شاخص توسعه انسانی در عشایر استان را از 20 درصد در سال 1396 به 37 در صد در سال جاری یاد آور شد.

گفتنی است گردهمایی معاونین توسعه و امور زیربنایی ادارات کل امور عشایر سراسر کشور نهم و دهم شهریور ماه سال جاری به میزبانی اداره کل امور عشایر فارس برگزار شد.

  • سازمان امور عشایر ایران یک سازمان توسعه‌ای است
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top