شنبه 20 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

آغاز خرید جو توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس از آغاز خرید جو داخلی توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری از اواسط اردیبهشت ماه تاکنون خبر داد.

روح الله بهرامی گفت درراستای حمایت از جامعه عشایری و پشتیبانی از دامداران عشایری درصد قابل توجهی از نیاز عشایر به علوفه توسط مجموعه تشکل های عشایری شامل اتحادیه استانی و 23 شرکت تعاونی تامین می شود.

وی اذعان داشت که تاکنون 1500 تن جو توسط شرکت های تعاونی خریداری گردیده و میان دامداران متقاضی در حال توزیع  است .

مدیر کل امور عشایر فارس در ادامه اظهار داشت : ازمعضلاتی که دامداران عشایری با آن مواجه هستند نوسانات شدید قیمت جو در فصل پاییز و زمستان بوده که بعضاً سودحاصله به جیب دلالان وسودجویان می رود با این اقدام بهره برداران عشایری جو و سایر علوفه ها را از  شرکتهای  تعاونی ها با قیمت مناسب تهیه می کنند.

بهرامی افزود: با عنایت به اختصاص سطح قابل توجهی از اراضی کشاورزی به کشت  جو آبی و دیم ، بارش نزولات جوی، فعالیت و کیفیت مناسب مزارع پیش بینی می گردد که مجموعه تشکل ها بیش از ده هزار تن جو خریداری نماید.

وی تصریح کرد: در سالهای اخیر به جهت بهبود تغذیه دام، افزایش بهره وری و تولید، عدم استفاده از تک محصولی بهره برداران می توانند از علوفه های جایگزین جو مانند کنسانتره استفاده نمایند.

گفتنی است استان فارس بالغ بر 27000 خانوار عشایری دارای بیش از سه میلیون راس دام می باشد که دام عشایر علاوه بر تعلیف در مراتع، فصولی از سال با جو تغذیه می گردند .

 

  • آغاز خرید جو توسط اتحادیه و شرکت های تعاونی عشایری استان فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top