شنبه 23 تیر 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

شورای عشایری منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار برگزار گردید

در این جلسه و بازدید عباسی نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس شورای اسلامی، کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با هیئت همراه، هاشمی فرماندار کوه چنار، شهریور عضو شورای مشاورین عشایری استاندار، جعفری رئیس اداره عشایر شهرستان کوه چنار، فرماندهان و جمعی از نیروهای نظامی و انتظامی و روسای ادارت شهرستان کوه چنار حضور داشتند و با عشایر منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار بصورت چهره به چهره و چادر به چادر و از نزدیک با مشکلات، معضلات و نقاط ضعف و قوت موجود در زندگی عشایری را شاهد بوده و طی گفتگو با آنان نسبت به رفع موانع و تسهیل در امور جاری و افزایش عدالت در تمامی جوانب زندگی عشایر تصمبماتی را اتخاذ نمودند.

عشایر منطقه کوه پهن بخش کوهمره شهرستان کوه چنار که از عشایر طایفه کشکولی بزرگ تیره بیگدلی و عشایر طایفه دره شوری تیره قرمزی و مهمانانی از طایفه قراچه بودند با بیان مشکلات خود منجمله بحث تجهیز ماشین آلات و تجهیزات فنی آبرسانی از قبیل پمپ، لاستیک، گازوئیل و...، خشکسالی و کم آبی، مشکل کمبود علوفه و نهاده های دامی بعلت کم بارشی منطقه در ماه های پیش رو، مشکل ایل راه ها، ساماندهی عشایر منطقه، قیمت پایین دام عشایر، صادرات دام، مشکلات اشتغال پایدار، پکیج های خورشیدی، نیاز به تسهیلات کم بهره و مدت دار و... بود، از مسئولین ذیربط استانی و شهرستانی خواستار حل این معضلات بودند.

کریمی در ادامه این بازدید در جلسه شورای عشایری پیش بینی شده در منطقه عشایری فوق الذکر و با حضور دیگر مسئولین شهرستان و نماینده شهرستان به بررسی مسائل و مشکلات پرداختند.

کریمی در این جلسه با به حق خواندن خواسته های عشایر گفت متاسفانه امکانات و توسعه عدالت در جامعه عشایری نسبت به جوامع شهری و روستایی با درصد قابل ملاحظه ای کمتر بوده و اداره کل امور عشایر استان و ادارات عشایری شهرستان ها تمام توان خود را جهت رفع مشکلات عشایر بکار گرفته اند که امیدواریم در همین راستا با حمایت نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی استان، تک تک موانع زندگی عشایر را رفع نمائیم.

وی با اشاره به بحث عدم تناسب در تخصیص علوفه روستاییان نسبت به عشایر گفت این تناسب به هیچ وجه تناسب عدالت محورانه نیست و در واقع مطالبه ادره کل امور عشایر در این مورد افزایش میزان علوفه و نهاده های دامی تخصیصی به عشایر به لحاظ عدم در اختیار داشتن اراضی قابل کشت علوفه بوده است؛ و با مردمی شدن یارانه ها اتفاقی که افتاده است هزینه نهاده ها آزاد شده و از آنجائی که 70 درصد هزینه واحدهای دامپروری مربوط به تغذیه دام می باشد و با وجود خشکسالی و عدم پوشش گیاهی مراتع که تامین کننده نیاز علوفه ای دام ها می باشد، تامین و جبران این نقیصه برای عشایر سیار سخت است و عشایر را متحمل فشار اقتصادی شدیدی می نماید؛ درصورتی که منبع درآمد آنها که همان فروش دام و گوشت آن بوده است در تنگنا قرار گرفته است بطوریکه خریداری، برای دام آنها در سالجاری تعریف نشده است لذا در تلاش هستیم در بحث خرید دام مازاد عشایر به نتیجه رسیده و باری از روی دوش عشایر برداریم.

مدیرکل امور عشایر یکی دیگر از دغدغه های عشایر را بحث آب و آبرسانی به عشایر در مناطق قشلاقی و ییلاقی عنوان نموده و گفت همه ساله 46 دستگاه تانکر آبرسانی را در کل استان فارس در 37 شهرستان فعال می کنیم که در مناطق قشلاقی و میان بند مشغول آبرسانی شوند ولی متاسفانه در حال حاضر با توجه به بحران خشکسالی باید هم در مناطق قشلاقی و هم در مناطق ییلاقی آبرسانی را انجام دهیم که این کار را به شدت برای ما سخت کرده است، در مصوبات حضور رئیس جمهور در استان فارس در سال 1400 خرید تعداد 20 دستگاه تانکر آبرسانی به اداره کل امور عشایر مطرح گردید که با پیگیری های صورت گرفته تا الان 7 دستگاه را جهت خرید ثبت کرده ایم اما موضوع قابل توجه این است که طبق قانون در صورت اضافه شدن هر تعداد تانکر آبرسانی جدید به ناوگان آبرسانی استان باید به همان تعداد تانکر فرسوده و مستعمل از چرخه آبرسانی حذف گردد لذا در عمل هیچگونه کمکی از نظر عددی به این اداره کل در جهت انجام وظیفه آبرسانی و خدمات رسانی بهتر نخواهد کرد که امیدواریم با پیگیری های نماینده محترم مردم کازرون و کوه چنار این مشکل حل و فصل شود.

وی با توجه به عقد تفاهم نامه با وزارت نیرو جهت تهیه پکیج خورشیدی گفت در تلاشیم با عنایت به جمعیت 27000 خانواری عشایر استان، خانوارهای فاقد پنل و پکیج خورشیدی را صاحب این تکنولوژی نماییم لذا در سال گذشته فقط توانستیم 2000پنل خورشیدی را تحویل و توزیع نماییم که طبیعتا درصد بسیار کمی از عشایر توانستند از این طرح بهره مند شوند که امیدواریم این مشکل نیز در اسرع وقت با همت عمومی مسئولین ذیربط در کل کشور رفع گردد.

کریمی در انتها با اشاره به بحث عدم آنت دهی مناسب خطوط تلفن های همراه، تعمیر و نگه داری از ایلراه ها، اخذ مجوز سایبان و سرپناه عشایر، طرح های مرتع داری که امکان مالکیت نیز برای عشایر در بر دارد، نحوه ثبت و توزیع آرد یارانه ای باتوجه به اولویت ها و الکترونیکی کردن آرد و... توضیحاتی را ارائه داد.

در ادامه هاشمی فرماندار شهرستان کوه چنار با اشاره به اینکه دنبال احصاء و حل مشکلات عشایر هستیم گفت عشایر از اقشار مولد و تولید کننده اند که در همین مسیر بسیار مشکلات داشته و دارند؛ لذا باید همچون گذشته با برگزاری جلسات با خود عشایر بصورت موردی و کلی مسائل و مشکلات را با حضور مدیران شهرستان پیگیر باشیم.

وی در موضوع آبرسانی به عشایر نیز گفت باید بتوانیم با بهره برداری از خط انتقال آب پایدار بعد از مطالعات و ایجاد زیرساخت ها این مشکل نیز احصاء و حل گردد تا عشایر از آبی پاکیزه و مورد تائید مراجع ذیصلاح برخوردار گردند.

هاشمی در خصوص خوراک دام و تاسیس شرکت و کارخانه تولید نهاده های دامی نیز گفت باید طرح توجیهی بررسی شده و قطعا این مشکل نیز قابل حل می باشد و همچنین مشکل قنوات در اختیار عشایر از طریق فرمانداری و اداره کل امور عشایر مورد بررسی و تمهیدات دیده شده و در سال ۱۴۰۱ مشکلات آن بطور کامل حل خواهد شد.

در انتهای جلسه شورای عشایری عباسی نماینده مردم کازرون و کوه چنار با اشاره به اینکه عشایر از گذشته تا به امروز حافظان طبیعت، امنیت و قشری مولد در عرصه های دامپروری، صنایع دستی و کشاورزی بوده اند گفت همه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی برآنند تا مشکلات عشایر کشور را همانگونه که مشکلات روستاییان و شهرنشینان را پیگیری میکنند مشکلات آنان را مرتفع سازند؛ در همین راستا یکی از اهدافی که به ثمر نشسته است این بوده که هرگاه در هر زمینه ای نامی از روستا و روستاییان و قوانین مرتبط با آنان ذکر شده نام عشایر نیز در آن قانون گنجانده شده است.

عباسی با اشاره به اهمیت رسیدگی به عشایر گفت: با انسجام مدیریت و روحیه همکاری برای رفع مشکلات گام‌های بسیار خوبی انجام‌ می‌شود. وی همچنین پیگیری به موقع و هوشمند برای رفع مشکلات جامعه عشایری را خواستار شد و افزود: عدم وجود انسجام مدیریت یکی از بزرگترین معضلات کشور است. وی با اشاره به اینکه در بحث خرید تضمینی دام نیز در مجلس بحث اخذ کارت بازرگانی جهت صادرات دام و همچنین در دید کلی تر تهیه نهاده و علوفه دام به شکل هیدروپونیک و نگهداری دام و ایجاد کشتارگاه دام عشایری و صادرات دام کشتار شده باید عشایر را به سمت اشتغال پایدار سوق دهیم.

عباسی در ادامه گفت امیدواریم با حمایت دولت و همراهی عشایر و مردم شهرستان بتوانیم صنایع بزرگی همچون لوکوموتیو سازی و... را در استان ایجاد نمائیم.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top