چهارشنبه 30 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس

معاونت توسعه عمران و امور زیر بنایی امور عشایر فارس گفت: کوچ بهاری عشایر به صورت زمینی از 15 فروردین ماه آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

جاوید حیاتی افزود:با توجه به اعلام تقویم زمانبندی کوچ عشایر و اعلام به شهرستان ها 71 درصد مراتع در شهرستان های قشلاق و 21 درصد از مراتع در شهرستان های ییلاق می باشدو حجم زیادی از عشایر در ییلاق تعلیف دام انجام دهند، عشایر استان از هر گونه کوچ زود هنگام و بدون برنامه که موجب از بین رفتن مراتع در شهرستانهای ییلاقی می شود پرهیز کنند.

وی با تاکید بر اینکه کوچ ماشینی عشایر نیز بر اساس تقویم اعلام شده از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان از 23 اردیبهشت ماه شروع خواهد شد از عشایر خواست تا با هماهنگی ارگان های ذیربط از جمله دامپزشکی، منابع طبیعی، نیروی انتظامی اقدام به کوچ نمایند.

جاوید حیاتی با بیان  اینکه دامداران عشایر موظف بیمه نمودن، پلاک کوبی و تهیه کارت تردد قبل از کوچ می باشند افزود: در صورت اجرا نکردن پلاک گذاری دام نیروی انتظامی دام را به عنوان قاچاق تلقی می کند.

معاونت توسعه عمران و امور زیربنایی با بیان اینکه تنها مدیریت کوچ بر عهده اداره کل امور عشایر است افزود: یکی از رسالت های مهم اداره کل امور عشایر ارایه خدمات پشتیبانی به کوچندگان عشایر در حین کوچ است و در همین راستا تمهیدات لازم جهت تامین آب شرب سالم و بهداشتی توسط تانکرهای آبرسانی در حین کوچ و همچنین تامین خوراک دام و سایر ملزومات دیده شده است.

درحال حاضر گفتنی است کوچ زمینی عشایر استان درحال انجام است و 12 اکیپ مدیریت کوچ با هماهنگی منابع طبیعی، سپاه عشایر و سایر دستگاه های ذیربط به روند کوچ و خدمات رسانی نظارت دارند.

  • آغاز کوچ بهاره عشایر استان فارس
طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top