شنبه 23 تیر 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

دکتر کریمی: عشایر استان فارس با توجه به حضور در قلب مراتع باید در تولید گیاهان داروئی خودکفا شوند

در راستای شعار سال جاری بعنوان سال " اشتغال، تولید، دانش بنیان" اداره کل امور عشایر اقدام به برگزاری جلسات و کارگروه هایی با حضور نخبگان عشایر استان فارس را برنامه ریزی نموده است که اولین جلسه آن با حضور تعدادی از نخبگان عشایری و اصحاب رسانه برگزار گردید.

کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در ابتدا این جلسه با اشاره به اینکه عشایر استان فارس از 4 ایل بزرگ قشقایی، خمسه، لر و ایلات مستقل تشکیل شده است گفت بر طبق آمار ثبتی مبنایی تعداد عشایر کوچنده استان فارس 27هزار خانوار معادل 120هزار نفر جمعیت است که حدود 3 درصد جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند و همچنین عشایر استان با توجه به نقش مولد و تاثیرگذاری که دارند 25درصد گوشت قرمز استان، 47 درصد صنایع دستی استان و... را تامین میکنند.

وی با اشاره به اینکه با کوچکترین تنشی در طبیعت منجمله خشکسالی اولین گروهی که لطمات جدی به آنها وارد میشود عشایر اند گفت با همکاری اداراتی همچون منابع طبیعی و محیط زیست باید اتصال چند محوری متشکل از گیاهان دارویی، زنجیره گوشت قرمز، صنایع دستی و... شکل گیرد که بطور مثال در بحث دامپروری عشایر که شغل اصلی آنان محصوب میگردد فقط اکتفا به پرورش دام داشتی نشده و اقدام به تولید دام گوشتی و صنعتی و همچنین زنبورداری وارد شوند تا اقتصادی پویا داشته باشند.

کریمی در ادامه گفت در بحث گیاهان دارویی، عشایر کشور و علی الخصوص استان فارس ید طولایی داشته و به نوعی در گذشته پزشکان خود و طوایفشان بودند ولی متاسفانه درحال حاضر عشایری که در قلب گیاهان دارویی خودرو در مراتع هستند  نمیتوانند بهره ای از آن در اقتصاد و معیشت خود برده و این صنعت در اختیار دیگران قرار گرفته است، که این موضوع از اهداف اداره کل امور عشایر فارس در جهت هدایت عشایر به سوی تولیدات گیاهان دارویی و آموزش آنان در این زمینه است.

مدیرکل امور عشایر فارس با ذکر اینکه صنایع دستی عشایر از گذشته سرآمد بوده است گفت بطور مثال قالی عشایری زبانزد خاص و عام در سطح جهانی است ولی در صنایع دستی دیگر مثل جاجیم، گلیم و... نتوانسته ایم آنطور که باید عشایر را به سمت رشد در این زمینه سوق دهیم، لذا در صورت هدایت آنان به سمت افزایش تولیدات در محصولات صنایع دستی امکان دسترسی به اقتصاد با رشد بالا برای سرمایه گذاران عشایری و در همین راستا رشد اقتصادی در طوایف رخ خواهد داد.

کریمی در ادامه  با اشاره به اینکه در صنعت گردشگری و بومگردی تکیه عشایر بر طبیعت است گفت در حال حاضر در تلاش هستیم اقتصاد پایدار عشایر در بومگردی و گردشگری رخ دهد بصورتی که هر سیاه چادر بعنوان یک بنگاه اقتصادی شناخته شود تا در کنار آن بتوانند تولیدات صنایع دستی و صنایع لبنی و ... خود را ارائه نمایند.  وی با ذکر اینکه از توانایی های عشایر در تولید لبنایت و مشتقات آن با طعم و مزه خاص است گفت بسیاری از تکنولوژی ها نو در حال تحقیق به جهت دستیابی به به این هستند تا بتوانند لبنیات و مشتقات آن را با مزه و طعم دست ساز های عشایری تولید کنند، لذا باتوجه به اینکه هنر تولید محصولات لبنی به این شکل در اختیار عشایر است یکی دیگر از اهداف ما هدفمند کردن این تولیدات است که البته در ادامه روند حمایت از عشایر در تلاشیم تا تولیدات عشایری با ورود تکنولوژی های فروش و مارکتینگ اعم از بسته بندی و... محصولات عشایر را بصورت از تولید به مصرف به مصرف کنندگان ارائه دهیم.

ایشان در انتهای سخنان خود گفت موضوع مهم دیگری که مورد بررسی و در برنامه های آتی اداره کل می باشد، انتقال فناوری های نوین بر زندگی عشایر استان است که در همین راستا به همیاری بسیج علمی و پژوهشی فناوری استان جلساتی را داشتیم که امیدواریم به نقطه نظرات مثبتی در جهت خدمات رسانی به عشایر برسیم.

در انتهای جلسه نخبگان عشایری حاضر در این نشست، پیشنهادات و راه کارهای خود در بحث ورود فناوری های نوین به زندگی عشایر ارائه نمودند.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top