چهارشنبه 10 خرداد 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست

سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران در جلسه شورای هماهنگی اداره کل امورعشایر فارس با بیان اینکه زندگی عشایری جزء هویت و تاریخ اقصی نقاط کشور است، سیاست راهبردی سازمان امور عشایر ایران اسکان عشایر نیست افزود:  عشایر و زندگی عشایری به علت پیشینه و ویژگی های اجتماعی، فرهنگی، نوع معیشت و اقتصاد تولیدی مبتنی بر کوچندگی است.

مهدی میزبان تصریح کرد: کشور ایران با ویژگی های جغرافیایی خیلی متنوع زندگی عشایر را با الگوها و شیوه های مختلفی روبه رو شده و این زندگی با تمام فراز و نشیب ها استمرا پیداکرده است .

وی بیان کرد: عشایر و زندگی عشایری همراه  با کوچ کمترین هزینه را برای کشور دارند و در شرایط کنونی هر عشایر کوشت مورد نیاز 20 نفر را در جامعه تولید می کند و هیچ گروه اجتماعی دارای چنین نقش اقتصادی در کشور نمی باشد.

معاون توسعه عمران و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: گردشگری عشایری باید جامعه محور باشد و در یک چهارچوب و یا الگویی باشد که سود حاصله از این بوم گردی ها  بیشتربرای عشایر باشد.

وی افزود: اغلب بوم گردی ها در گوشه یا خارج از محل استقرار عشایر است و باید به نحوی برنامه ریزی شود تا سود گردشگری بیشتر شامل عشایر شود و زندگی آن ها رونق داده شود .

میزبان اذعان داشت: تدابیر زیادی برای اینکه عشایر  در این خشکسالی ها کمتر زیان ببیند از طرف سازمان دیده شده است که از جمله آن می توان به خرید تضمینی دام عشایر اشاره کرد که در استان فارس علاوه بر هزینه پرداخت دام  965 هزار تن  نهاده های دامی در اختیار عشایر قرار گرفته و برنامه دوم سازمان صادرات دام زنده عشایر به کمک اتحادیه مرکزی و اتحادیه عشایر در سطح استان است که هر کیلو دام عشایر را به قیمت 62 هزار تومان  برای صادرات در نظر گرفته است.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top