شنبه 5 خرداد 1403
اداره کل امور عشایر استان فارس

یکی از نشانه های غنای فرهنگی و مذهبی عشایر استان فارس، برگزاری هرساله جشنواره های پرداخت زکات میباشد

جشنواره علمی، ترویجی و تکریمی زکات؛ شکرانه باران شهرستان سرچهان در روستای گزخنگ منطقه عشایری دوچاهی برگزار شد

مهدی میزبان جانشین ریاست سازمان و معاونت توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران:

یکی از نشانه های غنای فرهنگی و مذهبی عشایر استان فارس، برگزاری هرساله جشنواره های پرداخت زکات می باشد

مهدی میزبان جانشین ریاست سازمان و معاونت توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران با حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه در جشنواره زکات؛ شکرانه باران شهرستان سرچهان، با اشاره به پیشینه فرهنگی ایلات و عشایر استان فارس گفت یکی از نشانه های غنای فرهنگی و مذهبی عشایر استان فارس، حضور همیشگی آنها پابه پای جوامع شهری و روستایی در مناسبات دینی و مذهبی همچون جشنواره های پرداخت زکات می باشد.

جانشین ریاست سازمان امور عشایر کشور ضمن گزارشی از خدمات به عشایر کوچ رو استان فارس گفت در هیچ دوره تاریخی در کشورمان به اندازه نظام جمهوری اسلامی به عشایر کشور و استان فارس خدمات داده نشده است و از همین رو عشایر نیز در ادوار مختلف تاریخی این کشور و علی الخصوص در نظام جمهوری اسلامی در صف اول همراهی و پشتیبانی از این نظام مقدس بوده است، بطوریکه با تقدیم 11 هزار شهید در کشور و قریب 3هزار شهید عشایری در استان فارش، بیشترین شهید را به نسبت جوامع شهری و روستایی تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

میزبان در ادامه افزود عشایر بعنوان جامعه ای مولد شناخته می شوند بطوریکه هر سیاه چادر عشایری یک بنگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... محسوب گردیده و و سازمان امور عشایر کشور نیز جهت تنوع بخشی به مشاغل و اقتصاد پایدار عشایری، 4 طرح محوری در این راستا با محوریت صنایع دستی، گردشگری و بومگردی، زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی را اجرائی نموده است.

وی یادآور شد در راستای اقتاصد پایدار عشایر کشور، مبلغ 5هزار میلیارد تومان در قالب تبصره 16 توسط سازمان امور عشایر کشور اخذ گردیده است که در تلاشیم در سال 1402 به عشایر کشور تخصیص یابد.

مرتضی موصلی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس نیز دراین جلسه گفت: جلسه شورای زکات استان فارس شهرستان سرچهان در راستای توسعه فریضه عظیم زکات برگزار می شود.

مدیرکل کمیته امداد فارس افزود: هدف از برگزاری جلسات شورای زکات استان فارس شهرستان سرچهان، بررسی راهکارهای جدید توسعه زکات در سطح استان و شهرستان با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های موجود و پیگیری مسائل مربوط به نشست سراسری زکات است.  وی با اشاره به میزان درآمد حاصل از جمع آوری زکات در این شهرستان اعلام کرد: میزان درآمد حاصل از جمع آوری زکات در همین منطقه عشایری دوچاهی و در سرفصل های جهیزیه، درمان، شاخص های توانمندسازی و تحصیلی و مسکن و …هزینه خواهد شد.

طراحی و اجرا توسط مهندسین آژمان
Top