دوشنبه 28 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

۱۰۰۰ عدد پکیج خورشیدی 5 کیلوواتی در جهت سرمایه گذاری عشایر استان فارس در دسترس می باشد

دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری شهرستان جویم:

طبق توافقنامه این اداره کل با کمیته امداد استان فارس، 1000 عدد پکیج خورشیدی 5 کیلوواتی در جهت سرمایه گذاری عشایر استان فارس در دسترس می باشد

در سفر دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه به شهرستان جوبم، جلسه شورای عشایری شهرستان برگزار گردید و در ادامه، بازدید و دیدار چهره به چهره با عشایر مناطق مختلف شهرستان در خصوص مسائل و مشکلات آنان بحث و تبادل نظر شد.

جلسه شورای عشایری شهرستان جویم با حضور اکبرنژاد فرماندار شهرستان و مدیران ادارات این شهرستان تشکیل شد، ابتدا اکبرنژاد فرماندارجویم با اشاره به گستردگی حضور عشایر در مناطق عشایرنشین شهرستان، به مسائل، مشکلات و موانع زندگی عشایر منجمله کم کاری بعضی از ادارات در خدمات رسانی به عشایر، روند خشکسالی های سالهای اخیر، کمبود و گرانی علوفه، کمبود تانکرهای آبرسانی، ایلراه ها و مسیرهای دسترسی به عشایر، کمبود سوخت، توزیع پنل های خورشیدی و... اشاره و خواستار رفع آنها شد.

دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به گستردگی مناطق و پراکندگی عشایر در شهرستان جویم گفت مشکلات یاد شده در این جلسه از اهداف خدمات رسانی به عشایر در کشور و استان فارس می باشد، لذا طبق آئین نامه ساماندهی عشایر، رفع معضلات عشایر کشور، همت جمعی مدیران استانی و شهرستانی را میطلبد و تمامی دستگاه های اجرائی شهرستان ها، استان ها و کشور موظف به ارائه خدمات به جامعه عشایری بوده و سازمان امور عشایر ایران و ادارت کل عشایر کشور در قالب نظارت و دریافت کننده خدمات به وظیفه خود عمل میکنند.

وی در ادامه گفت در رابطه با پنل های خورشیدی نیز طی تفاهم نامه ای که با وزارت نیرو منعقد گردیده است باید از شروع سال 1399 به مدت 5 سال تمامی عشایر از نعمت برق بهره مند گردند، که این امر از طریق اسکان دائم عشایر و یا تحویل پنل های خورشیدی به خانواده های عشایردرحال انجام است و در همین راستا از سال 1400 تاکنون حدود 2800 پنل، توسط وزارت نیرو و با پرداخت یارانه دولتی به عشایر تحویل گردیده است.

ایشان با اشاره به مصوبه های اخیر سازمان امور عشایر کشور گفت ایجاد مشاغل پایدار در دستور کار این سازمان و ادارات کل استان ها قرار گرفته است لذا از همین رو در اشتغال پایدار میزهای تخصصی اشتغال صنایع دستی، بومگردی و گردشگری و گیاهان دارویی و تولید گوشت قرمز در اداره کل امور عشایر فارس راه اندازی گردیده است که حمایت های لازم اعم از برخورداری عشایر از تسهیلات کم بهره و... نیز انجام خواهد شد. وی با بیان سیاستهای اصلی حمایت از معیشت عشایر در قالب چهار محور یاد شده ، تاکید کرد با توجه به  تسهیلات ارزان قیمت  تخصیصی در زمینه اشتغال زایی عشایر، خواستار تسهیل در پرداخت به منظور کمک به پایداری معیشت عشایر شد.

ایشان در ادامه و در راستای طرح های اداره کل امور عشایر در تنوع بخشی به اشتغال عشایر استان گفت طبق توافقنامه این اداره کل با کمیته امداد استان فارس، 1000 عدد پکیج خورشیدی 5 کیلوواتی در جهت سرمایه گذاری عشایر استان فارس در دسترس می باشد که عشایر می توانند با سرمایه گذاری در این بخش بصورت زودبازده به سودآوری و اشتغال پایدار نیز برسند.

مدیرکل امور عشایر فارس گفت با توجه به خسارت های فراوانی که طی سالهای اخیر در زمان خشکسالی به عشایر وارد شده است، دولت برنامه های مدونی در جهت رفع این خسارت ها داشته است که مهمترین آنها بحث تسهیلات ارزان قیمت تبصره 16 می باشد، لذا با پیگیری های صورت گرفته برای اولین بار، اسم عشایر و امور عشایر نیز در کنار دیگر دستگاه های متولی همچون سپاه، بسیج، بنیاد برکت، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، بهزیستی و... که ارائه کننده تسهیلات تبصره 16 هستند قرار گرفته است و در این بین طبق مصوبه و ابلاغیه استانداری فارس به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، 10 درصد کل اعتبارات دستگاه های متولی اعطای تسهیلات تبصره 16 در استان سهم عشایر خواهد بود، که علاوه بر آن مبلغ 83 میلیارد تومان نیز سهم خود عشایر بصورت اختصاصی به آنها تعلق خواهد گرفت.

 دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره به سیل های مردادماه سالجاری گفت تلاش بر این بود خدمات ویژه ای به عشایر ارائه شود که در این میان در بحث چادر، امکانات اولیه و... مورد نیاز عشایر در بحران سیل اخیر و با کمک سازمان هلال احمر استان خدمات رسانی صورت گرفت.

مدیرکل امور عشایر در این جلسه از بهره مندی بسیاری از ادارات امور عشایر شهرستان های استان از ارزش افزوده در راستای خدمات رسانی مستقیم به عشایر خبرداد و گفت در بحث آنتن دهی نیز باتوجه به سفر اخیر استاندار استان فارس و دیدار با وزیر ارتباطات مشکلات اینترنت و آنتن دهی مناطق عشایری مطرح گردیده است که امیدواریم این مشکل هم در آینده نزدیک حل و فصل گردد.

دکتر کریمی در راستای طرح مشکل سوخت گازوئیل در جهت خدمات رسانی به عشایر نیز گفت در سالهای گذشته سهمیه عشایر در قالب سهمیه جامعه شهری لحاظ شده بود که با پیگیری های صورت گرفته و با تاکیدات و دستورات ویژه دکتر ایمانیه استاندار فارس، سهمیه ویژه ای به جامعه عشایری تعلق گرفته است که امیدواریم با شروع سال جدید راهکار مناسبی در این موضوع در قانون دیده شود.

مدیرکل امور عشایر در انتهای جلسه شورای عشایری شهرستان لارستان نیز با اشاره به استقرار 23 دستگاه کانکس بهداشت سیار در استان گفت در همین راستا در ایام ا... دهه فجر سالجاری خدمات ارزشمندی با حضور اکیپ های پزشکی، دندانپرشکی و دامپزشکی و بصورت رایگان خدمات گسترده ای به عشایر ارائه گردیده است.

وی در ادامه با اشاره به نزدیکی تقویم کوچ عشایر گفت امیدواریم در جهت رفاه حال عشایر استان فارس با همراهی مدیران در تمامی سطوح، و با توجه به محدودیت های خدمات رسانی به عشایر، کوچ  عشایر طبق زمانبندی تقویم کوچ صورت پذیرد تا با توجه به امکان کوچ زود هنگام عشایر بدلیل خشکسالی های جنوب استان، آسیب و زیانی به ییلاق ها و مناطق میانبد نرسد.

در ادامه دکتر کریمی و هیئت همراه با حضور در مناطق عشایری شهرستان از کانکس بهداشت عشایر احمد محمودی جویم، مدرسه سیار عشایری شهید رحیم موسوی جویم و... بازدید و با عشایر منطقه دیدار چهره به چهره داشته و مشکلات و درخواست های آنان را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top