دوشنبه 10 مهر 1402
اداره کل امور عشایر استان فارس

رئیس سازمان امور عشایر ایران:علت همیشگی عقب افتادگی بخش عشایری به جامعه شهری و روستایی بحث بودجه است

در بودجه سال جدید رقمی تاریخی در انتظار استان فارس است

در بازدید میدانی رئیس سازمان امور عشایر ایران از استان فارس و حضور در مناطق عشایری شهرستان سروستان با همراهی رحیمی نماینده شهرستان های سروستان، خرامه و کوار و مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه، جلسه شورای عشایری شهرستان برگزار شد.

پاپی زاده در این جلسه گفت عشایر حق بسیاری بر گردن دولتمردان دارند که از مشکلات اصلی آنان که همیشه گریبانگیر عشایر بوده است بحث بودجه عشایر است که به کمک نمایندگان و از طریق پیگیری های فراکسیون عشایر مجلس که صورت پذیرفته در بعضی از ردیف های بودجه عشایر ۴۰۰ الی ۳۰۰۰ درصد رشد داشته ایم که استان فارس عددی تاریخی را شاهد خواهد بود که در اینصورت امیدواریم در جهت رفع مشکلات عشایر قدم های بزرگی برداشته شود.

وی در راستای حل مشکلات عشایر که در این دیدار مطرح شد گفت مشکلات ناشی از نهاده های دامی از مطالبات بحق عشایر است که باتوجه اتفاقاتی که در بودجه افتاده است تعیین تسهیلات ارزان قیمت درنظر گرفته شده است منجمله ابلاغ تبصره ۱۶ مصوب تسهیلات اشتغالزایی بلند مدت ارزان قیمت که باعث تامین نقدینگی عشایر جهت تامین نهاده و... از طریق خود عشایر میشود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با اعلام اینکه با رایزنی های صورت گرفته یک دستگاه تانکر ابرسانی در اختیار عشایر منطقه قرار خواهد گرفت گفت در رابطه با اینکه شهرستان جزو شهرستان های برخوردار قرار گرفته است باید درنظر داشت که باتوجه به حضور عشایر در نقاط مختلف شهرستان این مناطق جزو مناطق محروم مضاعف شناخته شده و باید از امکانات پیش بینی شده برای این مناطق بهره مند شوند.

ایشان با اشاره به دستور رئیس جمهور در شورای عالی عشایر گفت ظرف مدت ۲ سال آینده ۸۵ درصد باقی مانده جمعیت عشایر کشور باید از نعمت برق بهره مند شده و همچنین وزارت ارتباطات باید پوشش مخابراتی ۱۰۰درصدی در مناطق عشایری را انجام دهد.

پاپی زاده آمادگی سازمان امور عشایر ایران را درصورت تمایل و حضور حداقل ۵۰ متقاضی جهت تامین زیرساخت های برق و گاز را برای ایجاد شهرک های دامپروری و کارگاه صنایع دستی در کنار کانون های اسکان عشایری منطقه را خاطرنشان کرد.

در ادمه رحیمی نماینده سروستان، خرامه و کوار با اشاره به مشکلات ناشی از بهره مندی عشایر منطقه از ارزش افزوده گفت باید تغییراتی در بوم و شرایط زندگی صورت پذیرد تا از بلاتکلیفی آنان که نه شرایط روستا و شهرنشینی دارند و نه امکان ادامه این روند را دارند اتفاق افتاده و همچنین مشکلات برق رسانی اسکان موقت سرونخودی و ایلراه های عشایری حل و فصل شود.

در طول جلسه و دیدار چهره به چهره ریاست سازمان با عشایر منطقه تعدادی از معتمدین مشکلات مربوط به مناطق عشایرنشین شهرستان منجمله تسهیلات ارزان قیمت، بازار فروش دام مازاد عشایر و... را مطرح نمودند.

در ادامه رئیس سازمان امور عشایر ایران همراه با هیئت همراه با حضور در مناطق عشایری آهوگریزی شهرستان خرامه از مشکلات، معضلات و همچنین توانمندی های عشایر بازدید و توضیحاتی در رابطه با برنامه های آتی سازمان امور عشایر ایران ارائه نمود.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top