چهارشنبه 5 مهر 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس گفت: کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از 15 فروردین ماه آغاز شده است و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

روح الله بهرامی: ماندگاری طولانی مدت در قشلاق به دلیل گرم شدن هوا، بارش کم ،خشک شدن علوفه مراتع ، وجود حشرات مزاحم امکان پذیر نیست بنابراین کوچ عشایر با رعایت پروتکل های بهداشتی واستقرار اکیپ های سیار بهداشتی و رعایت بهداشت خدمات کوچ فراهم شده که عشایر بتوانند به سلامت به کوچ خود ادامه داده و به مناطق ییلاقی برسند.

وی با تاکید بر اینکه کوچ ماشینی عشایر نیز بر اساس تقویم اعلام شده از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از نیمه اردیبهشت ماه شروع خواهد شد از عشایر خواست به خاطر شرایط بیماری کرونا با هماهنگی ارگان های ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی اقدام به کوچ نمایند.

مدیر کل امور عشایر فارس بهرامی با بیان اینکه مدیریت کوچ در شرایط کرونایی کار بسیار دشواری می باشدافزود: اکیپ های مدیریت کوچ اداره کل امور عشایرفارس که درسطح استان مستقر وبه طور متمرکز در حال گشت زنی هستند.

بهرامی با بیان اینکه تنها مدیریت کوچ بر عهده ما هست افزود یکی از وظایف تعریف شده اداره کل امور عشایر، پشتیبانی به کوچندگان عشایر در حین کوچ است و در همین راستا تمهیدات لازم جهت تامین آب شرب سالم و بهداشتی و همچنین تامین خوراک دام و سایر ملزومات مورد نیاز در حین کوچ انجام می شود.  

 مدیر کل امور عشایر فارس با یادآوری اینکه استان فارس با دارا بودن بیش از 12 درصد جمعیت عشایر سیار کشور قطب عشایری کشور است ابراز امیدواری کرد 28 هزار خانوار عشایر کوچنده این استان کوچ بهاره خوبی را داشته باشند و در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زادیی ها، عشایر به عنوان نماد عینی تولید در تحقق شعار سال نیز همچون گذشته نقش خوبی را ایفا کنند.

 

  • آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top