شنبه 20 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور

مدیر کل امور عشایر فارس در جلسه ای با حضور موسوی مشاوررئیس سازمان امور عشایر در امورزنان عشایر از تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور خبر داد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه یکی از محورهای اصلی این اداره و سازمان توانمندسازی اقتصادی بانوان عشایر و پایدار نمودن این توانمندی در زنان عشایر است گفت: مسئولین، مدیران و کارشناسان در مرکز استان و شهرستان ها موارد و مباحث مربوط به زنان را در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی مورد بررسی قرار داده و در جهت پیشبرد و جهت دهی مناسب به این حوزه ها فعالیت مستمر داشته باشند که قطعا این امر نیاز به مشارکت وهمیاری تمام واحدهای سازمان و این اداره دارد تا بتوان برنامه جامع و کاملی ارائه نمود تا بعنوان الگوی عملکرد حتی در سطح ملی و ارائه آن به دیگر استان ها باشد، زیرا استان فارس با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل بالای عشایری اقدامات قابل توجهی را در سالیان اخیر رقم زده که می توان به ایجاد بیشترین صندوق های خرد زنان در کشور اشاره کرد که اقدام بسیار مهمی در راستای توانمندی اقتصاد پایدار زنان عشایر بوده است.

روح الله بهرامی در ادامه افزود: زنان عشایر نقش بسیار برجسته ای در مسائل فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... دارند لذا این اداره و سازمان در تلاش اند همه جانبه بودن فعالیت ها را سرلوحه کار قرار دهند و در تمامی حوزه های مرتبط اعم بهداشت، آموزش، فرهنگ و... گام بردارند که راه حل رسیدن به این مهم ایجاد ساختاری منسجم و پویا بود که این قشر را در جهت هم افزایی و هم فکری و پیشرفت کنار هم قرار دهند که تشکیل صندوق های خرد زنان ایجاد گردید که فعالیت ها و خروجی های آن بسیار امیدوار کننده بوده است.

وی در همین راستا افزود: تشکیل تعاونی فوق را باید به فال نیک گرفته و با استفاده از خرد جمعی و شناسایی افراد مولد در امور زنان عشایری شناسایی و به سمت تعاونی ها هدایت شوند،باید سعی شود  عضوگیری تعاونی ها از صندوق ها خرد زنان صورت گرفته ، اهداف تعاونی شهرستان ها باید در راستای فعالیت های تعاونی موجود در اداره کل باشد،حمایت از تولیدکنندگان و صندوق های به هیچ وجه قطع نگردد و در جهت ایجاد انگیزه مدیران عامل و مسئولین صندوق ها در شهرستان ها بیمه و مساعده آنها پیگیری و شرایط امنیت شغلی آنها تامین شود.

مشاور ریاست سازمان امور عشایری کشور در امور زنان نیز اظهار داشت:عشق و انسانیت نهفته در درون عشایر قابل ارزش گذاری نیست و بسیار ارزشمند است لذا باید خدمت به این قشر از جامعه را موهبتی الهی دانست.

موسوی گفت: باتوجه به ایجاد صندوق های خرد زنان و توانمندسازی اقتصادی پایدار آنها، زنان عشایر نیازهای بیشتری نیز دارند اعم از آموزش، بهداشت، تغذیه که نباید فقط به بحث اقتصادی آنها و صندوق ها اکتفا کرد که رسیدن به این امر وظیفه کارشناسان شهرستان ها به جهت کشف و رشد دادن استعدادهای زنان عشایری است.

وی در ادامه گفت:  با پیگیری هایی که از سازمان صورت گرفته از سهم 3 درصد بودجه اموزشی یک درصد در جهت آموزش حسابداری و بروزرسانی اطلاعات گردش مالی صندوق ها خرد زنان در استان فارس که از دغدغه های اصلی مدیران عامل و مدیران صندوق ها بوده به فارس اختصاص یابد.

موسوی با اشاره به اینکه بالاترین مشارکت و بالاترین سطح آموزش در حوزه زنان در سازمان امور عشایری کشور در استان فارس بوده است خواستار پیگیری جدی در جهت رفع موانع اخذ تسهیلات در بعضی بانک و سلیقه ای عمل کردن به آئین نامه از سوی آنها، مکانیزه نمودن تولیدات در شهرستان ها، در اولویت قراردادن برگزاری دوره های حسابداری در استان و مهمتر از همه سوق دادن زنان عشایری جهت ارائه تولیدات و محصولات خود با استفاده از پلتفرم های رایگان فضای مجازی که سازمان در اختیار آنها قرار می دهد بودند.

باتوجه به حضور مدیران عامل و مسئولین صندوق های خرد زنان عشایر برخی شهرستان ها، تشکیل شرکت تعاونی زنان عشایری در شهرستان خنج برای اولین بار در کشور با اهداف عمومی و اختصاصی ذیل اساسنامه مدون در جهت افزایش هم فکری و هم افزایی فعالیت های فعلی صندوق های خرد زنان عشایری استان با هدف تجمیع نیروهای مولد صندوق ها و تصمیم گیری های جمعی آنان و ایجاد شخصیت حقوقی در راستای فعالیت های صندوق های مذکور اعلام و مدعوین با روش ثبت صندوق ها و تعاونی ها اعتبارات زنان، هویت بخشی حقوقی به صندوق ها، آسیب شناسی و معرفی ادارت مرتبط با این کار آَشنا گردیدند.

  • تشکیل تعاونی زنان عشایر برای اولین بار در کشور
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top