چهارشنبه 9 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

معادن حاضر در مراتع و مناطق عشایری، طبق قانون موظف به ارائه خدمات به عشایر مناطق خود هستند

مهدی میزبان جانشین رییس سازمان و معاونت توسعه و امور زیربنایی امور عشایر ایران:

معادن حاضر در مراتع و مناطق عشایری، طبق قانون موظف به ارائه خدمات به عشایر مناطق خود هستند

شورای عشایری شهرستان سرچهان با محوریت بررسی و رفع مسائل، مشکلات و معضلات خدمات رسانی به عشایر این شهرستان برگزار شد.

جلسه شورای عشایری شهرستان سرچهان با حضور دکتر میزبان جانشین ریاست سازمان و معاونت توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران، حجت الاسلام قائمی نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مهندس بیات مدیرکل دفتر امور تعاونی ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایر ایران، مهندس نوحی مدیرکل اداره عمران سازمان امور عشایر ایران، دکتر کریمی مدیرکل امور عشایر فارس، مهندس سلیمی فرماندار شهرستان، حجت الاسلام طلائی امام جمعه سرچهان، مسئولین دستگاه های اجرائی، فرماندهی نظامی و انتظامی شهرستان و جمعی از معتمدین و شوراهای عشایری سرچهان برگزار شد.

میزبان معاونت توسعه و امور زیربنایی امور عشایر ایران با اشاره به گستردگی ایلات و طوایف فارس و پراکندگی عشایر در مناطق عشایرنشین استان گفت: موقعیت جغرافیایی مناطق عشایری شهرستان سرچهان باتوجه به معادن و منابع طبیعی متنوع آن موقعیتی خاص بوده که باید مشکلات عدیده ای همچون مشکلات اسکان موقت ودائم، آبرسانی سیار و پایدار، اقتصاد نک بعدی و... که گریبانگیر عشایر منطقه می باشد حل و فصل گردیده تا عشایر از این منابع بهره مندی کافی را داشته باشند.

جانشین رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود گاها معادن حاضر در مناطق عشایری باعث ایجاد مشکلاتی همچون تعرض به مراتع و چراگاه ها، از بین بردن ایلراه ها و... میگردند که طبق قانون، متولیان این معادن موظف به ارائه خدماتی منجمله تعمیر و بازگشایی ایلراه ها، استفاده از نیروی انسانی از عشایر و... می باشند که باتوجه به تجارب قبلی در دیگر استان های کشور در این زمینه، باید در اسرع وقت با رایزنی و پیگیری از مراجع ذیربط این مشکلات حل و فصل گردد.

میزبان در ادامه گفت باتوجه به مطالعات صورت گرفته در راستای ایجاد اسکان دائم برای عشایر منطقه دوچاهی شهرستان سرچهان، در صورت سازمان امور عشایر کشور و اداره کل امور عشایر برای اخذ مجوزها، حفر چاه، انتقال آب شرب و ... حمایت و پیگیری های لازم را انجام خواهند داد.

عبدالحمید کریمی مدیرکل امور عشایر فارس در جلسه شورای عشایری شهرستان سرچهان با اشاره به اینکه باید همت جمعی مدیران استانی و شهرستانی بر این باشد که در جهت رفع تمامی موانع در زندگی جامعه عشایری تمام تلاش خود را بکار بگیرند گفت: دستگاه های اجرائی باید در رفع موانع و مشکلات این قشر مولد و زحمتکش همچون جوامع شهری و روستایی خدمات دهی عادلانه ای داشته باشند.

سلیمی فرماندار شهرستان  نیز در این جلسه خواستار پیگیری بازگشایی و راه گشایی ایل راه های عشایری، بهره مندی عشایر از ظرفیت ارزش افزوده شهرستان، رفع مشکلات اسکان های نیمه تمام شهرستان و... شد و افزود فرمانداری این شهرستان نظارت ویژه ای بر دستگاه های اجرایی سرچهان برای خدمات رسانی دقیق به عشایر را در دستور کار خود قرار داده است.

در ادامه جمعی از معتمدین و شوراهای عشایری درخواست های خود منجمله عدم آنت دهی تلفن های همراه، توزیع پنل های خورشیدی، رفع نواقص اسکان های نیمه تمام، رفع تعارضات معادن حاضر در منطقه، تسهیل دریافت وام های اشتغالزایی و... را مطرح نمودند که مسئولین ذیربط در این راستا به برخی از سوالات و مشکلات ارائه شده پاسخ و برخی خدمات در حال اجرا و یا پیش بینی شده در منطقه نیز به اطلاع عشایر شهرستان سرچهان رسانده شد.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top