شنبه 20 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

تنوع بخشی به تولیدات و اشتغال عشایر یکی از سیاست های سازمان امور عشایر می باشد

 رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت : تنوع بخشی به  تولیدات و اشتغال عشایر یکی از سیاست های محوری سازمان امور عشایر می باشد، که در همین راستا 700 میلیارد تومان پروژه از محل صندوق توسعه ملی و تسهیلات ماده 10 و 12 و همچنین بند ب ماده 52  تعریف شده که تحول عظیمی را در اقتصادعشایر و در ایجاد تنوع اشتغال عشایر در بر خواهد داشت. 

دکتر علایی مقدم با بیان اینکه در راستای حمایت از زنجیره گوشت قرمز در استان فارس مبلغ 55 ملیارد تومان در مرحله اول تسهیلات کم بهره به عشایر فارس تعلق گرفته افزود: در سال 98 اداره کل امور عشایر فارس در رابطه با جذب تسهیلات زنجیره گوشت قرمزازاستانهای پیشتاز بوده است، که با توجه به ارزیابی های انجام شده و کارهای بالقوه که در شهرستان فراشبند  در خصوص طرح زنجیره گوشت قرمز شده است و با توجه به درخواست نماینده و فرماندار شهرستان فراشبند مبلغ 10 میلیارد تومان  در سال 99 تسهیلات ارزان قیمت به عشایر این منطقه اخصاص داده شد.

 وی با اشاره به توسعه های انرژی های نو از جمله پکیج های خورشیدی که مورد تقاضای عشایر این منطقه بود از حدود سیزده هزار و 500 خانوار عشایری  در کشور از پکیج خورشیدی بهره مند می شوند مقدار 1800 پکیج خورشیدی به عشایر فارس تعلق گرفته که از این تعداد مقدار 25 درصد به عشایر فراشبند، قیرو کارزین و فیروزآباد اختصاص که با توجه به تقاضای عشایر تعداد 200 پکیج خورشیدی مجددا از طریق وزارت نیرو درخواست تا در صورت موافقت به عشایر استان اختصاص داده شود.

 دکتر علایی مقدم: در خصوص اعتبارات ارزش افزوده اظهار داشت: مبلغ 160 میلیارد تومان ارزش افزوده در کل کشور به عشایر تخصیص داده شده که مبلغ سه میلیارد و 300 میلیون تومان ارزش افزوده توسط فرمانداری فراشبند به عشایرکوچنده این منطقه اختصاص داده  شده است .

 رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: ظرفیت قانون  در برنامه ششم  را ما به نفع عشایرایجاد کرده ایم که امروز شاهد اجرای پروژه های قابل قبول در بحث زیر ساخت ها و ارتقاء شاخص های برخورداری جامعه عشایری در این شهرستان بوده ایم که یکی از این پروژه ها تامین آب شرب پایدار سالم و بهداشتی سایت اسکان دره گنجشکی شهرستان فراشبند می باشد.

مدیر کل امور عشایر فارس در آیین کلنگ زنی و آغاز عملیات حفرچاه آب شرب سایت اسکان دره گنجشکی  منطقه عشایری نوجین شهرستان فراشبند بیان داشت : اسکان عشایر کاملا اختیاری است با توجه به درخواست ها و تقاضای مکرر عشایر این منطقه جهت سایت اسکان در مراتع عرفی عشایر مجوزهای لازم از دستگاه های متولی اخذ شده است.

وی تصریح کرد: اعتبار این طرح از محل بند ه تبصره 4 به مبلغ 800 میلیون تومان  جهت حفر چاه عمیق آهکی به عمق 200 متر تامین شده است.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: با اجرای این طرح  حدود 200 خانوار عشایری از طایفه صفی خانی تیره کرملو از نعمت آب پایدار سالم و بهداشتی بهره مند خواهند شد.  

 

  • تنوع بخشی به  تولیدات و اشتغال عشایر یکی از سیاست های سازمان امور عشایر می باشد
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top