چهارشنبه 10 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

پیشتازی فارس در ارائه خدمات سلامت به عشایر در کشور

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر استان فارس فعالیتهای این اداره کل در حوزه بهداشت و درمان و سلامت را تشریح کرد.

دکتر محمد طیبی پور در این خصوص گفت ۲۳ خانه بهداشت سیار عشایری در استان فارس با پیگیری و هماهنگی مدیر کل امور عشایر فارس و معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال خدمات رسانی به جامعه عشایر استان فارس هستند.

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر استان فارس گفت: تا قبل از راه اندازی خانه های بهداشت سیار، عشایر دسترسی محدود به مراکز درمانی بهداشتی داشتند و فقط خدمات واکسیناسیون به عشایر ارائه می شد و سایر خدمات بهداشتی اولیه به علت شرایط ویژه شغلی عشایر مغفول می ماند و ما شاهد مشکلات و گرفتاریهای زیاد بهداشتی درمانی در این قشر محروم و زحمتکش بودیم که با هماهنگی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ارائه خدمات به آنها در قالب کانکس های سیار در دستور کار قرار گرفت.

دکتر محمد طیبی پور اظهار داشت: برای عشایر استان فارس، ۴۸ خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس برای نقاط پرتراکم عشایری مصوب شد و در فاز اول ۱۸ کانکس و در فاز دوم ۵ کانکس به مناطق عشایری در این استان، اعزام شدند.

وی تصریح کرد: با بهره گیری از الگوهای موفق خدمات رسانی به عشایر به ویژه آموزش و پرورش عشایری، بهورزان خانه های بهداشت از میان خود عشایر انتخاب شده و آموزش دیدند و به همراه خانه های بهداشت سیار عشایری مجهز در مناطق عشایری مستقر شدند. البته برنامه های هماهنگ بین اداره کل امور عشایر و دانشگاه علوم پزشکی شیراز این است که ۴۸ کانکس مصوب هم در قشقلاق و ییلاق عشایر مستقر شوند اما با وجود ۲۳ کانکس نیز، ارائه خدمات بهداشتی به این افراد میسر می شود و باید کانکس ها به همراه عشایر، از مناطق ییلاق به قشقلاق و یا برعکس، حمل شوند.

مشاور امور بهداشت و درمان اداره کل امور عشایر فارس با بیان اینکه جمعیت عشایری استان فارس حدود ۱۴8 هزار نفر است افزود: همه جمعیت عشایری استان فارس شناسایی شده و پرونده الکترونیک سلامت برای آنها تشکیل و خدمات بهداشتی مورد نیاز کودکان کمتر از ۵ سال و مادران باردار برای عشایر ارائه شده و به سمت آموزش و مراقبت از سایر گروه های سنی مانند جوانان، نوجوانان، میانسالان و کهنسالان حرکت می کنیم.

دکتر محمد طیبی پور با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح بسیج ملی کنترل فشارخون توسط وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی در بین عشایر استان فارس گفت: خانه های بهداشت سیار عشایری زیرساخت مناسبی برای اجرای برنامه های ملی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که مهمترین علل مرگ مردم هستند را فراهم کرده است.

وی با اشاره به مشکلات ارایه خدمات بهداشتی درمانی در جامعه عشایری افزود تفاوت خانه های بهداشت سیار عشایری با خانه های بهداشت روستایی این است که در روستاها، بهورزان به راحتی می توانند به منازل مردم و افراد تحت پوشش خود بروند اما چادرهای عشایری پراکنده هستند و ممکن است این چادرها، کیلومترها باهم فاصله داشته باشند که بهورزان در این حوزه، تلاش های زیادی می کنند که قابل تقدیر است.

همچنین به منظور ارتقای سطح اگاهی و اموزش عشایر استان فارس برنامه جامع و مدون آموزش بهداشت و درمان با دستور اقای مهندس بهرامی مدیر کل امور عشایر فارس با بهره گیری از کلیه رسانه های در دسترس از جمله برنامه های پر مخاطب رادیو و تلوزیون با جمعیت هدف عشایری و همچنین استفاده از ظرفیت فضای مجازی و چاپ بروشور و تک برگی های آموزش در دستور کار اداره کل امور عشایر قرار گرفته است و این برنامه ها در قالب پیامهای بهداشتی در حال تهیه و پخش از طریق رسانه های استانی خصوصا رادیو مرکز فارس است. وی در پایان اعلام کرد مساله بهداشت و درمان و سلامت جامعه عشایری برای حفظ سلامت و کارایی و طول عمر و کیفیت زندگی این قشر تولید کننده کاملا َضروری است و برای تحقق برنامه ارتقا کیفیت زندگی این قشر و نحوه و سبک زندگی و مشکلات ویژه شغلی این جامعه نیاز است که یک برنامه جامع و کاربردی در این زمینه با همکاری کارشناسان کلیه ارگانهای مربوطه اعم از دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل امور عشایر و ادارات استانها، بسیج و سپاه عشایر، تشکلهای مردم نهاد، سازمان نظام پزشکی و بزرگان و معتمدان جامعه عشایری تهیه گردد که در این زمینه کارایی و موفقیت برنامه اموزش عشایری در سواد آموزی فرزندان عشایر میتواند الگوی مناسبی برای طراحی نقشه راه افزایش سطح سلامت جامعه عشایری باشد

  • پیشتازی فارس در ارائه خدمات سلامت به عشایر در کشور
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top