چهارشنبه 10 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

بهره برداری عشایر فارس از 13 پروژه عمرانی و زیر بنائی

مدیر کل امور عشایر فارس از افتتاح 13 پروژه عمرانی و زیربنایی در زمینه تامین آب، راه سازی و برق رسانی در مناطق عشایری با اعتباری بالغ 48151 میلیارد ریال که تعداد یک هزار خانوار عشایری از این پروژه ها عمرانی برخوردار می شوندخبر داد.

روح الله بهرامی با اشاره به جمعیت 147 هزار نفری عشایر فارس در ترکیب سه قومیت ایل قشقایی، خمسه و لر با 11 طایفه مستقل گفت :که اکثریت عشایر به شغل دامداری مشغول هستند .

وی خاطر نشان کرد 67 درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو می باشد، 20 هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر سه میلیون دام سبک را مدیریت می کنند، افزود: در فارس 147 هزار و 274 نفر عشایر معادل 27 هزار و 275 خانوار پنج نفره وجود دارند و عشایر فارس سالانه 57 هزار مترمربع فرش تولید می کنند.

بهرامی اظهار کرد: عشایر در شکل گیری فعالیت های سیاسی،فرهنگی اجتماعی نقش بارزی ایفا کردند و در شکل گیری نظام اسلامی فعالیت داشتند و حاصل این فعالیت تقدیم 2 هزار شهید گلگون کفن هم به اسلام و مسلمین بود.

وی با یادآوری این مطلب که به دلیل پراکنده بودن در نقاط مختلف استان، نقش پدافند غیرعامل ایفاد می کند افزود: عشایر یک پایگاه فرهنگی، فرهنگ اصیل ایران اسلامی هستند.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه در چهار طرح خدمت رسانی را به عشایر سیار انجام می دهد که یکی از طرح ها عملیات اجرایی اسکان است، تاکید کرد: برای عشایری که علاقمند به سکونت به صورت خود جوش هستند، عملیات تعیین مکان شکل می گیرد و شبیه ایجاد یک روستای جدید است و عشایری که از کوچ روی کناره بگیرند در این مناطق سکنی داده می شوند.

وی با اشاره به اینکه این مکان ها به عنوان «کانون توسعه» مشخص می شوند که 220 کانون مطالعه و طراحی شده است،گفت: 130 کانون توسعه در فارس فعال شده که هفت هزار خانوار در آن زندگی می کنند.

بهرامی با اشاره به طرح آبرسانی به عشایر، گفت: آب رسانی سیار به عشایر علاقمند به کوچ، توسط دولت با 52 دستگاه کامیون تانکر آبرسانی انجام و سالانه 800 هزار مترمکعب آب جهت شرب خانواده های عشایری و دامهای آنها بین عشایر توزیع می شود.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه تامین علوفه و آرد از دیگر خدماتی است که سالانه انجام می شود که حدود 75 هزار تن علوفه در اختیار جمعیت عشایری قرار می گیرد، اضافه کرد: مدیریت در کوچ، خدمات در کوچ از دیگر برنامه های اداره کل می باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام سرپرستان خانوار عشایر استان عضو انجمن تشکل های عشایری است، افزود: مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی عشایر رصد می شود.

به گفته بهرامی، یکی از طرح های مهم، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که دام ها پروار بندی می شود و وام ها کم درصد برای این حوزه در اختیار عشایر قرار می گیرد که تاکنون 270 میلیارد ریال آن جذب شده که در این راستا 139 هزار راس دام سبک پروار شده است و این طرح زمان چرای دام در مرتع را کاهش می دهد و در همین راستا تولید 2 هزار تن گوشت قرمز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه ترویج انرژی های پاک مهمترین اولویت ماست که تامین پنل های خورشیدی شکل می گیرد، تاکید کرد: کارخانه خورام دام در فیروزآباد ایجاد شده که 12 هزار تن کنستانتره برای دام تولید می کنند.

بهرامی با تاکید بر اینکه تسهیلات «ماده 10 و 12» برای کاهش اثرات خشکسالی اجرایی شده که نزدیک به 60 میلیارد ریال از این تسهیلات بین عشایر  از طریق تعاونی ها و تشکل های عشایری توزیع شده است، اضافه کرد: در فارس 24 میلیارد تومان بابت اجرای 23 پروژه تامین آب برای عشایر هزینه شده است و عملیات اجرایی عمده پروژه در حال اجراست که نزدیک 20 هزار نفر از جمعیت عشایری از آب پایدار بهره مندخواهند شد.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری شکل گرفته است، افزود: در سال گذشته شاخص برخورداری بهداشت در عشایر 23 درصد بود که با راه اندازی این کانکس ها شاخص 37 درصد شده است و امسال 19 کانکس بهداشت عشایر تامین شد.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه شورای توانبخشی عشایری در استان برای اولین بار در کشور تشکیل شده است، افزود: شناسایی معلولان عشایری شکل گرفته و حدود یک هزار و 200 معلول عشایری شناسایی شده است که از خدمات توانبخشی بهزیستی استفاده می کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح اطلس عشایر فارس، گفت: «سفیران کتاب» با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان فارس و همچنین کتابخانه های عمومی استان انجام شد که 40 نفر از فرزندان عشایری شناسایی شدند و 50 جلد کتاب در اختیار آنان قرار گرفت تا کتاب را در اختیار عشایر قرار دهند.

بهرامی با اشاره به اینکه 78 درصد عشایر باسواد هستند، اضافه کرد: برنامه جامع ارتقا سطح سواد دانش و مهارت در شورای عالی عشایر مصوب شد و مقرر شد افرادی که از 6 تا 49 سال سن دارند آموزش ببینند.

به گفته بهرامی، در حوزه بانوان عشایری 71 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری راه اندازی شده است که حدود 2 هزار نفر از زنان عشایری تحت پوشش این صندوق ها قرار دارند و تسهیلات در اختیار این افراد قرار می دهد که نزدیک به 32 میلیارد ریال تسهیلات در اختیار صندوق های خرد قرار دادیم که در حوزه اشتغال خانگی، صنایع دستی و گیاهان دارویی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عشایر 2 راهبرد اصلی را دنبال می کنیم که اول تلاش برای توسعه شاخص های زندگی عشایر ماست، افزود: راهبرد دوم ایجاد تنوع در اشتغال و تولید عشایر است که پنج محور را دنبال می کنیم که کمک به راه اندازی اقامتگاه بوم گردی عشایر، کمک در زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی از نمونه آنست و تا پایان برنامه ششم برنامه داریم از شغل فعلی دامداری به تنوع شغلی برسیم که 25 درصد شغل آنان تغییر کند.

گفتنی است نشست مدیر کل امور عشایر فارس با  اصحاب رسانه ها در تاریخ  13 بهمن ماه همزمان با دومین روز ازایام دهه فجر برگزار شد .

  • بهره برداری عشایر فارس از 13 پروژه عمرانی و زیر بنائی
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top