چهارشنبه 10 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس

مدیرکل امور عشایر فارس گفت: هر ساله نزدیک به 150 هزار نفر از عشایر سیار فارس در موسم ییلاق و قشلاق در قالب 27 هزار خانوار عشایری اقدام به کوچ می کنند. بهرامی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه پشتیبانی و ارائه خدمات به کوچندگان یکی از وظایف سازمانی ما است هر ساله با آغاز فصل کوچ تمهیداتی اتخاذ می شود. وی افزود امسال نیز علاوه بر مرمت راه های عشایری، استقرار اکیپ های آبرسانی سیار، ذخیره سوخت مورد نیاز عشایر، تامین امنیت با کمک نیروی انتظامی از اقدامات انجام شده می باشد. این مقام مسئول همچنین از توزیع و ذخیره سازی آذوقه عشایر به ویژه آرد و همچنین خوراک دام عشایر با مشارکت 23 شرکت تعاونی سیارعشایری استان خبر داد.

مدیرکل امور عشایر فارس با بیان این که در سال جاری نیز کوچ پائیزه عشایر استان از مهر ماه آغاز شده است و بر اساس اطلاعیه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، ورود عشایر به مراتع قشلاقی استان از تاریخ 15 آبان ماه سال جاری به بعد تعیین شده است. بهرامی خاطر نشان کرد خوشبختانه امسال در حوزه آبرسانی به ویژه تامین آب پایدار اعتبارات خوبی از محل اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است، ولی صرفه جویی و مشارکت عشایر در این امر می تواند در ارائه خدمات بهتر به ما کمک کند.

گفتنی است همه ساله با آغاز فصل پائیز، کوچ پائیزه عشایر استان از مناطق سردسیر یا ییلاقی به مناطق گرمسیر یا قشلاقی شروع می شود. در کوچ پائیزه عشایر از مناطق شمالی استان نظیر آباده، اقلید، بوانات، سپیدان و خرمبید وغیره به مناطق جنوبی نظیر داراب، زرین دشت، خنج، لارستان، فراشبند و قیر و کارزین، فیروزآباد کوچ می کنند.

استان پهناور فارس با توجه به وسعت و تنوع اقلیمی توانسته 12 درصد عشایر کشور را در خود جای دهد و به عنوان قطب عشایر کشور قلمداد می شود.

 

  • آغاز کوچ پائیزه عشایر فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top