جمعه 4 فروردین 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

کریمی: عشایر استان فارس همواره پشتیبان ولایت و پشتوانه ای قوی و مولد برای نظام جمهوری اسلامی اند

 

پهلوانیان مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس:

یکی از برجسته ترین ظرفیت های استان فارس حضور اقوام مختلف و عشایر در استان است
نشست هم افزایی مدیرکل امور عشایر فارس، فرمانده سپاه عشایر فارس، مدیر آموزش و پرورش عشایر فارس با مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس برگزار شد.

کریمی مدیرکل امور عشایر فارس ضمن تبریک انتصاب آقای پهلوانیان به سمت مدیرکل صدا و سیمای فارس گفت از گذشته تا به امروز صداوسیمای مرکز فارس زبان گویای عشایر استان بوده است و با توجه به طیف رنگین و بزرگ عشایر استان که قشری مولد هستند همواره در راه تعالی رشد و حراست از نظام جمهوری اسلامی پیش قدم بوده اند و آنها تا به امروز از اقشار ولایتمدار جامعه بوده و سبقه طولانی در این رابطه دارند که نشانه های آنرا در تاریخ زندگی آنان چه در زمان جنگ با انگلستان و چه در 8 سال دفاع مقدس میتوان یافت که به اذعان رهبر کبیر انقلاب و مسئولین نظام جمهوری اسلامی انقلاب ما انقلاب مستضعفین و پابرهنگان است فلذا عشایر همیشه مدافع ارزش های انقلاب و رهبری بوده اند.

وی در ادامه گفت انتظار است عشایر استان که قشر مولد با جمعیت 3 درصدی جمعیت استان را تشکیل داده اند و 25 درصد از زنجیره گوشت استان و کشور را تامین نموده و تولید 45درصد صنایع دستی استان را برعهده دارند همچون گذشته از طریق صدا و سیمای مرکز فارس که همیشه زبان گویای آنان بوده بیش از پیش دیده و شنیده شوند و توانمندیهای آنها به شکل صحیح و دقیق به تمامی آحاد جامعه معرفی گردد.

شکوهی فرمانده سپاه عشایر استان نیز با اشاره به اینکه استان فارس بیشترین جامعه عشایری را در کشور داراست گفت متاسفانه در دولت های اخیر در مسائل های مختلف جامعه در بحث های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... جامعه شهری و روستایی در اولویت قرار گرفته بودند که در این دولت عشایر را نیز مدنظر قرار داده اند لذا باید به این قشر زحمتکش توجه ویژه ای صورت پذیرد.

وی با اشاره به 3000 شهید عشایری استان گفت جامعه عشایری همیشه در کنار رهبری و نظام بوده اند و با توجه به هزینه های فراوانی که استکبار جهانی نمود تا در اغتشاشات اخیر با فراخوان های بسیار عشایر را نیز مورد استحاله قرار دهد، عشایر استان با بصیرت بالای خود وارد بازی آنها نشده و همچون گذشته به دفاع از نظام جمهوری اسلامی پرداختند.

رضازاده مدیرکل آموزش و پرورش عشایری استان نیز با اشاره به اینکه آموزش و پرورش عشایری متولی تعلیم و تربیت 12000 دانش آموز عشایری است گفت ایجاد شرایط تحصیل دانش آموزان عشایری شرایط بسیار ویژه ای است بصورتیکه باید بحث کوچ عشایر مدنظر قرار گرفته و دبیران مدارس عشایری چه در ییلاق و چه در قشلاق و کوچ عشایر همراه آنان بوده و به تدریس مشغول باشد.

وی در ادامه گفت درحال حاضر 5000 دانش آموز عشایری بصورت شبانه روزی از خدمات تحصیلی و آموزشی استفاده می نمایند که در میان آنان نخبگان و پتانسیل های علمی بیشماری وجود دارد بطوریکه در حال حاضر بسیاری از تحصیل کردگان در نقش پزشک، وکیل و... در سطح استان فارس مشغول به خدمت هستند و انتظار است صدا و سیمای مرکز فارس در معارفه این جامعه پیشرو و مولد اطلاع رسانی های بیشتری را صورت دهد.

در انتها پهلوانیان مدیرکل صدا و سیما مرکز فارس گفت یکی از برجسته ترین ظرفیت های استان فارس ظرفیت اقوام بویژه عشایر در استان است و تعبیر جایگاه عشایر در سخنان مدیرکل امور عشایر فارس که هر سیاه چادر یک بنگاه اقتصادی تولیدی است کاملا صحیح است، علاوه بر این پوشیده نیست که عشایر در طول تاریخ پشتوانه نظام جمهوری اسلامی بوده است.

وی با اشاره به اینکه استان فارس یک ایران کوچک است گفت با حضور اقوام و طوایف مختلف در استان منجمله ترک، لر و عرب و... جایگاه و منزلت و موقعیت بخصوصی به استان فارس داده است که باید با هم افزایی اداره کل امور عشایر فارس، آموزش و پرورش عشایر فارس و سپاه عشایر استان و نهادها و ادارات ذیربط تولید اثرات فاخر ماندگار چه در بحث اقوام و زندگی آنها و چه در بحث خدمات نظام جمهوری اسلامی در بحث عشایر صورت گرفته و در قبل تاریخ به یادگار باقی بماند.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top