دوشنبه 25 تیر 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

مدیریت کوچ بهاره عشایر توسط 12، اکیپ در استان فارس

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار داشت: یکی از رسالت های مهم اداره کل امور عشایر ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان می باشد ، که این امر به صورت مستمر از طریق 12 اکیپ سیار مدیریت کوچ  تشکیل که دو اکیپ در ستاد استان و مابقی در شهرستانهای قشلاقی را اندازی می گردد.

روح الله بهرامی بیان داشت: با توجه به سرد بودن هوا درشهرستانهای ییلاقی و تقویم کوچ بهاره  کوچ که از سوی اداره کل منابع طبیعی تنظیم شده از عشایر خواست تا در این مورد مهم همکاری لازم را با اداره کل امور عشایر فارس و اداره کل منابع طبیعی داشته باشند و تا گرم شدن هوا در مناطق ییلاقی و پشت سرگذاشتن سامانه سرما و بارشی و شرایط پیش رو از کوچ زودهنگام پرهیز کنند.

مدیر کل امور عشایر فارس با بیان اینکه  تقویم کوچ بهاره کوچ زمینی از 15 فروردین ماه و کوچ ماشینی از 23 اردیبهشت ماه انجام می شود افزود : دامداران عشایر موظف به پلاک کوبی ، هویت گذاری دام و تهیه کارت تردد قبل از کوچ می باشند در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

 روح الله بهرامی بیان کرد : عشایر کوچرو به دلیل کمبود بارش و خشکسالی مراتع به تبع جهت علوفه دام در مسیر کوچ دچارمشکلاتی می شوند،در این راستا تلاش می گردد، توسط مجموعه تشکل های عشایری استان فارس شامل یک اتحادیه مرکزی و 23 شرکت تعاونی عشایری از نظر میزان علوفه مورد نیاز برای تعلیف دام و همچنین ارزاق عمومی شامل آرد و سایر کالاهای اساسی مورد حمایت قرار گیرند.

وی با بیان اینکه علاوه بر آبرسانی حین کوچ که در مسیر در حال انجام می باشد افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات موثری در جهت بهره مندی عشایر از خدمات بهداشتی صورت گرفته که از جمله این اقدامات تجهیز و راه اندازی کانکس خانه بهداشت سیار عشایری بوده که در حین کوچ نیز به عشایر کوچ رو خدمات ارائه می دهد.

  • مدیریت کوچ بهاره عشایر  توسط 12، اکیپ در استان فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top