شنبه 23 تیر 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

نباید حق عشایر تضییع گردد

نباید حق عشایر تضییع گردد.

فرماندار شهرستان بیضاء در جلسه شورای عشایری گفت: عشایر مردمانی سخت کوش و بی ادعا هستند که با زندگی ساده و بی آلایش به حفظ آداب و رسوم همت گمارده و به تولید مایحتاج ضروری جامعه مشغولنددر این راستا سعی می شود اعتبارات خوبی هم برای خدمات دهی به کوچندگان در پروژه های مختلف اختصاص داده تا دین خود را به عشایر ادا کنیم و این حداقل کاری است که می توان در مورد عشایر انجام داد تا حقی از عشایر تضییع نگردد.

همتی بیان داشت: درخواست های عشایر بیشتر در مورد اسکان و ساماندهی به عشایر می باشد از این رو تمام تلاش خود و مجموعه فرمانداری را در خصوص ارائه خدمات به جامعه عشایری اعلام، که در همین راستا می طلبد تا متولیان دستگاه های اجرایی با این قشر زحمت کش ومولد همکاری مضاعف داشته باشند.  

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری، عشایر را حافظان واقعی منابع طبیعی خواند و تاکیدکرد: لازم است عشایر بیش از پیش در حراست و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست مشارکت داشته باشند.

روح الله بهرامی با بیان اینکه زندگی عشایر به مراتع و طبیعت وابسته است و از همین رو حفاظت از طبیعت و محیط زیست به نفع خود آنها است .

وی در این جلسه از منابع طبیعی شهرستان خواستار واگذاری عرصه ها و طرح های مرتعداری به عشایر شد و افزود: تمام تلاش عشایر این است که از منابع طبیعی و به ویژه مراتع حفاظت کرده و از جاذبه های آن در تمام زمینه ها بهره مند شوند.

  مدیر کل امور عشایر اظهار داشت زندگی در چادر بسیار سخت و دشوار است، ولی طرح اسکان عشایر کاملا به صورت اختیاری می باشد به طوری که گروهی از عشایر در مناطق عرفی و مراتع خود درخواست اسکان داشته باشند اداره کل امور عشایرجهت بررسی ومطالعه واخذ مجوزهای لازم از سوی دستگاه های اجرایی نهایت همکاری را با آنها دارد.

وی طرح ملی و حمایت از صندوق های خرد زنان را یکی از فعالیت های مهم اداره کل دانست و اظهار داشت: این صندوق ها در روابط محلی و تحکیم روابط اجتماعی زنان موثر است از این رو زنان هم می تواند با مشارکت و عضویت در این صندوق ها از تسهیلات کم بهره استفاده کنند که به استقلال و اعتماد به نفس لازم برسند و هم در، رونق درآمد خانواده واقتصاد کشور نقش بسزایی داشته باشند.  

بهرامی در این جلسه بیان داشت: تجهیزساختمان اداری و تامین تجهیزات آن، تشکیل شرکت های تعاونی عشایری، تشکیل بسیج عشایری، ساماندهی عشایر متقاضی اسکان از جمله اقداماتی است که سعی می شود در این شهرستان تازه تاسیس انجام شود.

  • نباید حق عشایر تضییع گردد
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top